De Weosiniichting te Ncerbosch. Men kan in de laatste dagen bijna geen blad ter hand nomen, waarin niet deze of gene zijne ervaringen betreffende Neorbosch neer schrijft. Ook beginnen oud weezen hun stem te doen hooren. Het roerend verhaal van den oud-wees Kwast, voorkomende in de „Ochtondbode", waarop wij de aandacht vestigden, verliest veel van zijne waarde door een schrijven van de oud-weezen G. Heetvold, F. G. Hitman ,en J. Boezel, te 's-Gravenhage, die indertijd ooggetuigen waren van hetgeen E. Kwast beschreef. Niet alloon toch geven zij daarvan in de „Haagsche Ct." eone zoer belangrijk verschillende voorstelling, en verklaren zij dat de straf noodzakolijk was en op gepaste wijze werd uitgeoefend, maar wat welspre kender is dan redeneeringen zy verklaren ook, dateone zuster van Kwast nog altijd een der meest goachte helpsters op Neerbosch is. Wat de modedeelingen van bezoekers aan gaat, geven ze vaak bljjk van liefde voor scholle kleuren. Toch leidt die weg niet tot eone spoedige en afdoende oplossing. Het moot de aandacht van don heer Van 't Lin- denhout trekken, dat alle bladen zelfs de meest bevriondo op een onderzoek aan dringen. „De Standaard" van heden zegt onder het opschrift „Mijl op zeven" „In plaats van den aangewezen konink lijken weg in te slaan, gaat men de verde diging van Neorbosch op bijpaden zoeken. „De dokter van Neorbosch komt met eone verklaring. Een stuk wordt te Amsterdam aan de oud-weezen tor onderteekening voor gelegd. In „Het Oosten" roept men oud-weezen uit heel het land op, om te getuigen. „Alsof dit de weg ware! Alsof men zoo niet den koers van mijl op zeven neemt 1 „Immers, aan zulk een quasi-onquóte hecht niemand waarde. Do drukte over Neerbosch houdt inmiddels niet op. „Men blijft in opspraak, en dat alles wijl men niet, wat gelasterd is, voor den rechter brongt, en niet wat quaestieus schijnt, laat onderzoeken door een onpartijdige commissie. „Waarlijk, een huishouding van 1000 weozen, die over zooveel jaren loopt, oenigszins nauw keurig en mot konnis van zaken te controleoren, is niet iodermans zaak. „Ook zal het geld koston. „Maar hier mag niet tegen opgezien. „Do ecro van den Christen-naam is er in betrokken." Vorder bevat het „Hbl." heden de volgende advertentie: „De ondorgeteekonden verklaren by dozo naar aanleiding der Brochure van Van Deth en Van Houten, waarin geschreven wordt, dat do Kinderen geen Spek krijgen, dat zy jaarlijks voor ruim f 5000 lsto qualiteit In landsch Gerookt Spek leveren. Nijmegen, A. Van Dormolen, 22 Juni 1893. H. J. W. Van Duuren, Spekslagers" Gememgd Nlenwa* Ten nadeele van eene doofstomme weduwe hier ter stede, die een dagje uit de stad was geweest, is gedurende dien tijd van hare kamer ontvreemd een gouden ketting met medaillon, waarin een portret van wijlen haren man. Bij hare thuiskomst had zij niets van hetgeen gebeurd was bemerkt, doch een volgendon dag, toen z\j haro sieraden wilde aandoen, miste zi) den ketting. Van een en ander is de politie in kennis gesteld, die dan ook een onderzoek instelt. Op den eersten Juni 11. ontving de heer H. A. Van Gelder, oud-predikant te Haarlem, in den loop van den namiddag den volgenden brief: „Mijnheer, daar ondergeteekende dringende hulp behoeft, wend ik mij tot UEd. met een verzoek tot hulp van een som van f 50 groot, ^daar ik mij daarvan dan kan helpen, zoo hoop ik, dat UEd. aan dit verzoek wil gehoor geven aangezien U hulp zeer noodig is, ik hoop dat dezelfde beantwoord mag worden nog boden- avond omstreeks tien uur, ik zal mij heden avond wachtende houden op de Groote Markt in de nabijheid der Jansstraat. Mocht UEd. aan myn verzoek niet willen voldoen en zal ik genoodzaakt zyn my te moeten wreken door middel van dwang op een uwerhuisge- nooten (dat wil zeggen door poging tot moord) ik hoop daarom dat my verzoek niet zal legonstreven, want dat zou onaangenaam af- loopQn, hopende het beste noem ik my. J. G. LUCAS. Mijne kleeding om to herkennen is donker kostuum met hoed. Onmiddellijk werd de poliüe in