Het Zendingsfeest HERMAN F.A. DAMEN&Z00N, 1. HTS VAN BEYNIMN k Co. N«. 10228. Dinsdag; 27 Juni. A0.1893. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. W. VAN SCHAIK, Bijz. School v. M. U. L. Ond., De hoogste prijs G. DAVIDSON a. s. op VELSERBEEK, bij Velsen, den 5den Juli LEIDEN. "Wijnhandelaren, Burgsteeg 2. A. Lewenstein, 148. Haarlemmerstraat 148. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden.."..7." f 1.10. Franco per post7.7...7772 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het iacasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Oemeng^d Nien^r*. By gelegenheid der kermis zal te Waddingsveen eene ringryderü worden ge houden. Vrijdag 11. is dit oesluit op eene vergadering van belangstellenden genomen. Wellicht is 't niet ondienstig te melden, dat de passage over denKerkweg te Waddingsveen voor rijtuigen gedurende drie weken, te beginnen met 26 Juni, is verboden. De straatweg zal worden opgebro ken en met zware keien belegd. Op Zondag 23 Julia. s. zal er te 's-Gravenhage, zoo mogelijk in de open lucht, vanwege do afdeeling 's-Gravenhage van den Nederlandschen Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, eene meeting worden gehouden naar aanleiding van de kiesrecht ontwerpen van minister Tak. In de Lange Kranestraat te 's-Gravenhage ontstond Zaterdag-avond twist ten gevolge van het ontslag van iemand, werkzaam aan het electro-technisch bureau aan de Bierkade. Daarbij werd door een Buitscher aan een jongmensch een messteek in den schouder toegebracht. De verwonde werd in het ziekenhuis opgenomen, doch hij bleek niet levensgevaarlijk te zijn. De politie trachtte inmiddels den dader op te sporen. Omtrent het uit de Oudegracht te Utrecht opgevischte been verneemt men nader, dat men vrijwel zekerheid erlangd heeft, dat dit lichaamsdeel ten dienste van medische studenten heeft gestrekt. Het is even onder de knie op behoorlijke wijze ge amputeerd en op den voet vertoont zich eene snede of inkerving, waarschijnlijk afkomstig van anatomische oefeningen. In verband met deze griezelige vondst brengt men voorts in herinnering, dat voor eenigen tijd in het Plantsoen te Utrecht een half overlangs doorgesneden hoofd gevonden is, evenzeer van geneeskundige studiën afkomstig. Intusschen verdient het strenge afkeuring dat studenten zich van hunne praeparaten ontdoen, door ze aan den openbaren weg of in het water te werpen. Bij gelegenheid van de markt te Beusichem zou een paard getuigd worden, dat evenwel zoo onhandelbaar was, dat het opsprong en de strengen van het tuig verbrak, zoodat de kar omsloeg en het paard voort holde, totdat het zoo geweldig met den kop tegen een muur aankwam, dat het dood e9rviel. Hoewel het eene waarde van p. m. ƒ600 had, werd het nu aan een paarden- slachter uit 's-Hertogenbosch voor 15 ver kocht. Op de spoorweglijn VenlooEind hoven komt eene halte, genaamd „America", tussohen de stations Helenaveen en Horst- Sevenum. De „Herald" ontving een bericht uit Valparaiso, waarin gemeld werd dat aan mevr. Sarah Bernard al hare juweelen zijn ontstolen, wier waarde omstreeks 300,000 franken bedraagt. Een cycloon heeft Williamstown in Oost Kansas zwaar geteisterdgeen huis is gespaard gebleven, 16 personen zijn gedood en velen gewond. Ook