11)80 H iiAiiBLAD. N». 10223, Woensdag 21 Juni. A°. 1893. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Sjpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat, uit TWEE Bladen. Leiden, 20 Juni. Feuilleton. OOM BORNS. ST FRIJ8 DEZER COURANT: Tcor Liidi» per 3 ma*ndeaLI A Franco per post1*10. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTtÈN: ▼an 16 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootore letten naar plaatAruimte. Toor het fcncasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. - Gelyk wo vroeger reeds meldden, gedenkt onze geachte stadgenoot de heer C. B. Duyster iaden, 20 Juni, den dag, waarop hy vóór fijftig jaren te 's-Gravenhage tot apotheker ïverd bevorderd. Nog ten huidigen dage is do waardige jubi laris met onverdroten ijver en toewijding als potbeker werkzaam en het ontbrak hem dan ook niet aan veel en welverdiende belang stelling op dezen merkwaardigen gedenkdag. Zijne buurtgenooten van Oude Vest, Ouden Singel en in Janvossensteeg gaven daarvan bovendien blijk door het uitsteken der vlag van hunne woningen. Moge hij nog vele jaren met denzelfden ijver, lust en opgewektheid zijne betrekking blyven waarnomen en nog langen tyd gespaard blijven voor zjjne kinderen en vrienden - Wij herinneren aan de uitvoering van ge wijde muziek, welke morgenavond, Woensdag, vanwege de Nedprlandsche Organisten-ver- eeniging in de Evangelisch-Luthersche kerk alhier zal gegeven worden, ten bate van het nderstennings- en pensioenfonds van ge in,smde Vereeniging. De namen der onder leiding van den heer B. Duyster Jr. medewerkenden van hier en elders, de hoeren M. IJ. Van 't Kruys, E. Van Thienen, W. Van ïhienen, organisten resp. te Rotterdam, Leiden en Delft, en van den heer Joh. C. Geyp, violoncellist alhier, z()n een voldoende waarborg voor hetgeen ten ge- boore zal worden gebracht, terwijl bovendien een dames- en kinderkoor met begeleiding van orgel en dubbel-strijk-quartett zich ook zal doen hooren. Een blik op het programma doet verder zien dat daaraan veel zorg is besteed. Men verzuime dus niet van deze gelegen heid gebruik te maken 1 - Heden had door den architect den heer Roem de aanbesteding plaats van het bouwen van acht woonhuizen (in twee per- ceelen) aan den Zoeterwoudschen Singel, gemeente Zoeterwoude. Ingeschreven was door de heeren W. A. .Janssen, Utrecht, 1ste perc. 51,215, 2de perc. ƒ5200, in massa 5G,415P. Hassel- bach, Leiden, 1ste 10,800, 2de ƒ4200, in massa ƒ45000; G. Wegerif Hzn., Apeldoorn, lste 42,546, 2de ƒ4300, in massa 46,846 J. B. Hoogeveen, Leiden, lste 42,000, 2do 4590, in massa ƒ47,140; G. J. D. Beulink, Leiden, lste 43,940, 2de 4910, in massa /'48,850; J. Botermans, Leiden, 1steƒ40,800, 2do ƒ4200, in massa ƒ45000. De gunning is aangehouden. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen middag om 12.50 (1.10 stadstyd)bezorgd zyn. De wjjze van vc-rzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De lste luitenant P. E. Pfeiffer, van het 4de reg. infanterie te Leiden, wordt eervol ontheven van zjjne betrekking als leeraar in de wiskunde op den cursus van dat corps. Ned.-Hervormde Kerk. Beroepen te Waarder ds. IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zegwaard. Bedankt voor het beroep te Medemblik door ds. C. Woutman, te Boskoop. Voor de a. s. zomervergadering der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zijn o. a. ter behandeling aan de orde gesteld Een voorstel tot aankoop voor 3500 van een perceel onder de gemeente Rijswijk ter voorziening in de behoefte aan woning voor het dienstpersoneel der Geestbrug, welke brug zal moeten worden bediend door ton minste drie man. Idem tot verkoop van grond onder Ryswyk aan H. P. De Swart, te 's Gravonhage, tot uitbreiding van het terrein, gelegen langs het door de Provincie nieuw aangelegd jaagpad langs den Vliet en waarop een houtzaag molen is gesticht. Idem tot nadere regeling der heffing van rechten voor het gebruik van het scheepvaart- kanaal tusschen Rijn en Schie. Een bruggegela van 0.05 bij dag en het dubbele by nacht achten Ged. Staten in hot belang van bet vervoer te lande raadzaam voor het draaien van de Hoornbrug en de brug by Reineveld. Vermits de heffing van een sleepgeld prac- tisch moeilyk uitvoerbaar is, wenschen Ged. Staten het padgeld af te schaffen, maar daar entegen, zonder de trekkracht in aanmerking te nemen, alle vaartuigen, die thans door den Leidschendam schutten, iets