I^oiitlei'dai» 15 Juni. A®. 1893. feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzoaderiag van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 Juni. Feuilleton. 1 OOM BORNS. No. 10218. LEIDSCH DAGBLAD. PRUB DEZER COURANT: Toor lysido» per S mundeof Lift. franco per post1.40. A£eOBderlgke Nommers0.06. PRU8 DER ADVERTENTIÊN: Ten 1—6 rejeU ƒ1.06. Iedere regel meer/'0.17J. Grootere letten iuur plee Urn im te. Toor het iaoAaseeren buiten de sUd wordt ƒ0.06 berekend. Officieel© Kennlageyingen. BurRemoester en Wethouders van Leiden, Gezien art. 23 der Verordening van den lidon (October 1680 (Gemeenteblad No. 10); Brengen ter algemeene kennis dat tot het inschrijven no leerling, n voor de Kweekschool voor Onderwijzers Onderwijzeressen, alhier gelegeDhoid zal worden (gegeven van den 5den to' en met den I7den Jnni (e. k. dagelijks (den Zondag uiigezonderd) van des (roormiddags halfuegen tot negen uren on op (jbandag. Pineda Donderdag on Vrijdag bovendien (uq half twee tot twee uren des namiddags in (tetechoolgobouw van do Kweekschool aan (de Oude Vest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. I Juni 1893. E. KIST, Secretaris. Blijk'•ris het bij de Tweede Kamer inge- I komen «Schoolverslag over 1891 '92, waren laan de universiteiten ingeschrevente Leiden 761, te Utrocht 614, te Groningen 444 en te Amsterdam 1009 studenten. Onder de ingeschrevenen te Leiden is er één, wien dit reeds voor den 17dei) keer was I overkomen; 2 waren reeds voor den 15den I keer, 2 voor den 14den, 2 voor den 13den, [2 voor den 12den.en 8 voor den llden keer I ingeschreven. Te Utrecht waren 2 studenten Ivoor de 13de, 1 voor de 12de, 2 voor de 11de I en 4 voor de 10de maal ingeschreven. Te (Groningen is één student reeds 20 jaren aan I de academie en één 18 jaar; 5 hebben daar 112 en 11 jaren dienst als student. Te Löïden zijn 51 hoogleeraren en lectoren, te Utrecht 40 en te Groningen 35. Van dezen I doceeren er 13 de godgeleerdheid, 18 de rechtsgeleerdheid, 26 de geneeskunde, 30 de wis- en natuurkunde en 30 de letteren en wijsbegeerte. In de te Amsterdam gehouden jaarver gadering der Spoorwegmaatschappij Leiden Woerden onder voorzitterschap van mr. H. P. G. Quack werd door den directeur verslag uitgebracht over 1892. Het totaal der construc- tierekening is ƒ3,737,861, of 137,861 meer dan het maatschappelijk kapitaal, welk laatste bedrag is voorgeschoten door de Mpjj. tot Expl. van Staatsspoorwegen, welke daarvoor als crediteur op de balans voorkomt. Het batig saldo der exploitatie-rekening was ƒ38,210. Om te geraken tot het door de Ex ploitatie-maatschappij gewaarborgde minimum van 135,040, was dus door die Maatschappij ingevolge overeenkomst renteloos voor te schieten een bedrag van ƒ96,829. Het netto bedrag der ontvangsten wordt 138,208, waar van is beschikbaar gesteld 3.50 per aandeel en nog wordt beschikbaar gesteld 5 per aandeel, makende in het geheel een dividend van ƒ8.50. De aftredende commissaris, de heer E. A. Haitink, werd herkozen. Bij den Raad van State is thans in over weging een ontwerp van wet, regelende de militaire dienstplichtigheid. Naar men verneemt, heeft J. L. H. baron Van Hardenbroek, wegens redenen van gezond heid, eervol ontslag gevraagd als burgemeester der gemeente Nederhemert. Naar men mededeelt, zou mr. Van Houten zijne medewerking aan de „Midd. Crt." hebben opgezegd. De eindverslagen der Twoedo Kamer zijn verschenen betreffende het wetsontwerp, houdende bepalingen op de fabrieks- en handelsmerken, en betreffende het wetsont werp tot wijziging en verhooging van het lilde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1893. Aan het ministerie van justitie is aan besteed het bouwen van 27 cellulaire wandel plaatsen bij de strafgevangenis te Groningen. Minste inschrijver was de heer J. Timmer, te Helpman, voor f 12,875. Mevrouw do Prinses Von Wied, prinses Maria dor Nederlanden, heeft eene aanzienlijke gift geschonken aan de rozententoonstelling, welke van 6 tot 9 Juli a. s. door de afdee- ling 's-Gravenhago van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal worden gehouden. De minister van buitoni. zaken, daartoe door H. M. de Koningin Weduwe, Regentes, gemachtigd, heeft op 12 Juni 1893, uit handen van den heer Michel Georgevitch, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Servië, daartoe in buitengewone zonding her waarts afgevaardigd, namens H. M. in ont vangst genomen een brief, waarbij Z. M. de Koning van Servië aan H. M. kennis geeft van zijne aanvaarding der regeering. Het Russische drama „Ahasverus," van onzen landgenoot H. Heyermans Jr., is in het „Théatre libre" te Parijs in het Fransch opgevoerd. Door het gerechtshof te Leeuwarden is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. E. Feith, mr. A. C C. Folkersma, rechters in de arrond.