Maandag 19 «Juni. A°. 1893. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cgon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Kikeriki. ft*. 10221. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor L*iden p«r 8 muuien1.19. Franco per post...1.40. Afzonderlijk» Nommer».. 0.08. PB.IJ8 DER ADVERTENTIÊN: Tan 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Toor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, -wordt bij dit nommer verzonden No. 39 van Kikeriki. Leiden, 17 Juni. Dank zy den ook voor een buitencon cert prachtigen avond behoefde de aangekon digde uitvoering van het Hannoversche Wald- hoorn-quartet gisteravond niet in de zaal van „Zomerzorg" gegeven te worden, maar vond ze in den tuin plaats. Niettegenstaande er deze week reeds veel muziek was te genieten geweest, kon de opkomst van het publiek toch vry goed genoemd worden. De gunstige berichten, welke omtrent de koninklijke kamermusici Richter, Klöppel, Ehrhardt en Unger, waldhoorrtblazers, als- medo omtrent den medewerkenden piston virtuoos Rammelt tot ons gekomen waren, bleken niet overdreven. Integendeel, het was een voortreffelijk concert, gegeven met instrumenten, welke aangenaam in het oor klinken, „welke naast een zwaarmoedigen een bezielenden, lieflijken toon voortbrengen" en in combinatie een schoon, compleet quartet kunnen vormen. De uitvoering van het programma, met nog een paar nommers vermeerderd, werd met bijzondere belangstelling gevolgd en bij her haling ontbrak het niet aan bewijzen van ingenomenheid met het gehoorde. "Wat de instrumenten zeiven betreft, schroef het „Utr. Dbl." omtrent de aldaar gegeven uitvoeringDuidelijk en lief is de cantus-firmus, vol en sterk de bas en discreet zijn de tus- schenstemmon, altijd zuiver harmonisch en in het middengedeelte van den toonomvang den klank van een orgel gelijk. In de uit voering van jacht-muziek vermogen de hoornis ten door het sluiten der klank-trechters de eerst open geblazen fanfare klanken of melodie als echo te herhalen, hetgeen een verrassend effect maakt en veel wordt toegepast. Zy hebben hoorns met cylinder-ventilen, welke het groote voordeel hebben, snel en zeker door dit mechanisme te kunnen werken. De pistonist komt ons in zijn toon en de ontwikkeling van moeilijkheden minder zeld zaam voor, al werd ook hij ruim toegejuicht. Dichtbij gezeten was de werking dor ven- tilen van het mechaniek van zyn instrument hinderlijk en kon men voortdurend een vibree- ren waarnemen, alsof het instrument van het begin af reeds niet vochtvrlj was. Op afstand viel dit minder of in 't geheel niet op te merken; de trillers waren zeer goed, den tongslag hoorden wij delicater. Hy is een solist, die de hoogste tonen, welke op een piston bereikbaar zyn, in zyne macht heeft, onge veer C. 4° octaaf. Ook hy bezit en geeft een echo, waarvan ons de toepassing niet be kend was. Het laatste nommer van het programma, Unger's „Liederperlen", eindigde met het NederJandsche Volkslied, eene beleefdheid, welke door de aanwezigen blykbaar werd op prqs gesteld. Het verhoogde misschien nog den indruk van het concert, dat trouwens toch reeds goed had voldaan. By het kiezen van leden van de Maat- schappy der Nederlandscbe Letterkunde te Leiden kregen Helene Swarth en Virginie Loveling de meeste stemmen van alle candi- daten, en meer dan ooit by vorige verkiezin gen werden uitgebracht. Men meldt ons uit Warmond, dat de bezigheden voor het ,.Harmonie"-feest, dat ophanden is, yverig worden voortgezet met betrekking tot de historisch-allegorische ge kostumeerde eerewacht, ter eere der deel nemende Zuster-vereenigingen. Veertien ver schillende muziekcorpsen uit verschillende provinciën zullen aan het festival deelnemen. Het glanspunt der eerewacht za! zyn een fraaie muziektempel. In een weldra te verschynen feestpro gramma zal een en ander nader meer om schreven worden bekend gemaakt. Te Stompwyk is deze week ook het gouden jubilé van Z. H. Leo XIII feestelijk herdacht. Wegens de uitgebreidheid der gemeente werd het feest in twee verschillende lokalen gegeven, den eersten dag in het koffiehuis „De Schenk kan" en den anderen dag in het „Blesse Paard". De zalen waren voor deze gelegenheid keurig versierd en prykten met de bustes van Z. H. Leo XIII en van H. M. de Koningin. De feestavond werd geopend met de uit voering van het „Tu es Petrus" van Haller. Verder werden gezongen de Leo-cantato van Besouwen en eene cantate, waarvan de muziek gecomponeerd was door den heer G. v. d. Lubbe en de woorden gesteld waren door den heer B. H. Hanson. De zangers kweten zich uitstekend van hunne taak. De heer B. H. Hansen sprak ook beide malen de feestrede uit. Daverend applaus bewees