in Iowa en Missouri hebben hevige stormen gewoed. De zaak der bemanning van het Vikingschip te Nieuw-York is toch spoediger afgedaan dan eerst gemeld werd. De mannen zijn Woensdag-ochtend onder luid gejuich van het publiek van verdere vervolging ontslagen en het gemeentebestuur bood hun eene open bare receptie aan, waarop het zijnerzijds aan boord van het schip werd onthaald, en daarmee is nu alles weer „peis en vreó". Volgens de laatste telegrammen uit Tripoli on Malta was de „Victoria", op het oogenblik, dat haar de ramp overkwam, vergezeld door 12 of 14 andere schepen, en alle opvarenden zouden gemakkelijk te redden zijn geweest, als het vaartuig niet plotseling was omgekanteld, waardoor velen als in eene reusachtige ijzeren stolp waren opgesloten. Z\j, die op het oogenblik der aanvaring op dek waren, sprongen in zee en werden door de sloepen der andere schepen gered. Op de „Victoria" had men reeds opgemerkt dat er iets aan het stuurtoestel haperde, en dit schijnt de aanleiding geweest te zijn tot de botsing. Lady Tryon, de echtgenoote van den alge meen betreurden admiraal, gaf juist op den avond, toen de ramp plaats had, een groot feest, dat door 200 gasten werd bijgewoond. Den volgenden morgen, toen zij nog uittustte van het feest, werd zij gewekt door haren broeder, lord Ancaster, die haar het vreeselijke nieuws bracht. Een telegram van admiraal Markham uit Tripoli meldt, dat 262 opvarenden van de „Victoria" zijn gered. Dit cijfer, met dat van de 34 geredde officieren, geeft een totaal van 296 personen, die gered zijn. Er waren aan boord 718 koppen, zoodat 422 personen zijn verdronken. De bladen wijden natuurlijk kolom op kolom aan deze groote ramp, en telegrammen uit de provinciën toonen aan dat de deelneming overal even groot is; op plaatsen zooals Portsmouth en Liverpool, waar de bemanning van het schip grootendeels thuis was, heerscht de grootste opwinding. Het ministerie van marine zal zich, naar men verwacht, het lot der weduwen en weezen aantrekken, en de Lord-Mayor heeft op het Mansion House reeds een fonds geopend, dat vermoedelijk zeer aan zienlijke bijdragen zal ontvangen. KOLONIËN. BATAVIA, 20-23 Mei. Uit Buitenzorg deelt men mede dat de lete substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Semarang mr. H. Matthes is voorgedragen tot buitengewoon president van den landraad te Madioen. Op 20 dezer is de vice-president van den raad van Ned. Indië, de heer R. C. Kroesen, na op zijn verzoek van zijne betrekking te zijn ontheven, tot herstel van gezondheid naar Europa vertrokken. De heer Kroesen had ver zocht het voorgeschreven ceremonieel achter wege te laten, hetgeen natuurlijk niet weg nam dat zeer vele vrienden en bekenden hem uitgeleide deden. Moge het verblijf in Europa hem spoedig beterschap schenken. (J.-B.) Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegena ziekte, aan den onderwijzer 8de kl. J. Ploeger; en met ingang van 1 Juni 1898, ain den asB.-res. der Doesoenlanden (Zuider- en Ooater- afd. van Borneoj P. Folmer. Ontslagen: Eervol uit's lands dienst do klerk op het bureau van het bestuur over het weduw- en weezenfonds vau burgerlijke ambtenaren in N.