en ontvangers der registratie verzonden eene lyst van personen, die in Nederlandsch Indië vermogen bezitten. De nieuwe vice president van den Raad van State, jhr. mr. Johan Aemilius Abraham Van Panhuys, is een man van 56 jarigen leeit^d. Hij begon zyne ambtelijke loopbaan als burgemeester van Rauwerderhem, daarna van Tjietjerksteradeel, om in 1880 benoemd te worden tot burgemeester van Groningen. In 1883 volgde hy graaf Yan Heiden op als Commissaris des Konings in de provincie Groningen, welke betrekking hij nu enkele maanden geleden met die van Commissaris- in de provincie Overfisel verwisselde. De heer Van Panhuys staat bekend als oen man v,n groote scherpzinnigheid, van onvermoeide werkzaamheid en energie, bovendien van echt vrijzinnige beginselen. Voor het studiejaar 1893/94 is tot rector- magnificus der universiteit te Amsterdam benoemd de hoogleeraar dr. D. J. Korteweg; toegelaten is aldaar tot privaat-docent in de Hoogduitsche taal- en lettórkunde dr. J. J. A. A. Trantzen. Yan goederhand vernemen wy dat de minister van binnenlandsche zaken gunstig heeft beschikt op het request der gemeente besturen van Oost- en Weststellingwerf, Vledder en Havelte om rijkssubsidie voor werkverschaffing door ontginning. Beide eerst genoemde gemeenten zullen voor 1893 ieder over f 2500, Havelte en Vledder ieder over f 1250kunnen beschikken, mot dien verstande, dat deze gelden enkel en alleen worden be steed aan arbeidsloonen. (Zio. Crt.) De afgetreden vice-president van den Raad van Nederl.-Indië, de heer Kroesen, dezer dagen uit Nederl.-Indië te 's-Graven- hage aangekomen, is gisteren tot herstel van gezondheid naar Neuenahr vertrokken. Zondag werd eene godsdienstoefening in de kapel op het Kon. Paleis op Het Loo ge houden. Voorganger was ds. Hogerzeil, predi kant te Amsterdam. H. K. H. de Groothertogin was tegenwoordig; H. M. de Koningin niet, door lichte ongesteldheid verhinderd. H. H. reed echter gistermorgen weder uit en is geheel hersteld. Volgens een bericht, dat het „Berlinor Tageblatt" uit Den Haag ontvangt, zou de Czarewitsch op zijne terugreis uit Engeland onze Koninginnen op Het Loo bezoeken. Het saldo van 's Rijks schatkist op 1 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 6,935,761.26'/^ by de betaalmeesters f 1,266,810.73, te zamen f 8,202,67L98*/s> Bjj de Rijkspostspaarbank is in Mei 1898 ingelogd f 1,635,518.50 en terugbetaald f 1,284,427.14. Meer ingelegd dan terugbetaald f 351,089 36. Aan het einde der maand April was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven/" 28,734,336.82, zoodat het tegoed op ultimo Mei bedroeg f 29,085,426.18. In den loop der maand z\jn 5927 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven; 2137 zjjn geheel af betaald, zoodat er aan het einde dier maand nog 377,887 in omloop waren. Thans is de quaestie van de benoeming der juryleden voor de tentoonstelling te Chicago opgelost. Voor Nederland zyn behalve voor de afdeeling Schoone Kunsten benoemd de heeren D. Blooker, lid der firma J. C. Blooker, te Amsterdam; H. T. Wilkens,chef der firma Van Duiken Weiland en Co., te RotterdamE. H. Krelage, lid der firma E. H. Krelage en Zn., te Haarlem, en E. Von Saher, directeur van het Museum van Kunstnyver heid van de Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, te Haarlem. De minister van binnenlandsche zaken is gisteren naar zyne buitengoederen in Zeoland vertrokken, ten einde aldaar een achttal dagen in vacantie door te brengen. De lang verwachte nieuwe regimentsvaan dels zijn thans gereed. Dat van hotreg. gren. en jagers is voorzien van franje, de overige niet. De uitreiking aan de corpsen zal, naar wfi vernemen, op Koninginsverjaardag bij de groote parade in het Malieveld te 's-Gravenhage plaats hebben. (H. Dagbl.) Bjj koninklijk besluit is met ingang van 1 Juli 1893 aan J. C. Ligoac eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van adjunct commies by de Algemeene Rekenkamer, mor, aanspraak op wachtgeld. Met ingang van 1 Juli 1893 benoemd tot bosch wachter in het rentambt Breda A. Janssen te Chaara. Ingevolge do wet betreffende de pensioenen der burgerlijke ambtenaren, een pensioen van 1808 verleend aan D. J. of D. Winkler, gewezen ontvanger der directe belast, en accijnzen. De heer V. Gravestein, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2e kl. bjj het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Nederl.