N°. 10221 A0.1893. Tweede Blad. tfeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. OOM BORASS. Maandag 19 JTmii. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meendenf 1.19. Franco per post1.40. AfeoDderlfllte Nommera..O.W. - Agg Leiden, 17 Juni. De gemeente Woubrugge "werd Vrijdag 16 dezer bezocht door den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Van het Raadhuis, den toren en sommige» particuliere gebouwen wapperde de vader- landsche driekleur. Van den dronk, a&n het diner van de lieden der Eerste Kamer gebracht aan de Koningin en aan de Koningin-Regentes, werd Hare Majesteit de Koningin-Regentes telegra- phisch in kennis gesteld en gisteren is van H. M. eene telegraphisehe dankbetuiging ont- vangeo. Verder werd nog gedronken op den voor zitter der Tweede Kamer, als genoodigde aan tafel gezeten. Nu plannen tot wijziging der Pensioen wet van 1890 aanhangig zjjn, zullen de post ambtenaren zich tot de Regeering wenden, ten einde ook te worden gesteld in het genot van hooger pensioen by pensionnoering op &5-jarigen leeftijd. Het stoffelijk overschot van don op reis naar Nederland overleden mr. C. A. Henny is naar Haarlem vervoerd en daar ter aarde besteld. De heer mr. N. P. Van den Berg sprak by de groeve een waardeerend woord. De „Ind. Mere." zegt in eene levensschets wan den overledene, dat hy op 22-jarigen leefhyd rte Batavia kwam, daar op 't kantoor van zijn broeder mr. J. E. Henny werkzaam was en spoedig tofc landsadvocaat werd benoemd, welko betrekking hjj tot H889 -vervulde. Hjj vertegenwoordigde de belangen van vele Maatschappijen. Zoo was hy van deJavaeche Bank president-commissaris, van de Ned.-Ind. Landbouw-MaatschappU commissaris, evenzoo tot 1 Jan. G-890 van de Ned.-Ind. Handels bank, van wolk lichaam hy daarna hoofdagent werd. Hij heeft het leven wAl besteed. De Maat schappijen verliezen in den slechts 43-jarigen mr. Henny een nauwgezet en Hink vertegen woordiger harer belangen, zyne vrienden een oprecht vriend, de maatschappij een uitnemend burger. Naar aanleiding van het bericht omtrent eene Nederlandscbe vertaling van hét Oude 'Verbond, ontvangt „De T^d" demiededeelicig, -dat de hoogleoraren in de H. Schrift van do verschillende eeminarién der UtrechtscAie kerkprovincie, onder goedkeuring van den -aartsbisschop en de bisschoppen van Neder PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 1—regel, ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere lottere naar plaatsruimte. Toor het incasseereu buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. land, zijn overeengekomen eeneNederlandsche vertaling van het Oude Testament met op helderende aanteekeningen te bezorgen, als mede dat het voornemen bestaat, van die vertaling reeds in den loop van dit jaar een gedeelte het licht te doen zien. Uit vertrouwbare bron verneemt „Minerva", dat de inwijding van het nieuwe academie gebouw te Utrecht waarschijnlijk eerst in den loop van den winter zal plaats grypen. Naar aanleiding van de vraag, die in de algemeene vergadering van de Juristen-Ver- eeniging, op 28 en 29 Aug. 1893 te Utrecht te houden, aan de orde zal worden gesteld: „Welke behooren de grondslagen te zyn voor de samenstelling eener algemeene politiewet, zoowel ten aanzien van de bevoegdheden als van de organisatie der politie?" heeft de heer J. C. Yan Schermbeek Jr., commissaris van politie te 's-Gravenhage, besloten eene sta tistiek te verzamelen van de tegenwoordige kosten der gemeente politie in al de gemeenten des Ryks. Tot bereiking van dit doel heeft hy de medewerking van de burgemeesters verzocht. De heer Van Schermbeek stelt zich voor, aan die statistiek openbaarheid te geven, of wol ze ter beschikking te stellen van de Juristen-Vereeniging en voorts van het Depar tement van Justitie. Naar aanleiding van eene verklaring des ministers van financiën by de behandeling dei- vermogensbelasting, dat hy te veld staande gewassen niet in de belasting zou begrypen, is omtrent verschillende zaken de vraag ge rezen, of zy al dan niet onder te veld staande gewassen kunnen begrepen worden. Zoo is nu de meening des ministers gevraagd, of de bloembollen daaronder zyn te rangschikken, en heeft de minister by aanschrijving van 1 dezer beslist, dat bloembollen zyn handels voorraad, en aangezien zy by de schatting van de belastbare opbrengst buiten aanmerking zijn gelaten, afzonderlijk voor de vermogensbelas ting moeten worden geschat. In verband daarmede meldt het „Weekblad voor bloembollencultuur" het volgende: „Het hoofdbestuur houdt zich thans bezig met een onderzoek omtrent het verband van h6t sohryven van Zyne Excellentie met de