H. E. VAN DER HEIDE, Mr. P.A.VanderLith, Mi Aont m to Jaarsma's BraiSvaarttorgkastei. N°. 10215. Maandag 13 .Tiini. A«. 1893. Vierde Blad. fes» (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Vrijzinnige Kïesvereenïgïng Nieuwstraat2. Telephoonnuiiimei' 135. Nieuwstraat2. Verder groote voorraad van: WATER. Kamers gevraagd. GERJÜER Co., Maarsniaosstecg. GROOTST EN GOEDKOOPST Export Oost- en West-Indif. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oer Leidta per 9 menden.71 f Lli Frenoe per post....,7.7.......' 1.49. ▲fzonderiyke Nommera0.05. NEERBOSCH. In ons Persoverzicht wordt reeds melding gemaakt van de bekende inrichting te Neer bosch Het te Amsterdam verschonende „Nbl. voor Ned." schrijft eveneens daaromtrent het volgende Met aanplakbiljetten van tamelijk schreeu- werigen aard wordt in do hoofdstad eene brochure aangekondigd, betreffende de be kende Weesinrichting te Neerbosch. In die brochure worden allerlei schandalen mede- godeeld, die, als zij waar zijn, allereerat met verbazing doen vragen, hoe deze inrichting dan aan zoo'n bijna wereldberoemden naam gekomen kan zijn? Maar z(jn ze waar? Een der leden onzer redactie is naar Neer bosch vertrokken, om ter plaatse alles zooveel mogelijk te onderzoeken. Intusschen nu reeds het volgendeBe eene schrijver van bedoolde brochure vervoegde zich vóór een paar maanden aan ons bureau, met verzoek om voor hem te plaatsen eene op roeping aan allen, die iets tegen Neerbosch in 't midden te brengen hadden. Wij vroegen hem naar de reden van zijn verzoek, en zijn antwoord gaf ons aanleiding om onze medewerking te weigeren aan wat ons toen toescheen niets anders te zijn dan eene manoeuvre, om over eene persooniyko grief wraak te nemen. Wy gaven den schrijver als onze meening te kennen, dat, als hij grieven te berde wilde brongen, hy zich behoorde te bepalen tot die, welke hpzelf had. En vond hyzelf die blykens zyne oproeping aan anderen niet ernstig genoeg om er mee voor 't publiek te komen, dat hy zich dan had te onthouden. De tweede schryver der brochure is een ontslagen onderwyzer van Neerbosch. Beide schryvers geven dus geen bepaalden waarborg van strikte onpartydigheid, die by eene zoo ernstige beschuldiging toch vereiecht wordt. Het schotschrift is zóó laag van inhoud en laat nog zóóveel grootere laagheden door schemeren, dat men by de lezing er van het hart vast houdt, als men denkt aan die elf honderd vertrapte, mishandelde en verdrukte weezen. De redactie van het „Nbl. voor Ned." gaf roeds gisternamiddag gevolg aan hot voor nemen en vervoegde zich by den heer J. Van 't Lindenhout. Wie Neerbosch kent, weet dat een smalle, zonnige grindweg, aan eene zyde met schrale hoornen beplant, voert naar de beroemde in richting; aan den gezichteinder steken de groote gebouwen hunne donkere daken boven het groen uit. Wy waren gegaan met de overtuiging, zegt de redactie, dat er toch wel iets waar zou wezen van de zware beschuldigingen, en die zonnige grindweg, waar we eene schaduwrijke laan verwacht hadden, maakte daarom een ontstemmenden indruk op ons; onwillekeurig dachten we aan een opzetteiyk terugschrikken van bezoekers. Later vernamen we, dat deze weg niet is een eigendom van de inrichting, zoodat zg er natuurlyk geene boomen kan laten planten. Na een oogenblik in de wachtkamer ver toefd te hebben wy waren aangediend door een aardig 14-jarig meisje kwam de heer Van 't Lindenhout binnen en deelden wy