de algeheele instemming van de aan wezigen met de woorden van den spreker. Na afloop van dit gedeelte van den feestavond werden de aanwezigen vergast op eenige komische stukjes, welke door den heer Jan Van Delft op verdienstelyke wyze werden voorgedragen. Uit Augsburg seint men: Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes der Nederlanden kwamen gisteravond alhier aan en namen haren intrek in het hotel „Die drei Mohren". HH. MM. vertrekken Zaterdag, des namiddags, naar Neurenberg, waar zy te 8.25 zullen aankomen. Op de begrooting der enkel provinciale en huishoudelyke inkomsten en uitgaven der provincie Drente voor 1894, door Ged. Staten aan de Prov. Staten aangeboden, is een memoriepost uitgetrokken voor kosten van ontvangst ter gelegenheid van een voorge nomen bezoek van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes in dat jaar aan Assen. Te Amsterdam is de algemeene ver gadering van archivarissen gehouden. Eenige theses, door mr. S. Muller Fz. gesteld, wer den behandeld en na uitvoerige discussie aange nomen. Een algemeen karakter droegen zy niet. Tot voorzitter werd gekozen mr. S. Muller Fz., te Utrecht; tot secretaris mr. S. Gratama, te Assen tot penningmeester mr. J. C. Feith, te Groningentot verdere bestuursleden de heeren mr. C. M. Dozy, te Leiden, en mr. A. C. Bondam, te 's-Hertogenbosch. Het stoomschip „Celebes" arriveerde 17 Juni van Amsterdam te Padang; de „Ondine" arriveerde 15 Juni van Amsterdam te Cux- haven; de „Satumus", van Stettin naar Am sterdam, passeerde 14 Juni Elseneur; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 17 Juni van Port-Said. TWEEDE KAMER. De discussie over de Bedryfsbelasting wordt hervat over art. 37 (aftrek van patentrech! in de Koloniën betaald, voor ten hoogste s/. van den aanslag). De heer Hartogh vindt het beginsel van dezen aftrek volkomen biliykhy is steeds tegen dubbele aanslagen opgekomen, die uitgaan van eene ontkenning der eenheid van Ryk en Koloniën; maar hy komt op tegen de beper king tot 2/3 van den aanslagwaar het maat schappijen geldt, dio hier te lande zaken doen is dit nog te verdedigen, maar voor particu lieren, die hier wonen en in Indië hunne zaken doen, is 't eene onbillykheid. Spr. vreest boven dien groot verschil van toepassing; hij toont dit met feiten aan. De Ned. Handelmaatschappy byv. zal niets betaleD, omdat zy slechts met maar eene maatscha"ppy, die haar geheele kapi taal in de Oost gebruikt, is zoowel daar als hier te lande belastiDg-schuldig. De heer Rutgers keurt de preferentie af, die men by deze regeling maakt voor de eene boven de andere administratie. Voor 6pr. is de zaak onverschillig, omdat hy Nederland en Indië finantiéel één acht, en er dus geen bezwaar tegen heeft, dat men Indiê een deel der moederlandsche belastiDg-opbrengst af staat. Dat is echter niet het standpunt der Reg. blykens de aanhangige Ind. comptabili teitswet. Indien do Ind. patentwet is een debietrecht, dan is aftrek evenmin toegelaten als voor het genieentelyk vergunningsrecht hier te lande; maar is het eene inkomsten belasting, dan komt hot art. niet overeen met t stelsel der wet, omdat hier aan Indië eene preferentie wordt toegekend door eene heffing niet ter plaatse, waar de belastingschuldige gevestigd is. De minister doet uitkomen, dat hy in dit artikel het beginsel der Duitsche lex HueDe heeft neergelegd, nl. dat de plaats, waar men protectie geniet, een deel geniet van de be lastingen, die men elders voor zyn bedryf betaalt. De minister acht Let artikel biliyk, ook met het oog op het persooniyke van de Ind. patentbelasting evenals van de bedrijfs belasting. De hoeren Van Houten en Hintzen ver klaren in 't onzekere te verkeeren over de stem, die zy over dat art. zullen uitbrengen. De eerste keurt 't af, tenzy de minister het als eene provisioneels regeling wil beschou wen, omdat op dit oogenblik geene betere is te maken. De laatste heeft tegen eene provi sioneels regeling bezwaar; hy meent, dat de regeling moet uitgaan van de ministers van financiën en van koloniën, maar dat is hier niet zoomen legt een willekeurigen last op de belastingschuldigen, niet gelijk by de lex Huene ter bevordering eener billijk© repar titie, maar omdat, de finantiëele verhouding tasschen Nederland en Indië niet goed is. Do heer Hartogh stelt als amendement voor de woorden „evenwel tot geen hooger bedrag dan twee derden van het naar deze wet hier te lande door hen voor het loopend belastingjaar in hoofdsom verschuldigde", te doen vervallen. Hy meent dat 't niet aan gaat wat men afkeurt zelfs provisioneel te behouden. Na repliek van den heer Yan Houten, die nader overleg, ook met den minister, wensche- ïyk acht, wordt de