"*i c ine ug<1 NicuM'H» De wandeltocht. Er was gister avond te Amsterdam buitengewoon veel be langstelling voor de wandeling van amateurs, voor het kampioenschap voor Nederland over 1893, met goedkeuring van den N. V. A. B. uitgeschreven door „De Clown," op uitnoodi- ging van de Amsterdamsche AthletischeClub. Al vroeg in den avond begaven tal van dames en heeren zich naar den Parktuin, welke er heel gezellig uitzag met al die wandelaars. Het Weener muziekcorps speelde er in do schilderachtig verlichte tent de vrooiyke melodieën, den „Clown-marsch" hot eerst, speciaal voor het geval getoonzet door den componist D. Ertl. De deelnemers aan den wedstrijd werden gewogen in de veranda; niemand, zegt do „Tel.", word te licht bevonden. Ze zagen er zeer str(jdlu6fig uit, de meest en in tricot, met lichte mutsjes op en groote wandelschoenen aan. Het feestnummer van „De Clown" lezend, en lachend, luisterende naar de muziek en do wandelaars bewonderend, vermaakte het publiek zich tot negen uren, toen de voorzitter der regelingscommissie, de heer C. A. A. Dudok de "Wit, het woord nam. Staande op de trap, welke naar de tent leidt, deelde onze groote sportsman mede, dat eenige ingeschrevenen va» de vier en dertig zich hadden teruggetrokken. 't Z\jn: R. A. C. Schut, jhr. D. G. F. De Pesters, G. Hommerich, F. Sparnaajj, J. Mos- mas (Leiderdorp), A. S. Schalier (idem), J. v. d. Kwast, C. J. Kraak en H. Kltfn, terwijl G, E- C. Dekker de plaats van W, J, Carela Innam. Vervolgens schetste epr. het nut van het wandelen, dat leert loopen, on hij eindigde met den wensch: „Morgen hoop ik u allen gezond terug te zien, u allen wensch ik het kam pioenschap toe". Toen gingen de wandelaars op weg. De controleurs naast hunne wielen voorop om de talrijke belangstellenden wat ruimte to laten maken. Op verschillende punten werd Bengaalsch vuur ontstoken, dat een fantastisch schijnsel wierp op al die krioelende menschen, de Weener kapel speelde 't „Wien Neerlandsch bloed", drie keer trok de stoet door den tuin en toen ging het naar buiten, op Utrecht af. Maar duizenden en nog eens duizenden stonden te wachten voor het hek, langs de Plantage-Middenlaan, zoo ver men kon zien. En doordat al die nieuwsgierigen de krachtige mannen goed wilden zien, ontstond een verba zend gedrang. De wandelaars kregen het leelijk te kwaad. Z\j moesten duwen en gooien, de sl.igen afweren van hen die 'tbenauwd kregen, en z io sukkelden z\j voort, steeds omstuwd door die dichte menschenmassa. Alles stroomde mee, en tot zelfs voorbij de fabriek van Blooker bleef het gedrang voortduren Noch hot klingelen der wielrijders, noch het paard voor het rijtuig van den heer N. J. Kampers, hoofd-controleur, konden een be hoorlijk pad openhouden voor do 25 wandelaars. In donker, op de verschillende vuren af, wan deldon z(j nu voort langs den donkeren weg. Omtrent de wanorde deelt het „Hbl." nog het volgende mede: Bij den uitgang was er baast geen door komen aan; do menschen, die daar in dichten drom opgesteld stonden, wilden niet wijken. Slechts eenige politio-agenten bewaarden daar de ordo(?). Eenige wielrijders (controleurs) moesten met geweld door de menigte heen dringen. Na hen volgden de overigen. Eenige menschen raakten onder den voet, terwijl de machines van eenige wielrijders door het volk stukgeslagen werden. Het was een rumoer, zooals wij nog nimmer by eenigen wedstrijd zagen. De wandelaars geraakten hierdoor natuurlyk dadelijk verspreid; ook velen van hen moes ten zich door het volk heenslaan. Er ontston den dus al spoedig kleine troepjes, die dik wijls moeite hadden niet meer verspreid te raken. De straten: Plantage Middellaan, Sar- phatistraat en Weesperzyde waren zwart van de menschen. Alles wat in de buurt woonde was op straat. Voorby Schollenbrug werd hot wat kalmer. Ook de bewoners van het platteland hadden van de wandelaars gehoord. Overal waar een huis langs tien weg stond, hadden de bewo ners voor .