10224 Donderdag 23 Juni. A*. 1893. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 Juni. Feuilleton. OOM BORKS. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRUfl DEZER, COURANT: Voor Leiden por 8 muiien..;;.%7*..ö f 1.10. Franco por port.....7.77.i 1.40. AXsondorl^ko Nommeri0.05. PRIJ8 DER ADVERTENTIÊN: Tan 1—6 regola ƒ1.05. Ieder© regel meer ƒ0.17}. Qrooter© lettere naar plaatsruimte. Toor h©l incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De collecto voor het fonds van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft alhier over het jaar 1893 opgebracht, na aftrek van do onkosten, de som van 118.39'/a. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Oost lndië (met uit zondering van Atjeh en Padang), doormiddel van het stoomschip „Semarang," van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk Vrijdagavond om 10.10 (10.30 stadstijd) bezorgd z\jn. De w(jze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Do leden van den Raad der gemeente Voorschoten, die in dit jaar aftreden, zijn do lieeren: J. Hooijmans, dr. W. E. H. Van der Horn van den Bos en J. Van der Steen. Bovendien treedt de heer J. Hooijmans als wethouder af. Door den heer C. Geel, directeur der „Martha-Stichting" te Alfen aan don Rijn, is de volgende circulaire, bevattende eene drin gende beao verspreid, welko hij verzoekt ook in ons blad op te nemen: „Onverwachts zijn wij in oen treurigen toestand gebracht. Lezen wij in Gods Woord, dat er bij den avond geween en bij den morgen gejuich is, en omgekeerd, by den morgen gejuich en by den avond geween, dit is ook zoo gegaan in onzo „Martha Stichting'1, want, waar ik met blijdschap in eenige kronieken van ons blaadje „Onze Kinderen" heb kunnen meedeeler, hoe heerlijk God ons in den afge- loopcn winter in alles geholpen heeft, en wij aan al onzo verplichtingen hebben kunnen voldoen, is daar thans eene donkere wolk van beproeving ever ons gekomen. Zagen wy toen die donkere wolk reeds in het verschiet, doordat in de dorpen om ons heen de mazelen waren uitgebroken, zoo bleven wy er van verschoond tot den 3den Mei jl., toen het eerste geval zich b\j ons openbaarde. Thans liggen daar reeds 34 kinderen aan mazelen en malaria-koortsen, ontviel er ons één door den dood en zijn er nog drie kinderen zoo hoogst gevaarlijk, dat wij voor hen vreezon; ook de anderen z\jn doodzwak, en mooten nu kunstmatig opgehouden worden door ver sterkende middelen. Geen wonder, want van waar zijn deze kinderen meestal gekomen l Immers uit gezinnen, waarin ze veel geleden hebben en veel hebben moeten ontberen. „Hoe ver deze ziekte zich by ons zal uit breiden, weten wy niet, maar voel wordt er van onze krachten en zorgen gevorderd, daar wy dag en nacht met onze kinderen moeten optrokken. Doch daarover willen w|j niet klagen. Het verheugt ons zelfs, dat wy dit mogen en kunnen doen, maar wy gaan er onder gebukt, dat er zooveel tot versterking gevraagd wordt voor de kinderen in onzo Stichting. Moge daardoor brood gespaard worden, zeker geen geld, daar deze kinderen alleen mogen gevoed worden, volgens het oordeel van onzen dokter, met wit van eieren, bouillon, krachtige soep en melk. „Daardoor raken wy nu in groote zorgen; en waar wy nu in deze benauwdheid roepen tot God en geloovig verwachten, dat Hy ons zal helpen, daar komen wy ook tot U, om te vragen: ondersteun ons in dit by'zonder geval met eene byzondere gave, en maak daardoor onze taak gemakkelyk. Neig Uw hart door de liefde Gods, en