N°. 10227 Maandag 26 Jmii. A0.1893. §ezs goarant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. OOM BORN3. LEIDSCH DAGBLAD. PRUB DÏZJC^i COURANT: or Laid«o p«r I nuadia77 f 1.10. ïricoft p«j pooi..1.40. .4. .'«onderlak» Nommert,0.01. I. AC 11 E N. Men kan tegenwoordig geen courant lezen, geen tijdschrift ter hand nemen, geen boek openslaan of men stuit al spoedig op woorden ala: „do ernst onzer dagen" of „in den err.sli- gen tijd, dien wy beleven" enz. En niet alleen onze lectuur draagt dit ernstig karakter. Wanneor wy naar den schouwburg gaan, grijnst Ibsen ons met zyne sombere oogen aan en worden wy vergast op „Hedda Gabler" en andere droefgeestige stukken. Rusland met zijne melancholieke schrijvers is ook op het tooneel een gewild land. De schilderkunst begint sombere mystieke neigingen aan den dag to leggen on do muziek van Wagner verbant alle gedachten aan een vroolyk dans wijsje. Is het te verwonderen dat de menschen by dit alles hunne opgewekthoid Inboeten, dat er hoe langer hoe minder wordt gelachen? Of er dan werkelijk niet veel treurigs is in onze maatscbappy, niet veel dat tot ernst en nadenken stemt? Wie zal hot ontkennen! W.dnneer wij de oogen om ons heen slaan en wj] letten op de vele onverdiende ellende, welke er wordt gelden, dan worden wy met medelijden vervuld, dan vergaat ons de lust tot lachen. En dit is natuurlyk. Slecht, onmeedoogend zou het zyn, indien hot leed van anderen ons een lach op de lippen bracht. Maar moeten wjj nu ook voorgoed afstand doen van alle vrooiykheid, dat heerlyke sieraad van den mensch? Mogen onze gelaatstrekken zich nu ook nimmer meer ontplooien, moeten wy met een gelaat van somberheid over de aarde rondwandelen? Er is lachen en lachen. Do lach van den falsaris maakt kregel, maar de gulle lach van den braven mensch doet goed. Wy moeten niet vergeten dat een weldaad, welke van zulk een lach vergezeld gaat, dubbel wel doet. Lachon op zyn tyd geeft het gemoed lucht, sterkt don mensch, geeft kracht. Laat ons daarom gerust lachen. In het huisgezin is de lach het zonnetje, dat allen verkwikt. Laat dus uwe kinde ren maar vry lachen. Zy vooral hebben het geheim van dien schaterenden, klaterenden lach, welke zoo harteiyk klinkt en waarin het onbedorven gemoed zich zoo zonder oenige terughouding geeft. Wanneer wy ouderen nog zoo kunnen lachen, zoo gul, zoo prettig, zoo Vv-1, dan hoeft do wereld ons nog niet bedor ven, dan zyn wy eerst recht kinderen in de on schuld, al zyn wy dan misschien ook menschen naar hot verstand. Want een slecht geweien smoort zulk een gul gelach en duldt hoog stens een grynslach om de saamgeknepen lippen. Onze voorvaderen wisten wel te lachen. Al zyn voor onze moderne begrippen de uit drukkingen van een Brederode hier en daar wat ruw, de toestanden in zyne kluchten dikwyls onkiesch, onze voorouders hebben er hartelyk om gelachen. En hun lach was in ieder geval wel zoo goed rond als het benepen lachje van eene hedendaagsche schoone om de uitgezochte aardigheden van een Franseh blyspel, die alleon begrypelyk en dus geniet baar zyn voor iemand, die eene studie heeft gemaakt van allerlei gewaagde toespelingen en uitdrukkingen in die taal. En diezelfde voorvaderen, die zooveel van lachen en vrooiykheid hielden, hebben heel wat groote dingen tot stand gebracht I Wat heeft Shakespeare, de groote dramaschryver, niet