{ie de*r post govat om er het hunne van to zien. 2o\0 hood de anders zoo eenzame wog een byzoodW Iwndig schouwspel aari» •Perenhoven zagen >Y\j pog yelo rijtuigen en wielryder8, die de wandelaars vergezelden. De heeren wandelaars zetten er een fermen pas in; do meesten waren zonder stpk. Velen hadden ook een taschje by zich met levens behoeften. Ook waren er eenige jongelui, die hen vergezelden en blykbaar als pacemaker dienst deden. By Duivendrecht was het verschil tusschen den eersten en den laatston reeds vry groot; het tydsverschil was 20 minuten, ijummor één liep de heer C. Adolfs, uit Amsterdapi eenige honderden meters daarna kwam de heer J. Straatman. Zoo ging het door naar Breukelen, de plaafs waar de bekende wereld-wandelaar, de heer L. C. Dudok de Wit, het eerst den tyd opnam. Een paar echte Amsterdamsche jongens maakten den tocht tot Utrecht mede. gezeten op de achterveeren van een rijtuig, waarin een jury-lid en verslaggever warei: gezeten. Te Breukelen, voor het buiten van den heer Dudok De Wit was een eereboog van lampions opgericht. Toen alle ingezetenen van Utrecht gister avond reeds ter ruste waren, of zich opmaak ten om rust te nemen, verzamelden aldaar zich in het Haagsche Koffiehuis eenige wielryders, leden van do Utrechtsche Wiel- ryders-Sociêteit, om naar Maarsen te ryden, ten einde de contróle voor den wandelwed- stryd van de Amsterdamsche wielryders over te nemen, en hun den weg te wyzen van Maarsen over Utrecht, Blauwkapel, Maartens- dyk, Hollandsche Rading, Hilversum naar 's Gravenland, waar wederom Amsterdamsche wielryders de wandelaars zouden vergezellen naar Amsterdam. Te ongeveer 1.30 kwatn de eerste wande laar te Maarsen aan. Het was de heer G. Adolf, die van af Abcoude No. 1 was en steeds ook vóór bleef. De verslaggever van hot „U. D.", die hem controleerde, was met hem te 1.56 aan den tol voorby Maarsen, te 3.27 to Maartensdyk, te 4 35 te Hilversum ën te 5.15 te 's-Graveland. De heer Adolf, een 21- jarig jongmen8ch, licht en tenger van bouw, wandelde zeer vlug. De controleurs konden op hunne wielen geregeld doorryden. Tot 's-Graveland had hy nog niet gerust, en hy meende te zullen doorloopen tot Am sterdam zonder oponthoud. Het eenige wat hy ondervond was dorst, waartegen hy af en toe eene verkwikking nam. Passeerde deze te 4.35 te Hilversum, tweede was aldaar do heer J. Reintje, een heer van middelbaren leeftyd, die zeer bedaard wan delde, te 5.10. Achtereenvolgens passeerden de anderen te 5.28, te 5.35, te 5.35, te 5.44, te 5.53, enz. Volgens schatting konden de eerste wan delaars te 7 u. 30 min. pas te Hilversum aankomen en te 1 uur te Amsterdam. De heer Adolf was echter reeds 3 uren vroeger te Hilversum, en daar hy nog weinig vermoeid bleek, rekende men dat hy reeds te 10 uren in Amsterdam terug kon zyn. Hy zou dan den weg van pl. m. 85 K M. afgelegd hebben in pl. m. 13 uur, d. 1. 6'/a K.M. per uur, zonder hard te loopen, maar steeds mot gestrekte beenen. Opmerkeiyk was, dat de bekende hardlooper Snook, naar men mededeelt, reeds spoedig den stryd tegen don amateur Adolf by dezen wandeltocht moest opgeven. Hedenmorgen kwamen de wandelaars reeds vroegtydig in den Parktuin te Amsterdam terug. Om 8.58 kwam do eerste aanhet was de heor G. Adolfs, uit Arasterdam; J. Reintjes, ook van Arasterdam, kwam daarna om 9.32. Verder kwamen de heeren J. C. Konsz, uit Nieuwer-Amstel, om 9.38, O. Hisgen Sr., uit Amsterdam, om 9.45 en B. J. Vogelsang, uit Amsterdam, om 9.46. In den loop van don morgen kwamon de anderen, terwyl er hedenmiddag ook nog eenigen verwacht werden. Gistornamiddag is in eene woning in den Vossengang aan de Baan, te Rotter dam, door de buren dood te bed liggende gevonden eene 64 jarige vrouw, die den gan- schen dag door de buron niet gezien was. De toestand, waarin de vrouw gevonden werd, en de ellendige omgeving, waarin zy huisde, doen vermoeden dat zy van gebrek is omge komen. Te halfacht gisteravond ontstond aldaar een begin van brand in het pakhuis van den heer J. J. Harte, aan den Steiger. De brand, welke spoedig door de pakhuisknechts met emmers water was gebluscht, ontstond in eene mand met hooi en stroo, waarin balddadige jongens gen brandenden lucifer haddon geworpen, d.wby gebruik makende van een openstaand raampje in de