kennis ge steld met dit schrijven, en. In afspraak met haar begaf de heer Van Gelder zich des avonds naar de aangegevon plaats, terwijl 2 rechercheurs zich ook aldaar bevonden. Ter wijl do heer Van Gelder op de Groote Markt by de Jansstraat oonige malen op en neer liep, zagen de rechercheurs een persoon voort durend om en b(j dien heer loopen. Gevraagd waarom hy daar was, kon hij geen voldoende roden opgeven, terwijl hy verklaarde ge naamd te zijn Joan George Lucas, wonende te Amsterdam. B\j een ingesteld onderzoek echtor bleek, dat deze persoon heette Hen drik "Willem Bohmer. Nadat dit bekend was geworden, bekende beklaagde ook bet schry ven van den brief, voor welk feit hy gisteren terechtstond. De eisch is 18 maanden gevangonisstraf. Een der berichtgevers van de „Tel." schrijft het volgende: Volgens do verklariDg van een der lucht reizigers in een vorig nummer van „De Tele graaf", zouden de hoeren Denys en Scliipporeyn by het neerkomen van hun luchtballon te Haarlemmermeer aldaar minder netjes on weinig gastvrij zijn behandeld. Een onderzoek, naar de reden hiervan ingesteld, bracht my tot de ontdekking, dat die behandeling hare oorzaak vond in de schade, een drietal land bouwers by het neerkomen van den ballon op hunne velden berokkend. Het anker moot nl. den gevel van een gebouw uit zyn ver band gerukt hebben, en dewijl het geen grond wilde pakken, doorploegde het, slingerende door den ballon voortgetrokken, een tweetal akkers, bebouwd met rogge en haver, waardoor do boer minder aangenaam werd gestemd, wat in don togenwoordigen, slechten tijdeen landbouwer te vergeven is. De rechtbank to Haarlem heeft veroordeeld ter zake van mishandeling: P. Turk, Th. Loos en J. De Jong, arb. te Alke made, elk tot 6 weken gevangenisstraf. A. Akerboom en D. Do Koning, arb. to Alkemade, als voren. Een der pokiyders van het stoom schip „Sandal", to Rotterdam aan de boeien in quarantaine liggende, is naar do barak te Oud Delftshaven overgebracht. Dertig a veertig zoogenaamde werkloozen kwamen gisteren om halftwee to Amsterdam op den NieuweziJds Voorburgwal bijeen en worden toegesproken door een opge schoten jongen en door Bos. Eon inspecteur met oen paar agenten, daar aanwezig, go lastten den sprekers hun verheven standplaats, eone bank onder een boom, te verlaton en door te wandelen. Daarop begon do eerste spreker, dezelfde, die den vorigen dag het woord voerde, strooibiljetten te versproiden, zoodat de niouwsgierigen zich om hem heen verzamelden, terwijl hy herhaalde malen geen gevolg gaf aan het verzoek van de politic om zich uit de volksverzameling te verwyderen. Het einde was dan ook, dat een tweetal politie agenten den jongeling in hun midden namen en, gevolgd door do omstanders, naar het politiebureel op den Singel brachten. De gunstige werking van het door den minister van justitie genomen besluit betreffende de landverhuizers doet zich te Rotterdam reeds gevoelen. De toevloed van landverhuizers vermindert zichtbaar en zal zich binnen enkele dagen tot tientallen be perken. Het is gobleken, dat de beide vreemdelingen, op Feyenoord aangetroffen en als door pokken aangetast naar het Ziekenhuis overgebracht, geene landverhuizers waren. Deze lieden waren, evenals zoovele anderen, naar Rotterdam ge komen om arbeid to zoeken en hebben noch in een logement, noch in een particulier ge bouw onderkomen gehad. De Hoogo Raad vernietigde heden het vonnis van de rechtbank te Am sterdam, waarby P. J. P. niet ontvankeiyk is verklaard in zyn verzoek tot verniotiging der beschikking van den Amsterdamschen gemeenteraad, waarby is bevolen dat zyn naam zal worden geschrapt van do kiezerslijst, op grond dat h\j voor zyn minderjarigen zoon onderstand had genoten, - en wees do zaak terug naar genoemde rechtbank. To 's Gravendeel worden alweder, even als vorige jaren, do jonge ooievaars des nachts uit de nesten ontvreemd. Uit Heerenveen wordt geseind: GoddankIn Zevenwouden regent het. Zevenwouden is, zooals bekend is, een der drie kwartieren, waarin