Ook voor Zuid-Holland is thans vanwege „Patrimonium" definitief een provinciale bond van afdeelingen van patroons tot stand ge komen. Het bestuur bestaat uit do heerenH. Van der Velden, 1ste voorzitter, RotterdamH. J. Blommendaal, Leiden; A. Smits, Rotterdam P. J. H. Pieron, Voorschoten; J. H. Van den Kèemel, RotterdamL. Onderwater,Dordrecht; N. J. H. Slegt, Dordrecht; J. A. Buitenhuis, IJselmonde; A. Sizoo, Gorkum. Std Do uitgaven van het Rijk in 1891 ten behoeve van het lager onderwijs, mot inbegrip van de wettelijke subsidiön cn de bijdragen aan bijzondere scholen (deze laatste tot een cijfer van ƒ717,940.53) bedroegen blijkens het thans over genoemd jaar verschenen schoolverslag f 5,828,933.87s of 1,153,192.04s meer dan in 1890, en de inkomsten van het Rijk 293,266.22s. De uitgaven der gemoenten ten behoeve van het lager onderwijs bedroegen in 1891 f 12,955,434.58,c zijnde 1,836,150 905 meer dan in 1890 De inkomsten dor gemeenten waren ƒ5,205,641.86, zijnde ƒ487,021 meer dan in 1890. Het zuiver bedrag der uitgaven voor alle takken van onderwijs in Rijk, provinciën en gemeenten was in 1891 20,467,260.5iyj on de inkomsten van Rjjk en gemeenten 2,538,378.38 Voor de gemeenten zijn by deze recapitulatie afgetrokken de subsidiön van Rijk, provinciën, enz. Het totaalcijfer der uitgaven aan het Ryk, de provinciön en do gemeenten voor alle inrichtingen van onderwijs, met uitzondoring van het militair onderwijs en dat in de ge vangenissen en bodolaar8gestichten en van Let onderwijs aan de bewaarscholen was (na aftrek van alle inkomsten) f 17,928,882.13,/r Dit eiDdcljfer won in 1878 10,230,600.15'/2 en wisselde sedert af tusschen dat cijfer en de sommen van 12,14,15,17 en 19 millioen, (de laatste cjjfors respectievelijk in 1882 '84) in 1883 tot 153/4 millioen in 1890. Uit Kopenhagen wordt geseind dat het uitleveringsverdrag tusschen Denemarken en Nederland dezer dagen zal gesloten worden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 22 Juni a. s. niet plaats hebben. Hot stoomschip „Prins Hendrik", van Amstordam naar Batavia, arriveerdo 10 Juni te Padang; do „Ardjoono", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 11 Juni to South ampton; de „Berenice" arrivoerde 11 Juni van Amsterdam te Kopenhagen; do Kaiser" arrivoerde 8 Juni van Hamburg en Amster dam, 1. v. Zanzibar, te Mozambique; do „Maas dam" vertrok 10 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; do „Orestes", van Penang naar Amsterdam, arriveerde 10 Juni te Gibraltar; rïg. „Titan", van Penang naar Amsterdam, yertrok 8 Juni van Colombo; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Juni Prawlepointde „Jason", van Amstor dam naar Batavia, arriveerde 10 Juni te Singapore; de „Schiedam" arrivoerde 10 Juni van Amsterdam fe Nieuw-York; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, pas- soerdo 10 Juni Aden. Gemengd Nlenws. Over de vijfhonderd personen bezochten gistoren (Zondag) het Stedelijk Museum alhier. Betreffende de daar thans in de Kunstzaal gehouden wordende tentoonstelling van schilde rijen, enz. hopen w\j spoedig verslag te geven. Bfi vonnis van de arrond.-recht bank to 's-Gravonhage werd heden veroor deeld: J. G., tuinder to Zoeterwoude, wegens belieg van meel, te Leiden gestolen, tot zes maanden gevangenisstraf. Ongetwyfold herinnoren de lozers van ons blad zich nog do zaak van het opstootje op den 17den Januari in het koffiehuis van den heer H. Feun, aan het Warmonder- hek, waar o. a. mot schaatsen geslagen werd. In die zaak werd, onder meer, ook J. W., landbouw^ te Rjjnsburg, als getuige gehoord en - goh k roods in het verslag der terecht zitting van 1 Mei jl. werd medegedeeld door hem ouder eede verklaard, „dat Ayniet met schaaison had geslagen". Daar reeds in dio terec" 'ing aan do betrouwbaarheid der verklaring van W. gotwljfold weid, requireerde liet O. M. rechtsingang tegen dien getuige. Eene nadero instructie was daarvan het ge volg on al* gevolg daarvan stond J. W. heden te 's Gra lage terecht wegens meineed. Door F cn zjjn zoon werd ook heden voor du ai rond rechtbank volgehouden - gel\jk b\j de