zeker zult gy dan Uwe gaven aan ons niet onthouden." In eene druk bezochte vergadering van leden van „Eigen Hulp" to 's-Gravenhage is gisteravond definitief tot candidaat van den gemeenteraad gesteld, in zyne hoedanigheid van coöperator, overste De Bas, en wel voor de 14de plaats (vacature door sterfgeval). De heer De Bas nam de candidatuur aan en voegde er by de coöperatie als een volkomen gezond begrip te beschouwen en mocht hy gekozen worden, tevens met toewijding do hygiënische belangen van Den Haag te zullen voorstaan. Ter constateering dat geene politiek, maar uitsluitend rechtmatig verweer tegen ongerechtvaardigde uitsluiting van coöperators by deze beweging voorzit, is volkomen vryhoid voor de 13 andere candidaturen voorbehouden. De lyfarts der Koninginnen, dr. Van Tienhoven, die gedurende het verblyf van HH. MM. in Zwitserland aldaar mede vertoefde, is gisteren in Den Haag teruggekeerd. Sollicitanten naar de betrekking van assistent by de gynaecologie aan de Ryks- Universiteit te Utrecht 1000 en nvwoning in 't Ziekenhuis), worden uitgenoodigd zich te wenden tot den minister van binnenl. zaken met een adres op zegel, dat vóór 5 Juli by den secretaris van curatoren moet worden ingeleverd. Artsen en studenteu in de faculteit der geneeskunde komen by voorkeur in aan merking. Nader verneemt men, dat do Koningin van Saksen 15 Juli en de Groothertog Max van Baden 16 Juli te Scheveningen worden verwacht in het „Oranje-hotel". Als schryver van het antwoord op de prysvraag, waaraan door de faculteit der rechts geleerdheid aan de Groninger universiteit eene eervolle vermelding is toegekend, heoft zich by haar bekend gemaakt de heer Cornelis Jan Horman Schepel, candidaat in de rechtsweten schap aan die universiteit. Door den minister van koloniën is de benoeming van den hoer P. Laging Tobias, oud-gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, tot lid der commissie, welke in 1893 hier te lande het groot ambtenaars-examen voor den Indischen dienst zal afnemen, op diens ver zoek ingetrokken, en is tot lid dier commissie benoemd do hoer L. Wessels, oud-resident van Japara. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, maakt dr. Maurits Snellen (hoofddirecteur yan 't Kon. Ned. Met. Instituut te Utrecht, meer algemeen bekend door zyn tocht met de „Varna" naar de Noordelyke IJszee) eene wetenschappelijke reis door Europa in gezel schap van een onzer groote Nederl. bouw meesters, welke reis byzonder ten doel heeft het bezoeken van de voornaamste meteoro logische inrichtingen, met 't oog op do nieuw te makon inrichting van dien aard te Utrecht. Kopenhagen is bepaald als 't eindpunt der reis. Met levendige ingenomenheid vernemen wy, dat de hoogeerwaardige heeron kanunni ken D. Staas, president van het seminarie to Warmond, en J. T. A. Heyligers, deken en pastoor te 's-Gravenhage, hunne benoeming ont vingen tot gehoim kamerheer van Z. H. den Paus. Ook aan den zeereorwaarden lieerBoviori, secretaris der internuntiatuur, viel, naar ons gemeld wordt, eeno gelijke onderscheiding ten deel. Tijd.) Ingevolge het bepaalde by art. 88 der kies wet, zal den tweeden Dinsdag in Juli dooi de Staten der onderscheidene provinciën de verkiezing plaats hebben van leden der Eerste Kamer (een derde), ter voorziening in do vacatu ren van hen die, met den derden Dinsdag van September moeten aftreden. De aftredenden zijn in do provincie: Noord-Brabant: de heeren mr. P. J. A. Smitz en J. Th. Smits van Oyen. Gelderland: de