Finantiëel O\ er/ioht. De fondsenmarkt had in de afgeloopen week wederom een zeer kalm verloop. Van Hollandscho fondsen verkeerden Koloniale- en tabak waarden in flauwe stemming; vooral was voor de laatsten de achteruitgang van betoekeni8. Veel verwondering behoeft dit niet te verwekken, daar de enorme rijzing, v/elke in den laatsten tyd voortdurend aan het woord was, niet genoeg gronden had om gerechtvaardigd te zyn. "Wel waren de tabaks- prijzen meerendeels gunstig en worden de vooruitzichten in het algemeen zeer hoog geschat, doch dit neemt niet weg dat de razing veol te snel ging, om niet eene reactie te verwachten. De nieuwe preferente aan- deelen der Deli-tabak-maatschappy troffen het mede niet gelukkig, daar de vei ling der tabak niet aan de verwachtingen beantwoordde en slechts zeer matige pryzen konden worden bedongen. Dientengevolge werden deze aandeelen niet onbelangrijk lager verhandeld. Aandeelen Koloniale Bank en C u 1 tuur-Maatschappy waren ook onder den invloed der teruggaande markt en bleven aangeboden. In betere stemming verkeerden aandeelen Neder 1. Hande 1-m aatschappü, daar men in goed ingelichte kringen reden meent te hebben, een goed jaarverslag te kunnen verwachten. Niet zoo bemoedigend was de indruk, ver kregen door het aankondigen van het dividend der Holl andsche en Staatssporen en het daarby uitgebrachte verslag over den toestand der maatschappijen. Uit het verslag der laatstgenoemde maatschappij blijkt, dat over 1892 een winstsaldo werd verkregen van f 232,500, hetwelk geheel tot uitdeeling be schikbaar was, zoodat kon worden uitgekeerd 1.28 pet., gelijkstaande met /"3.20 per aan deel. Het is nog niet mogelijk iets met zeker heid omtrent de toekomstige positie der Maatschappij te zeggen, daar eeno juiste beoordooling eerst mogelijk is, nadat de vol ledige regeling over een vol jaar zal zijn in werking geweest. Dit nu was in 1892 nog niet het geval, daar eerst in de tweede helft van dat jaar de nieuwe lijnen in gebruik by de Maatschappy zyn overgegaan. Uit dien hoofde kunnen de verkregen resultaten dan ook niet als maatstaf worden beschouwd voor toekomstige berokeningen. Het blykt echter dat de Maatschappy alle kracht zal moeten inspannen, om de meerdere kosten, welke haar door de nieuwe regeling zyn opgelegd, behoorlyk gedekt te krygen. Het dividend der Hollandsche Spoor is vastgesteld op l'/o pet. De verschillende Boxtel-Wezel waarden werden ruim aangeboden, waardoor de koer sen langzaam afbrokkelden. Buitenlandsche Staatsfondsen hadden een zeer kalm verloop; in de meeste soorten ging zeer weinig om. Alleen de Russische markt toonde eenige levendigheid. Portugeezen bleven steeds op hetzolfde standpunt. De berichten, welke overal worden vernomen over protesten tegen de schuld regeling, oefenon blykbaar niet den minsten invloed op de koersen dezer fondsen uit. Spaansche fondson daarentegen werden, hoewel by zeer beperkten omzet, tegon zeer vaste pryzen verhandeld. De koersen worden door de Parysche markt hoog gehouden in verband mot de ophanden zyndo leening. Deze zal niet zyn, zooals het oorspronkeiyke plan was, eene binnenlandsche, maar vermoedelyk op de buitenlandsche markten worden inge- voord, indien daarvoor kans bestaat! Turksche fondsen hadden voortdurend eene goedo markt. De nieuwe regelingsplannen der Turksche loten schynen nu spoedig haar beslag te zullen krygen. Zooals bekend is, had de uitvoering daarvan nog steeds den tegenstand te overwinnen der Italiaansche houders, die, voorgegaan door de Kamer van Koophandel te Rome, zich tegen de regeling zyn biyven verzetten. Thans wordt bericht dat de Raad van Administratie der Turksche schuld van genoemde Kamer bericht heeft ontvangen dat spoedig eene algemoene ver gadering der Italiaansche houders zal worden byeengeroepen, ten einde over het voorgestelde plan een besluit te nemen. Men is van mee ning, dat alle bezwaren thans uit den weg zullen worden geruimd en de nieuwe regeling zal worden goedgekeurd, waaraan dan geene verdere belemmeringen meer in den weg zou !en staan. Onder -u Russische spoorwegwaarden valt txnu verdere bevestiging voor aandeelen