hem 't doel van onze komst mede. Onmiddeliyk was hy bereid ons ter wille te zyn en wel dra stelde zyn zoon, de heer Jacob Van 't Lindenhout, zich als gids beschikbaar. De directeur verleende ons do meest vol strekte volmacht om vragen te stellen aan wie wy wilden aan de verpleegden zoowel als aan het personeel, te onderzoeken waar en wat wy wilden. Onze tocht werd begonnen met eene wande ling door de acht schoollokalensommige klassen waren te talryk, maar er komen voortdurend kinderen byhet is onmogeiyk, de beschikbare ruimte daarmee steeds gelyken tred te doen houden men zal toegeven dat er voor 1100 kinderen wat noodig is. Doch de kinderen zeiven, 't meerendeel, verreweg het meerendeel, zag er kerngezond uit, glin sterende oogen, hooggekleurde wangen, doch bovenal trok ons aan de onbevangenheid, waarmede zo den bezoeker opnamen. Dat doen geene kinderen, wier leven eene aaneen schakeling is van hongerlyden en mishande ling, zooals de brochure boweert. Sommige kinderen leden aan klieren in welk gesticht, waar kinderen uit geringen stand worden opgenomen, is dit niet het geval Ook in klein-burgergezinnen, vooral waar veel kinderen zyn, zyn klieren eene vaak voorkomende kwaal. Maar de patiëntjes hier zagen er behooriyk gereinigd en goed verzorgd uit. Opgewekt ging het in de verschillende klassen toe. De kinderen dragen geene uniform, omdat zy gekleed worden mot het goed, dat de inrichting ontvangt of door do verpleegden zeiven wordt meegebracht. Dit wordt in de brochure als eene grief aangerekend; doch juist dat verschil in kleeding trof ons aange naam het deed niet zoo denken aan de een tonige gelykheid van weesjongens en -meisjes. Blauwe kieltjes, blauwe jurkjes zagen wy het meest. Vluchtig bezichtigden wy de teekenzaal en het gymnastieklokaal. In alle lokalen was de ventilatie goed. Vervolgens brachten wy een bezoek aan de slaapzalen van het Koningin-Emma-huis, die ongeveer 18 by 10 meter groot zyn. In elke zaal zyn 54 ledikanten twee aan twee in 4 ryen van 14 geplaatst. Onze geleider sloeg een paar bedden op en wy konden ons overtuigen hoe rein alles was; doch om meerdere zekerheid te verkrygen onderzochten wy zeiven ook eenige bedden. De matrassen waren met zeegras gevuld, het dek bestond uit eene moltondeken en een helderwit laken, benevens peluw. Van onreinheid geen spoor. De vloer is helder geschuurd, de muren wit gepleisterd, het balkon, dat over de geheele lengte van iedere zaal loopt, geeft gelegen heid de bedden te luchten. Een surveillant slaapt op iedere zaal, zoodat de jongens niet zonder toezicht zgnsamenslapen komt slechts voor by zéór jonge kinderen. By iedere zaal zyn drie privaten, een ge tal, dat met het oog op het aantal slapers zeker voldoende mag heeten. Wat de brochure beweert, dat het goed der kinderen in bed wordt geborgen, is niet waar; het wordt 's avonds over den rand aan het voeteneinde gehangen. In het waschhuis zagen we eene bedry vige schaar jonge meisjes druk aan het werker valt dan ook wat te doen; 13- al4000stuks goed per week te wasschen is geene kleinig heid. Twee stoomwachmachines, droogzolders, een bleekveld en reusachtige stapels helder gewasschen goed levoren het beste bewys, hoe hier gewasschen wordt. Een eind verder was do badkamer, waarin zich drie groote houten kuipen bevinden. De kleine kinderen worden hier door de oudere meisjes gereinigd; de grootere jongens reinigen zich onder toe zicht. Zoo viel de eene