N«. 10215 JYIaaiidasa; 13 Jmii. A°. 1853. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Leiden, 10 Juni. Feuilleton. OOM BORNS. LEIDSCH ggj DAGBLAD, PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk® Nommers0.05. Offiolëele Kenmisafevinsfen. DKVVkWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze rer algemeeno kennis, dat door DIRKJE DE GREEF, huisvrouw van LUOAB JAN GENIS, wonende te Zoeterwoude, een verzoekschrift ie in gediend tot bekoming van vergunning tot uitoefening ran den kleinhandel in sterken drank in het perceel Zg'dgracht No. 42. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. IC Juni 1803. E. KIST, Secretaris. Mr. G. J. Grashuis, te Hillegom, oud- Oost Indisch ambtenaar, gewezen zendeling, thans lector aan de ryks-universiteit te Leiden, zal TToensdag a. s. te Beverwijk eene poli tieke lezing houden. Gelijk bekend is, heeft mr. Grashuis zich zelf candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Aan „de Standaard" wordt gemeld datmr. Grashuis allerwegen bezoeken aflegt, zoowel bij de notabelste ingezetenen als bij do kleine burgerij, en zich niet geneert om de „kop. stukken" der verschillende partijen te bezoe ken en by hen zyn eigen candidatuur met tracht en klem aan te bevelen. In tal van plaatselyke blaadjes zet hy zyne staatkun dige beginselen uiteen, zich aandienende als verjongd Thorbeckiaan. Na de zomervacantie zullen te Utrecht als hoofdredacteuren van het nieuwe studenten weekblad „Vore Studiosorum" optreden de heerenW. H. M. Werker en H. A. Van Karnebeek, en als redacteuren voor Leiden de heerenCreutz, Patyn en Everwyn. De uitslag der examens voor Boekhouden en Handelscorrespondentie voor de praktyk, vanwege de Vereeniging van leeraren in het Boekhoudeh te Amsterdam gehouden, is als volgt Boekhouden 60 candidaten, opgekomen 54, geslaagd 21, namelyk de heeren: W. D.Car- dinaal, J. H. Limper, J. A. Pieters, L. G. Posthuma, J. Rademaker, P. J. Rodenberg, D. F. Smit, D. Ph. Veegens, J. Veegens, G. Fleck Jr. en D. M. G. Webbers, allen van Amsterdam; P. Colerus, van Leeuwarden; H. Gabel, van Schiedam; J. Groenhuyze Jr., van Utrecht; C. A. M. Jansen, van Schiodam N. H. Lamberts, van Utrecht; G. Oosterholt, van 's-GravenhageT. Plantenga Tzn., van 2.) Hy droeg een lorgnet; zyn pike vest was onberispelyk wit en stak scherp af by den glinsterenden horlogeketting, die goud moest verbeelden, doch die aan het oog van den deskundigo al de bewijzen gaf, dat Parys- rood hier de wereld moest verschalken. Er lag in het geheele voorkomen van den indi vidu iets artistachtigs en geaffecteerds tevens. En wie en wat was hy? Zyn naam was Roland Noest; hy was schilder, ongehuwd, meedoende met de groote wereld, alsof hy daartoe „par droit de naissance" behoorde; zich indringende in alle mogelyke kringen, sinds hy zich, nu drie jaren geleden, eens klaps als een Treemde vogel te Steinoord had neergelaten, tot aanbeveling by zich dragende: lo. de kennismaking met de Wamaarts en nog eene familie uit de stad, te Bad Kreuz- nach aangeknoopt, waar mynheer ook het zout gebruikte, alias door aanbeveling een tooneelmatigen toestel restaureerde; 2o. eene vleiende, geslepen tong, die ieder naar den mond wist te praten. Eigenljjk gezegd waren er maar zeer wei- Watergraafsmeer; H. Verkennis, van Zaan dam; F. X. M. Van der Vloodt, van Rotter dam, en S. C. Van Waalwyk van Doom, van Schiedam. Voor Handelscorrespondentie in de Fransche taal had zich één sandidaat aangemeld, die werd afgewezen. Blykens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het gisteren onderzochte wetsontwerp betreffende het ingezetenschap voor de toepassing der Militiewet werd ernstig geklaagd over de late indiening van dit wets ontwerp en gewezen op de moeilykheden, welke daaruit kunnen voortvloeien, met name voor de adspiranten voor het toelatingsexamen voor de Cadettenschool te Alkmaar. Enkele leden meenden dat de voorziening in de moeilykheid, welke het hier geldt, het eenvoudigst is op te lossen op de wyze, in het ontwerp voorgesteld. Verscheidene leden konden zich met het wetsontwerp geenszins vereenigen. Enkelen hunner achtten voorzie ning niet eens noodig en andere leden gaven als de meest eenvoudige oplossing der moei lykheid in overweging om in art. 15 der wet op de Nationale Militie te vorwyzen naar de wet op het Nederlanderschap en op het Ingezetenschap, hetgeen h. i. beter zou zyn dan dat eene afgeschafte wet voor één enkel speciaal geval zou worden gehandhaafd. Men vroeg nog of deze voorziening als| eene definitieve of als eene voorlooplge was te beschouwen. De heer B. L. Tydens, lid der Tweede Kamer, vertrekt binnenkort naar Amerika om een kykje te nemen op de tentoonstelling te Chicago. Door de geneeskundige staatscommissie te Groningen zyn bevorderd tot arts de heeren Vy'. H. Heckman, cand.