Donetzspoorweg te vermelden. Het plan van overneming der lyn door de regeering is thans officiéél bekrachtigd. By de bekende voorwaarden, waarop de overneming zal plaats hebben, is de verklaring voor de willige stemming dezer fondsen gemakkeiyk gevonden. Korten tyd geleden werd by hot voorloopig bericht betreffende de dividenduitkeering der GrooteRussische Spoorwegmaatschappy de min of meer bevreemdende mededeeling gedaan, dat door de aandeelhouders 0.30 roebel per aandeel zou worden afgestaan als een buitengewoon geschenk aan den president der Maatschappy, by diens 25-jarig ambtsjubileum, 'i hans wordt uit St.-Petersburg gemeld dat ciuor den minister van verkeer genoemd be sluit onwettig is verklaard. Voor de aandeelhouders blyft nu de belang rijke vraag of dit bedrag thans voor dividend- mr<eering beschikbaar zal komen. Wat de dividend uitkeering op de aandeelen Warschau-We enen betroft, is in de dezer dagen gehouden algemeene vergadering tot vaststelling van 6.75 roebel per aandeel be sloten, waarop in Januari betaald 1.50 rbl., zoodat het Juli-dividendbewys betaalbaar zal zyn met 5.25 roebel. De markt der verschillende Zuid-Ameri- kaansche waarden was zeer verdeeld. Konden sommigen zich in beterende koersen ver heugen, voor anderen moet van belangryken teruggang worden melding gemaakt. Venezuela blyft steeds gezocht voor speculatieve geldbelegging, vooral nu de kans op hervatting der couponbetaling steeds grooter wordt. De berichten uit dit land spreken van vooruitgang en beteren handelstoestand, het geen aanleiding was dat ook voor Vene- zuelaansche spoorweg waarden (Caronoro en Merida) hoogere koersen werden besteed. Evenzoo waren Braziliaansche waarden niet onbelangryk hoogor, naar aanleiding eener flinke verbetering van den wisselkoers. Daartegenover steekt Mexico al zeer ongun stig af, vooral voor de obligation 1888, welke don Londenschen koersloop volgen. In dit fonds gaat hier te lande zeer weinig om, zoodat slechts zelden eene noteering ver schijnt en dus niet eone geregelde afspiege ling van de Londensche pryzen hier valt waar te nemen. Heeft dit slechts by tusschen- poozen plaats, dan kan een koersverschil van meerdere dagen tusschenruimte, zooals nu, groote afwyking te aanschouwen geven. De teruggang der Mexicaansche waarden te Londen wordt toegeschreven aan geruchten omtrent eene nieuwe leening en den minder gunstigen finantiëelen toestand van het land. Betreffende de Argentynsche schuld regeling verneemt men dat dezer dagen bet regelingsvoorstel definitief aan de goedkeuring der houders zal worden onderworpen. Het plan omvat do volgende bepalingen: Gedu rende vyf jaar zal door Argentinië jaarlyks eene som van 1,565,000 pd. st. voor de obligatie houders worden overgemaakt, waaruit o. a. op de hier te lando verhandeld wordende leening van 1886 4 pet. zou wordon uitgekeerd. Na verloop van dit tydvak zou do volle rento- botaling weder worden horvat, waarby de houders van bovengenoemde leening restitutie zouden ontvangen van hetgeen zy thans door rentevermindering opofferen. Do Amerikaansche Spoorweg- markt toonde in de afgeloopen week nog bitter weinig standvastigheid. De koersen dobberden op en neer, met nu en dan be- langryke slingering, en de N.-Yorksche koersen gaven zoowel hoop als teleurstelling. De Chicago-tentoonstelling, welke tot nu toe wel wat fiasco schynt te maken, doet ook hare kwade zyde kennen. Tal van personen en inrichtingen, welke al dadeiyk hadden ge rekend op een reusachtig verkeer en dien overeenkomstig hunne zaken hadden inge richt, worden zeer teleurgesteld en doen vreezen dat velen daardoor in mooilykheden zullen geraken. In het laatst der week kwam echter de geheele markt onder den invloed der daling dor A t c h i s o n-waarden. Móér dan eene lede wordt daarvoor thans aange voerd. In de eerste plaats: dat door onbe vredigende resultaten der door de Atchison gepachte lynen de Maatschappy genoodzaakt zou zyn tot het aangaan eener vlottende schuld van 5 millioen dollars. Dit echter wordt, met het oog op den enormen omvang van het net, geen voldoend motief geacht. Voorts schynt do slechte toestand