-I., Ch. Th. F. M. Cordesiue. Eervol uit 's lands dienst de gewezen klerken op het residentie-kantoor te Oheribon en op het bureau van den ass -res. te Tjiamis (Galoeh) O. Gcphart en W. H. Lutgens. Ontheven: Op verzoek eervol van de waarne ming van den civiel geneesk. dienst on het opzicht over do vaccine in do afdeelingen Japara en Koedoes (Japara), de civ. geneesheer A. G. Van Freijburg. Benoemd: Tot secretaris van het dep. van binDonl. bestuur, do ass.-res. van de politie te Soera- baia H. J. W. Van Lawick van Pabst. Tot ass.-res. der DoesoenlandeD, met ingang van 4 Juni 1893, de secretaris der residentie PalembaDg E. B. Masthoff. Verleend. Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan dtn onderwijzer 2de kl. H. E. J. Roskott. Ontslagen: Op verzoek oorvol nit 'a lands dienst de commies 2do kl. bij den post-en telegraaf dienst J. O. Van Drongelen en do onderwijzer late kl. N. Stark. Benoemd: Bij het openb. lager onderwijs tot ondorwyzer 1ste kl. do ondorw. 2de kl. J. J. A. Van Gogh, tot onderwijzer 2de kl. de onderwijzers 3de kl. L. Zeilmaker en R- C. Dauvillier. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op ver zoek eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, met ingang van 4 Juni 1898, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, do kapt. der inf. J. M. Henning. V erleend: Eene maand verlof wegens ziekte naar Batavia aan den off. van goz. 2de kl. C. J. Marcus. Ingetrokken: De overplaatsing by de troepen macht te Atjeh en geplaatst te Willem I de late luit. F. W. Cornets De Groot. Overgeplaatst: Naar Atjeh, ter nadere in- deeling, de kapiteins by het depot-bataljon te Mr.- Cornelis O. A. Van Loenen en D. F. J. G. Brunetdo Rochebruneby het 9de bat. te Batavia, de 1ste luit. bij het garnizoen8-bat. tor Sumatra's Westkust C. De Graaf en de lste luit. bij het garnizoens-bat. van Amboina en Tomato W. Boer; bij het garnizoens bat. der Westerafd. van Borneo, de lste luit. bij het liokerhalf-bat. te Soerakarta G. A. Teekes; naar Soorabaia, de milit. apotheker lste kl. te Malang, A. Jacobs; naar Malang, do millit.apotheker2de kl. te Soerabaia D. Raven; naar Bonthain de offi. van goz. 2do kl. te Makasser A. De Jong; by den gewest, en plaatsel. geneeskundigen dienst te Batavia, de offi. van gez. 2de kl. te Bonthain G. Hoffer. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den dirigeerend off. van gez. lBto kl. E. H. Vechtmann. Opgave van passagiers, van Batavia naar Marseille en Nederland vertrokken per Ned. ss. „Utrecht": gepens. kapitein der inf. H L. Van der Ende, eohtg. en 2 kinderen; officier van administratie lete kl. D. A. Van der Laan; kapitein dor artillerie G. E. Hoff manns en echtg: lste luitenant der artillerie F. F. W. Van der Zando en echtg.lste luitenant der iDfan- terie A. F. Roquó, echtg. en 1 kind; 3 jonge dames Soesman, jongoheer A. Soesman; gezaghebber 3do kl. bij de Gouvts.