Zaterdag W Juni. A°. 1893. i§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. OOM BORNS. N«. 10220. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maeaienf l.lf. Franco per poet..1.40. Afzondcrlyic Nammera0.05. PRIJS DER ADVERTENTLÉN: Tan 1regelt ƒ1.05. Icdero regel meer ƒ0.171» Qrootere lottere naar plaatsruimte. Toor h«l inc&sseeren buiten de sud wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingeu. Bargtmeeeter en Wetboudora der gemeente Lei den, ontyangen hebbende eene circulaire vsn don Commia.-arie der Koningin in de proviocie Zuid- Uolland, y&n 12 Januari j.lhondende nitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot mild dadigheid, zooveel mogelijk het welslagen te be vorderen der jaarl^kacho Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majeeteite dispositie, van 16 November 1820, No. 81, door de ListrictacommiBaio tot aan moediging en ondersteuning van den Gewapenden dienet in de Nedorlan^en, zal worden gehouden, brongen tor algomoene kennis dat, ingevolge hot verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal goscbioden, door daartoe gemachtigde personen, mot gesloten bussen, op Maandag en Dinsdag, 19 en 20 Jnni aanstaande, aanvangende morgens te negen nren, aan de huizen der inge zetenen, wien verzocht wordt op do uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wet- Louders, gaarno voldoonde aan het verlangen, in gemelde circulaire vervat, noodigen do iDgezt tonen dezer gemeente dringOBd uit, door ontekrompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de onder- tteuniDg der instelling, welke zy zoozeer behoeft, maar goloovcn tevens dat do bestemming van de opbrengst dier Colleoto reeds eene goede uitkomst verzekeren voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemde iug is, allo verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in hot belang der verminkten en infirmen van den gedenk- waardigen oa beslissondon slag by Waterloo (eon dwaalbegrip, dat by yelen heerscht), neen, onge- lnkkigon van iederen stryd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk ia gestichtstryders van den Belgisonen veldtocht, handhavers onzer macht in Oost- on West-Indische bezittingen, voteranen van 40 Jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben alth&ne bet vooruitzicht ie genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd on thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen go- brokkigen ouderdom. Do Nedorlandsche soldaat wete het, dat, zoo bij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, mot bet doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te ver zachten maar het Nederlandeche volk zy er dan ook, door dankbare belangstelling gedroDgen, ge dachtig aan die ondersteuning met moer mildheid te vorleonen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en do lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwyzen, tot be schaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangovangen, slechts niet slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, hot doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingozetonen werd gebracht Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Juni 1893. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de circulaire van den Btaitsraad Gouver- Doar van Zuid-Holland van den 21sten Augustus 1881 (Provinciaalblad No. 1-0), Brengen tor algomoene kennis, dat ter voldoening aan bet koninklijk beslnit van den ls*en dier maaDd No. 72, de Dankdag of Godedienstige viering der I ovcrwinni' g van Waterloo d.tmaal op Zondag den I 18den dezer maand zal worden gehoudon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Juni 1893. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lsto alinea, dor wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van bet toezioht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; BreDgen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. H. VAN DER MEER en rechtverkrijgenden tot het opriohten van eene sla oh te ry in het perceel Haarlemmer straat No. 187. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeeeter. 15 Juni 1S93. E. KIST, Secretarie. Leiden, 16 Jnni. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heor H. J. De Witt. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het candidaats-examen in do genoeskunde door de hoeren J. A. L. Heenk en E. S. J. M. A. Fraser, hot aanvullings examen in de dier- en delfstof kunde en het theoretisch apothekers examen door den heer A. C. Huysser; het eerste natuurkundig examen door den heer H. L. E. Van den Berg en het doctoraal examen in de rechtsweten schap door de hoeren C. A. De la Parra en A. J. Cnoop Koopmans. De drie groepen van de „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier zullen a. s. Woensdag avond elk afzonderlijk vergaderen ter bespre king van candidaten voor den gemeenteraad, ten gevolge van het periodiek aftreden der reods door ons vermelde negen heerenF. A. Verster van Wulverhorst, mr. S. J. Fockema Andreae, dr. T. Zaayer, dr. G. Zaalberg, J. J. Van Masyk Huyser van Reenen, A. Koetser, C. C. Tieleman, dr. T. W. Van Lidth de Jeudo en mr. E. De Vries. De „Maatschappij der Nedorlandsche Letterkunde" verloor in het afgeloopen ver- eenigingsjaar in 't geheel 20 leden door den dood (17 binnenlandsche, 2 buitenlandsche en één eerelid, prof. De Vries). 