handelingen der Tweede Kamer, en voorts met de vraag, welke gevolgen gemeld schryven zal moeten hebben op de aangifte voor de vermogensbelasting. „Het hoofdbestuur behoudt zich voor, de uitkomsten van dat onderzoek te zynen tyde nader mede te deelen, en noodigt inmiddels belanghebbenden uit, met de invulling der aan giften voor de vermogensbelasting en met de inlevering der biljetten vooralsnog te wachten. Daar ingevolge art. 16 der wet op de ver mogensbelasting de aangiften voor den 20sten dezer zullen moeten worden ingeleverd, en vóór dien tyd de bedoelde aangiften wellicht onmogeiyk zullen zyn, wordt gewezen op de tweede alinea van ditzelfde art. 16, waarbij is bepaald, dat „deze termyn door den inspec teur kan verlengd worden." „Het hoofdbestuur geelt daarom allen, die ingevolge het advies van het hoofdbestuur ge bruik willen maken van deze bevoegdheid om uitstel voor de aangifte te vragen, in over weging, zich te dien einde tot den inspecteur te wénden met een schryven, zooals als voor beeld een model is bijgevoegd." Door den minister van koloniën is de heer E. H. Karsten gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indié, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgeriyke open bare werken daar te lande. De minister van buitenl. zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op eene aanbesteding voor de levering van 2000 stuks gezouten runderhuiden, welke den 6den Juli aanstaande door het Rumeensche ministerie van oorlog zal worden gehouden. De voorwaarden van inschrijving liggen voor gegadigden ter inzage aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken te 's-Graven hage, en by de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam en te Rotterdam. Nadere inlichtingen betreffende deze aanbe steding zullen op aanvrage gaarne worden verstrekt door den consul der Nederlanden te Bucharest. De luit. ter zee der lste kl. D. A. Mensert, uit Gost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Blykens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indió, van 16 dezer, wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 134,565 pikols. De minister van w., h. en n. heeft be paald, dat als inrichtingen ter opleiding van maebkristen, waarvan het einddiploma aan spraak .geeft om te worden toegelaten tot het examen ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen, door hem worden beschouwd: lo. de kweekschool voor machinisten alhier 2o. de inrichting ter opleiding van marine- machinisten te Hellevoetsluis 3o. de ambachtsscholen in Nederland, waar ook onderwijs in stoomwerktuigkunde wordt gegeven, mits daarbij wordt overgelegd het bewys van ten minste een jaar werktijd al6 smid, bankwerker, draaier, ketelmaker of machinesteller in eene machinefabriek aan den bouw of de herstelling van stoommachines en ketels. Het stoomschip „Anchises," van Singa pore naar Amsterdam, passeerde 15 Juni des morgens Prawlepoint; de „Bundesrath", van Hamburg en Arasterdam naar Oost Afrika, pass. 14 Juni Suez; de „Obdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 15 Juni van Boulogne-sur-Mer; de „Veendam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 15 Juni Prawlepoint; de „Spaamdam" arriveerde 14 Juni van Rotterdam te Nieuw-Yorkdo „Soe- rabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Juni van Suez; de Sumatra" van Amster dam naar Batavia, vertrok 15 Juni te Genua; de „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 16 Juni te Suez; de „Edam" arri veerde 16 Juni van Rotterdam te Nieuw-York de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am sterdam, is 16 Juni Gibraltar gepasseerd; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, is 16 Juni Aden gepasseerdde „Schie dam" arriveerde 15 Juni van Amsterdam, laatst van Nieuw-York, te Baltimore. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 20 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is ingetrokken het besluit van 26 Mei jl., voor zoover daarby, met ingang van 31 Mei 1893, W. DeGruyter tot burgemeester van Lekkerkork is benoemd. Goedgekeurd dat aan B. Tukker, burge meester van Leerdam, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Met 1 Juli a. s.lo. de dirig. officier van gez. 2de kl. by de zeemacht W. Schoonder- mark op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van ƒ1400 'sjaars en eene verhooging, ingevolge art. 1, der wet van 1 April 1875 van 1125 'sjaars; 2o. bevorderd tot dirig. offic. van gez. 2de kl. by de zee macht, de offic. van gez. lste kl. dr. T. Swart Abrahamsz. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht tot off. van gez. lste kl., de off. van gez. 2de kl. dr. Th. J. H. Snyders, van dat personeel. De off. van gez. lste kl. J. A. Vryheid, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1300 'sjaars. De off. van gez. lste kl. D. P. Yan Baten burg, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op non-activiteit gesteld. Fei 7111 eton. 12.) „Ja, alleen om u, dien ik ook een beproefd vriend durf noemen, te overtuigen. Doch daar liet van uw geduid niet meer te vergen is, dat g(j het lijvige boek geheel doorleest en bovendien zeer veel ook uwe aandacht niet verdient, zoo zal ik u slechts eenige fragmen ten opgeven, waaraan ge, mijns inziens, ge noeg hebt tot bewfls mijner gevoelens." „Welnu", spreekt Borns weder, „geef mij uw heilig document dan otraks mede naar boven; en in plaats van naar de sociëteit te gaan, blyf ik hedenavond thuis stilletjes daarin lezen, om er ongetwijfeld meer wijsheid en kennis uit op te doen dan door het spelen van een sans prendre met vijf matadors." „Ik moet zeggen", merkt de dokter lachend aan, „je maakt daar een mooie vergelijking! Alsof de grootste kruk zoo'n spel nog zou kunnen verliezenMaar nu eerst nog eens ingeschonken en ieder onze pyp genomen, en dan moet ik je nog iets van onzen respec- tieven oppasser vertellen, waarover ge u wel licht weder zult ergeren!" „En dit is?" vraagt Borns, terwijl hy even als de dokter de eerste rookwolkjes uit de echte Gouwenaar blaast, „zeker weer een aartsdomme streek van onzen Jocrisse?" „Luister, vriend I Je weet, dat hy tot hier toe 's winters alt-ij cl de kaartjes voor turf en vleesch van my kroeg, die onze Loge wekelyks aan haar leden ter bedeeling uitreikt. Toen ik ze hem nu vanmorgen weer voor 't eerst in dit jaar wilde geven, meen je dat hjj ze aannam? De sukkel stond verlegen, draaide eenige malen zyne pet in de handen rond en zei me stotterend: „TJ moet 't niet kwalyk nemen, maar de heeren van een andere vereeniging zyn er van verleden jaar achtergekomen en hebben nu streng verboden die papiertjes weer aan te nemen, of ik kreeg geen vaste bedeeling meer. U begrijpt, meneer, ik ben niet geleerd in die dingen, maar ik moet voor vrouw en vyf kinders zorgen, en ze zeiden dat die kaartjes niet goed waren." „En wat hebt gy by zoo'n schandelyke be- leediging wei gedaan?" vraagt Borns, zicht baar geërgerd. „Welnu, wat zoudt gy in dit geval gedaan hebben „In de eerste plaats zou ik den kerel op staanden voet weggejaagd hebben, want mocht hy geen giften van een ma<;on aan nemen, dan behoeft hjj ook niet langer diens Jaarzen te poetsen; verder zou ik dien be stuurders eens voorgoed de laag gegeven hebben." „Ik dacht 't wel", merkt do dokter aan, „dat gy met uw volbloedig temperament zoo zoudt spreken. Neen, amice! Ik ben een beetje andors te werk gegaan. Ik vroeg hem, wie 't hem eigenlyk verboden had. Het was de lakenkooper Van der Stam. Welnu, Piet! dan zal ik mynheer Van der Stam er zelf wel over spreken. In alle geval moet je zor gen, dat je met de heeren van het gesticht op een goeden voet biyft." „En ben je by Van der Stam geweest?" vraagt Borns weder. „Ja, ik had toch oen paar visites daar in de buurt en liep oven by hem aan." „En wat zeidet ge wel, en wat zei hy?" „Och, niet byzonder veel. „Zoo dokter!" sprak by met zyn gewone vriendelykheid; „waaraan hob ik de eer van je bezoek te danken?" „Permitteer me, mynheer Van der Stam", antwoordde ik, „maar ik zou gaarne van u wenschen te weten, of mijn knecht de waar heid heeft gesproken, toen hy my mede deelde, dat u hem verboden hebt, kaarljes van my aan te nemen?" „Jawel, dokter!" „En zou ik de reden daarvan mogen weten „Och, dokter! U begrypt wel, dat het niet om uw persoon is, waarvoor ik alle respect hebmaar, ziet u, hoewel president van het gesticht, handel ik nochtans niet op eigen gezagen ziet u, het is, dat het doel van de vry-mai;ons lynrocht in stryd is met dat van onzen godsdienst." „Welnu, mynheer Van der Stam!" liet ik er op volgen, „dan zullen we or niet verder over spreken en daar myn oppasser onge- twyfeld ruimer bedoeld wordt door uw lief dadige instelling dan vanwege myn vereeni ging, zoo kunt u gerust zyn, dat ik den armen man geen kaartjes meer voor turf en vleesch zal geven. Ik heb de eer je te groeten, mynheer Van der Stam!" „Staal!" roept Borns in vervoering uit, „ik bewonder je! Hoe is hot mogelyk, dat je een dergelyk iets met zooveel kalmte en waardig heid kunt behandelen?" „Wel, myn waarde vriend!" antwoordt de geneesheer, „dat verdient volstrekt geen be wondering, want het geschiedt in do volle overtuiging, dat onze zaak tegenover onze tegenstanders geen verdediging behoeft. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5