LEIDSCH DAGBLAD. I >hi8<ia{i 13 Juni. A0.1893. fezs jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 Juni. Feuilleton. OOM BORNS. n*. 10216. PRIJS DEZER COURANT: foor LaidoB por 3 mmi*af l.li 7r*nco per post1.40. Afzonderlijk» Nsmmers0.06. FRIJ8 DEB, ADVERTENTIÉN: Tan 1—6 regelt ƒ1.05. Iedere regel meor /"0.17J, Grootero lottere naar plaatsruimte. Voor b«t inc&.vecron buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. F. Augustijn, geboren te Zoetermeer, be vorderd tot doctor in de geneeskunde, na ver dediging van een academisch proefschrift, getiteld: „Abscessus parietis uteri." Aan dezelfde universiteit is het aanvullings examen in de dierkunde en delfstofkunde, alsmede het theoretisch apothekersexamen, met goed gevolg afgelegd door den heer S. Visser. "Wij vestigen de aandacht, vooral van familiën, die gedurende de zomermaanden hier huis en inboedel onbeheerd achterlaten, op eene in dit blad voorkomende advertentie, waarin do heer H. M. Sasse, alhier, be kend maakt dat h(j verzekeringen sluit tegen de gevaren van diefstal door buitenbraak. Zoo'n verzekering is een middel tegen onge rustheid en schade. „Eigen Haard" behelst twee portretten van w\jlen prof. mr. J. T. Buys, op middel baren en lateren leeftijd, met een levensberich t van den hoogleeraar mr. W. Van der Vlugt. B\j de heden gehouden openbare veikoo- ping van cokes, in partijen van 100, 10 en 5 Hectoliters, waren de prijzen: 38, ƒ4 en 2. Dezer dagen werd de diaconie, alsook de kerkvoogdij der Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg verblijd door eene buitengowone gift van ƒ25 voor elk. Aan gever of geefster wordt de hartelijke dank der gemeente gebracht. Z\jn (baar) voor beeld strekke ter navolging. Men schrijft ons uit Waddingsveen: Zaterdag 11. werd voor een zeer talrijk auditorium alhier eene politieke rede gehouden door den heer Smeenge, lid van de Tweede Kamer, ter aanbeveling der candidatuur van den heer Valotte. Op welsprekende wijze hield hij zijn gehoor ruim twee uur geboeid en drukte hij den aanwezigen vooral op het hart den heer Valetto te kiezen als den man, die de tegenwoordige regeering wil steunen en krachtig mee wil werken tot uitbreiding van kiesrecht. De heer Dercksen, secretaris der centrale anti-revolut. kiesvoreeniging, be val ook namens zijne partij den heer Valette aan, terwijl de socialist Van Veelen eenige bezwaren opperde, welke door den hoer Smeenge op korte en bondige wijze werden weerlegd. Ondanks de herhaalde oproeping van sollicitanten voor de vacature van onderwijzer aan de openbare school D te Waddingsveen en niettegenstaande, de examens bijna z|jn afgeloopen, hebben zich slechts twee personen voor die betrekking aangemeld. De heer Gosselin, gemeente-architect te Waddingsveen, is als opzichter benoemd van de gebouwen aan de bekende inrichting van ds. Van D\jk, te Doetinchem. In de vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw der afdeeling Alfon Oudshoorn- Aarlanderveen, in „De Vergulde Wagen" ge houden, werd in verband met de bespreking der Koninklijke Besluiten inzake mond- en klauwzeer, bij acclamatie besloten geen adhaesie te verleenen aan het dienaangaande door de afd. Leiden vastgestelde adres, doch eene af wachtende houding aan te nemen, met het volste vertrouwen in de Regeering. Eveneens werd aangenomen voorloopig geen candidaten te stellen voor leden van het hoofd bestuur, doch daarmede te wachten tot de keuze van andere afdeelingen bekend zou zijn. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot mot een batig saldo van ƒ361.57. Met groote meerderheid van stemmen be sliste de vergadering, dat ook dit jaar weder eene harddraverij zal worden gehouden, en dat deze nu in afwijking van vorige jaren, door het bestuur der afdeeling zelve, bijge staan door eenige commissarissen, zal geregeld worden. De harddraverij zal plaats hebben op een nader te bepalen dag in September en wel zoo mogelijk op donzelfden dag als de stieren- keuring, tot het houden waarvan de vorige vergadering het besluit nam. Met de ge bruikelijke verloting werd de vergadering be sloten. (Rb.) Met algemeene stemmen heeft de alge- meene vergadering der „Liberale Unie" de volgende motie aangenomen „Do vergadering, zich plaatsende op het standpunt van het manifest van 1891, in stemmende met het denkbeeld in de inlei dende rede ontwikkeld, is van oordeel dat de liberale partij in de naaste toekomst krachtig de hand moet slaan aan sociale hervormingen.v In die motie