N°. 10237. Vrijdag 7 Juli. A*. 1893. Leiden, C Juli. feze iCcurar.t wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De wraak eener vrouw. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maiudya1.10. Franc* per post1.40. Afzonderlijke Kommer»0.05. In aansluiting met do gistermiddag ge houden tentoonstelling van afgesneden bloemen in de groote zaal van „Zomerzorg," welke uitnemend is geslaagd, had gisteravond in den tuin aldaar het concert plaats, alsmede de gezellige bijeenkomst van de leden en dames der afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Het weer was zoo schoon als maar gewenscht kon worden, zoodafc allen, onder wie zeer vele dames, gaarne in den tuin of onder de veranda plaats namen, terwijl gedurende een deel van den avond nog menigeen de ronde door de mat geuren go- vulde zaal deed, om het daar toen nog ten toongestelde in oogenschouw te nemen. Zoowel vóór als na de pauze leende men hetgeen de kleine kapel van het „vierde," onder leiding van den onder kapelmeester aen heer J. Oostelaar, ten gehoore bracht een aandachtig oor; de pauze zelve werd besteed óf aan wandelen, óf aan verlangend uitzien naar den uitslag der verloting, welke alstoen werd gehouden. Een tachtigtal leden, zoo maakte do voorzitter der afdeeling, de heer A. D. D. Schretlen, van uit de muziektent bekend, nam deel aan de verloting van een vijftig prijzen, bestaande in fraai met bloemen gevulde fijne mandjes en gewone potten met planten. Is er bij elke verloting sprake van lage en hooge prijzen, by doze bekwamen sommigen een zeer „hoogeri" prijs, in den vorm van eene in de lengte terdege ontwikkelde plant. Had deze uitdeeling van Fort una nu en dan veel vroolyKheid teweeggebracht, niet minder drukte en opgewektheid verschafte de „plunde ring" der zaal aan het einde van het feest. Men rukte alles wat op bloemen geleek uit de flesscben en kruiken, zoodat enkele van deze bloemenhouders omtuimelden en met veel gerinkel en geraas afstand deden van hun vorm. Hier en daar dreef de vloer van het water, dat tot voor korte oogenblikken de bloemen had gedrenkt. Op sommige plaatsen had die bestorming meermalen zelfs een dreigend aanzienals dames gratis bloemen kunnen erlangen, zien ze nergens tegen op om ze in handen te krijgenzelfs hunne toiletten worden er dan aan gewaagd. Mot geheelo bloemeboomen togen sommigen huis waarts. Druk gebruik was ook gemaakt van iets, dat met Flora niets heeft te maken, nl. van den automatischen weegtoestel in Zomerzorgs tuin. Als onder elke categorie van menschen, bleek dat er ook zoowel zware als lichte bloern- kweekers, echtgenooten en afstammelingen van dezen zijn. Het was weer een aardige, ongedwongen avond, waarvan, evenals van de tentoonstel ling, de regelingscommissie eer heeft; van de tentoonstelling natuurlijk ook de inzenders van het vele fraaie, bewerkelijke en zeldzame, dat in de zaal bijeen was. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Didam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeien do brieven, enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.10 (10.30 st.idstyd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. - Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: De 2de Juli was voor den heer G. Blankers 't Hooft, lid der Prov. Staten van N.-Holland en lid van den Raad der gemoento Haarlem mermeer, een dag van meer dan gewone be- teekenis. Immers, het was toen juist 25 jaren geleden, dat hy voor 't eerst zitting verkreeg in laatstgenoemd college, ter vervanging van wijlen zijn vader, den heer A. 't Hooft, die vele jaren, ook als wethouder, de belangen van Haarlemmermeer met onverdroten ijver en onverflauwde toewijding had gediend. Dit zelfde getuigenis kan ook van zijn zoon ge geven worden. Alles in herinnering te brengen, wat door den heer 't Hooft gedurende zijn 25 jarig j lidmaatschap ter bevordering van de belangen der gemeente Haarlemmermeer is verricht, is ondoenlijk en onnoodig. Het feit, dat de heer 't Hooft bij elke aftreding weer candi- daat werd gesteld en weder zegevierend uit den stryd aan de stembus naar voren trad, zegt genoeg. De bewering, dat de heer G. B. 