verdere discussie ver daagd tot Dinsdag te 11 uren. De Voorzitter kondigt tegen Dinsdag a. s. eene nadere regeling der werkzaamheden aan, waarby hy rekening zal houden met den wensch om over 8 dagen op reces te gaan. De heer Tydens vraagt, ook namens den heer Schepel, verlof om de Regeering inlich ting te mogen verzoeken over de redenen, welke de Regeering van Duitschland aan leiding kunnen hebben gegeven om den invoer van ons vee te verbieden. Het gevraagd verlof wordt verleend; de dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. Gemeagd NUuwa. Wy ontvingen eene aanvrage, naar wy meenen van een der werklieden van den heer Van don Burg, met verzoek mede te willen werken tot het verkrygen van giften voor het verbrande gereedschap. Met dit plan kunnen wy ons echter niet ver eenigen; waar voor een betrekkelyk gering be drag het gereedschap kan worden geassureerd, mag men niet op de openbare liefdadigheid rekenen. Zy mag het niet-assureeren niet in de hand werken. Wy geven onze meening echter voor beter wie het niet met ons eens is, teekene op een deel van haar kapitaal in de Oost werkt'; de lyst To Warmond zal a. s. Dinsdag, des namiddags te halftwee, op het gemeente huis aldaar, voor de ingezetenen de gelegen heid opengesteld zyn tot gratis inënting, alwaar voor dat doel de daar aanwezige dr. C. H. C. Machen zitting zal houden. De dienstmeid van den land bouwer J. De Vries te Nieuwe-Pekela moest jl. Zaterdagavond voor haren meester eene briefkaart bezorgen in de hulpbus der poste rijen. Op de terugreis de woning passeerende van Adam Rave, noodigde een daar aanwezig zynd gezelschap de meid om binnen te komen, waaraan gereedelyk gevolg werd gegeven. Het ging er zoo vroolijk toe, dat de meid geheel vergat om tydig naar huis te gaan. Toen zij dan ook 's nachts by huis kwam, was de deur gesloten en hadden de bewoners zich reeds ter ruste begeven. Op herhaald kloppen deed eindelyk do knecht haar de deur open en deze ging toen weer te bed. De Vries, die inmiddels door het kloppen ook wakker geworden was, hoorde een tydlang later tameiyk hard spreken in het karnhuis en wilde zich overtuigen wat daar gaande was. In het karnhuis gekomen, zat de meid met een vryer, dien ze zeker opgeloopen had by bovengenoemden R. De Vries sommeerde het jongmensch om direct zyn huis te verlaten, aangezien hy geene nachtelyko bezoeken verlangde. Dit scheen de vryer allerminst van plan te zyn, ten minste hy dreigde te blyven; De Vries moest hem er maar uitgooien. Deze liet zich dit geen tweemaal zeggen, en ofschoon het in het vertrek donker was, greep hy den knaap aan, om hem de deur uit te zetten. Nauwelyks echter was de worsteling begon nen, of De Vries voelde dat hem in den rug werd gestoken. Toch werd hy meester over zyn tegenstander en met veel moeite kreeg hy hem buiten de deur. Daar buiten koelde de woestaard zyne nederlaag, door nog eenige malen met het mes in de deur te steken, waarna hij aftrok. Den gewonde De Vries gutste inmiddels het bloed uit de toegebrachte wond en direct werd om heelkundige hulp gezonden. De toestand van De Vries is zeer zorgeiyk; het bloedverlies heeft den man zeer verzwakt. Do politie, met de misdaad in kennis gebracht, heeft dadelyk een onderzoek ingesteld en er is proces-verbaal opgemaakt tegen den ver- moedelyken bedryver, zekeren H. Schrik. Het lemmet van het mes, waarmede waarschyn- lyk do daad is bedreven, is by de woning van De Vries gevonden, bevlekt met bloed. Als een bewys van de treurige toestanden door de aanhoudende droogte der weilanden diene het volgende: Gisteren had een boer in de gemeente Zeist het ongeluk een zyner beesten, een pink, ter waarde van ƒ80 tot ƒ120, te verliezen. Dit verlies be schouwde hy thans als een geluk, daar by het dier niet meer te eten behoefde te geven. Een hond van den veehouder en koopman D. De Leeuw, te Kampen, is gister avond door den stadskeurmeester W. Post, als verdacht van dolheid, doodgeschoten. Een nader onderzoek zal, naar vernomen wordt, worden ingesteld. Het zesjarig zoontje van den heer J. Van den Berg, te Os, speelde met een knoopje en stak dit in den mond. Het kind is er in gestikt. Toen de hulp van den geneesheer werd ingeroepen, was het reeds overleden. De heer Turpin heeft een nieuw oorlogswapen uitgevonden, waarvan de uit werking verschrikkelyk moet zyn. Er kunnen vier schoten in het kwartier mee worden ge- daan en ieder schot werpt 25000 projec- j tielen uit over een afstand van 3500 meters, terwyl het een oppervlak bestrykt van 22,800 vierk. meters. Het wapen zelf is betrekkelyk i lichthet kan worden bediend door vier man en getrokken door twee paarden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9