hooger te belasten. Eene verhooging van het sluisgeld met '/i ct. per ML, met dus, zou eene hoogere opbrengst geven dan thans het totaal van het sluisgeld en do gabellen be draagt. Het is daardoor mogelyk van de oorsto 10 MJ. het tegenwoordige recht van 0.01s te behouden, en aan het verhoogd recht van 2 cent per M'. alleen te onder werpen do kub. Meters boven 10 M'. Daardoor worden de kleine vaat tuigen in deze ver hooging het minst bogrepen. Nog achten Ged. Saten het wenschelyk voor elke stoomboot boven dit recht nog een vast bedrag te eischen van 0.25. Voorstel tot bestendiging voor 5 jaren van het tarief van bruggeld voor den overtocht van de brug over do Oude Maas, verbindende de Hoekscbe Waard met het eiland IJselmonde. Voorstel tot wyziging van het Provinciaal Reglement op de uitoefening der jacht en vi3schery. Vermits zoowel de door de praktyk ervaren visschors als de wetenschappelyke deskundige hierin overeenstemmen, dat door de visch- tuigen do aalschaar (of elger) en de peur veel jonge aal en paling vernietigd wordt, stellen Ged. Staten voor het gebruik dezer vischtuigen niet langer te veroorloven. Eene andere wyziging, mede ter tegemoet koming aan de bezwaren der visschers voor gesteld, betreft de grootte der mazen van netten, welke getrokken of gesleept worden en wel op de gronden, door dr. Hoek in zyn rapport uiteengezet. Behalve beide bedoelde wyzigingen is geene andere aangebracht dan de door de wet van 7 April 1869 betreffende de maten, gewichten en woeg'werktuigen gefischte veranderde be naming der maten. By de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen moet te Valkenburg voorzien worden in da periodieke aftreding van de heeren H. G. Van Leyden en W. H. Van Oordt. De loting voor de rustende schuttery, voor do klasse 1893, zal ten Raadhuize te Woubrugge voor die gemeente plaats hebben op Dinsdag 27 Juni a. s., des voormiddags te tien uren. Benoemd is tot rector van het „St.-Jozefs gesticht" te Haarlem de eerw. heer F. J. A. M. Wierdels, kapelaan te Stompwijk. De heer Pynacker Hordijk, lid van de Tweede Kamer voor 's-Gravenhage, is hersteld van zijne ongesteldheid en was in de verga dering van heden aanwezig. Aanstaanden Zaterdag, na aankomst van Hare Majesteiten op bet Loo, keert de dienst, welke de Koninginnen in het buitenland ver gezelde, naar 's-Gravenhage terug en zal van af dien dag de dienst op het Loo worden waargenomen door den kapitein Ier zee baron Van Hogendorp, adjudantdoor jhr. Van Fabst van Bingerden, kamerheer, en door baron Van Sytzama, ordonnance-officier. De hofmaarschalk van H. M., baron Taets van Amerongen van Natewisch, zal tydens het verbiyf van HH. MM. op het Loo, aldaar geïnstalleerd zyn voorloopig tot half Juli. H. K. H. de groothertogin van Saksen komt 27 Juni a. s. op het Loo. H. M. de Koningin-Regentes heeft met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot reken- plichtig secretaris by de intendance der konink- lyke paleizen don heer J. N. Voorstad, ambtenaar ter gemeente-secretarie te 's Gra vonhage. Hedenochtend met den trein van 8. u 47 m. van de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappj verliet mgr. Rinaldini, afgetreden pauseiyk internuncius by ons Hof, de residentie, zich aanvankelyk naar Luxemburg begevende. Hem werd uitgeleide gedaan door mgr. Bovieri, auditeur by de nunniatuur, eenige vertegenwoordigers van de geestelykheid daar ter stede, tal van leden van het diplomatieke corps met hunne dames, voorts door eenige Katholieke Kamerleden en verschillende aan zienlijke ingezetenen der hofstad. Het afscheid van de aanwezigen was zeer hartelyk. Trouwens, mgr. Rinaldini genoot tydens de', vervulling van zyne missie aldaar in alle kringen hooge achting. Uit Neurenberg wordt heden geseind dat HH. MM. Koningin en Koningin Regentes gisteren een bezoek brachten aan het Ger- maanscho museum en dit zeer nauwkeurig bezichtigden. Vooral het model van den ouden Hohenzollernburg werd mot byzondero belang stelling beschouwd. Do Koninginnen deden vele inkoopen, vooral van oudheden. Om negen uren hedenochtend zyn HH. MM. naar Arolsen vertrokken. Men schryft uit HaarlemMorgen, Woensdag, komt in den Gemeenteraad alhier de vraag aan de orde, of het stedelyk muziek corps al dan niet zal blyven voortbestaan. Twee jaar geleden namelyk, werd voor dat corps door den Raad een jaarlyksch subsidie van ƒ10,000 voor den tyd van twee jaar toe gekend en commissarissen van