hoeren mr. J. Thooft en mr. J. E. H. baron Van Nagell van Ampsen. Zuid-Holland: de heeren T. P. Viruly, I. D. Fransen van de Putte en J. Van der Breggen. Noord-Holland: de heeren A. C. Wertheim, mr. J. Kappeyne van de Coppello en J. I Breobaart Kz. Zeeland: de heer jir. mr. W. Six. Utrecht: de heer jhr. mr. L C. C. O. M. Van Nispen. Frieslanddo heer jhr. mr. J. H. F. K. Van Swinderen. Over- yselde heer C. F. Stork. Groningende heer mr. B. Van Royen. Drente: de heer mr. H. Van Lier. Limburg: de heer W. H. Pyls. De Haagsche Kronieker van de „N. Gron. Ct." verklaart uit zeer goede bron te kunnen medeaeelen dat de minister van financiën aan zyn departement reeds nu alle gegevens heeft doen verzamelen voor eene herziening der wet op het personeel, met het vaste voornemen om die herziening nog vóór het einde van dit of in het begin van het vol- gence zittingjaar te kunnen indienen en zoo mogelijk te doen behandelen door deze Kamer. Het stoomschip „Arajoeno", van Rotter dam naar Batavia, passeerde 17 JuniSagres; de „Sumatra", vau Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 Juni Kaap del Armi; de „Didam" arriveerde 19 Juni van Rotterdam te Nieuw- York; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 19 Juni Lizard; de „Bromo" arriveerde 19 Juni van Rotterdam te Batavia; de „Amsterdam" vertrok 17 Juni van Nieuw-York naar Rotterdamde „Minerva" vertiok 17 Juni van Kopenhagen naar Am sterdam; do „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 19 Juni Scilly; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, passeerde 17 Juni Kaap Rocca; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 18 Juni; de „Sinus" arriveerde 18 Juni van Amsterdam te Kopenhagen; de „Titan"arriveerde 18 Juni van Amsterdam te Kroonstadde „Umkuzi", van Amsterdam naar Kaapstad, vertrok 17 Juni van Gravesend; de „Zaandam", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 18 Juni Prawlepoint; de „Zulu", van Amsterdam naar Kaapstad, vertrok 17 Juni van Dartmouth; de „Hector", van Amsterdam naar Java, ver trok 17 Juni van Liverpool. By koninklijk besluit is pensioen verleend aan do volgende commiezen by 's Ryks belas tingen K. De Neeff 489J. K. Blommendaal 784; S. A. Yan Arkel 576; G. Strous ƒ489; G. J. Van Wyk van Briovingh 597 J. Bouwens 616; G. H. Van de Kamp 508; J. H. Poppe ƒ415; A. Th. Smagtel 383; A. L. Visser ƒ405; W. IC. 't Hart 597; J. W. Slangen 440; C. Hent ƒ404; L. M. Loep ƒ492; J. W. H. Kor£^507 G. Stoltink 401 J. G. F. Kozel ƒ432; B. Schot ƒ467; R. Anderson ƒ333; P. J. Groenland ƒ496; H. Th. Ter Beek ƒ496; J. F. De Boer ƒ393; J. H. Th. Rous ƒ303; P. Ch. Bellanger ƒ611; A. A. De Koning ƒ430. 19.) Wolnu, laten wy het dan beseffen, dat wy dit, by al ons lyden, op onze zilveren brui loft nog eens mogen genieten." Warnaart zoide niets op deze woorden; maar een kus van dankbaarheid op het gelaat zyner gade drukkende, nam hy haren arm dicht in don zynen, en zóó wandelden zy te zamon naar de huiskamer, naar hunno kinderen. Bo lezer houde het ons ten goede, wanneer wy hen niet onmiddellyk daarheen volgen. Trouwens, wy beschouwen de eerste ontmoe ting tusschen ouders en kinderen op den ge- denkwaardigon dag te heilig en te plechtig, om door vreemde oogen gezien te worden. We treden dus een weinig later binnen, tego- lykertyd met oom Boms, die, voor den ge- heelen dag en dus ook reeds op het ontbyt gonoodigd, als echte gastronoom zorgde op zyn tyd daar te zyn. Hot is licht te begrypen, dat oom, by zyne ons bekende