N°. 10226 Zaterdag 34 Jiinï. A*. 1893. Tweede Blad feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. OOM BORNS. JP&LT8 DEZER COURANT: Voor LeLdoa per S aftandenf 1.19. franoo per post1.40. lfzond*rl#k« Nommersm 0.05. Leiden, 23 Jnni. Door de alhier zitring houdende genees- undige staatscommissie is heden toegelaten oor het eerste gedeelte van het arts-examen heer C. S. Lechner. - Er bestaat gelegenheid tot verzending <ier correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Dubbeldam", van Botterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk heden- -vond om 10.10 (10.30 stadstyd) bezorgd zijn. De wyze van verzending behoort duidelijk >p het adres vermeld te worden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Oost-Indië (met uit sondering van Atjeh en Padang), doormiddel van het stoomschip „Semarang," van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk hedenavond ,om 10.10 (10.30 stadstyd) bezorgd zijn. De w(jze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben benoemd tot leden en plaatsvervan gende leden van de Raden van Beroep voor de Vermogensbelasting in de kringen: Dordrecht c. a. lid, J. Leis, te Alblasser- dam; plvv. lid Hk. Bos, te Sliedreclit; Rot terdam c. a. lid, P. Loopuyt, te Schiedam; plvv. lid G. "W. Lans, te Capelle a/d. IJsol; 's-Gravenhage c. a. lid, mr. C. Stemberg, te Delft; plvv. lid mr. D. N. Brouwer, te Gouda; Leiden c. a. lid, N. D. Kemink, te Alfen a/d. |R\Jn; plvv. lid D. Van Oordt, te Leiden. Mr. G. J. Grashuis, die zichzelf, gelyk men weet, candidaat had gesteld voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Bever wijk, kreeg 5 stemmen. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad z\jn beöedigd als raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch lo. Jhr. mr. O. De Marees van Swinderen, laatstelijk raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden 2o. Mr. J. R. H. Van Schaik, laatstelijk rechter in de arr.-rechtbank te Maastricht. Tot hoofd der school No. 4 te Hoofddorp is benoemd de heer Klaver, thans hoofd der school te Goederoede. Volgens het verslag van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord- Holland zijn te Amsterdam in het vorige jaar overleden aan Aziatischo cholera 20 en aan cholera nostras oveneens 20 personen. In het PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—1 regelt ƒ1.05. Itdere regol meer ƒ0.17^. Grooiere lettert naar platUraimte. Voor het fenoassoeren buiten de itad wordt ƒ0.06 berekond. jaar 1891 kwamen geene sterfgevallen aan Aziatischo cholera aldaar voor en slechts 5, door cholera nostras veroorzaakt. De president van de Tweede Kamer, mr. .J. G. Gleichman, zal zich morgen, Zater dag, voor een drietal weken naar het buiten land begeven. De Nederlandsche Entomologische Ver- eeniging hield hare jaarlijksche zomerverga dering in het „Hotel des Pays-Bas" te Arnhem. Dit genootschap, welks bestaan reeds van het jaar 1845 dagteek ent, beoogt de weten schappelijke beoefening der insectenkunde en telt, behalve een aantal begunstigers (waar onder verscheidene dames) ongeveer een honderdtal over het geheele land verspreide gewone leden, waarvan er dezen keer 28 byeen waren, een getal, dat, bij vergelijking met vroeger, ruim voldoende mag heeten. De zomervergaderingen worden door een der leden, daartoe opzettelijk benoemd, gepresi deerd. Ditmaal was dr. A. J. Van Rossum, te Arnhem, haar voorzitter. De bijeenkomst kenmerkte zich, als altijd, door den meest vriendschappelijken toon en een echt weten- schappelijken geest, dit laatste blijkens belang rijke mededeelingen en voordrachten van ver scheidene leden. De Vereeniging werkt naar buiten door de uitgave van oen tijdschrift, waarvan thans reeds de 36ste jaargang verschijnt en waarvoor zy een jaarlijksch rijkssubsidie van 500 geniet. De redactie er van is opgedragen aan den president van het bestuur, den heer P. C. T. Snellen, te Rotterdam, en twee leden, de heeren F. M. Van der Wulp en jhr. dr. Ed. Everts, beiden te 's-Gravenhage. Dit tijd schrift heeft, wegens zijn inhoud on de wijze van uitvoering, een gunstigen naam, niet het minst in het buitenlandmeermalen bleek dat de daarin opgenomen stukken, al zijn zij in onze moedertaal geschreven, door buitenland- sche geleerden worden gelezen en verstaan. De Vereeniging bezit bovendien eene zeer uitgebreide, belangrijke en kostbare entomo