-rechtbanken te Rotterdam en Gro ningen, en mr. D. N. Van Hoytema, officier V3n justitie bij d9 arrond. rechtbank te Tiel. Door de arrond.-rechtbank te Leeuwarden is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de Davolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. D Z. Yan Duyl, mr. J. A. G. Gockinga, rech ters in de arrond.-rechtbank te Zierikspe en Alkmaar, en mr. T. S. Tromp, subst. griffier by eerstgenoemde rechtbank. In het begin van het jaar 1894 zal wederom op voordracht van de Koninklijke Academie van Wetenschappen aaneenNeder- landsch plantkundige de gelegenheid worden gegevon, om, op kosten van het Buitenzorg fonds, vermeerderd met het daarvoor toege stane rijkssubsidie, volgens de bestaande be palingen, gedurende vier maanden te Buiten zorg aan 's lands Plantentuin te vertoeven voor het doen van botanische onderzoekingen. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht zich vóór 22 Juni 1893 schriftelijk aan te melden by een der hoogleeraren in de kruidkunde aan de rijks universiteiten dr. W. F. R. Suringar, te Leiden, dr. N. W. P. Rauwenhoff, te Utrecht, of dr. J. W. Moll, te Groningen. De hoeren Joh. Yan 't Lindenhout, te Neerbosch, en H. Pierson, te Zetten, noodigen bostuurderen van Weesinrichtingen uit tot eene samenkomst op TaÜtha-Kumi, op 30 Juni. Er zal gesproken worden over de betrekking van directeurs of weesvaders tot hunne onder geschikten en tot de besturen. De uitvoering van de overkapping van het station Utrecht, aanbesteed op 23 Mei jl., is gegund aan den laagsten inschrijver, de Société Anonyme des Ateliers de Construc tion de Malines, te Mechelen, voor eene som van 269,000. De raming van dit werk was f 380,000. Onze voormalige landgenoot baron D. J. Mackay (lord Reay) bevindt zich sedert eenige dagen in de residentie. In October of November a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnu merair der posterijen en telegraphie, waar voor ten hoogste twaalf plaatsen ter vervul ling worden opengesteld. De adspiranten behoo- ren zich tusschen 1 en 15 Sept. a. s. by een eigenhandig geschreven adres tot den directeur- generaal te wenden. Na dien tyd ingekomen verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. By beschikking van den minister van binnenl. zaken is, met 1 Aug. a. s., benoemd tot onderwyzer by de Ryks-normaallessen te Schoonhoven, H. Ouderkerk, te Gouda. De off. van adm. 2de kl. C. Valkenburg, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gosteld. De gewone audiënties van de ministers van koloniën en marine zullen op 16 Juni a. 8. niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is aan den eervol ontslagen lichtwachter by 'sRyks verlichting te Kykduin, A. Hogerwerf of Hoogerwerf, en aan den eervol ontslagen lsten toekenaar bij 's Ryks werf te Willemsoord, J. Damman, een pensioen toegekend respectievelijk van ƒ284 en ƒ1034 'sjaar6. Formulieren Tan aangifte. In het „U. D." vestigt een inzender de aan dacht op een niet onbelangryk abuis in de formulieren van aangifte der Vermogensbe lasting. Volgens artikel 8 No. 2 toch der wet wordt het vermogen verminderd met: „hettwintig- voudig jaarlyksch bedrag der verschuldigde ïyfrenten, pensioenen en gevestigde of altyd- durende renten, benevens het twintigvoudig jaarlyksch bedrag der uitgaven van den be lastingplichtige voor verschuldigde verstrek kingen van levensonderhoud, huisvesting of andere zaken." Alzoo mag de belastingplichtige, die aan zyne inwonende dienstboden krachtens het looncontract huisvesting en kost vorschuldigd- is, twintigmaal de daarvoor te rekenen jaar- lyksche som in mindering brengen. Wat heeft echter de administratie gedaan? Zy heeft in bet formulier van aangifte eene beperking aangebracht: „een en ander voor zoover wettelijk verschuldigd." Deze toevoeging is niet overeenkomstig de wet. Zy ie een abuis. Zy leidt de belas tingplichtigen op een dwaalweg. Zy is niet alleen met de woorden der wet in stryd, maar ook met hare bedoeling. Want dan zou aangezien er, voor zoover ons bekend, in 't geheel geene particuliere wettelyk verschuldigde Ïyfrenten of pen sioenen bestaan de bevoegdheid der be lastingplichtigen, om gekapitaliseerde Ïyf renten, enz. in aftrek to brengen, feitelykop niets neerkomen. Het komt ons voor, dat eene spoedige