weekhartigheid, niet in staat was veel woorden voor zyne gelukwenschen noch by het aanbieden van zyn geschenk: eene sierlyke pendule, te bezigendaarentegen gaf hy zyn gevoel lucht door traan op traan wog te pinken, iets, dat hy gedurende het ontbyt nu en dan herhaalde, terwyi hy zich nochtans alles zoodanig liet smaken, dat hy wel eene sterke constitutie moest bezitten, om op die wyze het menu voor dezen dag te kunnen blyven volgen. Hoe verstandig hy anders ook was en hoe beangst, geiyk wy reeds woten, voor zyne gezondheid, kende Boms evenwol in dit op zicht zyne maat niet; en of men, zooals ook nu zyne zorgvuldige nicht deed, hem op nog zoo kiesche wyze daaraan trachtte te her inneren, hy wilde 't niet merken en ging bedaard zyn gangetje. Maar de straf voor deze „pêche mignon" bleef niet altyd uiten zoo gebeurde het dan ook na menig feestje, waarop hy zynlnwen- digen mensch buitengewoon te goed had go- daan, dat hy den volgendon dag zich alles behalve normaal gevoelde, al wilde hy dit ook voor niemand weten. Hoe het ook zy, wy gunnen onzen vriend den ganscben dag een goeden eetlust en zou den om zynentwil meer dan vorheugd zyn, wanneer voor hem van dit feest geene andere naweeén volgden dan de reeds gonoemde. Na het ontbyt duurde het niet lang, of de eigenaardige drukte van don dag begon met alle ap- en dependentiën. Geschenk op ge schenk, het eene al fraaier dan het andere, werd gebracht. Hot regende, om zoo te zeggen, kaartjes; en niot alleen kaartjes met sierlyk gelitho- grapheerde letters op glacé of gesatineerd papier, maar ook vele met eenvoudig ge schreven namen op gewoon karton; en ver ried dit onderscheid in bewerking nu ook al de patricische of plebejische positie van den respectieven afzender, het doel van al die papieren parallologrammen was één en het zelfde, namoiyk een bewys te geven van sympathie. Want was Warnaart een gezocht man by zyne meerderen en gelyken, hy was een be mind man by de mindere klasse, waar hy nu eens de stille weldoener, dan de goede raads man was, hetzy als particulior, hetzy als medebestuurder van de eene of andere lief dadige of pbilantbropischeinstelling, waaraan, het zy tot eer van onzen tyd gezegd, binnen de gemeente Steinoord evenmin gebrek was als in eenige andere plaats van ons vaderland. Ook de receptie werd druk bezocht en kreeg als ware het een officiéél karakter door do vole corporation, die er zich deden ver tegenwoordigen, zooals o. a. de Kamer van Koophandel, de vereeniging „Nyverheid", de kiesvereeniging „Steinoord", de Waalsche kerkeraad en de plaatsolyke schoolcommissie, by al welke Warnaart in het bestuur zat, met uitzondering van de kiesvereeniging, waarvan hy slechts lid was. De deputatie van deze laatste vlocht intus- schen by haren gelukwensch nog een tweeden wensch van geheel anderen aard. Warnaart was namelyk, eenige dagen geleden, door haar candidaat gesteld voor de vacature in den gemeenteraad, tegenover don heer Janus Mastblok, een gewezen, ryk geworden aan nemer, die door eene andere groep was go- kozon; en nu hoopte men vurig, in het belang der gemeente, dat oen goed element mocht zegevieren en do vacante zetel in den Raad door een man als Warnaart zou ingeno men wordon. Warnaart zou in de gegeven omstandig heden gaarne voor de candidatuur bedankt hebbendoch na ryp beraad geloofde hy, alweder met het oog op zyn krediet, dat bet beter voor bem was haar aan te nemen. H ortlt vermijd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1