A« 1893. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. fjo. 10236. Donderdag O Juli. LEIDSÜÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Mr L»i<l*n p«r 3 mnndenf 1.10. <UC* per postf. 1.40. tonderlijk* Nommui.0-0i. PRIJS DER ADVEBTENTIÊN: Ta 1—0 r*f*l* f 1.05. Ieder* r«f*l »**r f 0.1T|. •rooter* lettere naar plaatsruimte. Voor het incaaoeereo buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Leiden, 5 Juli. an den 52sten verjaaidag van prinses Wied, geboren prinses Maria der Neder- en, dochter van w^len prins Frederik, 1 heden alhier op de gebruikelijke wyze icht door het uitsteken der vaderlandsche van de openbare gebouwen, de (gewone jnsdagsche) bespeling van het carillon en houden eener parade door de drie wapens het garnizoen op het Schuttersveld, welke enschouwing werd gecommandeerd door oor W. H. Bierman, van het 2de reg. veld- lerie en geïnspecteerd door den kolonel C. C. Bloem, van het vierde regiment nterie, garnizoens-commandant. et het oog op de warmte had die parade s '8 morgens om tien uren plaats, zoodat op dit ongewone uur, niet veel publiek len omtrek aanwezig was. y het verlaten van het paradeveld door troepen werd door een stuk geschut de ling der brug aldaar aan den singel gedeelte afgereden. Dit incident bracht groote ont- tenis teweeg, maar liep goed af, daar el eene schako te water geraakte. - Als leerares in den zang aan het muziek- ituut alhier zal met 1 October optreden Betsy Hol, uit Utrecht, ter vervanging mej. Joh. Humme, die met dien datum werkzaamheid aan het muziek-instituut eindigen. [ej. Hol is de oudste dochter van Richard en is gediplomeerd door de Maatschappy Bevordering der Toonkunst met diploma iten graaa van solo-zang on zangonderwys. •alve de klassen voor élémentairen en voor i zang zal mej. Hol ook eene klasse voor imeen élémentair muziek-onderwys op zich ïen; deze laatste ten dienste van begin- de leerlingen. - De uitslag van de overgangsexamens leerlingen van de Hoogero Burgerschool r Jongens alhier is als volgt: ran de 1ste tot de 2de klasse bevorderd leerlingen E. Wynmalen, C. G. Cramer, J. J. L. v. Hoêvell, E. Douwes Dekker, H. Brum* kamp, H. Borgerding, F. Muller, M. H. Groenendyk, C. J. J. Soesman, E. J. F. :k, D. Van Manon, W. C. Oostveen, H. ppo, W. Th. L. Schmidt, J. Verkoren, S. L. F. Van Fridagh, L. F. Soesman, C. Meerburg, R. J. Leendertz, W. Alstorff, H. - F. Fornara, J. Van 't Hooft, D. R. Gevers Deynoot, J. W. Zuurdeeg, C. Van Holst Pellekaan, J. Groesbeek, J. G. Groene- woud, H. M. G. Dikshoorn, C. G. Heykoop, M. A. J. Kortenoever, H. Hymans, P. Muys van de Moer, E. F. H. Gebhardt, F. De Stoppelaar, M. C. Weckerlin, H. Boogaert, A. Muller, J. C. A. Francken, J. P. Scholten, C. De Sturler, C. M. v. Sillevoldt en M. P. Brants. Voorwaardelyk, wegens onvold. vorderingen in één of meer vakken, 5: J. Van Duyn, J. H. F. Mayer, E. V. Jeltes, D. Beyerinck en W. v. Holst Pellekaan. Niet bevorderd 12 leerlingen. Van de 2Je tot de 3de klasse bevorderd 24 leerlingen: Adriana Valk, Christina Bader, W. C. v. d. Meulen, W. J. Jeltes, J. Duyster, W. G. Van der Meer, M. Boekwyt, H. Maar schalk, A. F.Schoorel, M. W. Beyerinck, Hector Cramer, A. A. J. Ridderhof, A. W. Frentzen, A. A. Korteweg, D. G. Draayer, J. A. Kaiser, J. A. v. d. Plas, B. J. Ephraim, H. M. Koore- man, M. D. Horst, H. J. Van Ryssen, H. G. Magnin, P. J. Mulder en