N°. 10218 Donderdag 3 «Tuaif A®. 1893. <gsze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering raji gpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. OOM BORNS. LEIDSCH iifi DAGBLAD. over Von Webers „Freischütz," ten deel viel. Den vertolkers der solopartijen komt ins gelijks een woord van lof toe. Naar wij vernemen, zal een onzer ge achte stadgenooten, de heer A. G. Hessels, morgen het voorrecht ten deel vallen, in goede gezondheid zijn SOsten verjaardag te mogen vieren. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Ursum (toez.) de heer H. Schuttevaer, cand. te Leiden. De op 12 dezer door stemgerechtigde ingelanden van don drooggemaakten Veerdor en Lijker-Polder, onder Alkemade, vastgestelde rekening over 1892, bedraagt: aan inkomsten ƒ4190.51 en aan uitgaven 3042.07, aanwy- zonde alzoo een batig saldo van ƒ1148.44. Do begrooting voor 1893 werd vastgosteld aan inkomsten op ƒ3885.99, aan uitgaven op 3885.99, dus met een batig saldo: nihil. De omslag der polderlasten voor 1893 zal bedragen 3 por hectare over 560 hectaren, 84 aren en 94 centiaren. Het grasgewas op do wegen, in 5 perceelen, en het vischwater, in 4 perceelen, worden publiek verpacht, respectievelijk voor 359 en 27, voor het seizoen 1893. De Russische gezant, de heer Struve, zal morgenochtend in oen salonwagen van de Staatsspoorwegraaatschappy rechtstreeks van Den Haag naar Carlsbad vertrekken, ten einde daar gedurende den zomor eene ge zondheidskuur te ondergaan. By zijn terugkeer in het najaar hoopt de gezant het huis naast den schouwburg te 's-Gravenhage ter bewoning gereed te vindon en te betrekken. Het hoofdbestuur van den Algomeenen Nederlandschen Vredebond heeft besloten tot het bijoenroepen dit jaar van eene algemecne vergadering, welke gehouden zal worden op Woensdag 5 Juli a. s. Monseignour Rinaldini, pauselijk inter nuntius, hooft zich gisterochtend van Den Haag naar Amsterdam hegeven, om vóór zijn vertrek naar Rome eeriige bezoeken bij geestelijken af te leggen. Men seint uit Lissabon dat do Portu- geesche minister Hintze aan de Cortes ter bekrachtiging aanbood het tractaat, gesloten tusschen Portugal en Nederland, over de grens lijn der handels- en scheepvaart rechten op Timor en op de Solo-eilanden. Dit wetsontwerp is dus ook voor onze Nederlandsche koloniale belangen van veel gewicht. Wat echter de Nederlandsche belangen het meest raakt, is de omschrijving van het recht der beido staten tot voorkeur bij evontueelen verkoop van dat gedeelte, van hetwelk een van beiden zich mocht willen ontdoen. Deze laatste bepaling niet opgenomen in hot laatste verdrag tusschen Nederland en Portugal nopens de grensregeling op Timor is niet van belang ontbloot voor de koloniale belangen van Nederland, daar ons vaderland bij den benarden toestand der Portugeesche geldmiddelen op eenmaal wel licht zou kunnen staan voor het feit, dat Portugal zijne helft van Timor zou kunnen hebben overgedaan aan eenige buitonland- sche chartered company, welko voor ons zeker een minder aangename nabuur zijn zou. - Tor verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Gouda waren bij de gehoudon herstemming uitgebracht 2142 geldige stemmen. Gekozen is de heer Valette met 1132 stemmen. De heer Bastert had er 999. Bij do gisteren te Amsterdam gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland waren uitgebracht 3499 stemmen. Daarvan waren van onwaarde 25. Volstrekte meerderheid 1738. Uitgebracht werden op den heer H. J. Hijmans (lib.) 1687, op den heer mr. L. H. Povel (kath.) 939, opdenheermr. D. P. D. Fabius (ant-rov.) 812 stemmen. Dus is herstemming noodig tusschen de heeren Hijmans en Povel. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R. Crt." Het is meer gebeurd dat men bij de slichting van groote werken de oorspronkelijke begroo ting ver zag overschrijden, maar of het geval zich ooit hoeft voorgedaan onder zulke be zwarende omstandigheden, als thans bij den bouw van ons Wilhelmina-gasthuis, mag wor den betwijfeld. En hoewol het feit op zich zelf eener misrekening van ruim 5 ton op eene begrooting van 1 millioen gulden, al heel erg is en een ongunstig licht werpt op de technische bekwaamheden diergenen, welko de plannen hebben opgemaakt, dat een half millioen aan de gemeentekas kan worden onttrokken, zij het door het afgeven van schuldbewijzen voor leveranties, zonder dat Burg. en Weth., aan wier beheer de belas- tingpenningen onzer burgorij zjjn toever trouwd, er iets van bemerken alvorens de wissels ter betaling worden aangeboden, moet I een zóó slechten dunk geven van de admini stratieve inrichting der gemeentehuishouding, dat er nauwelijks woorden te vinden zijn, PRIJS DEZER COURANT: Voor Lrtdon por 8 inuaiea.