van den tarweoogst als aanleidendo oorzaak voor de daling te moeten dienen, hoewel ook dit argu ment tamelijk zwak is. Bedenkelyker is het verwyt eener vry roekelooze finanti ele poli tiek en de buitengewone uitbreiding, welko aan dit spoorwegnet is gegeven, waardoor hare krachten veel schynen geleden te hebben. Wat echter van dit alles ook moge zyn, alle konteekenen zyn voorhanden, dat ook de specu latie hand in het spel heeft, en dün is het laatste woord nog niet gesproken. Betreffende de verontrustende berichten van de Atchison Topeka wordt nader vernomen dat de vlottende schuld bedraagt 5 millioen dollars, tegenover 6,525,000 dollars in 1892. Tot voorzioning in deze schuld is een bedrag van 5 miilioen dollars Atchison B-obligatiën aan een Engelsch-Amerikaansch syndicaat overgedaan. Hierdoor is aan den gespannen toestand welke blykt veol donkerder te zyn gekleurd dan by eigenlyk was een einde gemaakt, en was dan ook de eindstemming voor At- i iiisoas in het byzonder on de geheele Ameri- kaui:sche markt in het algemeen veel gun stiger. Rijnlandsche Bank. ING EZONDEN. Zoiucrzorg. Uaunover;ch Waldhoorn- kwartet. N'avez vou8 paa rencontré cent foia dea imbécilea dont la béatitade donnait on vie? g. dkoz. In diepe stilte werd gisteravond het concert aangehoord van het Hannoversche Waldhoorn kwartet. Prachtig klonken de tonen der Wald hoorns in de als 't ware nachtelyke stilte; lieflyk vooral klonken de solo's van den piston. Op één oogenblik verhief zich hoog in de lucht het geschetter van een vogel, die de muziek wilde overstemmen. Maar luider en minder poëtisch dan dat klonk het hinderiyk gekakel van een gezel schap van 6 dames en één heer, (ado les centulus), onder een kastanjeboom dicht by de muziektent gezetenhun gemaakt gegichel overstemde den lieflyk zachten piston solo, Nu kan men het niet helpen als men noch gehoor, noch gevoel voor muziek heeft, dat moet ik toestemmenmaar men verwacht toch van jonge meisjes, die als dames ge kleed zyn, dat ze eenigszins beschaafd zyn en dus de burgerlyke beleefdheid in acht zullen nemen. Want, al kwamen zij om te praten, al gevoelden zij niets voor muziek, daar waren andoren, die gekomen waren alleen om van de heerlyk schoono muziek te genieten. Hadden zy geene opvoeding genoeg genoten om dat te begrypen? Loquar. Onze politie zal my, en zeker velen anderen dierenvrienden, verplichten, met in deze warme dagen een oogje te houden op de karrebazen, die hunne honden onmeodoogend voortdry ven, terwyl de arme dieren blykbaar niet meer kunnen. Ch. Z. CORRESPONDENTIE. - Z. vraagt of in deze gemeente het besproeien van Maandag a. s. af (zoo er ten minste geen regen valt) ook op wat uitgebreider schaal kan plaats hebben dan tot heden geschiedde, byv. zoo goed als in Den Haag, waar men zich niet telken dage tot enkele straten bepaalt. Hier weet men, zegt Z., op vele plaatsen niet eens hoe de sproeikar er uitziet. Op Plantsoen en de Singels loopen de wandelaars, meest toch Leidenaren, tegenwoordig aldoor op zand te kauwen. Zou ook daar niet gesproeid kunnen worden? Aangezien de Warmoes-en Vischmarkt, als daar de wekelyksche markt wordt ge houden, met paaltjes voor het rytuigverkeer wordt afgesloten, wfist X. er op dat het gevaar op den Apothekersdijk, waar in den laatsten tyd de bloemmarki; wordt gehouden, niet minder groot is, getuige nog heden- namiddag, toen er in volle vaart een rytuig de Kippen- of Vrouwesteegsbrug kwam afryden en de vaart niet verminderde alvorens de bestuurder daartoe door eenige personen gedwongen werd. Het was er op dat oogenblik, evenals in don morgen, nog zeer druk en te verwonde ren is het, dat er geene ongelukken zyn voor gevallen. Volgens X. is bet echter wensche- ïyk d.at, om die in het vervolg te voorkomen, ook hier aan beide einden dor straat op den marktdag paaltjes worden goplaatst. Kerkelijke Herichtea Woubrugge: In de afdeeling Woubrugge van den Nederlandschen Protestantenbond zal Zondag 18 dezer, des avonds te zeven uren, de godsdienstoefening worden geleid door ds. H. J. Van Nouhuys. van Oudshoorn. BUITENLAND. Duitschland, De uitslag der verkiezingen van den Ryks- dag