tevens kostelyke kluchten geschreven en wisselde hy in zyne beroemde treurspelen den ernst van den toestand niet door vroolyko zetten af. Ernst en vrooiykheid ziedaar het heele leven. De natuur geeft er ons het voorbeeld van. Storm en regen wordt door zonneschyn gevolgd. De dartele zomer maakt voor den emstigen winter plaats. Niet steeds kunnen wy vroolyk zynhet leven stelt hoogere oischen. Maar na de ge strenge plichtsbetrachting past betamelyke vrooiykheid. Dan eerst zyn wy waarlyk mensch. Gemengd Nieuws, Onder studenten te Amsterdam, zoowel uit het Corps, den Bond als uit de zoogenaamde Nihilisten, heeft zich eene ver- eeniging gevormd, die wil trachten het gebruik ingang te doen vinden om na examens, by feesten, enz. in daarvoor geplaatste bussen gold te geven voor de armen. Door de be moeiingen dezer veroeniging zyn thans op de examenplaatsen bussen geplaatst met het volgende opschrift: „L. S. De Studentenvereeniging „Pro Pau peris Petimus" dringt er by elk, die, na gunstig afgeloopen examen, of door welko omstandigheid ook, in eene milde stemming verkeert, op aan eene groote of eene kleine gift te storten in deze bus voor de armen van Amsterdam." In eene vlaag van krankzinnig- heid sprong te Amsterdam een persoon, woonachtig in de Bloemstraat, uit het raam zynor woning en werd voor dood opgenomen. De rechtbank te Groningen heeft J. Modderman wegens wederepanuigheid by de jongste Meibetooging veroordeeld tot een maand gevrngenisstraf. Gistermiddag had te Amersfoort een droevig ongeluk plaats. Twee kinderen van den hoofdagent van politie J. P. De Jager, trachtten zich in eene achter de woning der ouders liggende roeiboot te begeven, by welke pogingen de boot afdreef en beide kleinen in de Beek geraakten. Een hunner werd gered, doch de ander, een knaapje van vyf jaren, zonk in de diepte weg en werd eenigen tyd later levenloos opgehaald. Het geredde kind verkeert echter in hoogst zorgwekkenden toestand. Op het terrein der nieuwe kazerne- gebouwen te Assen is een metsolaar, tydelyk aldaar werkzaam, doch uit Utrecht afkomstig, van oen steiger gevallen. Hy is aan de be komen wonden overleden. Te Reuver werd gisterochtend dryvende gevonden hot lyk van het 12 jarig jongetje van den baanwachter B., te Roer mond, dat Zondag by het zwemmen in de Maas aldaar verdronk. Hoe rustig en ktln het anders ook in den gemeenteraad te Kuilenburg toe gaat, Woensdagavond scheen zich echtereen raadslid te hebben voorgenomen, oens in kernachtig Hollandsch te antwoorden. Op een door den voorzitter uitgebracht verslag, naar aanleiding van een in eene vorige vergadering door datzelfde lid gemaakte aanmerking om trent de uitvoering van aangenomen gemeente werken, antwoordde deze: „Je liegt bet, Burgemeester, dat heb ik niet gezegd, en als ik het gezegd heb, dan deed ik dit onder een koffiepraatje." Terecht merkte de voor zitter op, dat in den Raad geen koffiepraatjes werden gehouden. By motie werd daarop het woord ontnomen. Te Walhangreen (Engeland) hoeft een banketbakker, Ferrari genaamd, naar men vermoedt in waanzin, zyne vrouw en twee kinderen vermoord. Hy is in hechtenis. Hygiene van het oog. Inden j regel, zegt Henri De Parville, laat men zich by de keuze van behangsels alleen leiden door zyn smaak of door bet toeval en kiest 1 men donker of licht papier, al naar mate het past by het ameublement. Intusschen