GemeDffd NtcnTTi. R. V., wonende aan de Miening, te Zoeterwoude, in wiens woning Zondag 4 Juni jl. brand ontstond en die kort daarop gevankelijk naar Den Haag werd overgebracht als verdacht van brandstichting, is voorloopig op vrye voeten gesteld en weder in zijne woonplaats aangekomen. Een brutale diefstal heeft gis- ternacht te Rotterdam plaats gehad. Te lialf- ario hebben twee personen in de Nadorststraat het slot verbroken van een stal, toebehoorendo aan den vischhandelaar J. Van Soldt, en gestolen het daar gestalde paard met wagen. De dieven zijn nog niet opgespoord. Gisterochtend is de boerenhof stede, genaamd: „Het witte paard," bewoond door Huibert Stoop, gelegen even buiton het dorp Zuidland, totaal verbrand; behalve vier kalveren, zijn meubelen, molk- en landbouw gereedschappen eene prooi der vlammen ge worden. Naar men verneemt, is de brand in den schoorsteen ontstaan en was de woning verzekerd. De Wijngaardsteeg te Amsterdam, waarin ook herhaaldelijk vreemdelingen be stolen worden, is al even gevaarlijk en rumoerig als do Oudezijds Armsteeg. Maandag avond ontstond er eene vechtpartij en 15 agenten waren noodig om de gemoederen tot kalmto te brongen. Een groot aantal nieuwsgierigen bemoeilijkte de politie en toen men aan 't vriendelijk verzoek om zijn weg te vervolgen, niet voldeed, word met sabel en wapenstok ruimto gemaakt. Uit de ramen der woningen werden de nieuwsgierigen en de politie met vocht en met borden, pannen en ander vaat werk geworpen en velen kwamen met meer of minder ernstige verwondingen en bedorven kleederen het steegje uit. Twee der voornaamste vechtersbazen, waar onder de beruchte „blauwe Jan", werden ge vankelijk weggevoerd. Het politierapport luidt: In bewaring is gebracht een voerman, die mot eonige andoren in do Wijngaardsteeg, in deO Z. Kapelsteeg, eene tapster mishandeld en hare dochter do kleeren van het lijf gescheurd had. De arrestant heeft zich, daarin bijgestaan door z(jne kor nuiten, gewelddadig verzet. Soquah' seinde. UitZierikseo meldt men aan de „Tel.": De heer Davenport, die eenige dagen aan een ook hier als vertegenwoordiger van de „Sequah-maatschappij" optrad en de gewone nieuwsgierigheid opwekte, hoeft thans aan het publiek bekend gemaakt dat die Maat schappij haro betalingen heeft gostaakt. Voor eigen rekening zal hy thans zyn arbeid voort zetten, terwyi hy zyne vordering op de Maat- schappy in handen heeft gesteld van een procureur alhier. Een agent van die Maat- schappy uit Amsterdam is in aantocht om eveneens in rechten zich tegen den heer Davenport te verweren. Zondag-avond gaf de heer Davenport in de concertzaal te Zieriksee, welke stampvol was, eenigo medodeelingen omtront de verhouding tusschen hem en die Maatschappy. In den beginne zoo luidt het verslag in de „Z. Nieuwsbode" toen hy in ons land was, werd er voel gold ontvangen. Niet steeds hield dit echter vol, zoodat hy verplicht was geld aan de Maatschappy te vragen. Aan dit verzoek werd echter in hot geheel niet of slechts ten doele voldaan, zoodat hy ge noodzaakt was, om do oer der Maatschappy te behouden, uit eigen middelen toe te voegen. Ten gevolge van dit een en ander drong hy aan op ontslag zyner overeenkomst met de Maatschappy, doch men weigerde dit niet alleen, maar dreigde hem zelfs, indien hy zulks deed, te ruïneeren. Wel wilde de Maatschappy dat hy naar Amerika zou gaan, doch daarvoor bedankte hy. Hy bood aan de zaak in Holland tokoo pen, doch daarvoor werd door bunnen agent, De Leouw, twee ton gouds gevraagd, maar hierin wilde de heer Davenport niet treden. Daarop heeft de heer De Leeuw beslag gelegd op de paarden en rytuigen der Maatschappy. Hy wilde tevens de bedienden betalen, doch dezen weigerden, omdat zy in dienst van den heer Davenport waren. De heer Davenport verklaarde dat de Sequah-Maatschappy hem /"5000 schuldig is, waarom ook hy de vrijheid heeft genomen beslag te doen leggen op dat gene, wat aan de Maatschappy behoort. Tot aanstaanden Vrydag zal hy in dienst der Maat schappy biyven, doch a. s. Maandag over acht dagen voor zichzelven optreden. Hy zou zich in geen geval toeleggen op allerlei ge neesmiddelen, welke de heer Do Leeuw ver koopt, doch zich slechts bepalen tot datgene, wat hy tot dusverre deed, en zich later als masseur in Den Haag vestigen. Te Breda wordt sedert eenige dagen vermist de stafmuzikant S., van het 6de reg. infanterie aldaar. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. De milicien J. v. B., van het lste reg. vest.-art., die vordacht werd zich moed willig to hebben verminkt, is wegens gebrek aan bewys van rechtsvervolging ontslagen. Gebrek aan veevoeder. Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrydag niet minder dan 3812 stuks vee aangeroerd. Deze belangrijke aanvoer is hoofdzakelyk een gevolg van gebrek aan vooder op de boerderyen, daar in do stallen de voorraad hooi verbruikt is en op de weilanden, wegeDK de langdurige droogte* nog niet genoeg gras aanwezig is, om het vee voldoende van voedsol te voorzien. In 1872 werd de naaister E. R., wed. van P. K., uit Budel, wegens mede plichtigheid aan moord, veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf. In 1891 werd bepaald dat zy in 1897 ontslagen zou worden. Zy beeft nu gratie verkregen en is te Gorkum uit de gevangenis ontslagen. Betooverd. To Steenbergen zyn thans niet minder dan drie personen 'oe tooverd, nl. een meisje, dat steeds door eene groote, onzichtbare rat vervolgd wordt; eene jonggehuwde vrouw, die beweert eene spre kende slang in het lyf te hebben, en ten derde een gehuwde boer, die 's avonds te 10 uren overal spoken ziet en steeds verklaart vol beesten te zitten, wolke hy niet kan ver- dryven. Het is soms zóó erg, dat er de politie by te pas moet komen 1 Te Stobbegat (Fr.) zyn hagol- steenen gevallen ter dikte van 1 en l'/2 centimeter. By eene voorstelling, welke het Heilslegor te Payerne (Zwitserland) gaf, hebben weerzinwekkende schandalen plaats gehad. Het gebouw, waar de byeenkomst gehouden werd, is belegerd door eene rumoerige menigte volks, die 6teenen en voetzoekers in de zaal wierp en werkeiyk geduronde eenigen tyd het leven der heilsoldaten in gevaar bracht. Er zyn eenigen der aanwezigen verwond. Men klaagt er over dat overheid en politie zoo zwak optreden om de bedreigde salutisten te beschermen, en daarentegen de aanval lende volksmassa lydeiyk schoen te steunen. Wel is het Heilsleger in verscheidene Zwitsersche cantons, o. a. in Waadland en Bazel, in weinig of geen aanzien, maar toch verzet de Helvetische vryheidszin zich togen deze in het oog loopende partydigheid. Te Drouwen isthanshetboycotten toegepast op iemand, die zyn by hem inwo- nendon bejaarden vader mishandeld had. Bedoelde persoon was slyter in bakkorswaren en nu werden aan twee boomen aanplak biljetten gevonden, waarop stond vermeld, dat niemand van hem mocht koopen, zoo lang hy niet zyn van hem vertrokken vader weer tot zich had genomen. De betrokken persoon heeft schuldbelydenis gedaan en de vader woont weer by hem in. In de „Neue freie Presso" leest men in een beursbericht uit LondenOok do tentoonstelling te Chicago is schuld aan de overdreven speculatie. De kooplieden en im- portours in de Veroonigde Staten kochten in Europa oen reusachtigen voorraad 'waren, alsof do helft der inwoners van alle andere werelddeelen naar Chicago zoude strooraen en alsof dan ieder kamermeisje in een hotel voor duizend dollars diamanten zou kunnen koopen. Het is reeds zeker, dat die verwach tingen niet zullen worden vorvuld. De ten toonstelling is min of meer een fiasco en de opgestapelde waren worden niet verkocht. Een droevig ongeluk is in Tyrol een jong gehuwd paar overkomen. By eene beklimming van den Buchstein in het dal van de Euns gleden zy uit en stortten van eene hoogte van 900 voet. De lichamen zyn nog niet gevondener bestaat echter weinig hoop, dat oen van beiden in het leven zou zyn gebleven. Het klooster „Villa Mari a", i n Canada, is geheel afgebrand. Toen het vuur nog woedde, herinnerde men zich opeens dat nog tweo oude nonnen in het klooster moesten zyn op de bovenste verdieping. Vier nonnen drongen naar binnen, vergezeld van eonige brandweermannen, en keerden met do beide vrouwen, dio in zwym waren ge vallen, terug. Twee brandweermannen wer den doodolyk gevronl en twee der nonnen liggen op sterven. In het gebouw ontvingen meer dan 500 meisjes uit Canada en do V. S. hare oplei ding. Do schade bedraagt 120,000 dollars, waarvan 100,000 ds. verzekerd zyn. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft de interpellatie van Duprez over de houding van den Paryschen gemeen teraad, in zake de arbeidsbeurs, eene maand uitgesteld. Overeenkomstig den wersch van den minister van financien verwierp de Senaat met 147 tegen 120 stemmen het voorstel, om het ontwerp tot wyziging van do invoer rechten en accynzen naar de commissie voor de accynzen te verzonden. De minister van financiën Peytral ont ving gisteren eene deputatie van bankiers ten gehoore. Hy gaf hun de verzekering, dat de wet op de beursoperatiën in liberalen geest zal worden toegepast. Hy voegde er by dat de particuliere bankiershuizen volstrekt niet verplicht zyn aangifte te doen en een repertoire by te houden, wanneer hunne gewone zaken in den waren zin der wet niet bestaan in het ontvangen van orders ter beurze. De prefect van Bretagne heeft een schry- ven ontvangen van den ministerpresident Dupuy, waarin hem wordt kennis gegeven dat president Carnofc wegens ziekte op raad van den geneesheer genoodzaakt is van zyn bezoek af te zien. De heer Carnot heeft 50,000 franken ge zonden voor de armen van de steden, welke hy van plan was geweest te bezoeken. Carnot bracht gisteren een beteren nacht door, maar zal eerst over eenige dagen weder kunnen ontvangen. De Russische prins Alexander Lubomirski, een grysaard van negentig jaar, is te Parys plotseling dood neergevallen, op het oogen- blik, dat hem in een bankierskantoor eonige coupons werden uitbetaald. Maandag-avond hebben te Parys twee feesten in do groote wereld plaats gehad een bal by de prinses van Sagan, dat opge luisterd werd door de tegenwoordigheid van de hertogin van Aosta, dochter van wyien prins Jéróme Bonaparte; en eene receptie aan het hotel der Duitsche legatie, welk hotel heeft toebehoord in vroegere jaren aan prins Eugène de Beauharnais en sedert 1821 do zetel der Pruisische, later Duitscbe, ambas sade is. I>uitscljlan.cU Morgen, Donderdag 15 Juni, zullen de kiezers in Duitschland ter stembus gaan om hun oordeel uit te spreken over de bekende legervoorstellen der regeering. Eene beslissing behoeft men dien dag nog niet te verwachten, want by de verdeeldheid, welke onder alle partyen heerscht, zal natuurlyk het aantal der herstemmingen nu grooter zyn dan ooit te voren. De beslissing zal dus eerst later vallen, zoodra de tweede stryd zal plaats hebben. Over den uitslag van don eersten stryd is niets met eenige zekerheid te zeggen. Zelden zyn by eenigen verkiezingsstryd de partyen zóó verdeeld geweest als nu. De Duitsck vryzinnigen, doorgaans eene vast aaneenge sloten oppositie party, zyn nu in tweeën ge splitst in het Centrum komen de democraten in verzet tegen de aristocraten; de nationaal- liberalen werken niet samen met de conser vatieven, en de conservatieven liggen over hoop met hunne bondgenooten, de anti-semie ten. De eenigen, dio ook nu weer eendrachtig ten stryde trekken, zyn de sociaal-democraten, en naar alle waarschyniykheid zal deze party niet zonder eenig voordeel uit het strydperk treden. Tot dusver hebben alle partyen, zoowel zy, die voor, als die, wolke tegen de regeering optreden, op eigen hand den stryd gevoerd. Eerst by den tweeden stryd, wanneer de herstemmingen aan de orde komen, moeten de onderhandelingen boginnon en zullen de oppositie-part yen pogen eikaars hulp te ver- krygen voor hare candidaton, die in de ver schillende districten met de candidaten der regeeringspartlj in herstemming komen. Na tuurlyk kan eerst d&n blyken, of in den nieuwen Ryksdag eene meerderheid voor de legerwet zal worden gevonden, maar toch is de eerste stryd reeds van groot gewicht, omdat daardoor ten minste een eenigszins vaste grondslag voor verdere berekeningen wordt verkregen. Vandaar dan ook, dat in geheel Duitschland de uitslag van den stryd, welke op 15 Juni zal worden gestreden, met groote belangstelling wordt tegemoet gezien. De verkiezingsstrijd wordt