3ij acclamatie word o. a. besloten, om uit de beschikbare renten van het fonds te be stemmen: lo. eene som van f 250 voor de voorbereiding eener nieuwe uitgave van de „Teuthonista" van Van der Schueren, en 2o. eene som van f 150 voor het nemen vaneen afschrift van de volledige werken van Cornells Everaert, Vlaamsch blijspeldichter uit de 16de eeuw, waarvan het eonig bekende hand schrift berust in de koninklijke bibliotheek te Brussel. Do heer G. De Jager, sedert 1853 hoofd eener openbare school te Bodegrave, heeft tegen 17 October ais zoodanig zijn eervol ontslag gevraagd. Ned.-Horvormde Kerk. Bedankt voor het beroep te Frederiksoord door den heer H. Schuttevaer, candidaat te Leiden. Geref. Kerk. Beroepente Mijdrecht, J. Koning, te Leiderdorp, cand. aan de Vrije Universiteit. HH. MM. de Koninginnen, die heden uit Flims vertrekken, hebben in de laatste dagen nog eenige toeren gemaakt, o. a. naar Thusis, ter bezichtiging van do Viamala, zijnde het begin van den weg naar Cbiavenna en ook over Hang on Versam langs de diepe bedding van den Rijn en terug naar Reichenau. H. M. de Koningin geniet eene uitstekende gezondheid en ziet er by zon der goed uit. Voor de benoeming van Dijkgraaf van Delfland zjjn gekozen tot lsten candidaat mr. Van dor Mandele, bij tweedo stemming, met 11 van de 21 stemmen. De heer Reuvens, aftredend dijkgraaf, verkreeg 9 stemmen; 2den candidaat mr. Bjjleveld, met 12 stem men 3den candidaat jhr. Beelaerts van Blok land, met 12 stemmen. De gouverneur van de residentie, luitenant- generaal Van Helden, inspecteur der cava lerie, is gisteren met verlof naar Zwitserland vertrokken. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal boden gisteren hunnen voorzitter, den heer Van Naamen van Eemnes, een banket aan in het „H&tel de l'Europe", te '6-Gravenhage, waaraan ook deelnamen de president van de Tweede Kamer, de griffier der Tweede Kamer, de commies-griffier van de Eerste en de oudste in rang zijnde commies griffier der andere Kamer. De heer Viruly heeft, als oudste lid, den eersten dronk gewijd aan H. M. de Koningin en de heer Six heeft een toost ingesteld op den gast, den heer Van Naamen van Eemnes. Ook de vroegere president, de heer Van Eysinga, werd aan dezen disch gehuldigd, ter wijl op de griffiers een glas werd geledigd door den heer Rahusen, voor wiens woorden de commies-griffier mr. Zillesen dank betuigde. De griffier der Eerste Kamer was ver hinderd aan den maaltijd deel te nemen. De belangrijkste beslissing, welke giste ren door den gemeenteraad te Rotterdam werd genomen, had betrekking op het voor stel om over te gaan tot bet maken van eene installatie tot het voortbrengen van electriciteït voor beweegkracht en verlichting. Dit voorstel is gisternamiddag, nadat ver schillende onderzoeken door de technici dei- gemeente waren voorafgegaan, met groote meerderheid (26 tegen 6 stemmen) aange nomen. Gemengd VUaw» Ook heden deed de voor den dag gehaalde sproeiwagon weder do ronde door onze gemeente, iets, dat vooral b\j oene hitte als thans, gevoegd bij eene zeer groote droogte, onmisbaar is. By de Hoogewoerdsbrug had dit watervoertuig oenig oponthoud, doordien een zjjner wielen vastgeraakte in den vijand van zoo menig rijtuig: een tramrail. Voor den kosteloozen cursus in houtslöjd, welke van 2-4 Juli tot 12 Aug. te Leiden zal worden gehouden (ondor leiding van den heer P. T. v. d. Meulen, uit Den Haag), hebben zich ruim 70 deelnemers aangemeld, van welke er 50 zullen worden toegelaten. Als assistenten van den heer v. d. Meulen zullen optreden de heeren P. Voerman Pz., te 's Gravenhage, en J. Van Bladel, te Lelden, die beidon reeds ongeveer een jaar aan eene fabriek te Leiden les in houtslOjd hebben ge geven. Het Openbaar Ministerie by het gerechtshof te 's-Gravenhage eischte gisteren bevestiging van het vonnis dor Haagsche recht bank, waarbij J- Van M. tot 2 maanden gevan genisstraf is veroordeeld wegensJiet toebren gen van een messteek aan zekeren v. d. K., bij gelegenheid van eene vechtpartij te Rijns burg, ontstaan ten gevolge van hetinwerpen- der ruiten eener pastorie door iemand, die alzoo de vijandelijke gezindheid wilde open baren, welke er tusschen twee kerkelijke partijen bestond. Mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, uit Leiden, meende dat beklaagde moest worden vrijgesproken op grond dat een der