't Hooft een sieraad van den gemeenteraad van Haar lemmermeer is, zal zoowel voor- als togen- standor moeten erkennen. Dat hij algemeen gewaardeerd wordt, blfikt ook hieruit, dat het niemand minder dan de heer Bultman, zyn grootste tegenstander op politiek gebied, was, die in de jongste raadsvergadering eene motie voorstelde, waarbij de Raad zijne waar deering uitsprak over al hetgeen door den heer 't Hooft in het belang der gemeente is verricht. De heer Bultman maakte ook, naar ons ter ooren kwam, deel uit van de depu tatie, die den jubilaris de gelukwenschen van den Raad kwam aanbieden. Hierbij werd ZE. tevens een stoffelijk blyk van waardeering overhandigd, nl. oen inktstel, dat om den fijnen smaak, dien de vervaardiger toont te bezitten, den naam van pronkstuk ten volle verdient. Het bestaat uit een voet van zwart marmer met fijn kristallen glazen, gedekt door gebrand zilver, waarop de inscriptie prijktDe Gemeenteraad van Haarlemmermeer aan het Medelid, den heer G. B. 't Hooft. 1863—1893, 2 Juli. De vrijzinnige kiesvereeniging te Ouds hoorn heeft de aftredende leden van den gemeenteraad, de heeren H. H. Kloot, J. W. O. Giant on P. A. Wernink, mét algemeene stemmen tot candidaat gesteld. Onder voorzitting van mr. D. Van Eek had gisteren te 's-Gravonhage de algemeene vergadering plaats van „het Vredebond". De voorzitter gaf een beknopt verslag van hetgeen sinds de jongste alg. vergadering (3 Juli 1889) op 't gebied van de vredebeweging is voorgevallen. Nadat vervolgens de rekening was goed gekeurd, werd de heer L. J. Enthoven her kozen als bestuurslid, en in plaats van de heeren mr. A. M. Maas Goesteranus en mr. C. Bake, die verzochten niet weder in aan merking te komen, gekozen do heeren dr. Baart de la Faille en mr. C. L. Modderman. Bepaald werd, dat de volle contributie, van 1, aan het hoofdbestuur zal worden opgo- dragen, terwijl zoo noodig voor de afdeeling eene aanvullings-contributie kan worden ge heven. De volgende jaarvergadering zal te Leiden gehouden worden in 1894. De gewone audiëntiën van de ministers van buitenlandsche zaken, marine en koloniën op 7 dezer zullen niet gehouden worden. Hot stoomschip „Amsterdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, vertrok 6 Juli van Boulogne-sur Mer de „Dubbeldam" arriveerde 5 Juli van Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 5 Juli te Napels; de „Prins Alexandor", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Juli van Suez; de „Spaarn- dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 5 Juli Prawlepoint. Bij koninklijk besluit is de tjjd van duur der detacheering bij de landmacht in West lndié van den sedert tot eersten luit. bevorderden tweeden luit. C. P. Koene, van hot wapen der inf. van het leger hier te lande, andermaal verlengd met een tijdvak van zes maanden, en alzoo nader bepaald op zos jaren en zes maanden. Benoemd: bij het wapen der art., by het PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17^ Örootcro lottere n»»r plaatsruimte. Voor het incat»eerea buiteu de etad wordt ƒ0.10 berekend. 2de reg. vesting-art., tot kapt., do eerste luit. A. J. Dekker, van het 3de reg.; bU het 3ae reg. vesting-art., tot kapt., de eerste luit. L. Van de Velde, van het 2de reg.; tot eersten luit., de tweede luit. G. T. Van Dam, van het corps, god. bj] de werkplaatsen voor draagbare wapenenbü het 4de reg. vesting art., tot kapt., de eerste luit. L. Op ten Noort, van liet eerste reg.bjj het corps pantserfort- art., tot eersten luit., de tweede luit. L. Hanau, van het corps; by het corps pont., tot eersten luit., de tweede luit. adj. C. J. Van Heusden, van he corps. Benoemd by het wapen der inf.: by het 5de regt., tot eersten luit., de tweede luits. J. Dorré, van het 3de reg., en C. U. De Kanter, van het corps; by het 8ste regt., tot eersten luit., de tweede luit. V. Repelius, van het corps. Het Zendingsfeest te Velzen. Op het buitengoed „Velserbeek" van den heer baron Van Tuyll van Sorooskeiken werd gisteren het 30ste Christeiyk-Nationaal Zen dingsfeest gehouden. Het was tevens het eeuwfeest van het eerste Zendingsgenootschap, dat in Nederland werd opgericht. Ze hebben iels eigenaardigs, die godsdien stige byeenkomsten in de open lucht. Ze voe ren ons met onze gedachten onwillekeurig terug naar het tydperk van een tVillebrord en Bonifacius. Volgens de overlevering heeft de eerste nog te Velson het Evangelie ver kondigd. Als hy thans deze groote schare belyders had kunnen zien, zou hy bemerkt hebben, dat het zaad, door hem uitgestrooid, rykelijk vrucht heeft gedragen. Onophoudelijk toch voorden verschillende treinen een stroom van feestvierenden naar dit heeriyk oord, dat voor zulke bijeenkom sten uitnemend geschikt is. Op vier verschillends plaatsen waren spreek gestoelten opgericht. Om 10 uren riep op spreekplaats No. 1 de heer H. V. Hogerzeil den bezoekers een hartelyk welkom toe en bracht den dank der aanwezigen over aan den eigenaar en de eigenares van „Velserbeek", die met zoo groote welwillendheid hun buiten goed voor deze gelegenheid hadden afgestaan. Daarop hield dr. J. Th. De Visser de openings rede, eene