gesloten pakhuisdeuren. Voor rekening der gemeente.is te Nieuwe Nlëdorp een Nortonput geslagen, welke na onderzoek blykt uitmuntend drink water te leveren, dat ten allen tyde gratis verkrijgbaar wordt gesteld. Omtrent den brand te Fargos wordt nog gemeld dat de brandweer tracht de vlammen langs den Northern-Pacific-spoorweg te dooven, opdat nieuwe spoorstaven gelegd kunnen worden en de gemeenschap ten spoe digste hersteld worde. Ook de telegraphische gemeenschap is verbroken. Uit andere plaat sen komen de bewoners te hulp. Vele brand weermannen zyn gewond; naar men verzekert, hebben vele personen het leven verloren. De schade wordt geschat op 3,000,000 dol lars en daar de gebouwen van alle verzekering- maatschappyen in de stad verbrand zyn, kan men niet nagaan welk gedeelto der schade gedekt was door verzekering. Ongeluk in Amerika. Men seint uit Washington, dd. 9 Juni: Het voor malige Ford's Theatre, waarin tegenwoordig de regeeringsbureelen gevestigd zyn, is heden ingestort op een oogenblik, dat er ongeveer driehonderd ambtenaren in het gebouw waren. Er zyn reeds 25 dooden en 62 gewonden te voorschyn gehaald, en men vreest dat nog 25 personen onder de puinhoopen bedolven zyn. Do brandweer, de politie en soldaten zijn y verig in de weer om de slachtoffers te voor schyn te brengen. Men vreest dat een honderdtal menschen by de ramp is omgekomen. Ford's Theatre is de schouwburg, waarin president Abraham Lincoln in 1865 vermoord werd door John Booth, den broeder van den dezer dagen overleden tooneelspeler Edwin Booth. Volgens een bericht uit Jeddah, is de cholera te Mecca uitgebroken. Gisteren stierven 60 personen. E^iiiantiëel Overzicht. Zooals gewooniyk, geven Nederlandsche fondsen zeer weinig aanleiding tot eenige byzondere vermelding; alleen wordt vernomen dat op de aandeelen Hollandsche Spoor vermoedeiyk een dividend van ongeveer 2 pet. zal worden uitgekeerd. De Nederl. Zuid-Afrik. Spoorweg- maatschappy zal over 1892 het gewone dividend uitkeeren, zoodat wederom op de aandeelen 1ste, 3de en 4do Serie ƒ30 en op do aandeelen 2de Serie 22.50 zal worden betaald. Aandeelen Neder J.-A merikaanscho Stoomvaart-Maatschappy konden wederom een gedeelte van den teruggang herwinnen. Een der belangrykste factoren, welke voor deze Maatschappy van invloed zyn, biyft de cholera, daar by uitbreiding dezer ziekte Amerika wellicht weer quarantaine-maatregelen zou gaan toepassen, hetgeen voor de Maatschappy eene qua©6tie van groot gewicht biyft. Voor het oogenblik schynt daarvoor echter niet de minste vrees te bestaan. Dat de brutaliteit der Atjehers ook lang zamerhand van invloed wordt op onze effecten- markt, blykt uit de daling der aandeelen Maatschappy v. Petroleumbronnen, welke op het bericht dat de gevreesde vyana tot het terrein dezer Maatschappy was door gedrongen en aldaar het gebied onveilig maakt, belangryk in prys terugliepen. Op een later bericht, dat genoeg versterking aanwezig was en nog hulp zou worden afgezonden, kon de koers zich weer verbeteren. Voel levendigheid heerschte opdelndiscne markt, welke thans weer opnieuw het gelief koosde gebied der speculatie vormt. De aan deelen eener nieuwe Maatschappy werden aan de markt gebracht (Herringsche Tabak- Maatschappy), waarvan de ontvangst zeer gunstig was. De nieuwe aandeelen werden vóór de inschryving reeds flink verhandold tegen ongeveer 125 pet. Uit het verslag der S e n e m b a h-Maat- schappy, dezer dagen in de vergadering uit gebracht, blykt dat in het laatste jaar een nadeelig saldo werd verkregen van ƒ192,000, hetgeen met het vorige nadeelig saldo een totaal verlies vormt van 296,600. Hoewel do oogst van 1892 beter resultaten belooft, mag toch de verwachting niet te hoog worden gespannen, daar de verschillende qualiteiten der tabak niet allen even voordeelig zullen kunnen worden te gelde gemaakt. Met deze gegevens blyft het steeds nog raadselachtig hoe aan de aandeelen eene waarde van 285 pet. kan worden toegekend. Het dividend op de aandeelen Nederl.. Hand el-Maats chappy is vastgesteld op /*70 per aandeel. De Europoesche waarden bleven alle zeer kalm; de handel