-Indië. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van gez. der 1ste kl., de officier van gez. der 2de kl. Salomon De Jong, van dat personeel. De commissie, ingesteld voor een onderzoek naar hetgeen ter verbetering van de koloniale werving te doen is, met ingang van 1 Juli 11. ontbonden, met dankbetuiging voor de wyze, waarop zjj aan do haar gedane opdracht heeft voldaan. Gemengd Nlenwi* Met den pleiziertrein naar Arn hem en Nymegen (Ede) vertrokken heden morgen van hier 470 personen. Trein No. 15 van de H o 11. I J z eren- Spoorwegmaatschappy, welke om 10 uur 46 m. van Den Haag naar Rotterdam moest ver trekken, ondervond hedenmorgen door ont sporing van de locomotief te Haarlem eene vertraging van een half uur. Dadelyk liet de stationschef een extra-trein naar Rotterdam loopen om de verbinding met het buitenland niet te doen missen. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Zondag-avond te ruim 11 uren is op 100 M. afstand buiten de schutsluizen te Spaamdam eene pleizierboot van de firma Zur Mühlen, komende van Leiden en bestemd voor Amsterdam, wegens afwyking van do vaargeul, aan den grond gevaren. Van do opvarenden (circa 60 personen) werd te halféón 's nachts een deel in schuiten aan wal gebracht en met alle beschikbare ry tuigen van het dorp Spaarndam, vier in getal, te halftwee naar Amsterdam gereden. Te ruim 4 uren waren de laatsten van de boot gehaald, die deels per ontboden rytuig, deels te voet naar Amsterdam en Halfweg vertrokken. Maandag-morgen om 10 uren gelukte het de sleepboot „Heemskerk" de boot vlot te krygen. Zaterdag j.l. kwam te Arnhem voor den rechter commissaris in verhoor het zoontje van den heer Van Deth. Het verhoor duurde van halfelf tot halfvier, met een half uur pauze om koffie te kunnen gebruiken. Ook waren daar gedagvaard en aanwezig de chef klompenmaker met 3 jongens van de weesinrichting te Neerbosch. In de vorige opgave werd abusieveiyk ge meld dat J. Van 't Lindenhout zelf was gedagvaard voor Maandag 3 Juli; dat is tot later uitgesteld. Op dien datum zou in verhoor worden ge nomen het dochtertje van Van Deth. (Amst.) Het vergaan der „Victoria." Het officiéél rapport van de schipbreuk der „Vic toria" is te Londen ontvangen en onmiddeliyk openbaar gemaakt. De schout by-nacht Mark ham geeft daarin een kort overzicht van de gebeurtenissen, waarvan het voornaamste reeds door de verschillende daarover meege deelde telographische berichten bekend is. Vooral blykt ten duidelykste er uit, dat admiraal Tryon tot eene manoeuvre bevel gaf, welker uitvoering in de beschikbare ruimte onmogelyk was, zonder dat er eene botsing uit moest voortspruiten. Vandaar de weifeling van Markham, waar aan de herhaling der order door den admiraal een einde maakte. Aan boord van de „Camper down" waren alle maatregelen genomen om de gevolgen van eene aanvaring zoo weinig noodlottig mogelyk te maken: de waterdichte schotten waren gesloton en de booten gereed. By het zien van het gevaar wilde reeds de schout by nacht Markham die booten uitzetten, wat echter door Tryon geweigerd werd. On middeliyk na de aanvaring zonden de andero schepen van het eskader hulp. De „Camper down" had zulke ernstige schade bekomen, dat zij veel water maakte en de schout-by- nacht het voorzichtig oordeelde naar Tripoli te stoomen om daar te ankeren. Aan dit rapport zyn er nog andere toege voegd van officieren, dio aan boord van do „Victoria" waren. Van deze stelt het verslag van den kapitein der „Victoria," Bourke, op den voorgrond dat by admiraal Trvon waarschuwde, dat de samenstoot onvermydclyk was. Hierna werd helaas te laat order gegeven de machine achteruit te laten werken. De schok volgde met de bekende treurige gevolgen. Kapitein Bourke leidde zelf het toezicht