het muziek corps hebben nu, hopende de geheele som niet noodig te hebben, verzocht om een krediet van 10,000, dat elk jaar opnieuw wordt verleend. De meerderheid van het college van B. en Ws. wil evenwel daarvan niet hooren en stelt voor, evenals vroeger, eene som van 0000 voor muziekuitvoeringen Ily begon het te stemmen, bestreek ver volgens den strykstok met het noodige hars en weldra stond de oude kapitein daar voor het muziekblad te spelen en hy speelde zóó hoon en met zooveol gevoel en techniek, dat de kanaries en de ryetvogeltjes en de inken hem met hun gekweel en gesjilp applaudisseerden en, wat meer wilde zeggen, dokter Staal in zijne studie er door opgewekt meer dan aangenaam verrast werd, ja, weldra achter de deur stond te luisteren, om, zoodra Borns mot zyn spel eindigde, onder de volgende woorden binnen te treden: „Waak of droom ik? Ben jy datwezenlyk geweest, die daar speelde?" Zooals je ziet, amice!" antwoordde Borns. Maar ik, domoor! ik wilde niet bij je kernen, om je niet te storen, en nu heb ik dit tóch - met myn gekras gedaan." -Noem je dat gekras?" hernam do dokter, j c noem het spel, en wel zeer schoon spel I on betreur het maar, dat ik liet na zoovele .tn nu eerst van je mocht hooren. Waarom i heb je my altoos gezegd, dat je er niots meer van kendet?" „Wel, omdat ik het wezeniyk meende, en indien ik er nu toe kwam, om te gaan spelen, dan is dit uw schuld. Gij hebt my door uwe theorieën in zekere vervoering ge bracht en my er toe opgewekt. Gy hebt my overtuigd, dat wy nooit te oud zyn om ons- zelven te toetsen en om te leeren en daarom wilde ik eens beproeven, wat ik nog kende, ten einde daardoor tevens aan myn nichtje Annette haren zin te geven en overmorgen op de party een duet met haar te spelen. Maar verklap my niet, als je blieft, want het moet een verrassing blyven. Ik geloof intus- sehen zelf ook, dat het mot myn gepension- neerden arm nog wel zal gaan en ik zal er nu maar mee eindigen, want ik ben er al mooi vermoeid van. Je bent nu eens boven en biyft een grogje bij mij drinken, ten minste als je niets dringends meer voor dezen avond te doen hebt. Het is ook al by tienen." „Aangenomen, vriend! Ik blyf wat bij je praten. Ik bob hedenavond weder eens wat in Shakespeare gelezen. Juist zat ik vol be wondering voor dien grooten kenner van allo menschelyke hartstochten, die zoo helder en zoo schorp in do karakters van zyn hoofd personen leest, dat men er soms van schrikt en zicbzelven moet afvragen, of het wel waatlyk een mensch was als alle andere menscben,diein staat is geweest, zulke schoon heden neer te schryven, toen ik door uw spel uit myn ovorpeinzing ontwaakte en, als ware het de Ideeën van den toondichter vol gende, tot myzelven zeide: de kunst, onder welken vorm ook, is en blyfl eeuwig schoon en verheven; de kunst is de eerste afgezant der hemelsche liefde." „Ik dank je zeer namens Mayseder en Rhode voot dit compliment", merkt Borns met een lachje aan, „en ben er geileid door, dat ik met myn oude viool en met myn stramme vingers in hun ideeën nog heb kunnen doen doordringen. Tot dank zal ik je dan ook een lekker grogje klaarmaken." En terwyl by hiermede aan het werk ging, vervolgde hij „Ik heb weer wat nieuws geloerd ik doe eerst de suiker en het water en dan de rum in het glas, dan lost alles beter op." „Daar ga je, amice!" En de beide vrienden klonkenen terwyl buiten de oostenwind gierde en de sneeuw jacht tegen de vensters sloeg, bleven zy by do I warme kaohel nog tot middernacht te zamen 1 praten, om daarna in den slaap én I muziek én Shakespeare t-n kunst te ver geten of van een en ander met de gewone illusien te droomen. VI. Zilveren bruiloft, veelomvattende, boeg verheven woorden voor hen, die daaraan cynsbaar zyn! Zilveren bruiloft, feest van dankbaarheid en vreugdetranen, van omhelzingen der liefde en der teederheid Zilveren bruiloft, souvereine vorstin, ge huldigd met bloemen en kransen, met drie kleur en festoenen, met verzen en geschenken I Zilveren bruiloft, heilige dag, waarop ouders trotsch zyn op hunne kinderen en kinderen trotsch zyn op hunne ouders! Is het niet by den aanvang van zoo'n dag, of het morgenrood de aarde kust? Ts het niet of het hemelazuur helderder is en do zonne iuistorryker schijnt dan anders? Is het niet, of het huis een tooverpaleis en de wereld daarbuiten een paradys is En geen wonder! Wordt venol'jd

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1