N°. 10224. Donderdag Juni. A°. 1893. Tweede Blad. Qeze jouraat wordt dageltjks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. OOM BORNS. LEIDSCH F RIJS DEZER COURANT: foor Lddoa per 8 mandenf 1.18. trenoo por post1-40. A-fzonderlifke Nocamers0.08. Leiden, 21 Jnni. Aan den gemeenteraad deelen B. en "Ws. mdde dat z^j Gedeputeerde Staten in kennis kebbon gesteld met hun voorstel van 5 Juni jl. omtrent do vernieuwing van de Turfmarkts- brug, waarop voornoemd College hun b\j missive van 19 Juni jl. heeft bericht dat, ofschoon het nieuwe plan in hoofdzaak alleen in het belang van het verkeer over de brug de voorkeur verdient, het bereid is aan de Staten voor te stellen met wijziging van hun besluit van 19 Juli 1892 in de uitvoering van dit plan een subsidie toe te kennen van f 6300. Ten einde de uitvoering van het werk, dat Gedeputeerde Staten gaarne gelijktijdig met de overige werken der vaartverbetering, dat is omstreeks 1 Januari 1894, voltooid zagen, niet worde vertraagd, zullen de Staten nog in hunne in het begin der volgende maand te houden vergadering hieromtrent eene beslissing moeten nemen. Gedeputeerde Staten hebben B. en Ws. daarom in overweging gegeven het daarheen te leiden dat het voorstel nog deze week door den Raad in behandeling worde genomen, opdat door hen, b\j aanneming van het voor stel door don Raad, in de Juli-vergadering eene voordracht aan de Staten kunne worden gedaan. De kapt. W. P. Voeren, van het 2de reg. veld art. te Leiden en thans gedetacheerd by het 1ste reg. vest.-art. te Utrecht, is aan gewezen om van 17 tot 30 Juli de oefeningen met kustgeschut te Helder by te wonen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Dubbeldam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.10 (10.30 stadstyd) bezorgd zijn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Gedurendo het tydsverloop van 1883 tot en mot 1892 zjjn te Benthuizen geboren 233 en overleden 124 personen, terwyi er gedurende dienzelfden tyd 50 huwelijken zyn gesloten. Heden is het biykens mededeeling van het „Weekblad van het Recht" 60 jaren geleden, dat mr. J. Kalff, oudste raads heer in den Hoogen Raad, den doctorsgraad in de beide rechten mot grooten lof verwierf. Het Weekblad herdenkt de schoone en eervolle maatschappelyko loopbaan van den heer Kalff, wiens werklust en werkkracht i steeds onverzwakt blijven, wat ook hieruit biykt, dat h(j nog jaarlijks het presidium waarneemt der Staatscommissie voor het notarieel examen. B(J de in het hoofdkiesdistrict Beverwijk gehouden verkiezing van een lid voor de T weede Kamer werden uitgebracht 2295 geldige stemmen. Berstemming moet plaats hebben tusschen ds. Van Loenen Martinet (lib.) en mr. Borrot (kath.), die respectievelijk ver kregen 698 en 691 stemmen. Jhr. Hartsen (cons, en kath.) verkreeg 622, de heer De Boer (rad.) 335 en de hoer Waller 229 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 3571. De voorboden van den terugkeer van HH. MM. de Koninginnen komen langzamer hand te Apeldoorn weder opdagen. Reeds arriveerde aldaar een wagen met verschillende zaken en kwamen ook de 2 lievelingspaardjes van Koningin Wilhelmina aan, met een sjeesje, welke ook mede geweest zijn naar het buiten land. Vrijdag komt het stalpersoneel, paarden, rijtuigen, enz. De komst van HH. MM. is bepaald op Zaterdag-avond te halfzes. Naby het paleis het Loo is een huis, toe- beboorende aan H. M. de Koningin, geheel ingericht en beschikbaar gesteld voor den hofmaarschalk baron Taets van Amerongen van Natewisch, den secretaris jhr. De Ranitz en den stalmeester baron Bentinck, welke aldaar tydens Hr. Ms. verblijf met gezin beurtelings eene maand zullen vertoeven. De hofmaarschalk is er gisteren aangekomen. Onzo beroemde oogheelkundige professor Snellen, te Utrecht, vertoeft op dit oogenblik te Parijs. Op raad der Franscho artsen werd hy daarheen ontboden door baron Rothschild, den bekenden financier, die het ongeluk had gehad op de jacht een kogeltje in zyn oog te krygen. Prof. Snellen heeft het beschadigde oog verwyderdde operatie is zoo gunstig mogelijk afgeloopon. Het stoomschip „Ondine" vertrok 20 Juni van Cuxhaven naar Amsterdam; de „Prins Alexander'', van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Juni van Southamptonde „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 21 Juni te Suez; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Juni to Port Said; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 19 