Th. J. J. S. Schol- ten (do laatste voor enkele vakken). Voorwaardelyk 6: A. Rappard, H. A. F. Mayer, R. Van Dam, D. Hakkenberg, H. J. M. E. Van Oordt en H. F. Oostdyk. Niet bevorderd 9. Van de 3de tot de 4de klasse bevorderd 16: J. G. Dikshoorn, J. P. Sollewyn Gelpke, C. W. Schoorel, C. J. S. Tetterode, C. T. Schai- ken, W. Ittmann, S. Klinkert, G. A. Bos, Helena Blankenberg, Emma Koppeschaar, G. Voute, G. J. Sala, M. R. Idema Groidanus, J. M. v. Valkenburg, D. Jaeger en W. H. Teupken (enkele vakken). Voorwaardelyk 7: G. H. H. Kits van He(j- ningen, L. T. H. v. Dyk, E. F. Knoch, J. P. L. Hagen, F. G. De Graaff, M. J. E. Bos en H. P. Kelder (enkele vakken). Niet bevorderd 8. Van de 4de tot de 5de klasse bevorderd 17: C. Verhoeven, H. W. Land, W. Cool, G. Van Lissa, E. F. Suringar, M. C Chandon, S. Stieler, R. K. Bowles, H. C. Meerburg, Joh. A. Steynis, J. T. Bierman, J. P. Briet, P. Kleinpenning, C. J. De Quai, C. B. Duyster, W. C. A. Ridderhof en J. G. Wuyster, (de beide laatsten enkele vakken.) Voorwaardelyk 6: H. P. E. Do Vogel, R. A. Ephraim, C. A. Bik, H. Bortel, H. F. Adams en F. J. L. Corporaal. Niet bevorderd 4. De tuin van Zómerzorg was gisteravond wederom het vereenigingspunt van vele Leide- naars, die van schoone muziek houden, waar van zy dan ook met hunne dames voldoende konden genieten. Het programma van het „vierde" was fraai samengesteld en de uit voering liet niets te wenschen over. Het was een zeldzaam gunstige, echte zomeravond. Er hadden onderscheiden „eerste uitvoeringen" plaats en ook werd er voor de eerste maal weer een werk van den directeur: „Cosmo- polis" divertissement-allégorie, ten gehoore gebracht, in hetwelk opnieuw de gaven van den heer Mann als componist schitterden. Het publiek toonde dan ook in menig opzicht groote dankbaarheid en kon er zich ander maal van overtuigen toe welk eene artistieke hoogte de hoer Mann het corps gevoerd heeft. Helaas echter zal het dit jaar voor het laatst zyn dat de heer Mann de leiding in zyne handen heeft, want naar wy met zeker heid vernemen zal hy met 1 December a. s. als directeur van het stafmuziekcorps af treden, waartoe zyne toenemende bezigheden in andere betrekkingen, welke steeds meer tyd van hem vorderen, hem noodzaken. Aan het hotel Levedag alhier is heden voor eenige dagen afgestapt generaal Doorman met diens adjudant, tot het houden van ver schillende inspecties wat het garnizoen betreft. By de in het kiesdistrict Beverwyk ge houden herstemming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer is gekozen de heer mr. Borret (kath.) met 1359 steramen. Ü8. Van Loenen Martinet (lib verkreeg 1277 stemmen. Het aantal uitgebrachte stemmen was 2675, tegen 2G22 by de eerste stemming. Het getal kiezers is 3725. By de vorige verkiezing verkreeg de heer Van Loenen Martinet 698 en mr. Borret 691 stemmen. Uit goede bron verneemt het „Hbld.", dat de heer A. K. P. F. R. Van Hasselt administrateur van de Holl. IJz. Spw. Mpy., wegens zyne benoeming tot lid van den Raad van Administratie, zyne tegenwoordige be trekking zal neerlegger, doch denzelfden werkkring als gedelegeerd lid van genoemden Raad zal behouden. Het stoomschip „Bellerophon", van Java naar Amsterdam, arriveerde 1 Juli te Suez; de „Oranje-Na86au" arriveerde 3 Juli van West-Indié te Nieuw York; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Juli \an