ƒ1.1#. Franoo par port1.40. Afxondorlrjka Nommera0.05. Tweede Blad. Leiden, 14 Juni. Ter verkiezing van een lid der Provin ciale Staten voor het kiesdistrict Leiden wer den gisteren ingeleverd aan do stembureelen Raadhuis van de 726 kiezers 255 biljetten. Den Burcht 732 188 School Mare 816 258 Te zamen van de 2274 kiezers 701 biljetten. Yan de 701 uitgebrachte stemmen werden •er heden door het stembureel van onwaarde verklaard 22. zoodat het aantal geldige stem men 679 en de volstrekte meerderheid 340 bedroeg. Uitgebracht waren op prof. mr. P. A. YAN DER LITH, candidaat der liberalen, 646 stem- anen, zoodat deze gekozen is. Verder verkreeg o. a. de heer A. E. Yan Kempen (anti-rev.) 19 stemmen, torwyl 14 stemmen op verschillende personen waren uitgebracht, t. w.mr. C. Cock en mr. J. A. F. Coebergh ieder twee stemmen, K. T. Caron, S. R. Stoinmotz, P. Yan der Meer Hz., Bakhuys Roozeboom, Van Lith, J. Wilhelmy Damsté, O. Kleinhans, B. J. Van Dongen, dr. A. P. N. Franchimont en E. Polano ieder óune stem. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. M. Bolderman, geboren te Bunnik (Utrecht), bevorderd tot doctor in de klassieke lettoren, na verdediging van een academisch proef schrift, getiteld: „StudiaLucianae," alsmede tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. Ligtenberg, geboren te Pasoeroean, met academisch proefschrift, get.: „De exhibitie- plicht in het Nederlandsche recht." Aan dezelfde universiteit is het voorberei dend examen in do godgeleerdheid met goed gevolg afgelegd door den heer A. Burger en het eerste natuurkundig-examen door den heer P. A. Moerman. Het een paar weken geleden wegens het ongunstige weder uitgestelde Harmonie- concert van het stafmuziekcorps van het vierde had nu gisteravond plaats onder om standigheden, als men maar eenigszins kon wenschen. Op den warmen dag volgde een schoone avond. Het was er dan ook over heerlijk in den tuin van „Zomerzorg," welke zeer goed bezet was. Het voor het vorige concert bestemd programma was thans door een ander vervangen geworden, dat niet minder fraai was, eveneens eenige „eerste uitvoeringen" vermeldde en uitstekend vol deed, getuige het applaus, dat aan menig nummer, vooral na Manns schoone fantaisie S.) Ook nam hy éóns in den zomer, op Zondag, de gebeele familie mee uit ryden, zoomede de meisjes 's winters een paar malen mee naar de komedie, terwyl hy geene verjaring liet voorbijgaan, zonder op milde w(jze de zon van zich te laten schijnen. En toch wist men niet beter, of oom leefde slechts van zjjn pensioen, en daarom was het zeggen steods, dat oom veel te goed was en zicbzelven wel zou willen bekrimpen, om anderen genoogen te doon. Het was hier dus ware genegenheid van beide kanten, zonder egoïstische vleierijen aan een suiker-oom. Nochtans bezat Borns, evenals ieder mensch, ook zijne zwakke eigenschappen, hoe gering die dan ook waren. In de eerste plaats was de man, die in Indiê meer dan ééns het kruit had geroken en menigen vergiftigen pijl langs zijne ooren had hooren snorren, schrikkelijk bang voor zijne gezondheid, of liever, voor zjjn eindje leven. Men zou hem er bijvoorbeeld niet licht oe krijgen, onder een steiger door teloopen, of over een land met vetweiders te wan delen, in gezelschap van dames, die roode sjaals of linten droegen. Ook at hy nooit garnalen of mosselen, omdat daaronder wel eens vergiftige warenen even bang was hy voor rauwe ham of worst wegens de trichine- ziekte; t9rwyi hy, zoodra het maar eenigs zins glad was op de straten, zich niet ge neerde met witte wollen sokken over de laarzen te loopen. Overigens kon Borns zich niot altyd goed met de menschen vereenigen, zooals zy waren, en zou ze wel gaarne in alle opzichten wen schen te hebben zooals zy behoorden te zyn. Zoo kon hy zich byvoorbeeld vreeselyk ergeren, wanneer hij daar op zyno wandeling een remontepaard naar huiten zag geleiden, om wegens den*droes een kogel voor den kop te krygenen dit niet om het geval zelf, want het arme dier, dat daar betrekkelyk nog vroolyk in telgang naar den dood liep, moest voor de besmetting onscliadeiyk ge maakt worden, maar wat hem hinderde, was, dat daarby zoo'n grooten troep volks liep mannen met het schootsvel voor, hun werk verlatende, en moeders met zuigelingen op den arm, en knapen en meisjes, die allen er een pretje van maakten, een redeloos dier den laatsten snik te zien geven. Ging hy nu en dan eens naar de oefenin gen