daarin was weinig omvang, ryk. Omtrent Italië kan worden vermeld dat de regeering met het huis Rothschild onderhandelende is over eene nieuwe leening. groot 80 milloen franken. De onlangs tot stand gekomen regeling der Portugeesche schuld kan zich nog niet verheugen in de algemeene sympathie. In alle oorden van Europa gaan nog steeds stemmen op van verontwaardiging over de onrechtvaardigheid, welke by de schuldrege- ling heeft plaats gehad, door de binnenland- sche schuld tot voordeeliger rente-ontvangst gelegenheid te geven, dan de buitenlandsche. Eon van de meest krasse protesten is zeker wel dat, hetwelk onlangs in eene te Stutt gart gehouden vergadering van Portugeesche fondsenhouders is uitgebracht. Russische fondsen verkeerden voort durend in zeer flinke houding met vaste koersen, naar aanleiding van den niet onbe langrijk gestegen roebelkoers. Dit laatste wordt in verband gebracht met plannen, welke door de Russische regeering reeds eenigen tyd in overweging worden genomen, tot uitgifte eener nieuwe leening. De regeering zal wel licht nog in den loop van dit jaar gebruik maken van haar recht tot aflossing der 6 pets.- leening van 1883, waartoe zy overeenkomstig de leeningsvoorwaardon, te beginnen mot dit jaar, gerechtigd is. Ten einde dit plan te kunnen volvoeren, is zy voornemens tot de uitgifte eener nieuwe 4-pcts.-leening over te gaan, waaromtrent echter nog geene nadere byzondorlieden bekend zyn. Spaansche en Turkscho fondsen waren buitengewoon kalm, zonder eenigen handel van beteekenis. De markt der Zuid-Amerikaansche fondsen was evenzoo zeer verlaten. Alleen in Vene zuela was levendige handel met opgaande koersen. Volgens officiëele bekendmaking waren de maandelyksche stortingen op reke ning van de vervallende coupon weder op nieuw hervat, terwyl voor de vroeger vervallen doch onbetaald gebleven coupons eveneens remises hadden plaats gehad. Niettegenstaande in den loop der week het bericht werd ont vangen, dat de gelden, benoodigd tot betaling van de Juli coupon der 6-pcts. Mexicaan- sche schuld van 1888 en 1890, reeds bij het betaalkantoor waren ingekomen, oefende dit blykbaar geen invloed uit op dc koersen, welke eer iets flauwer waren. Omtrent de Argentynsche onderhan delingen wordt uit Londen gemeld dat de moeiiykheden tusschen de Regeering en het comité dor fondsenhouders verdwynen en dat waarschynlyk spoedig eene overeenkomst zal tot stand komen. De waarden der Peruvian Co. verkeer den in zeer ongunstige stemming, in navol ging der scherpe daling te Londen, waar de belangryke vermindering der ontvangsten eene zeer ongunstige beoordeeling uitlokte. De spoorweg-opbrengsten waren steeds achteruit gaande en hoewel dit van tydelyken aard wordt geacht, valt de invloed hiervan niet weg te cyferen. De meeste aandacht was wederom geves tigd op de Amerikaansche Spoorwegmarkt, welke veel minder krachtig was. De koersen toonden meerendeels een niet onbelangryken achteruitgang en de waarden blyven op een zeer laag peil. Over het algemeen wyzen echter de ontvangsten der Amerikaansche Sporen eene niet onbelangrijke verbetering, doch blykbaar oefende dit niet den minsten invloed op de markt uit. De eenige gerust stelling, die den houders kan worden gegeven, is, dat de daling niet wordt veroorzaakt door innerlyken achteruitgang der verschillende maatschappye'n, welker toestand zeker niet slechter is dan een jaar geleden. Van veel invloed op de stemming te Nieuw-York zyn do onbevredigende resultaten, welke de Chi- cago-tentoonstelling tot nu toe heeft opge leverd en welke allerwegen teleurstelling heb ben verwekt. Daarby komt dat do speculatie hier te lande blykbaar eene snellero omkeering had ver wacht en nu eer neiging vertoont tot ver- koopen, v/aardoor dus de sterko positie der markt verloren is gegaan. Veel indruk maakte eerst de aankondiging door den president der Norfolk- Wes ter n-Spoorwegmaatschappy, dat tot uitgifte van 5 millioen nieuwe obligation en een gelyk bedrag preferente aandeelen zou worden over gegaan, waarby de tegonwoordigo aandeel-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6