Juni Aden; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 20 Juni te Aden; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 20 dezer te Marseille; de „Admiral", van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 20 Juni Suez gepasseerd;de „Jupiter" vertrok 20 Juni van Palermo naar Amsterdam; de „Kaiser" arriveerde 19 Juni van Hamburg en Amsterdam via Zanzibar te Durban; de „Maasdam" arriveerde 21 Juni van Nieuw-Tork te Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal morgen, 22 Juni, niet plaats hebben. Gemongd Nieuw». Meldden w jj onlangs dat zich een paar kinderen van hier naar Sassenheim hadden begeven en daardoor hunne ouders in groote ongerustheid hadden gebracht, gis teren is er van hier weer een knaapje van door gegaan en wel in de richting naar Val kenburg, alwaar het door een ingezetene dier gemeente werd aangehouden en op de vraag vanwaar hot kwam een ontwakend antwoord gaf. Daarom besloot de man het kind In zyne woning to nomen, waar hy het eenige lichame- lyke versterking gaf, om vervolgens gister avond de reis naar Leiden te aanvaardon en zich aan te melden aan het commissariaat van politie, waar hy meende dat men er wel meer van zou weten. Dit was echter niet het geval. Er was nog geene aangifte van de vermissing van een kind gedaan. De man nam het knaapje weer mede. Op de Breestraat echter ontmoette hy eenige per sonen, wien hy de zaak mededeelde en infor mation omtrent het kind vroeg. Spoedig werd hy toen eenigszins op het goede spoor ge bracht van de in angst zittende ouders, wien hy den verloren zoon weldra teruggaf! By de gisteren gehouden Bjjns- burgsche paardenmarkt hebben er circa 150 paarden aan de lyn gestaan. By andere jaren vergeleken waren er dus weinig paarden aan de markt; ook was de handel slap. Tot dusver kwam diefstal van kinderen meer in romans dan in werkelyk- heid voor. Hoogstens hoorde men een enkele maal van Zigeuners, die zich op een afgelegen plaats hadden meester gemaakt van een knaapje, of van ouders, die in de eene of andere kermistent plotseling hun vroeger gestolen lieveling herkenden. Dat dergelyke diefstal echter ook onder den rook van Amsterdam voorkomt, is een te zeldzame gebeurtenis, om er geen melding van te maken. PRIJS DEB ADVERTENTIÊN: Tan 1—t regelt f 1.06. Iedere regel meer /0.17). Grootere lettere oaar pletunnmte. Voor het loetseeeree buiten de ttad wordt f0.06 berekend. Gistermiddag werd n. 1. door eene vrouw, die met krameryen lans 8 do huizen vent, een meisje, een aanvallig, mooi kind, van een der bewoners van den Ringdyk, Water graafsmeer, gestolen. Toen do moeder do afwezigheid der kleine opmerkte, was zy radeloos van angst. De politie, van de vermissing in kennis gesteld, slaagde er in de ventster met haren buit, reeds te Amsterdam, op te sporen. Do dievegge werd naar het huis van be waring en het kind naar de moeder gebracht. In de „Utrechtscho Courant" komt een ingezonden stuk voor, waarin gewezen wordt op de in de laatste dagen te Utrecht loopendo geruchten omtrent pogingen door zoogenaamde kermisreizigers in het werk gesteld, om kin deren, die zy onderweg ontmoeten, mee te nemen. De tropische hitte dorlaatste dagen heeft heden en gisteren plaats gemaakt voor eon meer koele temperatuur, eene aan gename verkwikking na zooveel warmte. De weersverandering is mede het gevolg van een onweer boven het Oosten van ons land, het welk vooral boven Zwolle vry hevig moet zg'n geweest. Hier vielen echter tot nu toe slechts enkele droppels, al is de lucht betrokken. Algemeen wordt naar regen verlangd. De „Arnh. Ct." meldtGedurende het gister nacht hier en daar waargenomen onweder is, volgens verschillende ter markt gekomen boeren, een zonderlinge soort regen gevallen. Terwyi aan hunne weide nagenoeg niet meer was te bespeuren, dat het had geregend, glommen de daarin grazende paarden en koeien van het nat. By aanraking dezer dieren kleefden de haren alle aan elkander en was het, .alsof ze met lym waren ingesmeerd. Volgens berichten uit Nieuw-York heerscht over het algemeen in Noord-Amerika eene buitengewone hitte. In Zuid-Dakota was de thermometer tot 102° Fahr. gestegen. Men voorspelt dat, ten gevolge van een storm in den Atlantischen oceaan, vóór het eind dezer week in West-Europa regen zal vallen. In vele streken van Engeland heerscht groot gebrek aan water, zóó zelfs, dat men in vele steden genoodzaakt is rant soenen voor het water vast te stellen. Maan dag hebben hier en daar onweersbuien ge woed er viel wel niet veel regen, maar door de algemeene temperatuursverlaging is er kans, dat er spoedig eer. einde aan de droogte zal komen. 