offi- ciëele verbetering van het formulier van aan gifte noodig is. Anders zullen veel belastingplichtigen, die de fout niet opmerken, meer betalen dan de wet bun oplegt. En meer stond er niet en meer bad de boosheid ook niet noodig te weten, om er ter goeder ure het hare mee te doen. „Die vereffening", sprak Wamaart, „laat ik thans verder geheel aan u over." „tk kan mg dus verzekerd houden, dat alles tusschen ons beiden blijft?" „Dat beloof ik u!" Met deze woorden bood Warnaart den schil der de hand, die deze op zijne gewone wijze aannam, namelijk door haar slechts met zijne twee voorste vingers aan te raken. Wanneer ik personen in het leven ont moet, die ook deze gewoonte hebben, dan iaagt mij dit b(jna eene rilling door de leden en meen ik reeds een gepersonifiëerden Tar- tuffe voor mij te zien. III. Die goede, oude kapitein Borns, of, zooals h(j door de Warnaarts werd genoemd, die goede oom Hendrik, was er wel iemand in heel Steinoord, die met van hem hield Maar wie was ook zoo minzaam en echt popu lair als hy? Of hjj z(jn barbier of den burgemeester op straat ontmoette, een dominee of een aan spreker, zjjn groet was voor ieder dezelfde: altijd even vriendelijk en welgemeend. Men had hem dan ook slechts aan te zien, om hem een „bonhomme" te noemen, zosals hjj daar heenstapte met dat ronde, open gelaat, waaraan do echt militaire grijze knevels tevens iets deftigs gaven, en voorts met die zwaarlijvigheid, die volgens Lavater een attribuut is van eene goede inborst. Oom Hendrik was ongehuwd, maar hier omtrent had h(j z(jne treurige geschiedenis te verhalen. Toen hy op twee en-twir.tigjarigen leeftyd als 2den luitenant te B. in garnizoen kwam en er heel veel werk van maakte aldaar bij familiOn aan huis te komen, gelukte hem dit niet alleen met het gewenschte succes, maar hy werd weldra zelfs het „enfant chéri" in de sociale wereld, waartoe zyne muzikale be kwaamheden als violist, zyne Uiterst be schaafde vormen, in 't kort zyn geheele doen en laten het hunne bybrachten. Daar er onder de B.sche familiën vele kapitalisten waren, had hy wellicht van zyn prestige kunnen gebruik maken om er in dien tijd eene goede party te doen, doch god Cupido wilde het anders en liet hem smoorlyk verliefd raken op eene der vyf dochters van den con troleur der belastingen, een begaafd en schoon meisje, en weldra waren zy geëngageerd. Maar ongelukkigiykhy bad niets en zy had niets, en wat moest er nu van zulk een engagement worden? De wereld praatte er veel over, maar Borns liet praten en verzocht, met volle goedkeuring van zyn meisje en in overleg met hare familie, om voor vyf jaren naar Indié gedetacheerd te worden, ten einde na verloop van dien tyd met het bespaarde penningske zyne Anna voor altyd gelukkig te kunnen maken. Maar wat gebeurdeNa reeds, op weinige maanden na, zyn diensttyd in Indië volbracht te hebben en met het vooruitzicht welhaast het doel zijner wenschen te zullen bereiken, ontving hy eensklaps het verpletterende be richt, dat zyne geliefde het slachtoffer was geworden der epidemie, welke destyds het moederland teisterde. Voorgoed in zyne schoonste verwachtingen bedrogen, voelde Borns geene opgewektheid vooreerst naar Nederland terug te keeren. Hy teekende by, diende zyne jaren in Indië uit, om zyn pensioen als kapitein te kunnen aan vragen, en besloot toen, na al zyn zwerven het land der kokosnoten en oerang-oetangs (zooals hy later Indié altyd noemde) te ver laten en hy gevoelde zekere Sehnsucht naar rust in zyne geboortestad Steinoord eene stille en aangename retraite te gaan zoeken voor den ouden dag. Hp vond er die in den waren zinen veel werd daartoe bygebraebt door zyne bloed verwanten, de Warnaarts, by wie hy steeds de meer dan welkome gast was en die hem even groote genegenheid toedroegen als hy het hun deed. Oom Hendrik wist het reedsals hy kwam, dan was zyno pyp met zyn naam er op reeds gestopt en het beste plaatsje was steeds voor hem. Des Zondags moest hy er zonder man- keeren eten en was er in de week maar hot kleinste extraatje, dan werd hy er ook op gevraagd. Maar wederkeerig had oom Hendrik ook zyno kleine attentiën. Zoo kocht hy nu en dan de beste visch van de markt, die hy geregeld dagelyks op zyne morgenwandeling bezocht, en zond ze dan als een presentje naar zyne familie; en ais hy er dan later even aanliep, dan noodigde hy zichzelven dien dag te dineerenwant oom was gastronoom en een waar gastronoom is een groot lief hebber van alles wat maar visch heet. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1