heeft in zoover aan de verwachting be antwoord, dat de eerste stryd zich heeft ge kenmerkt door een byzonder groot aantal herstemmingen en eene versterking der sociaal democratische party, terwyl daarentegen de vryzinnige volksparty, de linkervleugel der voormalige Duitsch-vryzinnige party, zware verliezen leed. De leider Eugen Richter slaat in do „Frei- sinnige Ztg." dan ook een deemoedigon toon ann. Hy betwyfeit of er in den Ryksdag weer eone meerderheid togen de legerwet zal zyn. De oppositie-stemming, zegt hy, is den sociaal democraten ten goede gekomen; daardoor en door eene valsche verkiezingstactiek is de vrijzinnige party goducht verzwakt. Voor de herstemming wil hy geen algemeen parool geven. Deze teleurstelling echter ondervonden de sociaal-democraten te Bremen, waar hyn af gevaardigde door den candidaat der vryzinnige vereeniglng met eene meerderheid van 5000 stemmen werd geslagen. Overigens hebben de sociaal democraten, die, behoudens hunne goede kansen by de herstemming, nu reeds verscheidene zetels wonneü, alle reden tot tevredenheid. Vandaar dan ook, dat de nationaal- liberale „National-Zeitung" nu reeds een be roep doet op alle andere partyen, ten einde by de herstemming in de eerste plaats zich aaneen te sluiten tot bestryding van de sociaal democraten. Voor zoover nu, volgons andere berichten, I beoordeeld kan worden, zyn de kansen voor de aanneming dor legerwet verminderd, daar de minderheid, welke de regeering by de stemming van den 6den Mei steunde, niet veel is vermeerderd, terwyl daarentegen de oppositie door de vermeerdering van het aantal der sociaal-democraten versterkt wordt. Evenwel juist daarom gelooft men in I regeeringskringen, dat de kans voor het treffen I van een vergelyk is gerezon. Men betoogt I namelyk dat juist door de uitbreiding der I sociaal democraten de andere partyen meer I tot aansluiting zullen genoopt worden. In de I eerste plaats verwacht do regeering nu steun I van het Centrum, terwyl ook van de deerlyk I gehavende vryzinnige party meerdere tege-1 moetkoming wordt verwacht, omdat deze in I geen geval iets van de sociaal-democraten wil I weten en zeker geen tweeden verkiezingsstrijd 1 zal verlangen. Bovendien, tot dusver bestaat de overwin-1 ning der sociaal democraten niet zoozeer I in eene vermeerdering van het aantal afge- I vaardigden, als wel in de vermeerdering van I het aantal der stemmen, welke zy hebben I uitgebracht. Immers, by de herstemmingen,! waaraan de sociaal democraten in 70 distric-l ten deelnamen, hebben zy van geen der andere I partyen steun te verwachten. Het tegenwoor-1 dige aantal der socialistische afgevaardigden I in den Ryksdag —36— zal dus vermoedelijk I niet veel vermeerderd worden. Behalve de beide vryzinnige groepen, die I van hunne 57 zetels reeds 19 hebben verloren, I leden de conservatieven de zwaarste verliezen. I De conservatieven verloren 10 zetels, terwijl! zy er slechts een paar wonnen. Evenals del socialisten winnen ten koste van de liberalen, I zoo winnen de anti-semieten ten koste vanl de conservatieven. Alleen in Saksen moeterl de conservatieven zes zetels aan de anti-I semieten afstaan. Het Centrum behoudt by na al zyne zetels. I Van de Centrum-leden, die zich voor he:l voorstel-Huene verklaarden, zyn nog slechtsI twee gekozen. De antisemieten Ahlwardt, Böckel en Lie-I bermann Yon Sonnenberg zyn gekozen. Uit de Rynlanden en Beieren hoort menl nog weinig, zoodat voor het oogenblik nogl volkomen onzeker is hoeveel eigen candidater.l van den grondbezittersbond in Noord-Duitsch I land en van den boerenbond in Zuid Duitscb-I Jand gekozen zyn. Alleen blykt uit heil buitengewoon groote getal herstemmingen! dat de agrarische beweging er zeer veel to<l bijgedragen heeft dat de oude partyverboul dingen belangryk gewyzigd zyn. Telegrammen, LONDEN, 17 Juni. Uit Lissabon wordt aar. de „Times" gemeld, dat een der afgevaar digden gisteren de aandacht der Cortez vt> tigde op de verliezen der houders van buiter- landsche schuldbewyzen, die, na hec vervr;-j selen van hur.ne obligati n van binnenlandse!:*

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6