staat het vast, dat donkere behangsels groote PRIJS 1>XR ADVBBTXNTIÊN: Tu 1I retell f 101. Ieder» regel aeer f I.1T|. qrodere tetter* neer pteetenlmte. Teer bel Mki 4* eted «eed» fS.M berekend. hoeveelheden licht absorbeeren, zoodat bet oog by dag steeds plotseling van direct licht tot zeer flauw gereflecteerd licht overgaat, wat niet gunstig daarvoor is, terwyi het vertrek, spaarzaam verlicht zynde, uit een oog punt van gezondheid te wenschen overlaat. Des avonds wordt een groot deel van het licht, waarvoor men betaalt, door de muren geabsorbeerd en dus verspild. Zekere heer Summer kwam onlangs op het denkbeeld den invloed te meten, dien do aard der behangsels op de verlichting eener zaal hoeft. Ziehier de cyfers die hy verkreeg en die de betrekkelyke hoeveelheden kaarsen voor stellen, welko noodig zyn om dezelfde ver lichting te verkry'gen met verschillende be hangsels. Met bruin laken, 100; donkerbruin papier, 87; blauw papier, 72geel papier, 60; niet geverfd houten beschot, 50; wit kalk 15. Men ziet dat het verschil aanmerkeiyk is by het gebruik van donkere of lichte kleuren en dat het raadzaam is, ook uit een finan- tieèl oogpunt, by de keuze hierop te letten. Gezonder in het algemeen en beter voor do oogen zyn lichte kleuren. Men vreest dat de in weinig da gen zoo sterk toenemende cholera in Mekka en Djeddah een schrikwekkenden omvang zal aannemen, als de toevloed van bedevaart gangers zich uitbreidt. De oigenlyke pelgrims feesten beginnen eerst den 24sten en dage- ïyks komen de deelnemers in grooteren getale aan. De warmte der laatste dagen is buiten gewoon hoog, de thermometer wees tot 44° C. in de schaduw en daalde 's nachts niet be neden 30* C. De droogte is onverdraagiyk en de toestand dus zoo ongunstig mogelyk. Tot 18 Juni hadden reeds 30,000 pelgrims den weg naar Mekka ingeslagen. De Egyptische regeering heeft nu reeds krachtige quarantaine-maatregelen uitgevaar digd, welke by het teragkeoren der bedevaart gangers zullen moeten in acht worden ge nomen. De sultan van Johore zalzich van Carlsbad met zyn gevolg naar Berlyn begeven, waar by den keizer een half dozyn in ivoor gesneden zetels zal aanbieden. Die reis zal plaats hebben na de verloving van den neef des sultans met de dochter van een Duitschen smid, Gebbardt genaamd, ge boortig van Carlsbad. De bruiloft zal te Carls bad gevierd worden. De sultan heeft zyn neef een millioen florynen gc-schonkon en aan de ouders der verloofde 300,000 florynen. Die som is gede poneerd aan de Ween er bank. 25.) „Pas maar voor je eigen op, vrind!" ant woordde Staal, een weinig spotachtig, „het is hier waarlyk de fabel van Fiorian, je weet wel." En Boms tot aan diens kamer gebracht hebbonde. hernam hy: „Ga nu maar spoedig te bed en slaap wel." „Dank.dankje wel", zei Borns, „en dank je ook nog eens voor je aangenaam gezolschap." „Wel, dat mag ik u wel dubbel zeggenje hebt je best gedaan, man! En je hebt ge speeld als een Paganini. Maar kom, we zullen hier kouvatten, als we langer biy ven staan." En de deur van Borns' kamer openende, waarin het gas met een heel flauw vlam metje brandde, vervolgde Staal „Ga nu spoedig naar binnen en onder de wol, goeden nacht 1" „Hoor eens", zeide Borns weder, „hoe het waait; de trap dreunt er van. Nu, ook wol to rusten!" „Ja, ik wou, dat ik dadelyk je voorbeeld volgen kon maar ik moet