vanouds Friesland verdeeld was, en waarin do stad Sloten, be nevens de gemeenten Aeugwirden, Doniawer- stal, Gaasterland, HaBkerland, Lemsterland, Opsterland, Schoterland, Utingeradeel en Oost en West-Stellingwerf gelegen zyn. Dezelfde ontboezeming zal ook hier en in den omtrek uit veler harten zyn opgeweld, by de verkwikkende buien, welke er nu en dan nog vallen. Te Utrecht is het hedenmorgen om tien uren flink begonnen te rogenen. De aanvoer van korsen wasgis- teren op de markt te Nijmegen zóó groot, dat vele boeren bunDC fruit weer huiswaarts namen, daar zy deze voor den geboden prys niet wilden afstaan. Men bedong dan ook slechts 2a3,/-<. cent per '/a kilo. Te Los Angelos, (California) staakten gisteren vier banken, ui. de First National, de Southern Californian, de Broadway en do Atside-bank, hare betalingen. Te San-Diego deden twee banken bet zelfde. De activa van alle banken le zamen bedragen tweemaal zooveel als de passiva. De banken kunnen echtor het g6ld, dat zy op grondeigendom voorgeschoten hebben, niet on middellijk terugnemen. Te Sainte-Florino, een dorpje in het dep. Haute Loire, is oen dynamiet- aanslag gepleegd op het raadhuis. De ont ploffing bracht alleen materieelo schade toweeg in het schoollokaal, waarin juist niemand aan wezig was. De choleraepidemie in het Zuiden van Frankryk is voortdurend aan het afnemen. De toestand in Montpellier en Alais wordt aanmerkelyk beter. Een meisje van negen jaar te Parys heeft zich uit een raam laten vallen, omdat zy hot by hare ouders zoo slecht had. Haar ouder zusje had reeds vroeger door vor- drinking een eind aan haar leven willen maken, maar werd gered. De moeder der kinderen is gearrosteerd. Omtrent de gister vermoldo ramp te Romanow Borrisoglebsk wordt nog ver nomen, dat een van de deuren der kerk mot opzet was gesloten. Het aantal dooden bedraagt 136. Hot is nog niet gebleken wie er brand geroepen hebben. Het gebrek aan voevoedor hoeft de Pruisische Regeering genoopt, de spoor wegtarieven voor voederstoffen, benevens stroo en turfmolm aanmerkelyk te verlagen. Der gelijke maatregelen om de veehouders in deze buitengewone drongte te hulp te komen worden ook in andero Duitsche Staten genomen of voorbereid. Te Padua is eene gravin by ver stek tot 26 maanden gevangenis veroordeeld, omdat z\j een vijfjarig meisje, dat z\j tot zich had genomen, herhaaldeiyk mishandelde. Te T u r y n zal zokore Regis een vastkuur van 60 dagen beginnen. Te Agram (Croatië) ia Dinsdag- avond een schok van aardbeving gevoeld, welke al de bewoners verschrikt hun huizen heeft doen ontvluchton. TWEEDE EA9IER. Bedrijf belasting. Door de Regeering is voorgesteld: in art. 4 1, eerste lid, in plaats van de woorden „retribution en kortingen" te lezen de woorden„retributiën, kortingen en preraiën aan art. 6 6a, toe te voegen „en zonder aftrek voor rente van eigen kapitalen." De Commissie van Rapporteurs hoeft voor gesteld: alsnog in art. 3 6, achter het woord „lyfrente" in te voegen de volgende woorden „mits deze laatste niet by huwelykscbe voorwaarden of ter zake van huwelyk door bloedverwanten of aangehuwden in de rechte opgaande linie ten behoeve van kinderen en andere afstammelingen zyn gevestigd in art. 6, 1, aan lit. b het volgendo toe te voegen: „en aan verzekerden, voor zooveel de be dragen betreft, waarvoor verzekerd is." Zitting van heden. (Per telegraaf.) Heden interpelleerde de heer Brantsen de Regeering omtrent de beperking van hooi- uitvoer by te verwachten schralen oogst. Interpellant betreurde dat de Regeering ten behoeve van Frankryk den uitvoer van hooi heeft trachten te bevorderen door als het ware op te treden als agent van Fratische levoranclers. Mot het oog op het mislukken vau den hooi-oogst hier te lande en het opkoo- pen zelfs van het gras door den vreemdeling drong hy aan op een tydelyk verbod van den hooi-uitvoer. De minister van buitenlandsche zaken ant woordde, onder protest tegen do gelykstellinj van zyn departement als agent voor Franschi hooi-opkoopors, dat