-arts, geb. te Scheemda, en L. S. Meyer, cand.-arts, geb. te Mensin- geweer, terwyl het eerste gedeelte van het arts-examen met goed gevolg is afgelegd door den heer Anema, cand.-arts, geb. te Bozum. Te Utrecht zyn bevorderd tot arts de heeren J. J. Frederikse, med. docts.A. v. d. Hoeven, med. docts., en Ph. J. H. Vierdag. Onze correspondent te Londen seint ons, dat de heer Edward Dones is benoemd tot consul der Vereenigde Staten te Amsterdam, en de heer Lars Requa tot consul te Rotter dam. AH.) Het Departement 's-Gravenhage van de Nedorlandsche Maatschappy ter bevordering van Nyverheid zal Donderdag 15 Juni a. s. in „Diligentia" eene vergadering houden ter be zichtiging van het model en bespreking van nigen, die werkeiyk van hem bieldenen toch wist hy zyne netten steeds zóódanig uit te werpen, dat hy zelden by iemand daar achter vischte, dank zy zyner gevatheid, zyn kleinen voorkomendheden en vleieryen, waaroy nog kwam, dat hy een gansch gezelschap door zyne aardige en snedige invallen wist te vermaken. Als schilder was hy zeer middelmatig en zyne producten, die den toets eener tentoon stelling niet konden doorstaan (ze waren hem van die zij do herhaaldelyk teruggezonden), brachten hem slechts zóóveel op, om met streng overleg zyn fatsoen te kunnen be waren. Zyn dagelijksch leven loste zich dan ook in het volgende programma op: Den voormiddag bracht by in den regel met schil deren in zyn atelier (dat hem tevens tot woonvertrek diende) door, terwyl hy gewoon- lyk zyn inwendigen mensch een zeer karig ontbyt gunde, om straks zich by den eersten den besten zyner vele kennissen by het tweede ontbyt daarvoor schadeloos te stellen. Daarna bezocht hy de sociëteit, waar hy aan do commercetafel hy was een fijn speler meer won dan verloor. Het middag maal gebruikte hij weder op zyne kamer, van den kok, met dien verstande, dat hy een paar malen in de week, als uitgevraagd zynde, het plan van den heer ingenieur Corns. Bok, tot het vervoeren der Scheveuingsche vis- schersvloot per spoor. In dit jaar kunnen ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van N.-I. worden gesteld: om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst, 28 personen om in rechterlyke betrekkingen te worden ge plaatst 10 personen. De Eerste Kamer heeft tot rapporteurs voor het ontwerp Faillietrecht gekozen de keeren Pynappel, Vlielander Hein, Lobman, Rahusen en Nysingh. Vanwege het Nutsdepartement te Leeu warden zal 1 Juli een cursus worden geopend tot opleiding van kweekelingen voor het be- waarschoolonderwy8. Onderwys en leermid delen worden kosteloos verstrekt. -T- Thans heeft ds. Boonstra, Ned. geref. predikant (doleerend) te Delftshaven, gevolg gegeven aan zyn voornemen, waarvan enkele dagen geleden werd melding gemaakt. Hy heeft zyn ambt nedergelegd en wenscht thans weder predikant te worden by de Ned.-Herv. Kerk. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat „Van Speyk", onder bevel van den kapt. ter zee 4V. A. Arriëns, in den nacht van 8 op 9 dezer ter reede van Tessel aangekomen. By koninklyk besluit is aan B. Horensma, gewezen bewaarder der 2de kl. in de straf gevangenis te Nieuwer-Amstel, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 280 's jaars. Gemengd Nleuwa, Een jongeheer maakte in de maand April 11. een tochtje per rjlwiel naar "Was senaar, alwaar een defect ontstond aan zyne machine, welke hy daarom aan den bosch wachter te bewaren gaf. Zekere J. De G., boekbinder uit Leiden, die dat opgemerkt had, maakto zich den volgenden ochtend van het rywiel meester en verkocht het voor f 14 aan zekeren D. Heden vorderde het Openbaar Ministerie by de Haagsche Rechtbank voor J. De G., wegens diefstal, 9 maanden gevangenisstraf, terwyi D., die als getuige werd gehoord, de mededeeliDg ontving dat hy wegens heling zou worden vervolgd. Uitspraak 19 Juni. Eene vrouw ontroofde gister- ochtend op het Spui in Den Haag aan een 8-jarig meisje haar taschje met boodschappen en circa twee gulden klein geld. voor morgen liet afzeggen, nadat hy de halve portie van heden voor morgen in de kast had weggesloten, 's Avonds was hy nooit thuis te