-Marine J. G. L. Floryn, echtge noote en 2 kindoren; onderwijzer M. Maassen, eeht- gonoote en 4 kinderen; onderwijzer J. Ploeger; adjunct-administrateur der K. N. Marine P. Gaade; de heer W. F. Laagewaard, benevens Hr. Ms. troepen cn schepelingon. Aangekomen badgasten te Katwijk a/Z. Hotel du Rhin: L. Ph. Mutterheim, komondo van RotterdamA. Modave en echtgenoote, van Brus sel Wed. J. GrollTemminck en gezin, van Leidon J. M. en G. J. v. d. Pol, van Utrecht; W. v.d. Groen, van Den Haag; Anna Van Rlieo, van idem; W. v. d. Plas, van Rotterdam; J. C. Meijer, van Brussel; H. Berghof, van Nijmegen. Villa Catharina: Mevr. Rollandet en gezin, van Leiden. Groot Badhuis: K. F. Overhoff en echtge noote, van AmsterdamJ. Larssen en echtgenooto, van Bergen (Noorwegen); G. J. Cortz, fabrikant, van Hoorn. Villa Kruyt: Th. J. Roest van Limburg, van RotterdamMevr. M. Böhtlingh on gezin, van Arnhem Mevr. prof. OortDo Gooje, van LeidenMevr. ds. F. Delhez—Oort, van Dordreoht; A. W. Slotomaker, J. A. N. Patijn en C. O. Ph. baron Oreutz, allen van Leiden; Mej. Ch. E. Brendes Brandis, van Haarlem; Mej. H. F. Domela Nienwenhuis, van Amsterdam; Mevr. G. L. HorckenrathBrouwer Ancher on mej. E. Ninck Blok, van 's-Gravenhage; Mevr. H. Tulle ken en dochter Jacoba, van Rotterdam. Zeorust: Dames J. en O. Bionfait en mevr. RoosReepmaker en gezin, van Rotterdam; W ij k E 16 1: Willy Martens en echtgenoote, van Den Haag. Wijk B 8 6: Mevr. Bahler on geziD, van Groningen. Wyk C 127: E. Loewe Engelbert van Andel en echtuenoote van Amsterdam. Architect te Noordwijk. Ontwerpen en Uitvoeren van diverse Bouw plannen te Leiden en Omstreken, tegen billyke conditiën. 6149 9 Prima referentiën. Adviezen gratis. Hoofd-Agentschap der Belgische Maatschappij van Algem. Assurantiën, Brussel. aan tien Stillen Rijn. Geiurende de maand Juni is er by Ondereet, gelegenheid tot Inschrijving van nieuwe leerlingen. De nieuwe Cursus begint 1 Juli. Inlichtingen geeft het Hoofd der School: J. B. MEIJNEN, Haarlemmerstraat 93. 3678 9 voor gedragen Dames-, Heeren- en Kfnderkleedcren, Meubelen en onge regelde Wlnkclgoederen wordt gegeven door 1375 10 9T.-JACOBSTRAAT 93, DEX HAAG. Is dagelijks (c Leiden aan huis te ontbieden. PLAATSBILJETTEN en PROGRAMMA'S voor den feesttroin zijn van 26 Juni tot 3 Jnil, des namiddags A uren, te bekomen aan het Station te Leiden en de tusschen- liggende Stations. Vertrek van Leiden te 6.42 uur. Prfls lste kl. ƒ2.40, 2de kl. ƒ1.90, 3de kl. 1.10. PROGRAMMA'S afzonderlijk zijn a AO Cis. verkrijgbaar gesteld bij den Heer A. A. RENSINK, Boekhandelaar, te Leiden, en worden bij franco inzending van het bedrag franco gezonden door den ondergeteekende. Nadere inlichtingen zijn te vinden in het Programma en op het groote Aanplakbiljet. 3963 30 H. B. BREIJER, Arnhem, Juni 1893. Secretaris. Contractanten en depothouders voor Nederland van JOHN ROBERT HARVEIJ Co., te Glasgow, voor Old Scotch Whisky's. Generale Agenten voor Nederland en Koloniën van FRATELLI CORA, te Turijn, voor Vermouth. Depothouders voor Leiden en Omstreken van JAS- HENNESSY Co., voor Cognac. DEPOT: WAKJ10E9S1AKKT 1». 6960 26 verkoopen met succes hunne Boorg. ad ƒ30.50 per anker. Agenten der „Vnlon"-Brand- en Levens- verz.Maatschappij en der Occan-Maat- schappl) tot verzekering tegen ongelukken van allerlei aard. 3517 8 Seenig Leverancier der Echte, vcei verbeterde MNGER- NAAIS1ACH1NE9, Wereld beroemd. Allerwegen bekroond. Ook de Hoogste Bekro ning behaald te Scheveningen. Verder alles, wat tot het vak behoort, tot lage prezen. Garen per klos10 Cts. Schroevendraaierio Cts. Olle-kannetjc10 Cts. Naalden3 cts. per pakje30 Cts. 2688 20 ENZ., ENZ. EENIG ADRES:

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5