getuigen verklaard heeft het feit bodreven te hebben, waarvoor bekl. terechtstond. Het naar aanleiding daarvan heden opnieuw gehouden getuigenverhoor had pleiter niet in deze zijne meening verzwakt, hoewel het O. M. van oordeel was dat beklaagdes schuld bewezen is. R. V.wonende aandeMiening te Zoeterwoude, verdacht, zooals men weet, van brandstichting, zal den 29sten dezer maand terechtstaan voor de Haagsche recht bank. Te Zoeterwoude weet men mede te eelen dat de verdachte nu berouwvol erkent 10.) Wy vinden den goneesheer op den dag, waarop Warnaart hem bezocht heeft, in zyne studeerkamer, die hem tevens tot woonver trek diende, naW hy zoo juist van zijne gewono morgenvisitos is thuisgekomen. Borns is bij hem. Hy heeft dezen by zich op het tweede ontbyt gevraagd, op een vet koud kippetje met sherry; en terwyl hy de flesch ontkurkt on het edele nat in de glazen schenkt, is Borns bezig zyne vaardigheid te toonen in het ontleden van de gebraden kip. Alles om ons heen doet ons dadelyk zien, by wien wy ons bevinden. Groote boeken kasten, met dubbele ryen gevuld, nemen aan eene zyde den geheelen wand in. Daar tegen over slaat eene glazen kast met eene groote verzameling lichamelyke abnormaliteiten op sterk water, allen door den dokter zeiven gedurende zyne veeljarige praktyk voor de wetenschap bewaard. Daarnaast in een hoe! een skelet, ge deeltelijk met een groen kleed omhangen. Verder eene groote schildery met de anato mische les van Rembrandt, omgeven door portretten en silhouetten van Hufoland, Boor- have, Spinoza, Goethe, Heine, Mendelssohn, Rousseau en anderen, terwyl bustes van yEsculaap, Hippocrates, Napoleon I, Bilderdyk en Frederik den Grooten op de kasten pryken. Hoewel voor het overige de kamer deftig ge meubileerd is, heerscht er over 't algemeen toch eene echt geleerde wanorde, waaraan by den dokter niets te veranderen valt, wat moeite Borns zich hieromtrent steeds ook ge troost, op wiens kamer vanzelf alles in de puntjes is: geen stofje op het tapyt; geen verdord blaadje aan de bloempotten; de schil dery tjes, de vogelkooien, de goudvisebkom, de opgezette vogels en andere enuisteryen, uit Indië meegebracht, precies zóó geplaatst, als men het by iemand verwachten mag, die van zyn pensioen leeft en weinig of niets anders te doen heeft dan het goed er van te nemen. Onze dokter vertoont met het hooge voor hoofd, het diepliggende, denkende oog en de in woeste lokken neerhangende zilvergrijze haren het echte voorkomen van een geleerde. Hy is geheel in 't zwart gekleed, draagt daarby een witten halsdoek met lange slip pen en vormt over het geheel, watbetuiter- lyke betreft, een scherp contrast mot zyn tegenover hem zittenden vriend, die eon op gezet, rood gelaat heeft, door een net bruin pruikje gedekt en in wiens kleeding nogal enkele kleuren voorkomen. „Je gezondheid, amice!" zegt de dokter, zyn glas opnemende, om zyn gast het voor beeld te geven. „Van hetzelfde", antwoordt Borns, met hem klinkende: „Sapristy! Dat is een lekker pittig wyntje! Ik zeg maar altyd, jelui, dok ters, weet maar wat goed en gezond is. En hoo kom je zoo ineens aan die vette, mal- sche kip?" „Een surprise van vrouw Sneps, de poe lierster, of liever een bewys van erkentelyk- heid van een moeder, omdat uk haar kind van de croup heb mogen genezen." „Aardig, waariyk zeer aardig", zegt Borns weder, terwyl hy zich, evenals de ander, de kip rnet het noodige er by, goed laat smaken. „Die arme lui, je weet dit misschien 't best, zyn soms dankbaarder dan de ryke. Maar wy, menschen, zyn toch eigenlyk zonderlinge creaturen „En waarom dit?" „Omdat het onbekende by ons zoo onbe mind maakt en ik dzar meedoogenloos, ja, zelfs met zekeren wreeden lust, het arme dier vierendeelde en radbraakte, dat wel licht gisteren nog de sultane favorite was in den harem, waartoe het behoorde, terwyl ik den ganschen morgen heb zitten treuren over den dood van myn wyfjes kanarie." „Wat, is een van je kanaries overleden?" „Helaas, ja, ik vond haar van morgen ad patres in de kooi liggen. Ik kan je niet zeg gen hoe getroffen ik er door was. Een mensch kan zich aan alles beohten; ik had haar zeven jaren en je weet, hoe zy my kende en in alles verstond." „Ik condoleer je zeer met je verlies, arme vriend!" zegt de dokter, met een spotachtig glimlachje zyn glas weder opheffende, „doch ik zou niet zoo erg treuren, want haar ledige plaats kan onmidddellyk weer aangevuld wor den. Zie, wanneer een dierbaar menscheiyk pand ons ontvalt, dan richten wy den blik naar boven en wy verwachten in een leven boven of buiten het tegenwoordige eene herstelling van het hier geleden verlies. Maar by het verlies van een dier, een wezen nameiyk, dat wy in ons trotsch monopolie van eene ziel niet willen doen deelen, vinden wij de com pensatie dichter onder ons boreik. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1