der recruten kyken en hoorde hy dan zoo'n ruwen korporaal vloekende de arme jongens drillen, byvoorbeeld „Domme boerenlummel, hou je buik ach teruit!" of: „Leelyke Jood, blyf in den pas!" zie, dan werd onze goede man zóó boos tegen dien kerel, dat hy hem met dreigende gebaren toevoegde (al merkte gene er ook niets van): „We zullen je een dusdanige handelwyze wel betaald zetten, man!" waarna hy regel recht naar den luitenant-adjudant liep en den korporaal by dezen aanklaagde, als hande lende geheel tegen het strenge verbod des ministers van oorlog. Trouwens, wat gaf zoo'n korporaal het recht, om een armen drommel, die tegen wil en dank het offer der cons criptie was, te schelden of te kwellen? Wat. was deze er minder om, dat hy een boer was of een Jood? Waren het wellicht niet beiden bravo zoons: de een misschien de voornaamste steun zyner ouders op akker en in schuurde ander, zy het ook soms als simpele marskramer, de broodwinner voor eene blinde moeder? En zag Borns op een heeten zomerdag langs den straatweg eene hondenkar, met den eigenaar er op gezeten, terwyl deze de doodelijk vermoeide dieren schreeuwende PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere lettere near plaatsruimte. Voor h<si incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. krachtig genoeg om er onze teleurstelling over uit te spreken. De minister van binnen landsche zaken brengt in herinnering, dat zy, die zich wen schen te onderwerpen aan de in den aan staanden zomer te houden examens ter ver- kryging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwys in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal en middelbaar onderwys in de Hoogduitsche en Engelsche taal, die tot het geven van lager en middel baar onderwys in de gymnastiek en lager onderwys in de landbouwkunde en middelbaar onderwys in de land- en tuinbouwkunde en do houtteolt en die tot het geven van lager onderwys in het handteekenen en middelbaar onderwys in hand- en rechtlynig teekenen en perspectief en in het boetseeren, zich vóór 21 Juni a. s. by het departement van binnen- landsche zaken moeten aanmelden by schry ven op ongezogeld papier, met nauwkeurige en duidelyke opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), en woonplaats en van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaam heid, waaruit de wettelyke bevoegdheid om het examen af te leggen of het recht op de by de wet verleende vrystelling van eenig deol van het onderzoek moet blyken. Zy, wier aanvragen op 21 Juni a. s. het departement van binnenlandsche zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden toegelaten. Dit laatste voorschrift is onherroepelyk daarop wordon geene uitzonderingen, om welke reden ook, toegelaten. (Sts.-Ct.) Door den minister van waterstaat is, op het adres van de postloopers te Reeuwyk, om een vryon Zondag, in dier voege beschikt, dat. genoemde ambtenaren om do drie weken óón Zondag geen dienst zullen behoeven te doen en tevens, dat op Staatskosten voor dien vryon dag een plaatsvervanger zal ge steld wordon. Het stoomschip „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, is 13 Juni Wight gepasseerd de „Prinses Marie" vertrok 14 Juni van Batavia naar Amsterdamde „Prinses Amalia" van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Genua; de „Rembrandt" arriveerde 13 Juni van Amsterdam te Bordeaux de „Satur- nu8" vertrok 13 Juni van Stettin naar Am sterdam de „Vesta" vertrok 14 Juni van Cuxhaven naar Amsterdam. en tierende voortzwoepte, dan eigende by zich op dat oogenblik een officiéél gezag toe, den voerman dwingend om af te stygen, met de ernstige vermaning er by, wie ons, menschen, het recht gaf, de redelooze dieren zoo te mishandelen. Wat oom Hendrik oindelyk 't zeerst in de maatschappelyke samenleving hinderde, was de onverdraagzaamheid, welke nog altyd onder de menschen in het godsdienstige heerschte, en die zoo hardnekkig steeds door de dry- vers onder alle mogelyko partyen werd aan gestookt. Men behoefde slechts enkele ge schriften te lezen en men had al meer dan genoeg van dat voortdurende lasteren en schelden op andersdenkenden, en daarby ook nog op de vrymetselaren, alsof die niets minder waien dan gepersonifieerde roovers en moordenaars. Oom Hendrik was zelf geen macon. maar zyne intiemste vrienden, zoo wel hier te lande als in Indië, allen welden kende, edele mannen, waren het; en zouden r.u al die mannen ooit tot een genootschap willen behooren, dat niet in alle opzichten eene goede, ja verheven strekking had? (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5