logische bibliotheek, die te Leiden is gevestigd en onder het beheer staat van een even yverigen als dienstvaardigen bibliothecaris, den heer C. Ritsema Cz., aldaar. Zy is toegankelijk voor de leden, die daaruit ook werken ter leen kunnen bekomen. Op de bovengenoemde vergadering werden tot eere-leden benoemd de heeren mr. J. Herman Albarda te Leeuwarden, F. Ducane Godman en O. Salvin, de beide laatsten te Londen. Als plaats voor de volgende zomer vergadering is Venloo aangewezen en de heer A. Van den Brandt aldaar tot haren voor zitter benoemd. Een der correspondenten van de „Tel." schrijft: Uit goede bron verneem ik het volgende omtrent de veel besproken party vergadering der liberale leden van de Tweede Kamer: Alles, wat over deze zaak geschreven is, is in zooverre waar, dat de liberale party het tot nog toe niet geheel eens geworden is over het wetsvoorstel-Tak. Dit is echter eene byna overbodige mededeeling: ieder, die met de meening ,van elk der leden dier party wat meer dan oppervlakkig bekend was, wist, dat sommigen met hart en ziel tegen de kieswet zyn en tot heden het goede recht van uitbreiding van kiesbevoegdheid betwijfelen. Dat deze echter de helft (volgens den correspondent van „De Amsterdammer": de grootste helft) zouden vormen, is beslist onwaar. Volgens de meening van zeer vele leden moet wel het ontwerp in eenige onder- deelen gewyzigd wordendoch in hoofdzaken, d w. z. wat de uitbreiding zelve en de ken merken van geschiktheid betreft, zou het op een kleine 40 stemmen kunnen rekenen. Met de hulp van de anti-revolutionnaire voor standers en van de 2 of 3 Katholieken, die voor kiesrechtuitbreiding zyn, wordt de meer derheid verkregen. In elk geval zal vóór 25 Juli a. s. eene nieuwe party-vergadering moeten plaats hebben. De minister van marine heeft zich naar het buitenland begeven. Het stoomschip „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 23 Juni Lizard gepas seerd; de „Prins Maurits" arriveerde 23 Juni van West-Indië te Havre. Gemengd Nieuw», Voor de wedstrijden van „Ho 1- landia" te Oudshoorn zyn ingeschreven 40 vaartuigen voor het zeilen en 23 voor het roeien. De twee jongens, dieteLeider- dorp do ouderlijke woning hadden verlaten, zyn daar, na eene afwezigheid van drie dagen, teruggekeerd. Zy waren naar Montfoort ge gaan naar een ouden kennis en werden van daar teruggezonden. Zy liepen weer naar Leiderdorp en brachten den nacht onder den blooten hemel door. In den loop der volgende week zal eene collecte gehouden worden in de omliggende gemeenten ten behoeve van het Nederlandsch Gesticht voor Weezen en Half- weezen, gevestigd te Vianen. Naar men zich zal herinneren, vestigden wy reeds onlangs do aandacht op den nut tigen werkkring van deze stichting, welke zoozeer op aller steun mag aanspraak maken en dien ook zoozeer behoeft. Het gerechtshof te 's-Graven hage heeft gisteren J. v. M., door de Haag- sche rechtbank tot 2 maanden gev.-6traf ver oordeeld wegens mishandeling by een tumult te Rynsburg, ontstaan ten gevolge van ongun stige verhouding tusschen twee kerkelijke partyen, daarvan vrijgesproken. Het feest op het „Kurhau s," ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de badplaats Scheveningen, is bepaald op Maandag 26 Juni. Do feestelykheden zullen bestaan uit: Van 10'/,12 uren Morgenconcert op het Terras. Des namiddags: geen Concert wegens de versiering van terras en Kurzaal. Van 7Va9 uren: Concert in de Kurzaal. Te 9 urenGroot bal-champêtre op 't terras. Na het 1ste gedeelte van het Bal: Buiten gewoon schitterend Vuurwerk. By ongunstig wederDe gewone Concerten te 3 uren 's namiddags en te 7|/, uren 's avonds, benevens Groot Bal in de Theater zaal te 9 uren. Door B. d. B, wonende te B"o d e- grave, is hooger beroep aangeteekend van het te zijnen laste door de rechtbank te Utrecht gewezen vonnis, waarby hy, wegens mis handeling van een dier en mishandeling van K. d. G., te zyner woonplaatse op 14 April jl. gepleegd, is veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf. Een gasfitter te Amsterdam is het slachtoffer van zyn beroep geworden. By het doorblazen van een koperen brander schijnt de man kopergroen of iets dergelyks naar binnen gekregen te hebben, ton gevolge waarvan bloedvergiftiging ontstond en hy spoedig een lyk was. Hy stond op het punt eene lotsverbetering te ondergaan en elders eene goede betrekking aan eene gasfabriek te aanvaarden. De ongelukkige laat eene vrouw met kinderen na. Voor eigen veiligheid is aldaar gisteren uit de Looierstraat naar het bureau geleid een koopman, die door eenige bewoners dier straat is beotgepakt en geslagen, omdat hy goederen liet bezorgen in een huisje, dat hy hoofdzakelijk gehuurd heeft, om daar goederen in ontvangst te nemen, zonder ze te betalen. 