nog een halfuurtje opblyven, om myn schade van dezen avond in to halen. Ik heb een zwaren palknt aan hersenontsteking, zeer gevaarlyk. Ik wil nu nog eens een en ander nazien, wat de kunst bier nog vermag." En Borns nog eens de hand gevende, ging hy de trap af naar zyne eigen kamer. Binnentredende, was Borns nog helder van geest genoeg, om het gas hooger op te draaien en daarby den bewusten brief in het oog te krygen, dien hy terstond ging openen, zonder echter naar het adres te zien. Het lezen zonder bril ging echter niet en dezen opgezet hebbende, begon hy te lezen, doch hetgeen hy las, deed hem eensklaps niet alleen geheel ontnuchteren, maar het trof hem tegelykertyd tot in het diepste zyner ziel.het was hem een oogenblik als werd hem de keel toegeknepen, als bonslen er hamerslagen op zyn hoofd, als bliksemde het in zyne oogen.en radeloos, als ware het vernietigd, zonk de goede man op den eersten den besten stoel neder. De brief was aan Staal gericht en behelsde de vol gende regelen „Dokter! Een goed vriend raadt u voorzichtig te zyn. Gy hebt uwe effecten aan Wamaart toever trouwd, maar gy weet niet, dat dezederyke man niet is, dien hy schynt, maar een schurk, die zich van den een op don ander holpt om er boven te bly ven. Haast u, anders zou het licht te laat kunnen zyn." Boms bleef eene geruime poos bewoging- loos zitten. De plotselinge overgang van uit gelaten vrooiykheid tot deze vreeselyke ver rassing was te groot gewoest, om niet allergevoeligst den licht beweeglyken man te treffen. Eindelyk kreeg hy in zooverre zyn be- wustzyn terug, dat hy zich in staat gevoelde, op te staan, maar huiverende door al zyne leden; terwyl de storm akelig door don schoorsteen huilde, de sneeuw kletterende tegen de ruiten joeg en de meubelen in de kamer als ware het spookachtig kraakten. „Groote Hemel I" stotterde by, met wilde schreden hoen en weder loopendo, „waak of droom ik? Een anonieme brief... Zou hy slechts vulgen laster of waarheid behelzen. O, het laatste zou verschrikkelyk.byna niet te overleven zyn. Myn eenige familie tot schande.en myn beste vriend op de wereld de dupe!" En daar vertoonde die beste vriend zich weder aan de deur. „Ben je nu nog niet te bed, Boms?" vroeg hy„kom, ik zal je maar eens een handje helpen." „Och!" zuchtte Borns, „ik bid je, ga heen en.laat my alleen. Ik zal myzelf wel helpen... ga!" „Hy heeft hot duchtig beet", dacht Staal; „en zoo vroolyk als by anders is, wanneer by wat te veel gedronkon heeft, zoo melan choliek schynt hy nu eensklaps. Die dron kenschap heeft toch soms een zeer zonder linge uitwerking... Zie, waarlyk, hy weent!" En Boms naderende en de band vertrou- weiyk op diens schouder leggende, zeide hy „Komaan, vrind, luister naar my, ik zal je helpen ontkleeden en onder de dekens brengen." Hy stond thans met Boms by de tafel, waarop deze na de lezing den brief balf toe gevouwen had neergelegd, toevallig met het adres naar de buitenzyde. „Maar.wat zie ik daar.een brief aan myn adres en.gy hebt dien geopend?" Hy wilde den brief vatten, maar dit bracht Borns geheel tot zyne zinnen terug; het magnetisme des bloods werkte op dat oogen blik sterker by hom dan dat dervriondscK en den brief haastig wegnemende, ri' in zek.ero vertwijfeling: „Om 'sHemels wil!... Lo*;s hem „jet lees hem niet, zeg iK U, Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1