behandeling der zaak in eerste instantie dat W. wel degelijk op den bewusten avond „met schaatsen had geslagen". Ook door een bediende van F. werd dit bevestigd. Onder anderen zou W. met zjjco schaatsen gezwaaid hebben, om den jongon F. eon slag *toe to brongen, welke slag onder vangen was door den Ijzeren jassenhanger, waarvan zelfe een staak werd afgebroken. L. K., die in de bekende zaak veroordeeld werd, verklaarde heden als getuige niets ge zien te hobben; bij was beschonken en wist zich geone bepaalde rekenschap meer te geren van een em. ander. De andere veroordeelde, J. B., verklaarde eveneens niet gezien te hebben, dat W. met schaatsen had geslagen. De beklaagde W. bleef by zijne ontkenteni?. Het O. M., waargenomen door mr. Pleyte, wees op de stellige verklaring van de drie getuigen charge en hechtte weinig waarde am die van de twee getuigen décharge, die het in eefi civiol geding zeker zou ge wraakt hebben. Wijzende op het gewicht van den eed on den ten laste gel egden meineed wettig en overtuigend bewezen ach- tendo, vorderde het de roroordeeling van J. W. tot 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. C. Van der Lip, advocaat alhier, hoewel gaarne hulde brengende aan den Ijver, waarmede het O. M. steeds strafbare feiten vervolgt, meende toch dat in deze dio voortreffelijke deugd wel wat al te ver ge dreven was geworden. Daar het hier toch betrof een antwoord op eeno vraag, die met de toen behandelde zaak niets te maken had, en waar dus de bekl. on verplicht geantwoord had, had pl. liever gezion dat eene vervolging wegens meineed achterwege was gebleven; te moer, daar het hier oene verklaring gold van iets, wat nu direct geen onschuldige handeling kan genoemd worden. Pl. meende, dat, wanneer nu al van oordeel was dergelijke vragen te moeten doen men ze dan liever moest beschouwen als niet staande onder het verband van den eed; dan zou men meer handelen in den geest vau het Wetb. van Strafvordering, dat niet wil dat een verdachte onder eede wordt gehoordon op zulk eene wijze zouden dergelijke voorschriften geheel illusoir kunnen gemaakt worden. Tot de zaak zelve komende, meendepl.dat het overtuigend bewijs moeilijk als geleverd kon beschouwd worden. De twee getuigon décharge toch hadden stellig verklaard niet gezien te hobben, dat bekl. met schaatsen gezwaaid had. Het zwaaien met schaatsen en wel zoodanig, dat, hadden zy doel getroffen, er een menschenhoofd gekloofd zou goworden zyn, achtte pl. oene gebeurtenis, die moeiiyk aan de aandacht van óón der aanwezigen zou kunnen ontgaan zyn. De verschillende getui genverklaringen verder nagaando, concludeorde pl. tot vryspraak. Mocht echter de rechtbank dit gevoelen niet doelen, maar den bekl. willen straffen, dan verzocht pl. eeno veel lichtere straf, dan de officier geëischt had, op grond van de zoozeer verlichtende omstandigheden, waaronder het feit dan gepleegd zou zyn. Hierby herinnerde pl. de rechtbank nog aan een artikel, voor- komonde in het oorspronkeiyk Regeerings- ontwerp, dat straffeloosheid steldo]op meineed, gepleegd in gevallen als het onderhavige, en dat zelfs do tegenstanders van dit art. oor deelden dat de rechter in dorgolyko gevallen met eene zeer lichte straf kan volstaan. Uitspraak over acht dagen. Men schryft ons uit Alke made, dd. 11 Juni: Odzo wakkere veldwachter Pieter Du Pau loopt nog eenigszins hinkende langs den weg, een gevolg van de slagen en trappen, welke hy heeft bekoraon in don vinnigen stryd mot do kippendioven des nachts van 2 op 3 dezer. Iedereen roemt den dieast- yver, don moed en de onverschrokkenheid, welke door dezen politieman ook thans weder zyn getoond. Vreezende door de dieven opge merkt te worden, wanneer hy zich loopende in hinderlaag zou begeven, besloot hy maar, een groot eind zwommende af te leggen, met do revolver in den mond, terwijl zyn kameraad Post met zyne kleeren langs een omweg naar het rendez-vous zou wandelen, van waar zy al de bewegingen van de verdachton konden gadeslaan, zonder zeiven door dezen opgemerkt te worden. Het succes is dan ook niet uit gebleven, ofschoon het te