20.) De drenkeling houdt zich aan een stroo- halm vast en zoo dacht ook hg: hoe hooger op, des te meer vertrouwen. Onder de aan wezigen op de receptie merken wy ook dokter .Staal, benovens de douairière De Wael op. De eerste was by zyne komst zichtbaar aangedaan en by had daartoe, zooals hy voorgaf, zyne goede redenen. „Want", sprak hy op zyne gewone, onge kunstelde manier, terwyi hy den feestvie renden beurtelings met warmte de handen drukte, „niet alleen, dat Ik my beroemen mag, sinds vpf en twintig jaren als arts en vriend uw huis te bezoeken, maar wanneer ik u daar nu zóó gelukkig door uw vyf lieve kinderen omringd zie, by wier geboorte ik tegenwoordig was, dan doet dit myn oud doktershart meer dan goed en dank ik den Hemel, dat ik nog dezen dag heb mogen be leven. Ik wist u dan ook waariyk geen ge schikter souvenir aan te bicden dan dit zeer eenvoudige schilderytje." En hier haalde hy van onder zyne wijdo zwarte jas eene in eene sieriyke lyst ge vatte photographic te voorschyn, welke de vyf jonge Warnaarts in eene welgeslaagde groep voorstelde. Blyde verrassing en innige dankbetuigingen van de zyde van zilveren bruid en bruidegom en luide byval van al de aanwezige heoren en dames; „zulk een vindingryk idéé", zeide één hunner, „kon alleen in het brein van een man als dokter Staal opkomen." En die dit zeide, was niemand anders dan de douairière De Wael. Maar geen wonder! Trouwens, ze was eene vrouw, die hare wereld verstond; eene vrouw, die ten allen tyde een gepast woord by de hand had en tegenover elkeen de minzaamheid zelve was. Sommigen noemden dat wel nederigen trots, anderen weder trotsche nederigheid, doch hoe hot ook zy, het „noblesse oblige" vertoonde zich by haar van eene gunstige zyde. „Ik kom slechts met een zeer eenvoudigen wensch tot u", voegde zy Warnaart en zyne echtgenoote toe, „maar hy spreekt uit het hart tot het hart „Eh bien, mes chers amis!" moge de Hemel u nog lang die zegeningen doen behouden, welke gy steeds zoo ruim schoots geniet, en moge ik daarby het voor recht smaken, by voortduring met u in rela tion en vriendschap te blyven." „C'est le ton, qui fait la musique", en zoo was het dan ook voor Warnaart, als werd er door de douairière in hare laatste zin snede by al het honigzoete een alsem- droppel gemengd. De dame maakte intusschen hare visite slechts kort. Zy behoordo tot die categorie van menscben, die het altoos even volbandig hebben, minder voor hun privé dan wel tot nut van anderen, en zoo had zy ook weer heden druk werk als medebestuurderes der „Moederlyke Wel dadigheid-" Warnaart deed haar zelf uitgeleide. „Och, myn waarde heer Warnaart", sprak zy, met hem in de vestibule komende, „waarom zooveel complimenten? Ik „cedeer" heden „sans gêne" uw „pas de conduite", daar uwe tegenwoordigheid in het salon geen oogenblik gemist mag worden. Maar, a propos Nu wy toch eenmaal hier zyn, zoudt gewei do goedheid willen hebben, morgenvoormiddag eens by my aan te komen Ik wenschte u over de nog altyd loopendo gelden te spreken. Ik zou ze thans wel terug willen hebben, om nu eenige Amerikanen le koopen; die fondsen staan goed. Maar „quelle bètise do moi", om heden met u over zaken te spreken 1 Tot morgen dus, „mon cher ami! Amuseer u heden in de perfectie. Ah, quelle charmante odeur van al die bloemen. Adieu, a revoir 1" En eene minzame buiging makende, ging do douairière met haastigen tred heen, zon der Warnaart den tyd te laten, haar met een enkel woord te antwoorden. Daar stond de arme man nu geheel ontsteld en verslagen Het was hem, alsof hem eensklaps een centenaarslast op hot hart was geworpen. Zou zy eenigen argwaan, eenig vermoeden hebben? Myn Hemel, van waar, door wien? Hy sloeg de handen van stille vertwyfeling inéén, zuchtto diep en droevigmaar te zeer overtuigd, dat hy heden al zyne kracht en tegenwoordigheid van geest noodig had, ver mande hy zich en keerde schynbaar kalm en welgemoed naar het salon terug. Wie zich daar nog niet had laten zien, was Roland Noest. Dit verwekte by de familie leden cpgéil £SCige bevreemding; want al voelde men algemeen iriist niet veel sympathie voor hem, toch mocht me."1 T<x,r-l! van hem de noodige attentie verwacht^? voor al de beleefdheden, welke men hem lot hiertoe steeds had bewezen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5