Southampton; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 4 Juli Dungeness; de „Admiral", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 1 Juli van Lissabonde „Bundesrath1 van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 2 Juli te Tanga; de „Obdam" arri veerde 3 Juli van Rotterdam te Nieuw-York; de „Hector", van Amsterdam naar Java, arri veerde 1 Juli te Port-Said; de „PrinsFrederik Hendrik", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 1 Juli Ouessant; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 1 Juli te Gibraltar; de „Sarpedon", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Juli te Gibraltar; de „Kaiser", van de Oost-kust van Afrika naar Ylissingen en Hamburg, vertrok 1 Juli van Mozambique de „Prinses Marie", van Batavia naar Amster dam, passeerde 1 JuliPerira; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 Juli Wight; de „Veendam" vertrok 1 Juli van Nieuw-York naar Rotterdamde „Stentor", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 4 Juli Gibraltar gepasseerd. Gemengd Nlnmwa. Voor de Haagsche rechtbank stond Dinsdag wegens diefstal terecht L. K.,. een 13 jarig meisje, te Leiden woonachtig. Het Openbaar Ministerie vorderde ontslag van. rechtsvervolging van deze jeugdige beklaagde,, op grond dat zy zou hebben gehandeld zonder oordeel des onderscheids, en voorts opzending naar een Ryks opvoedingsgesticht tot haar 18de levonsjaar. Hedenochtend vertrok van hier een zeer groot aantal personen met den feest- troin van de Holl. Spoorw.-Maatschappy naar het zendingsfeest by Yelsen, dat heden ge houden wordt. Omtrent den moord, gepleegd op den weg tusschen Emmerik en Praest,. vernemen wy dat het der Duitsche justitie nog niet gelukt is daaromtrent eenig licht te verspreiden. Zelfs moet het nog onbe kend zyn wie het vermoorde meisje is, het geen voor een deel daaraan is toe te schry ven dat het gelaat van het ongelukkige slacht offer door revolverschoten en messteken ge heel onherkenbaar was. Het gerucht, als zou de vermoorde een meisje zyn uit de Neder- landsche grensplaats Lobith en dat zy ver moord zou zyn door jongens uit die gemeente,, is geheel onjuist gebleken. Aanleiding tot dat gerucht had gegeven de omstandigheid^ dat een meisje uit Lobith met haar vryor op den bewusten dag naar Emmerik was geweest, maar dit meisje bleek by onderzoek gezond en wel in haar woonplaats terug gekeerd. (AnwÉ. Ct.) De wraak eener vrouw. daar och, wat overleeft men niet al! Met 1 tyd kwam zy de smart te boven en ont- tkeldo zich tot het mooiste meisje van dorp. Panna bezat eene verwonderlyke ïtrekkingskracht en eene aangeboren Hef tigheid, die haar de geheele wereld tot end maakte. Men rekende haar den kwa- 1 naam, waarin hare familie stond, niet i en zelfs de rykste meisjes van het dorp ;gen gaarne met haar om. By den arbeid op het veld zong zy met der stem; des winters in de spinkamer it zy altyd de eene of andere grap te ver- len en zy was over het geheel zoo vroolyk gedienstig als met hare jaren overeen- am, Daarby was zy, waarschynlyk ten ge- ge Ivan hare levendige natuur en do bui- igewono lichaamskracht, die zy in zich :-lde| eene groote liefhebster van dansen zy Kontbrak dan ook geen enkelen Zondag del herberg, als daar des namiddags het aaien en stampen begon. Ter wille van jfefcekoorlyk uiterlyk zou zy van alle iisjss zeter het meest gevierd zyn, zoo niet de jonge