verwonderen is, dat Du Pau er zoo goed is afgekomen, die op oen gegoven oogenblik door een vyftal korols werd aangegrepen, terwyi de revolver van den te hulp snellenden veldwachter Post weigerde. Het eenige schot, dat door Du Pau in zyne netelige positie kon gelost worden en ter dege raak moet zyn geweest, heeft de dieven op de vlucht doen slaan, het corpus delicti, een zak met kippen, m handen der politie achterlatende. Du Pau reed daarop spoorslags naar Leiden, om de politie aldaar de komst der roevers aan te konden, van welke dan ook door deze een vier- of vyftal kon geknipt worden. Men schrijft ons nit Roel of-Arends veen, dd. 12 Juni: Het is hier thans in het hartje van den doperwtentyd. Ieder beyvert zich om te halen wat daarvan te halen is. De tuinder is van don vroegen morgen tot den laten avond met alle beschikbare-handen aan het snydon. Do kooplieden voor de Amsterdarascbe markt, do handelaars op andere steden (hier parle vinkers genaamd) en de leveranciers voor verschillende fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen te Leiden, Rotterdam en elders, zitten elkander des avonds lettoriyk in het vaarwater om zooveel mogeiyk op te halen on zoo spoedig mogeiyk met hunne vracht in zee te zyn. Het is al leven en beweging on drukte tot laat in den avond. Gelukkig voor de Veen onderscheidt dit jaar zich tot dusverre allergunstigst van de vorige. Indien het met de hoofdproducten op dezon voet voort gaat, kan zy een „goed jaar" hebben, het welk zy dan ook wel dubbel en dwars noodig heeft. Eéne voorname zaak is echter te be treuren, en wel, dat voor den arbeid op den akker en voor het pellen der erwten thuis zoovele handjes worden geëxploiteerd van kinderen van 11, 10 en soms nog minder jaren, die geregeld op de schoolbanken moesten worden aangetroffen. Deze omstan digheid houdt het gemiddelde peil van de ontwikkeling dor bevolking botrekkeiyk laag, in verhouding tot de zorg en de kosten, welke èn van den kant der gemeente 6n der pa rochie wordon aangewend tot het verschaffen van goed onderwys. Verbetering in dezen toestand is wel te hopen, maar in de eerste Jaren nog niet te verwachten. Opde t e A 1 f e n opgemaaktetien- jaariyk8che alphabetische tafels op de registers van den burgerlijken stand over de jaren 1883 tot en met 1892 komen voor 1416 geborenen, 1180 overledenen en 172 huweiyken. Getal uitgesprokon echtscheidingen 1. Toen de agent van politie M. L. Van Halst te Haarlem over de Gasthuisvest liep, stond een jongetje aan den waterkant luide te hullen. Naar de reden hiervan ge vraagd, zeido de knaap, dat zyn zusje in het water lag. Van Halst begaf zich onmiddelyk gekleed te water, en had het geluk het kind van eon wisson dood te redden. By de gisteren, Zondag, te Parys gohouden wedrennen om den „Grand Prix" behaalde „Ragotsky" den eersten. „Revens- bury" den tweeden en „Callistrate" den derden prys. (T.) Cholera. Het aantal zieken biyft to Alais (dep. Gard) 6tationnair; de sterf gevallen zyn minder geworden. Te Cetto zyn Zaterdag geene sterfgevallen aan do cholera voorgekomen. Te Perpignan twee twyfelachtige gevallen. Te Bessèges is een koetsier aan eene cholera- achtige ziekte overleden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Gisteren langs don "Witten Singel gaande, werd myne opmerkzaamheid getrokkon door drie boomen, by elkander staando, welke dood waren. Men zou geneigd zyn te denken dat ik in dit jaargetyde meer myne aandacht had geschonken aan boomen, welke in hun vollen wasdom staan, dan aan deze drie doode. Maar waarom juist aan deze laatste? Omdat zy staan vlak voor een pas nieuw gebouwd huis. Bon entendeur demi mot aufftr. Een loandclaar. Goroilde porcoeleu. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 10 Juni 1893, ten overstaan van Mr. C. H. P. Klaverwyden, notaris te Leiden, vraar- by koopers zyn goworden van de navolgende huizen aan de Rijnstraat, onder Oegstgeest: Het winkelhuis No. 151 en het huis No. 152, de heer D. W. Reiveiloo, voor f 3768de vier huizen, Nos. 153, 154, 155 en 156, de heer J. Brummelkamp qq., voor f 4562; het huis No. 157, de lieer A. Van Rooyen, voor ƒ1150; de huizen Nos. 158 en 166, de heer M. C. Bentvelzen, voor ƒ2175; de huizen Nos. 159 en 161, de heer J. W. Smorenburg, voor 2150; het huis No. 160, de heer D. Kost qq., voor ƒ1100; het huis No. 162, de heer D. Gerritsen, voor 1100; de huizen Nos. 163 en 164, de heer J. C. Krea qq., voor ƒ2100; de huizen No6. 