24.) „Maar", zeido juffrouw Mastblok hierop, „dat is huichelarij, meneer Noest." „Welzeker weet en geloof ik dat ten volle, mgn lieve juffrouw Mastblok! Maar, begrijp me goed, dat neemt niot weg, dat we een maal in een verkeerde wereld leven, waar de groote massa zich anders voordoet dan zjj werkelijk isen wanneer wij nu alléén geheel oprecht in alles daartegenover stonden, zou den we de slachtoffers onzer eigen goedheid worden, en ge weet ook, dat al te goed de oorsprong van het kwade is." „Noest heeft gelijk, volkomen gelijk", voegde Mastblok er weder by, terwijl h(j zjjne brieventasch te voorschijn haalde en deze vervolgens aan Noest overreikte, waarna hjj tot dezen zeide: „Och, vriend! Schrijf jij daar die Fransche woorden eens in; misschien kunnen ze mjj nog wel eens te pas komen als ik verkozen mocht worden en in den F.aad soms tegen mijn gevoelen moet stemmen, men kan niet weten." Noest voldeed oogenbhkkelyk aan het een voudige verzoek, las toen ten overvloede zijne gulden spreuk nog eens voor en vertrok wel dra in het bezit van de laatste schatting, die hjj zijn offer liet brengen. Mastblok bestudeerde den ganschen dag de in zijne brieventasch geschreven woorden en bracht ze 's avonds zelfs reeds tegenover zijne wederhelft in practijk, toen hjj haar, in de kouken tegen de meid hoorende kibbelen, omdat deze zoolang voor eene boodschap in de buurt was uitgebleven, b(j hare terug komst in de woonkamer veelbeduidend tot haar zeide: „Ik wou je wijzer hebben, poes-lief! Om je zoo boos te maken voor niet; dd meid zal aan 't vrijen zijn en 't niet willen weten; denk aan Noestjes spreuk: „Plus éter que préter." VIII. Toch bedroog Mastblok zich, toen hy het lang uitblijven der meid aan een herders uurtje toeschreef. Be meeste huismoeders schynen, by hare zorg voor het huishouden, maar niet goed te kunnen begrypen, dat ook dienstboden wezens zyn, die, zoodra zij de altijd even eenzame keuken verlaten hebben, behoefte gevoelen, nu en dan eens hun hart uit te storten of hunne gedachten te wisselen. En zoo had de meid van juffrouw Mast blok, het huis voorbijgaande, waar kapitein Borns en dokter Staal woonden, terwyl daar juist door den brievenbesteller een brief aan de meid werd afgegeven, van deze „singu liere occassie", zooals zy zeide, geprofiteerd, om met hare Zondagsche kameraad een sim pel halfuurtje op de stoep te blyven praten over een en ander uit de dagelijksche kroniek der dienstbodenwereld, waarby in den regel vryages, sloten met koralen, mageren of goe den kost, lastige of beste meesteressen, ver valletjes, hard werken, eeuwig naryden, enz. den boventoon slaan. Maar door dat praten wist de meid uit het genoemde huis, nadat hare vriendin vertrok ken was, zich niet juist meer te herinneren, of de brievenbesteller had gezegd voor den bovensten of voor den benedensten meneer. Daarby had zy het gebrek niet te kunnen lezen en toevallig was hare juffrouw, de eigenares van het huis, met wie ze beneden alleen huisde, stekeblind, terwyl de beide heeren op de party by de familie War- naart waren. „Ik geloof toch", sprak ze tot zich- zelve, door de gang sloffende, „dat hy zei van den bovensten meneer. Ja, 't zal wel zoo wezen, want de kapitein krygt meer brieven dan de ander, en anders zullen ze hem elkaar wel geven." En op dit argument steunende, ging ze naar boven en legde den brief op de tafel in Borns woonkamer. Deze en dokter Staal kwamen laat in den nacht te zamen van de party by de War- naarts thuis; ze zagen beiden wit van de sneeuw, want het weder, dat, zoolang de maan aan den hemel had gestaan, zeer kalm was geweest, was later bijzonder onstuimig geworden en eene dichte sneeuwjacht werd thans door harde rukwinden uit het noord oosten voortgedreven. Borns had een weinig de hoogtedaarom hield Staal, die als naar gewoonte matiger was geweest, hem by den arm. „Pa.pas op, amice!" zei Borns, de trap met hem opklimmende, terwyl hyzelf byna struikelde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5