dan ook leven- diger, naarmate de beslissing nadert. In de beide kiesdistricten jan het hertog, dom Oldenburg hebben de drie liberalo groepen, de aanhangers van Eugen Richter, de seces sionisten en de nationaal-liberalen elk eer. candidaat gesteld. In Saksen is het aantal der candidaten zoo groot, dat misschien wel in alle 23 districten van dat koninkryk horstommingon noodig zullen wezen. Het aantal dor candidaten be draagt daar 79. De sociaal-democraten, die reeds zes districten in Saksen bezitten, hebben groots kans om in dat koninkryk nog vjjf districten er by te veroveren. Italic*. In antwoord op de vragen van den afge vaardigde Barzilai over de verklaringen van Kalnoky, zeide gisteren in de Kamer de secretaris van buitenlandsche zaken Ferrari dat in deze verklaringen niets is, hetwelk niet overeenkomt met de Italiaansche politiek, die juist omdat zy naar opbeuring van de financiën en van den economischen toestand streeft elk symptoom van vrede als een gelukkig voorteeken beschouwt. Italië ziet in do be wuste verklaringen een buitengewoon gerust stellend bewys van vrede. De verklaringen van Kalnoky loopen reeds vooruit op eenige gebeurlijkheden, waarvan Barzilai gesproken had. Spreker zeide niet te gelooven, dat eene aanvallende politiek geschikt was voor het herboren Italië, dat niettemin, zonder over- dryving, zyn standpunt in de wereld moe', doen gevoelen. In den Senaat gaf de minister van buiten landsche zaken Brin inlichtingen over het verbreken van het tractaat van Ucciali door koning Menelik van Abessinië. Als Monelik zyne belangen begreep, dan zou hy redelyke voorstellen doen; zoo niet, dan is onze positie in Afrika, zeide de minister, van dien aard, dat wy er ons niet ongerust over behoeven te maken. De afgevaardigde Colajanni, ais getuige voor de commissie van enquête betreffende de Bankschandalen gehoord, heeft haar in kennis gesteld van een zeer ernstig feit, dat, als het waar is, een grooten invloed zal hebben, op de besluiten der Kamer ten opzichte van de Bankwet. Volgens de „Fanfulla" betreft deze mede- deeling den verkoop der rente van de pen- sieenkas door Giolitti, destyds minister van financiën, aan de Disconto Gesellschaft-, Bleich- röder en het Crédit Lyonnais. Groot-BritannlS. Het Lagerhuis heeft gisteravond artikel 3 van het Home-Rulo-ontwerp aangenomen. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp tot ten uitvoerlegging der tydelyko overeenkomst met Rusland betreffende de visscberyen in den Stillen Oceaan by derde lezing aangenomen Daar do Iersche party is teruggekomen op haar besluit, hetwelk tot het aftreden van Sexton leidde, heeft deze zyn ontslag inge trokken. Het congres van brandweermannen te Londen is Maandag-namiddag in de Agricul- tural-Hall goopend. Zondag waren reeds de verschillende afgevaardigde corporaties van wege de gemeentelijke overheid ontvangen. De opening van het congres heeft plaats gehad door den Lord Mayor in persoon, die, antwoordende op een adres van de Londen- sche brandweer, met eene korte toespraak heeft geantwoord. De afgevaardigde corporation hebben, met die van de Vereenigde Staten aan het hoofd, eon omgang gemaakt langs de koninklyke loge. Daarna zyn eenige manoeuvres uitgevoerd. Noorwegen. Het Noorsche Storthing hoorde gisteren verschillende personen, die opgeroepen waren om getuigenis af te leggen in do quaestie der marinewapenen. De directeur van het arsenaal Saade verklaarde, dat alle geweren en pisto len in Christiania onbruikbaar waren gemaakt door het afschroeven van zekere onderdeelen, welke afzonderlyk in kisten waren verpakt; het bevel tot dien maatregel was van het departement van oorlog uitgegaan. De oud-minister van marine Johansen zond een geneeskundig attest, dat hy verhin derd was aan de oproeping gevolg te geven. Tevens liet hy eene schrifteiyke verklaring overhandigen, volgens welke het gebeurde met de marine-wapenen deols zyne oorzaak had in den algemeen onrustigen toestand in 1S84, deels in een verzuim van ondergeschikte beambten te Horten, dio deswege voor den krygsraad hadden terechtgestaan.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2