toespraak vol gloed, waarin bg hoofdzakelyk betoogde, dat aan iedere goede daad naar buiten, wilde die daad niet ten doode opgeschreven zyn, noodzakelgk eene reiniging in eigen gemoed moest vrorafgaan. Wil men hot goede werken, zeide hy, dan moet men zelf eerst goed zyn. Dat gaf een geschreeuw en eene verwarring Da muzikanten staakten hun spel en rekten de halzen uit, doch bleven, zooals zy by de vele plaats hebbende vechl party on geleerd hadden, wijselyk op een afstand. Do meisjes schreeuw den en wrongen de handende jongelingen riepen allerlei vragen door elkander en ver drongen zich om hun bloedenden makker. Spoedig was er water by de hand; men legde den gewonde koude compre3sen op het vormloos opgezwollen gelaat en hielp hem zoo goed mogelyk, hem daarby bestormende ir.9t allerlei vragen over hot voorgevallene. I Panna bleef, toen zy het ongeluk had be gaan, een oogenblik als aan den grond ge nageld staan en was daarop, als door booze geesten achtervolgd, wegge-yid. En dat was wellicht haar geluk, want zy zou het er slecht afgebracht hebben, als de jongens haar onderhanden hadden gekregen, nadat zy na veel doorecnschreeuwen eindelek de waarheid lu lden vernomen. Haar na te loopen lieten de omstandigheden niet toe, want Pista's toestand scheen met de minuut erger te wor den de koude compressen 6tilden de bloeding niet; hy verloor al spoedig het bewu3tzyn en lag te midden van eene angstige, rade- looze groep op den grond, totdat eon der omstanders op het vernuftige denkbeeld kwam, hem naar zyno moeder, eeno arme weduwe, te brengen, wat dan ook terstond met ver eende krachten ten uitvoer werd gebracht. Panna was inmiddels naar huis geloopen, had de deur op slot gedaan en zat als een beeld van jammer en vertwyfeling op do bank naast den haari. Zy was niet in staat ge regeld te denkenalleen het beeld van den hevig bloedenden Pista stond haar duidelyk voor oogen. Lang kon zy zich aan baar troosteloos ge peins niet overgeven, want na vörloop van een kwartier werd er hevig aan de gesloten deur gerukt. Zy sprong verschrikt op en luisterde: het was haar vader. Aarzelend ging zy naar de deur en opendo deze. De oude man trad binnen, schoof den grendel achter zich op de deur en vroeg met hovende stem „Om Godswil, kind, wat hebt gy gedaan? Panna barstte in tranen u:t, de eerste na de vreeselyke gebeurtenis. rUij bleef al te vermetel aanhouden. En het was immers zoo niet gemeend! Ik wilde hem alleen maar af.verer.." „G(j waart bezeten. De duivel zit in ons. Een mensch met één slag te dooden!" Het meisje stiot een kreet uit. „Dooden, zegt gy?" „Zoo hebben ze my verteld. Hy moet dood zyn." „Dat i3 niet mogelyk, dat is eene leugen", bracht zy op doffen toon uit en haar gelaat werd daarby doodelyk bleek. Zy dook inéén, wan kelde en scheen eene onmacht naby. Dezo toestand duurde echter slechts weinige oogen blikken; eensklaps richtte zy zich op en was de deur uit gey ld, nog voordat haar vader haar kon terughouden. Zy sloeg een smal pad in, dat achter de huizen langs liep en spoedde zich in alleryi naar de woning van vrouw Molnar, die niet ver af was. Zy sprong over de smalle sloot, die den t-in aan de achterzydo begrensde, ylde door den moestuin op het huisje toe en wa3 in een oogenblik in de eenige karaor, die dé woning buiten do keuken bevatte. Op het bed lag eon menscheiyk wezen, dat een aar-houdend gekreun liet hooren, en er vóór l zat do oudo vrouw Molnar, die do handen wrong en geen oog van haren ïydenöen zoon j afwendde. Goöe zy dank, dood was hy dus j niet, dat bemerkte zy al dadelyk. I Panna vouwde onwillekeurig de handen en slaakte een zucht van verlichting. Eerst tlians bemerkte vrouw Molnar haar; zy scheen hare oogen eerst niet te gelooven en keek haar met open mond strak aan. Daarna vloog zy echter op, wierp zich op het meisje en begon met beide vuisten op haar los te slaan, terwyi zy met eene van woede byna stikkende stem haar de afschu- welykste scheldnamen naar het hoofd wierp. Panna weerde met uitgestrekte armen de slagen slechts zwak af, liet het hoofd hangen en zeide zacht: „Vrouw Molnar, vrouw Molnar, donk om den zieke, het zd hem kwaad doen zooveel drukte. Heb medelyden met my en zeg my hoe erg het is aangekomen." „Gy onbeschaamde meid", en daarop volgde een nieuwe vloed van scheldwoorden „durft gy nog by my over den drempel komen? Er uit, of ik takel u oveneens toa als gy myn armen jongen hebt gedaan." Maar do moeder kreeg weer de overhand over de wraakzuchtige vrouw, zy liet Panna staan en ging naar haren zoon, over wien zy' luid jammerend en weenend heenviel. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1