vinden, maar by deze of gene familie, of in openbare gezelschappen, of in besloten ver gaderingen; want Roland Noest had zich zóódanig als „grande utilité" weten op te werpen, dat hy zoowel diaken was als rede- ryker, zoowel in het bestuur van de naai- en breischool voor arme kinderen als lid van de debating-club Ons model-parasiet zal voor velen geen onbekende grootheid zyn. Trouwens weinige steden, of men zal er dusdanigen vinden, gelyk aan sommige insecten, die, onder de mom van fraai gekleurde vleugelen, gevaariyk zyn en overal, waarop zy neerslryken, eenig veDyn achterlaten. Zy behooren eigeniyk tot de overbevolking en teren op den post der onvoorziene uitgaven van het groote minis terie der maatschappelyke samenleving. En deze persoon was het nu, die de beide meisjes daar met de woorden verraste: „Zeg dat niet zoo luid", waarby hy onmid dellijk voegde: „en laat my even by u bin nenkomen, lieve kinderen!" „Neen, neen!" riepen Martha en Annette tegelyk, terwyl zy by de deur gingen staan, om hem het binnentreden te beletten. PBIJS DBR ADVEB.TENTIÉN: Yan 16 regelt f 1.05. Iedere regel meer f 0.17]. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Een politie-agent kwam dadelyk toeschieten, doch de dievegge had zich reeas uit do voeten gemaakt. Het kind werd naar het politie- bureel medegenomen om nadere inlichtingen te geven. In de bakkerij 4er Vereeniging „De Volharding", te 's Gravenhage, had gisteren de machinist, die den stoomketel bediende, het ongeluk de klep van den nog met water gevulden ketel te openen. Door de spanning bruiste het water omhoog en stroomde over den machinist, die hierdoor vele brandwonden bekwam. Per rytuig werd de man naar zyne woning vervoerd. De toestand van den sergeant R., die in de legerplaats by Oldobroek gewond werd, is vry gunstig te noemen. Koorts heeft hy betrekkeiyk weinig; alleen veroorzaken hem de brandwonden aan hals en aangezicht het meeste pyn, doch hierin wordt door zorg vuldige verpleging zoo goed mogelyk voor zien. De begrafenis van den omgekomen sergeant heeft heden op het kerkhof der ge meente Oldebroek plaats gehad. Als een bowys hoe treurig het gesteld is met de werkzaamheden inde Friesche veenderyen kan dienen, dat in de slechts weinig beteekenende veendery van Oosterhaule dit jaar f 20,000 arbeidsloon minder wordt uitbetaald dan in 1892. Te Hees, by Nymegen, is de werkman A. K., terwyl hy bezig was met het blusschen van kalk, in den kuil gevallen- Hy bekwam hierby zulke hevige brandwonden, dat hy zyn gezicht verloor en voor zyn leven wordt gevreesd. De ongelukkige is vader van vyf kinderen. Van het s. s. „Burgemeester Den Tex", van de maatschappy „Nederland", uit Indië te Amsterdam binnengeloopen, werden twee matrozen en een marinier, die nog wat op hun kerfstok hadden, geboeid en bogeleid door eene patrouille, van boord geleid. Op de De Ruyterkade wist een der matrozen de boeien te verbreken, zonder dat dit werd opgemerkt, en voordat de begeleiders er op bedacht waren, was de vogel gevlogen. Men heeft hem niet kunnen achterhalen, ofschoon er niet aan getwyfeld wordt dat hy weer spoedig „geknipt" zal zyn. In een koffiehuis in de Weerdjes- straat te Arnhem verloor een Duitscher in korten tyd duizend mark met kaartspel. Een van de vier personen, met wie hy gespeeld had, is aangehouden het geld echter hadden de drie anderen medegenomen. ,'tls wat moois", voegde Martha er iro nisch by, „je zoudt met je zandige laarzen ons heele tapyt vuilmaken." „En", liet Annette er op volgen, „de halve stad zou heden reeds weten van mynheer het levende nieuwsblad hoe het salon van de familie "Wamaart er voor het feest uitziet. Ergo, je blyft maar stil waar je bent." „Gy kunt beiden gerust zynEerstens zal ik myn laarzen hier op den rooster schoon vegen als een model-gasthuisvrouwtje; boven dien zal ik zwygen als een visch. Ik bid u dus nogmaalslaat my even een kykje nemen want niet alleen, dat ik zeer nieuwsgierig ben, uw kunstwerk te zien, maar wellicht zou myn schildersoog soms daarin nog iets kunnen ontdekken, dat door een kleine ver andering in waarde zou winnen. Ik permit teer my dus, uw bevel te overtreden." En de daad by het woord voegende, stond by in het salon, waarin hy thans met zicht baar welbeuagen het oog liet rondweiden. „Ik maak u waarlyk myn compliment, mes amies!" sprak hy thans, „het is wezen- lyk a ravir, superbe; ik moet zeggen, jelui hebt er slag van." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9