op het sluiten der waterdichte beschotten, en haastte zich toen naar het dek, waar by bleef, tot de „Victoria" omsloeg. Toen werd de kapitein door de zuiging, welke ontstond, byna mede- gesleept, maar gered door de booten, welke van alle kanten aan kwamen zetten. Uit de verslagen der andere offichren blykt, dat het omslaan geheel onverwachts kwam, terwyl al het scheepsvolk bezig was de booten uit te zetten, waarby de beste orde bewaard bleef. Natuuriyk zyn de termen, waarin het ver slag en alle byiagen zich over het zeeman schap van admiraal Tryon uitlaten, hoogst verschoonend. Waar deze zyne onvoorzichtig heid met den dood bekocht, is het stilzwygen het beste. Maar allen, die door deze ramp niet getroffen worden, mogen met de meeste Engelsche bladen de onbeantwoorde vraag stel len, of een zoo ontzettend voorval by eene marine als de Engelsche had mogen plaats hebben. BUITENLAND. Italië. De afgevaardigde Sonnino stelde gisteren in de Kamer als amendement voor, het privilege der Bank tot het uitgeven van biljetten tot 15 jaar te beperken. Dit amendement werd door de ministers bestreden en met 191 tegen 103 stemmen verworpen. De Kamer stelde het privilege op 20 jaar. Gr oot-Br I txiu n i In het Lagerhuis zeide minister Fowler gisteravond, dat de melk, welke in den loop van dit jaar uit Nederland werd ingevoerd, eene waarde vertegenwoordigt van 670 pd. st. Het geneeskundig staatstoezicht gelooft niet, dat do invoer van vloeibare melk een ernstig ge vaar oplevert voor de openbare gezondheid.' Spanje. De Fransche gezant te Madrid, de heer Roustan, heeft gisteren met den minister van buitenlandsche zaken eene conferentie gehad over de daling van het zilver. Volgens de bladen zyn de ministers niet ongeneigd, eene nieuwe begrooting van justitie op te maken. Griekenland. Men seint uit Corinthe dat men gister morgen te 10 uren is begonnen water in te laten in het kanaal door de landengte van Corinthe. Het werk, waartoe in 1881 generaal Türr van de Grieksche regeering concessie kreeg, zal dus weldra voleind zyn. Het kanaal door de landengte van Corinthe, loopende in rechte lyn van de nieuw aangelegde stad Posidonia naar Isthmia, heeft eene lengte van 6.3 K.M. by eene diepte van 8 M. Het verbindt de Golf van Corinthe met die van Egina, waar door niet alleen de uit de Adriatische Zee komende schepen met bestemming naar Athene en de verdere oostelyke havens 24 uren winnen, maar waardoor tevens het omvaren der in den winter gevaarlyke kaap Matapan wordt vermeden. Parijschc ongeregeldheden. In de Fransche Kamer interpelleerde de heer Millerand gisteren de regeering over de houding der politie by de betooging der leerlingen van de „Ecole des Beaux-Arts", by welke gelegen heid een toeschouwer door de politie gedood is. Minister Dupuy beloofde dat een onderzoek zou ingesteld worden en de verantwoordelyke ambtenaren zouden worden gestraft. Eene motie van den afgevaardigde Turel, waar mede minister Dupuy zich vereenigde, werd met het opsteken der handen aangenomen. De Kamer hervatte daarna de beraadslaging over de begrooting. De motie-Turel luidde: „De Kamer rekent op de regeering om te onderzoeken, wie voor de treurige voorvallen van Zaterdag aansprakelyk zyn, en gaat over tot de orde van den dag." Deze interpellatie is een staartje van het veelbesproken bal „des Quat'z Arts", dat voor .eenigen tyd door de leerlingen der „Ecole des Beaux Arts" werd gegeven. Op initiatief van den senator Bérenger werd eeno vervolging ingesteld tegen de regelingscom missie van dit bal, wegens het houden van onzedelyke vertooningende president dier commissie werd veroordeeld tot eene boete van 100 fr. Zoodra dit vonnis bekend werd, besloten de artisten eene protest-betooging te houdenin alle ateliers werd eene oproe ping aangeplakt, waarby men verzocht werd zich Zaterdagavond om 9 uren te vereenigen op de Place de la Sor'oonne. Zoo geschiedde; op den bepaalden tyd kwamen een paar duizend jeugdige artisten byeen en begaven zich langs de boulevards naar den SeDaat. De betooging werd echter door de politie uiteengedreven