165 en 174, de heer C. C. Van Ingen qq., voor ƒ2125; de hulzen Nos. 167 en 168, de heer P. v. d. Kley qq., voor 2085; het huis No. 169, de heer S. v. Leeuwen, voor 1026het huis No. 170, de heer Jan Korenhof qq., voor ƒ1076; het huis No. 171, do heer E. J. Wyntjes, voor ƒ1050; het huis No. 172, de heer Jacob Van Aalst, voor ƒ1050; het huis No. 173, de heer J. Stoeke, voor 1025; het huis No. 175, de heer J. N. Botermans qq., voor ƒ2501. BUITENLAND. Italië. In de Kamer richtte de afgevaardigdo Pan- dolfi tot de rogeering eenige vragen over de verklaringen van Kalnoky en tevens wenechte bij de meening der regeering te kennen over de werking der internationale vredebonden. De minister van buitonlandsche zaken Brin juichte de werking dezer bonden toe en ver klaarde dat de regeering hun werken in het belang des vredes altyd zal steunen, daar ook Italië don vredo wenscht. De heer Colombo drong aan op verminde ring van de uitgaven voor het leger. Door de hervormingen, welke hy met warmte aan beval, zou er 34 millioen lire bezuinigd worden. Groot-Britannié. Volgens de „Morning Post" zal eon der leden van het Hoogerhuis een voorstel in dienen, om voor 6 maanden vooruit granen aan te koopen, met het oog op een mogeiyken oorlog. Oestenrflk-Hong.-Monn rclilc. Do Czechische boerenparty in Bphomen heeft maatregelen genomen om de Jong- Czechische afgevaardigden te vervangen door bóeren-afgevaardigden. De commissie uit do Oostenryksche delegatie hoeft de begrootingen voor het leger, voor de invoerrechten en de financiën, benevens den sluitpost, goedgekeurd. Alle bladen te Weenen wyzen met Inge nomenheid op de verklaring van den minister president Kalnoky, waarmede hy Vrydag do critiek op zyne vroegere verklaringen be antwoord heeft. Brazilio. De gedelegeerde der Braziliaansche regeering in Europa, te Parys, heeft van den minister van financiën to Rio Janeiro het telegraphisch bericht ontvangen, dat do opstand in Rio Grande do Sul als geëindigd is te beschouwen. De voornaamste hoofden hebben de wappnea neergelegd en zyn naar Uruguay gevlucht De Vertegenwoordiging heeft met 41 stem men meerderheid eene motie van de oppositie, om Peixoto niet langer als president der republiek te erkennen, verwerpen. Telegram m e n. WASHINGTON, II Juni. Volgens het be richt van het departement van landbouw voor de maand Juni is de met katoen beplante oppervlakte een half percent meer dan in 1892. Ten gevolge van gunstiger weder zyn de vooruitzichten voor den oogst verbeterd. In doorsnede was de stand van katoen op 1 Juni 85.7, wintertarwe 75.5, voorjaarstarwo 86.4, haver 88.9, rogge 84.6. ALBI, 11 Juni. De minister-president Dupuy is hier aangekomen. De minister werd zeer hartelyk ontvangen. Toen de stoet door de straten trok, werd deze door eenige groepen mynwerkers begroet met gefluit en hot ge roep van: „Leve Baudin!" De heer Dupuy ontving de geesteiykheid met den aartsbisschop aan het hoofd. Er werden van beide zyden vaderlandlievende redevoeringen uitgesproken. De heer Dupuy hield eene lofrede op de republiek en hare instellingen, die zelfs de tegenstanders met de republiek hebben verzoend. Hy sprak zyne voldoening uit over de vereeniging van godsdienstige met vaderlandlievende gevoe lens by alle Franschen. „Alles is nog niet geëindigd, zeide de minis ter-president, uw vooruitgang is onbegrensd. Het is vooral naar de democratie, dat do republiek meer en meer hare blikken moet wenden. De voorwaarde, welke aan allen is opgelegd om de democratische hervormingen tot stand te brengen, is de eerbied voor de wet NIEUW-YORK, 11 Juni. De geheele invoer bedroeg in de afgeloopen week 8,678,378 dollars; de uitvoer van goud 1,005,500. van zilver 686.905 dollars.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2