N«. 10227. Xaandau 26 Juni. A*. 1893. Tweede Blad. feze igmrant wordt dagelijks, met uitzondering van fen- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. OOM BORNS. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vo«r Leiden p«r 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afaenderl^ke Nommers0.00. Leiden, 2d Juni. Door do afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is weder eene gewone leden vergadering gehouden. Na voorlozing der notulen deelde de Secre taris mede, dat hjj oen schrijven had ontvan gen van het Hoofdbestuur, met verzoek op gave te doen van voorstellen voor den be schrijvingsbrief der Algemeene Vergadering. Verder had hij ontvangen do memorie van den heer Krelage, over de Bedrijfsbelasting, en eonigo programma's van de te Utrecht to houden Chrysanthemum-Tontoonstelling. Op voorstel van den voorzitter werd besloten het opgeven van onderwerpen voor do Alge- meene Vergadering, op de volgende vergade ring te behandelen. Na eene zeer lange discussio werd ten slot* o als datum voor den te houden feestavond vastgesteld Woensdag 5 Juli. Aan de orde kwam nu de bespreking der in November te houden Chrysanthemum Ten toonstelling. Do voorzitter deelde mode dat het bestuur der Sociöceit. Anncitiu" zoo welwil lend was hot gebouw aan den Stationsweg voor deze ter. toon stel ling beschikbaar te stellen. N i eenigo gedachtenwisseling werd besloten th-ms r:og geen definitieven datum te bepalen, maar in beginsel aan te nemen de tentoon stelling omstreeks half November te houden. In October, als men eonigszins met zeker heid weet wanneer de Chrysanthemums op hun best zullen zijn, kan men dan den juisten datum vaatotollcn. Nadat over enkele onder geschikte zaken deze expositie betreffende nog lang was gediscussiöord ging men over tot do bespreking eener te houden excursie. Hot plan tot het houden eener excursie scheen bij do leden in goede aarde te vallen; direct werd toch een viertal plannen opge geven, waarop een der leden voorstelde geene excursie te houden, maar gezamenlijk naar Enkhuizen te gaan, ter bijwoning van de vriendschappelijke bijeenkomst, welk plan door een paar andere leden sterk werd bestreden, op grond dat zy Enkhuizen nu juist niet de geschiktste pl «ats daarvoor achtten. Ten slotte werd besloten een uitstapje naar Bennekom, en, zoo mogelijk, verder naar Wago- ningen te maken. Het bestuur zal nader uitge werkte plannen daartoe indienen. Aan de orde kwam nu de uitdeeling van prijzen aan de bekroonde leerlingen van den Teekencurpus. De voorzitter herinnerde er aan dat dez8 cursus het laatste jaar uit twee klassen had bestaan. De eerste klasse had den c-igen'ijken cursus van twee jaar reeds het vurige jaar doorloopen, en de tweede klasse had dezen pas geëindigd. De eerste prijs, eene patent rozenscbaar, werd in de eerste klasse behaald door E. H. J. Cunaeus, en de tweede prys, een snoeimes, door G. H. Pel; van do leerlingen der tweede klasse verwierf F. W. T. Hunger den eersten prijs, een oculeer mesje, en A. Keus den tweeden prys, een snoeimes. In korte woorden wenschte de voorzitter de bekroonden geluk met hunne onderscheiding, waarop do heer Hunger namens de leerlingen het bestuur bedankte. Nadat de voorzitter nog de aandacht geves- stigd had op de prachtige bloem der Roos „Paul Neyron", ingezonden door den heer J. G. Ballego, sloot hy de vergadering. S Dat men in de Tweede Kamer naar zui nigheid met 's lands golden streeft, blijkt o. a. uit do volgende opmerking, voorkomende in het verslag over eene aanvraag tot aanvulling der begrooting van 1892, b\j een po3t wegens hoogere uitgaven aan het Academisch Zieken huis te Leiden „De steeds stijgende kosten van het Zie kenhuis der Rijksuniversiteit te Leiden, waarop reeds by de staatsbegrooting werd gewezen, gaven aanleiding tot de opmerking, dat niet aan overdreven eischen der medici te voetstoots moet worden toegegeven. Over het algemeen waren de voedingsartikelen de laatste jaren goedkoop, en wanneer men niet- tomin met de daarvoor beschikbare gelden niet toekomt, schijnt dit grootendeels een ge volg van Let voorschrijven van zeer dure mid delen, als cognac, portwijn, champagne, enz. Ook in dit opzicht moot, naar sommiger mee- riing, de zuinigheid niet geheel uit het oog worden verloren," De collecte voor den gewapenden dienst, in de gemeente Voorschoten gehouden, hetft ƒ22.83 opgebracht; te Warmond ƒ15 72. In laatstgonoomde gemeente is de loting der rustende schutterij bepaald op Vrijdag 30 Juni a. s. Het programma der