is de uitkomst neergelegd van eene levendige, opgewekte gedachten- wisseling, waartoe eene belangrijke rede van den Leidschen hoogleeraar mr. H. L. Drucker aanleiding gaf. In de pauze der vergadering werden in de leden van het bestuur, de heeren mrs. S. J. j plaats van vier aftredende, niet herkiesbare Fockema Andreae, R. Macalester Loup, E. E. Van Kaalte en R. Van do Werk, gekozen do heeren prof. mr. H. L. Drucker, uit Leiden mr. L. W. Ebbinge, uit Kampenmr. E. Fokker, uit Middelburg, en mr. A. C. Crena De Jongh, uit Dordrecht. De Maatschappij ter bevordering van het natuurkundig onderzoek der Nederlandsche Koloniën heeft eene derde gemengde algemeene vergadering gehouden. De directeur-voorzitter der Maatschappij mr. W. baron Yan Goltstein opende ée vergadering met eene toespraak, waarin h\j verslag gaf van de bemoeiingen van het bestuur der Maatschappij en het uitvoerend comité van de natuurkundige commissie in zake de expe ditie naar Borneo. Tal van omstandigheden werkten samen om de uitvoering van dit plan te vertragen. Bovendien werd de ijver van het bestuur verlamd door de aankondiging van een onderzoekingstocht door Borneo, welke door particulieren zou worden geor ganiseerd. De besprekingen mot deze ondernemers schonken echter aaii het bestuur de over tuiging, dat dit plan wel van belangstelling getuigde, maar op zoo onvaste grondslagen, ook wat de finantiëele zijde betrof, steunde, dat aan samenwerking niet te denken viel. Eene andere teleurstelling kwam in den vorm van een schrijven van den resident Tromp aan het natuurkundig comité te Batavia, waarin deze hoofdambtenaar den voorgenomen tocht dwars door Borneo bepaald ontraadde en daarentegen voorstelde het wetenschappelijk onderzoek te beperken tot dat gedeelte van het binnenland, waar de Kapoeas ontspringt. Daar het Indische comité en do natuur kundige commissie zich joet dit advies ver- eenigden, zag het bestuur geeno reden om aan het alzoo beperkte plan den steun der Maat schappij te onthouden. Er werd dus besloten de toezegging van het subsidie van ƒ5000 te handhaven en, met het oog op hot bedrag der kosten (ƒ36000), bij vermogende land- genooten eenige finantiëele medewerking te vragen. De verwachting, dat aan die oproeping in ruimen kring gevolg zou worden gegeven, bleek ijdel. Toch was de deelneming vol doende om met het rijkssubsidie en de bij drage der Maatschappij de uitvoering van het plan, wat het finantiëele betreft, verzekerd te verklaren. Ook bij het bijeenbrengen van het personeel der expeditie heeft het niet aan teleurstel lingen ontbroken. Een der bekendste Neder landsche geologen kwam na langdurig en ernstig beraad tot het besluit om aan de roepstem van het Indisch comité goen gevolg te geven. Uit Nederland zal thans slechts één natuuronderzoeker, de heer J. Büttikofer, uit Leiden, aan den tocht deelnemen. Aan zijn voornemen, om vóór het einde van April te vertrekken, kon h(J geen gevolg geven, daar in de eerste dagen van die maand uit Batavia werd geseind, dat de expeditie eenigen t(jd was uitgesteld. Schriftelijke mededeelingen, sedert ont vangen, bevestigden dat bericht en deelden mede, dat het gunstige tijdstip voorbij" was en de eigenlijke tocht naar het binnenland van Borneo eerst in het begin van het vol gend jaar ondernomen zou kunnen worden. Intusschen achtte het Indisch Oomitéhetvkn groot belang dat do uit Nederland verwachte geleerde reeds in het najaar te Pontianak aankomen zou om, in afwachting van het geschikte tijdstip voor hot doordringen tot aan de bronnen van de Kapoeasrivier, zijne onderzoekingen op zoölogisch gebied te be ginnen en zich later met het overige per soneel op reis te begeven. Dat personeel zal bestaan uit een ambtenaar van het binnenlandsch bestuur, met de taal en de bevolking van Borneo bekend, voor het ethnographisch gedeelte, uit een ingenieur van het mijnwezen voor het geologisch onder zoek, uit genoemden geleerde uit Nederland voor de zoölogische waarnemingen, en uit een geneesheer, terwijl een paar mantries uit den tuin van Buitenzorg zich met het verzamelen van planten bezig zullen houden. Deed het door de omstandigheden geboden uitstel aan het bestuur ook leed, toch moet tevens erkend worden, dat de lichtzijde daar van is, dat de voorbereidende maatregelen thans op grootero schaal kunnen worden ge nomen. Misschien is er nu ook gelegenheid om te onderzoeken, of de uitvoering van het oorspronkelijke plan geheel onmogelijk is. De finantiöele toestand der Maatschappij mag gunstig worden genoemd, zoodat het volgend jaar wetenschappelijke ondernemin gen en reizigers in onze overzeescho bezit tingen flink gesteund kunnen worden. De heer Serrurier, die niet langer zijne betrekking van secretaris der Maatschappij wilde veroenigen met het lidmaatschap van het uitvoerend comité der commissie, is als secretaris opgevolgd door dr. F. A. Jentink, te Leiden. 