by zulk eene botsing werd de kantoorbediende Antoine Nuger, die op het terras voor een café lijdelijk toeschouwer was gebleven, door een politie-agent met een luciferspot aan het hoofd getroffen, ten gevolge waarvan hy be wusteloos neerviel en nog denzelfden avond in het hospitaal overleed. De tyding van dit voorval veroorzaakte natuuriyk eene groote opschudding in het Quartier Latin. Eene deputatie van de artisten begaf zich naar den afgevaardigde Millerand, om hem te verzoeken de regeering hierover te interpelleeren. In eene meeting in de open lucht werd eene motie aangenomen, waarbij de aanwezigen zich op hun eerewoord ver bonden, met alle mogelyke middelen de af gevaardigden te bestryden, die by de inter pellatie niet tegen het ministerie zouden stemmen. Zondag was het den geheelen avond zeer woelig in het Quartier Latin. Gistermiddag trokken eenige honderden studenten naar het Palais Bourbon, waar zjj een helsch rumoer maakten en schreeuwden om het ontslag van Lozé, den prefect van politie, en minister Dupuy. De afgevaardigde Dreyfus ging daarop naar .buiten en deelde aan de betoogers mede, dat de politie-prefect zyn ontslag reeds had ge nomen. Toen weerklonk opnieuw het geroep om ontslag van min. Dupuy. Langzamerhand verspreidde de menigte zich, zonder dat er verdere ongeregeldheden voorvielen. Er heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zamelen, ten einde aan Nuger eene plechtige begrafenis te verschaffen. De inteekeniyst draagt tot opschrift: „Voor de begrafenis van Antoine Nuger, die door de politie werd vermoord." Het rapport van dr. Vibert, die met de lykschouwing belast was, noemt als oorzaak van den dood van Nuger: bloeduitstorting in de hersenen, ten gevolge van uitwendig geweld. Volgens latere berichten heeft de com missie voor de begrafenis van Nuger verklaard, dat zy niet voor de orde instaat, als de prefect van politie Lozó zyn ontslag niet krygt. De prefect van politie toch ontkent dat hy zyn ontslag zou hebben genomen. De studenten der „Ecole des Beaux-Arts"1 hielden gisteravond eene betooging voor het hoofdbureel van politie, waarvan zy de glazen inwierpen en de deur van den hoofdingang uit de hengsels lichtten. Driehonderd agenten maakten toen eene charge en dreven de betoogers uiteen. De bereden schuttery hield de straten afgezet. De schade aan het hoofd bureel is zeer groot. Nadat de betoogers hier verdreven waren, gingen zy hun rumoer voortzetten op den boulevard Saint-Michel, waar zy lantaarn palen en kiosken stuksloegen. Toen de bende naar de overzyde der Seine wilde trekken, vond zy de brug afgezet door de politie. Terzelfder tyd trok nog eene andere bende over de boulevards. Tegen halftwa-lf had opnieuw eene botsing plaats op den boule vard Saint-Michel, waarby de politie door de studenten ontwapend werddrie agenten werden gewond. Telegrammen. "WEENEN, 3 Juli. Volgens de „Politische Correspondenz" heeft het Engelsch kabinet officieel verklaard, dat hetdeBrusselsche munt- conferentie als gesloten beschouwt en dat de nieuwe byeenkomst, welke door de Ver eenigde Staten is voorgesteld, niet plaats zal hebben. CHRISTIANIA, 3 Juli. Het Storthing nam by eindstemming het voorstel tot invoering van eene uitsluitend Noorweegsche vlag zonder unie-teek en aan. ALGIERS, 3 Juli. Te Biskra is do op cholera gelykende epidemie in lichten graad uitgebroken. BUENOS-AYRES, 3 Juli. Het geheele kabi net in Argentinië heeft ontslag genomen. De president zal trachten een nieuw ministerie te vormen; als hy vóór morgenmiddag niet slaagt, zal hyzelf aftreden. BERLIJN, 3 Juli. De „Reichsanzeiger" bevat het keizeriyk besluit, waarby de minister- resident in Luxemburg, graaf Von Wallwitz, van zyn ambt wordt ontheven, om tot een anderen post te worden benoemd. LONDEN, 4 Juli. De „Times" verneemt uit Cairo, dat volgens een gerucht de Khedive aan den sultan verzocht heeft Turksche troepen te zenden, ter vervanging van de Engelsche bezetting, en te verkrijgen dat de Engelsche gezant lord Cromer teruggeroepen worde.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2