mannen toch eene zekere vrees voor haar gekoesterd hadden. Hen aardig speel- poesje onder hare vriendinnen, ten allen tyde bereid iemand te plagen of wederkeerig ge plaagd te worden, was zy één en al nagels en tanden tegenover de mannen en menig vermetele, die zich na den dans de gewone vryheden wilde veroorloven, beliep een oorvyg, die hy nog dagen lang voelde. Derhalve over liepen de dansers haar dan ook niet en wekte zy, ondanks haar lief gelaat, geene yverzucht by de andere meisjes. Het noodlot wilde, dat hare prikkelbaar heid beslissend werd voor haar gansche leven. Op een Zondag-achternamiddag stond het toen twintigjarige meisje in den bof van de dorpsherberg, te midden van een bonten kring lachonde boerinnetjes, en wachtte met vroolyk ongeduld tot de dans zou beginnen. De beide muzikanten, die in de week steenen klopten en des Zondags by don dans speelden, waren reeds tegenwoordig en lieten, geleund tegen een der pilaren van de veranda, de schrille tonen hunner violen weerklinken. De jonge mannen stonden op een hoop byeen en riepen den meisjes aardigheden toe, welke dezen scherp of flinkweg beantwoord den. De een na den ander liep daarna tot do giegelende meisjes over, om zich eene ten dans te nemen, die, naar dorpsgebruik, eerst weerstreefde, doch ten slotte na eenig zacht geweld toegaf en spoedig met haren danser onder gejuich en gestamp rondzwierde, dat het stof er van opvloog. De mooie Panna was, om redenen, ons reeds bekend, niet de eerste, die ten dans werd gevraagd. Maar ten laatste kwam ook zy toch aan de beurt en kon, met den zoon van een buurman, naar hartelust meedoen. Na ruim een kwartier achtereen in dolle vaart te hebben gedanst en gezwaaid, liet zy zich eindeiyk uitgeput nedervallen op een hoop steenen in de nabyheid van eene in aanbouw zynde schuur en bygde met gloeiende wangen naar adem. Op hetzelfde oogenblik trad Pista Molnar op haar toe en vroeg haar met overmoedige woorden en gebaren op zyne beurt ten dans. Pista was een flinke jonge man, doch had de slechte gewoonte des Zondags te veel te drinken en was ook thans merkbaar onder den indruk. Het reeds aoo vermoeide meisje stond zulk een danser allerminst aan en zoo gaf zij hem op zyne eerste vraag dan ook geen antwoord. Toen by echter niet afliet en haar by den arm vatte, om haar met geweld mee te trekken, gaf zy hem barsch ten antwoord, dat zy thans niet wilde dansen. Dit maakte hem echter nog opdringender. „Zoo, zoo, wild katje, denkt gy, dat men u niet temmen kan?" riep hy en trachtte met beide handen haar hoofd te vatten, om haar een kus op de lippen te drukken. Zy stiet hem een andermaal steeds heftiger terug, doch steeds op dringender en wilder wyze herhaalde hy den aanval. Eindelyk verloor zy hare zelfbeheersching en begon haar bloed te koken. Zy bukte zich, greep een der steenen, waarop zy zoo juist had gezeten en wierp dien woedend naar den indringer. Ongelukkig trof zy hem midden in het gelaat. Pista liet een gil hooren en wankeldenaar den naastbyzynden muur, waartegen hy half- bewusteloos leunde, terwyi het bloed hem in onrustbarende stroomen van onder de handen liep, die hy op co getroffen plek had gedrukt. Dit alles was bet werk van een oogenblik geweest en het jonge volk, dat den hof vulde, werd eerst opmerkzaam, toon het onheil reeds was aangericht. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1