a. s. lustrumfeesten van het Delftsche Studentencorps heeft eenige wijziging ondergaan. Het voornaamste be treft het vervallen op Woensdag 12 Juli van de uitvoering van het Studenten Tooneelge- zelschap en in de plaatsstelling daarvan van een concert door het orkest van den heer Kres to Amsterdam. De kermesse d'óté, welke volgens geruchten niet zou plaats hebben, als zich minder eigenende om gegeven te worden na het diner te Scheveningen, blijft toch, volgens het pro gramma, op den vastgestelden dag, Vrijdag bepaald. DCrt De directeur der gemeentewerken te 'e Gravenhage heeft bij B. en Ws. eene wijzi ging ingediend van de kosten der plannen voor domping van grachton en rioleering aldaar, en van die voor eene verbeterde rioleering te Scheveningen. Het plan voor 's Gravenhage is van ƒ2,450,000 in totaal gebracht op ƒ2,750,000; dat voor Scheveningen op ƒ250,000; totale raming van beide plannen dus te zamen ƒ3,000,000. Aan de leden van den Utrechtschen gemeenteraad is het verslag rondgedeeld, dat door de heeren G. G. Spengler en Leonard A. Springer is uitgebracht over den toestand der beplantingen en plantsoenen binnen de gemeente. De uitkomst van dat onderzoek is verre van gunstig. De in vele bijzonderheden ontwikkelde slotsom is deze „Ondergeteekenden kunnen zich niet ver helen, dat de weg, zooals die nu bewandeld wordt ten opzichte van snoeien, grond bewerking en keuze van plantsoen, een geheel verkeerde is en noodzakelijk moet leiden tot don langzamen, maar zekeren onder gang van Utrechts fraaio en terecht algemeen bekende beplantingen." Aan de „Times" wordt uit Philadelphia geseind, dat de hoer William Kember tot consul der Ver. Staten te 's Gravenhage is benoemd. De hoer F. J. L. Kramer, benoemd tot hoogleeraar aan de Utrechtsche universitoit, is 'door den Senaat dier Universiteit tot doctor hmoris causa in de letteren benoemd. Het stoomschip „Koningin Emma," van Singapore naar Hamburg, arriveerde 23 Juni te Suez; de „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 23 Juni te Marseille; do „Werkendam" arriveerde 23 Juni van Rot terdam te Nieuw-York; de „Drente," van Rottordam naar Java, passeerde 23 Juni Gibraltar. k By Koninklijk besluit is aan J. L. W. baron Van Hardenbroek van Lockhorst, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nederhemert. Aan J. Welink, ontvanger dor gemeente Leek, machtiging verleend tot vereenigiog i der betrekkingen van zaakwaarnemer en van gemeente ontvanger. i G. W. H. Hermans benoemd tot burge meester der gemeente Broekhuizen. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tu 1regelt ƒ1.05. Iedere regel neer ƒ0.171. Amt«r. lettere uir pleeteniunt.. T.or hel inciei.ereo bniten de .tad wordt fO.lt berelwnd. Jhr. F. J. J. Van Humalda van Eysinga benoemd tot burgemeester der gemeente Sloten (Friesland). Aan J. Ph. Noy, geb. te Halderen (Duitsch- land), mej. F. Eierhof, geb. te Berghorst (Duitscbiand), mej. H. M. Schumers, geb. te Maeseyck (België), mej. A. Firmonick, geb. te Kircbheim (Duitschland), mej. F. Maier, geb. te Hailing (Duitschland), mej. M. E. Zilies, geb. te Dusseldorf (Duitschland), mej. M. P. Kemp, geb. te Saint Jose ten Noode (België), mej. M. C. Wester, geb. te Fouhren (Luxem burg), mej. M. S. Pilz, geb. te Witten (Duitsch land), mej. M. C. Zentzius. geb. te Solingen (Duitschland), en mej. F. Goeddo, geb. te Schederberge (Duitschland), vergunning ver leend tot het gevon van lager onderwijs, mits z(j overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde veroischten voldoen. Benoemd tot directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, Joh. A. Leopold, leeraar aan de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam. Gemengd Menwa, Deze-week werden op „Rhynzigt" genomen 966 zwembaden door beeron en 62 door dames. Tomperatuur van het water is 20° Celsius. Te Eg mond aan Zee is een meisjo door een zonnesteek getroffen on kort daarop overleden. De verdraagzaamheid jegens andersdenkenden is te Breda niet groot. Eene mededeeling in do „Brod. Ct." luidt als volgt „Eene bravo vrouw, moeder van drie kin deren en volgelinge van het Leger des Heils, aan de Leuvenaaratraat woonachtig, bezweek Zaterdag jl. op het bed der smalte, en zou deze week tor aarde besteld worden. Al bijtijds had zich eene groote menigte bij het sterfhuis verzameld, die, toen het l(jk uit het huis gedragen werd, in een luid geschreeuw en vuilaardige scheldwoorden losbarstte. „Toon de bloedverwanten verschenen, werd het er niet beter op, ja, het fanatiek gepeupel ontzag zich zelfs niet om tegen de rijtuigen op te springen en de diepbedroefde familie leden gruwelijk te beschimpen. „Van het sterfhuis tot voorbij bet Duiten- huis werd de lijkstoet door bet publiek, dat overal aan de deur verscheen en voor het meerendeel uit vrouwen bestond, allergemeenst uitgejouwd en nagescholdon." 