de Regoering rich rue bevoegd achtte den uitvoer van hooi te ver bieden, ook wegens de belangen van d< producenten in den landbouw, die de Peg op aandraug zélfs van den interpellant, op de hoogte houdt vau alles wat voor der landbouw meldenswaardig is. Do heer Mutsaers ontried eene beperkinj van den uitvoer van hooi, omdat door zoo danigen maatregel groot nadeel zou wordei toegebracht aan den landbouw en don handel die in hooge pryzen van het hooi vergoedinj moeten vinden voor de schade door do lang durige droogte. De heer Tydens achtte een verbod eveneon onbiliyk en ook willekeurig on vreesde goei gebrek aan veevoeder buiten hooi, mits d< Reg. zorge dat er eene voldoende houveelheii 6troo beschikbaar gesteld worde. De beraadslaging werd afgebroken door d< tweede lezing van de bedryfcbelasting. De Commissie van Rapporteus had alsno| voorgesteld in de wet uit te drukken, da van de uitbetalingen van verzekermgsmaat schappyen aan verzekerden geene belasting zal worden betaald. De heer Borgesius bestroed dit op grom zyner meening, dat eene uitkeering volgeni contract is eene uitgaaf, geene winst. Zjji vroeger aangenomen amendement bedoeld* alleen belasting to heffen van de wivst, onver schillig aan wien zy wordt uitgekeerd. D* minister van financiën achtte de wyziginj evenwel noodig, die aangenomen werd me 47 tegen 41 stemmen. De geheele wet werd aangenomen met 5; tegon 34 stemmen. De tegenstemmers bestonden uit anti-revo lutionnairen en katholieken en 5 liberalen Vóór stemden de liberalen, 6 anti-revolution nairen en 4 katholieken. Het wetsontwerp betreffende een krediet voor eene proef met de invoering der opium regie op een gedoelte op Java werd aange nomen met 58 tegen 20 stemmen. By do hervatting der interpellatie over den hooi-uitvoer drong de heer Van Beuningen ei op aan, dat de Regeering zou trachtten ver laging te verkrygen van de tarieven van hooi vervoer in binnonlandsch verkoor. De inter pellant was niet voldaan door het antwoord en wierp alle verantwoordelijkheid voor ram pen, uit den tegonwoordigen toestand voort vloeiende, op do Regeering terug. Do heor Plate betoogde, dat een verbod van uitvoer gelykstond met hot ontnemen aan den hooibouwer van liet recht om voor zyn pro duet hoogore pryzen te maken. Door den heor Hartogh is ingediend eeno partiéelo wyziging van het Wetboek voor de burgeriyke rechtsvordering. De Kamer is daarop gescheiden tot Dinsdag 25 Juli. BUITENLAND. Franltrijlc. De Parysche gemoenteraad, die zich niet met politiek bemoeien mag, maar het gaarne deet, heeft gisteren eene motie aangenomen, den wensch uitsprekende dat Frankryk tot een toevluchtsoord zou worden verklaard vooi alle politieke vluchtelingen uit andere landen, hen onder geen voorwendsel uitleverende; dat alle daarmee strydige verdragen zouden wordon te niet gedaan; en dat de nagelaten papieren van den Poolschen student Sawicki onmiddeliyk aan zyne familie en vrienden zouden worden teruggegeven. Do twee eorste paragrafen werdon met algemeone stemmen aangenomen. Aan de werkstakende koetsiers heeft de Raad ouder gewoonte 10,000 fr. toegestaan Die werkstaking biykt intusschen voor nie! weinigen hunner eene gedwongen fraaiigheid, zoozeer, dat Dinsdag twee de hand aan zich- zeiven hebben geslagen; de een schoot zich door het hart, de ander door het hoofd. Da laatste was gisteren nog in leven. Bricou, de anarchist, die wegens zyn aandeel in de ontploffing van Véry's restaurant tot twintig jaar dwangarbeid werd veroordeeld en naar Nieuw Calodonië zou worden overge bracht, heeft verlof gekregen om vooraf te trouwen met zyne „vriendin" Mariette Soubère. Deze zal waarsc.hyniyk verlof ontvangen om hem naar de strafkolonie te volgen. Onder de rubriek Fiankryk elders in dit blad vindt men den uitslag van do be handeling der interpellatie van den boulangist Millevoye, dio Cl«;menceau en eecige anderen besctiuldigde, voer geld staatsgeheimen aan de Erigfclsche regeenng te hebben verraden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2