3.) „Vergun mij echter onder verbetering één kleine opmerkingZoudt ge ook niet denken, dat het beter effect zal maken, wanneer gij daar bij die tropee de beide oranjeboomen nog een sport lager plaatstet, dan komen, dunkt mij, dio azalia's beter uit. Ook zou die groote goudvischkom niet slecht in het midden staan met het mos er omheenzooals zy nu staat, bederft ze een weinig hot geheel." „Wat dunkt je, Martha! zou liy gelijk hebben?" „Het spijt mij, het te moeten zeggen", antwoordde Martha, „maar nu hjj ons er op attent maakt, vind ik zijn opmerking niet onjuist, Lom. sinjeur 1 help dus maar gezwind mede en dan voort van hier." „Met allo genoegen, Martha-lief 1" hernam Rrland met een veelbeteekenend lachje, „blijft gijlieden maar stil staan, dan zal ik dc ver andering zelf even arrangeeren." „Wat, Martha-lief, wie en wat geeft je het recht, mij aldus te noemen Zeidet go nog: „lieve Martha", ik zou bloot de schouders ophalen; maar Martha-liefI Geef ik je ooit eenige reden daartoe?" „Openlijk neon; integendeel, gij haalt my nogal eens flink door. Doch ik tel dit niet, overtuigd, dat ge het toch goed meent." „Ge zoudt u wel eens deerlijk kunnen be driegen, vleier!" De schilder glimlachte, als nam hij doze woor den voor bloote scherts op, en ging toen aan het werk. „Ja, zoo staat het toch nog beter", sprak Annette, toen hjj geëindigd had. „Vindt je ook niet, Mar? Maar kijk me nu toch zoo'n dommen gans eens aan; zjjn oogen loeren overal heen en toch overziet hy nog die twee voltaires 1 Zie, daar heb je ons cadeau voor papa en mama." „Ge hebt waarlijk gelijk, Annette! Hoe kan ik toch zoo dom zijn. Laat ik ze spoedig eens goed bezien.prachtig, smaakvol, het werk uwer handen ton volle waard. Maar vergeef mij, waardoor weet ikzelf niet, maar ik ben heden een weinig „distrait" en zoo vergat ik ook dan het eigenlijke doel mijner komst." „En dat is?" vroeg Martha. „Om u vergunning te vragen, dezen haak hier ergens in den wand te mogen slaan." Met deze woorden haalde hij een haak en een hamertje uit z(jn binnenzak te voorschijn. „En waartoe moet dat dienen?" vroeg Martha weder. „Om er het souvenir aan op te hangen, dat ik voor uw waarde ouders bestemd heb." „Zekerlijk weer een schilderij", zeide Annette. „Juist geraden, ma chère! Ik heb iets zeer toepasselijks geschilderdeen allegorie, voor stellende een arcadisch landschap bij onder gaande zon; op den achtergrond ziet men grazende herders en hoedende schapen. By deze verkeerde woordvoeging barstten de beide mei6jes om 't hardst in lachen uit. „Nu, dat zal een schoon tableau vor men!" riep Annette, „zulke grazende herders. „En", voegde Martha er by, „met hoedende schapen, op de achterste pootjes loopende, terwyi ze met de voorste de herdersfluit han- teeren. Dat zal waarlyk een harmonisch, dich- terlyk geheel zyn." „O, gy ondeugende spotsters, kan een mensch zich dan niet eens vergissengo be- grypt toch wel, dat ik het omgekeerde meende? Maar gy zult er tovreden over zyn en ik heb het in een fraaie vergulde lyst laten zetten. Ziet, daar in dien hoek zou hot juist kunnen hangen om goed uit te komen. Mag ik dus?" „Och, ga je gang", zei Martha met zekere onverschilligheid, „als je maar oppast, datje het behangsel niet 6cheurt." „En spoedig wat", voegde Annette er by, „want we hebben heden veel te doen en onzen tyd hoog noodig." „O, het is in een oogenblik gedaan", en den haak tegen den wand plaatsende, sloeg hy hem met eenige hamerslagen er in. Hadden de beide zusters, on inzonderheid Martha, op dat oogenblik kunnen bevroeden, hoe het tegolykertyd in zyn hart sloeg en welke plannen daar gesmeed werden, ze zou den hem toegevoegd hebben: „Liever zagen wy u dezen haak in uw eigen hart boren dan dat gy ons huis er mee ontwydt." II. De heer Warnaart dreef sinds eene reeks van jaren zyno zaken op zulk eene uitge breide schaal, dat zyn kantoor veel hooger in aanzien stond dan dat der twee andere te Steinoort gevest igdo reeders; terwijl hy door menigeen in do wandeling „do kleine Hope" werd genoemd. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1