26.) Spaar mij en spaar uzelven.Laat hem rnjj.in naam van onze vriendschap bid ik u hier om. Hij is anoniem en behelst niets dan vuigen laster, waarvan de lezing u thans wellicht te zeer zou schokken, evenals zij mij getroffen heeft. Ik meende dat hij voor my was; maar de meid heeft Lem zeker bij vergissing hier neergelegd." „En ik eisch in naam onzer vriendschap", sprak Staal ernstig, „dat gjj mi) den brief zult geven. Zijt gjj dan razend, of wat scheelt u?" „Och, ik bid u, Staal!..." „Neen, Borns, neen, zeg ik u! De brief is aan m(j: ik wil het absoluut weten, wat hij behelst. Ik wil weten wat men anoniem aan rnjj lfun te melden hebben. 'tMoet zeker iets van groot gewicht, wellicht iets vreeselyks zijn, anders zoudt gij daar niet aldus voor mij staan. Geef hier dus den brief." Borns bracht zijne klamme hand aan het voorhoofd en scheen zich een oogenblik te bedenken. Toen zeide hij met eene trillende, diep bewogen stem: „Helaas! Ik wilde mijn vriend sparen... ik wilde hem ten minste eerst z(jn nacht rust gunnon maar hy eischt en is gestreng. welaan, ik zal u don brief goven, doch beloof m(j vooraf iets?" „En dat is, Borns i" „Dat gij, die altijd en bij alles uwe kalmte behoudt, ook thans bedaard zult blijven." „Gu kent m(j genoeg, vriend, om te weten dat ik niet licht aan den eersten indruk gehoor geef." Boms reikte hem thans met eene bevende hand het noodlottige geschrift over en be spiedde hem met angstige blikken, terwijl hy het las. Staal verbleekte; een pynlyke trek ver toonde zich om zyn mondmaar voor 't overige bleef hy zyne gewone bedaardheid bewaren. „Welnu, wat zegt gy van zoo iets, Borns?" vroeg hy na een oogenblik van gespannen stilzwygen. „Dat dachten wy, een goed uur geleden, geen van beiden, toen we by War- naart aan de champagne waren! De vraag blyft nu maarof dit schrijven logen of waarheid behelst." „Wat zal ik je zeggen, vriend", antwoordde Borns met eene bedekte stem. „Ik ben ge heel verslagen... ik weet niet, wat ik denken moet.Ik wist hoegenaamd niet, dat Wari- naart gelden van u onder zich had." „Ja, en eerst sinds drie dagenEn nu zal ik je vertellen, hoe ik er over denk. Bevat de brief slechts laster, dan is dit een lage speculatie, om Wamaarts candidatuur tegen te werken, en zal ik wel de eenige niet zyn, die er door uit zyn humeur wordt gebracht. Zegt by daarentegen de waarheid, dan heeft uw neef my op grove wyze misleid en be drogen en niet alleen my individueel het myne ontfutseld, maar tevens de liefdadigheid be stolen. Want ik had dit kapitaaltje, byna de halve stoffelyke vrucht myner langdurige praktyk, na myn dood voor de helft bestemd voor myn nogal behoeftige Daaste familie en de andere helft voor hot zoo arme stads weeshuis." „Arme v»end!" zei Boms snikkende, Staals hand in de zyne nemende. „Maar zie", sprak deze thans weder, „laat ik geen verder oordeel vellen vódr wy zeker heid hebben. De dag van morgen zal ons er meer van vertellen. Hoe intusschen een derde van do zaak kan weten, begryp ik niet; ik zou haast zeggen, dat het iemand uit War- naarts onmiddeliyke omgeving moet zyn. Doch kom, je beeft als een blad, je bent ont roerd, die plotselinge schrik zou je ziek kun nen maken. Spoedig naar bed dus; ik ben ook zeor onthutst, en al zullen we beiden wellicht ook zeer weinig slapen, zoo rusten onze ledematen dan toch. Morgenvroeg spre ken we verder; goeden nacht!" Hy gaf Borns nogmaals de hand en wilde heengaan, maar deze hield hem nog even terug. „Och", zeide hy, diep bewogen, beloof „my nog iets vóór wy scheiden. Mochten myns neefs zaken werkelyk verkeerd zjjn, wraak het dan niet op my mode. Want myn eenige dierbare bloedverwanten in het ongeluk ge stort te zien en daarby nog myn besten vriend op de wereld te moeten verliezen, die dubbele slag zou te veel voor my zyn I" „Wees gerust, myn vriend!" antwoordde Staal bemoedigend. „Wat er ook gebeure, wy biyven dezelfden voor elkaar: vrienden voor oouwig!" Eenige oogenblikken daarna hadden de twee vrienden zich tor ruste begevendoch door verschillende aandoeningen overmeesterd, is het licht te begrypen, dat beiden gedurende het geheele verdere gedeelte van den nacht met den slaap worstelden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5