beschuldiging, die de schryvers der brochure hebben ingebracht, na do andere geheel weg. In de keuken zag alles netjes en helder; in de eetzalen lagen de dikke boterhammen klaar voor 1100 hongorige kindermagen en wy hebben het heorlyke Gelderscho brood en FBIJ8 DIB ADTEBTENTLÊN: Tu 1—1 rvfvla 1.04. I.d.r. r.f.l mtu f 0.17J. ttrooWr* l.tUrt sur plaataroimw. Voor hat btutttna biiUa d. stad wordt ƒ0.0E borokood. het even smakelyke roggebrood geproefd. Wy namen ook een proefje van de margarine, van het rundvet, dat in het middageten gedaan wordt; we hebben den grooten voorraad verscli brood bekeken, doch bovenal, we hebben de weezen het brood met graagte zien oppeuzelen. En deze kinderen zouden verhongeren lederen middag wordt er o. a. 18 mud aard appelen gebruikt en er blyft zooveel voedsel over, dat een 20 varkens er nog wel by varen. Zondags komt er vleesch en een flink stuk op tafel, door de week aardappelen met groenten, met eene behoorlyke hoeveelheid rundervet toebereid. Eventjes namen we nog een kykje in de kerk, bezichtigden de verschillende werk plaatsen, liepen door het in aanbouw zpndo nieuwe ziekenhuis, om ten slotte de ver pleegden in het tegenwoordige ziekenhuis te bezoeken. Zeker, hier zagen we stumperdjes „gesneden, meneer," was 't antwoord, dat we meer dan eens vernamen, als we de jonge ïyders ondervroegen. Klieren eischon hier slachtoffers, doch hiervoor kan Neerbosch, zooals wy boven reeds zeiden, niet aanspra- keiyk gesteld worden, 't Was echter zelfs in de ziekenzalen stemmig vroolyk; stilletjes zaten de herstellende kleintjes aan lage tafeltjes hun middag-boterham met melk te verorberen. En hier evenmin als elders bespeurden we eenig toeken van vrees of onderdrukking. Het beste bewy3 hoe de verpleging en by ziekte de verzorging is, is wel dat het sterfte- cyfer van Neerbosch byzonder laag is; het bedraagt gemiddeld 20 per mille en per jaar; voor het geheele land is dit 20.5, zoodat zeker de bewering geen steek houdt, dat de gezondheidstoestand te Neerbosch ongunstig is, vooral niet, als men weet dat de sterfte onder kinderen van dezen leeftyd grooter is dan by volwassenen en als men bedenkt hoevele zwakke wezentjes te Neerbosch ver pleegd worden. En nu nog iets over de strafTenhet zal wel eens voorkomen dat een onderwyzer een klap geeft, doch deze wyze van bestraffing wordt streng onderdrukt door de directie, die by voorkeur de kinderen straft, voor zoover zy weekgeld hebben, met inhouding hiervan, of met het laten schoolblyven en werken terwyi de anderen spelen, enz. Toen wy na onze lange wandeling terug keerden, hadden we den heer Van 't Linden hout niets meer te vragen, want er waren geene ophelderingen noodig, en waren wy tot de overtuiging gekomen, dat de brochure van de heeren Van Deth en Van Houten eene Tot candldaat voor het Lidmaatschap van de Provinciale Staten is met algemeeno stemmen benoemd de Hoer Hooglccraar aan 's R(|ks Universiteit te Lelden. die den Kiezers met den moesten aandrang wordt aanbevolen. Het Bestuur: Mr. F. WAS, Voorzitter. Mr. H. B. GREVEN, Onder-voorzitter. Mr. S. JULES ENTHOVEN, 1ste Secretaris. deHr. H. C. VAN DER HEIJDE, 2de C. GOEKOOP Azn., Penningmeester. A. J. BINNENDIJK. K. T. CARON. Dr. M. C. DEKHUYZEN. C. H. DE QOEJE. J. A. VAN HAMEL. J. J. HASSELBACH. Mr. C. A. MARCHANT. W. H. VAN DER MEER. S. THORS. 3648 28 Blanke Geldkisten, Effectentrommels, Keuken-en Veevoederfornuizen, Cylindermangels, Kleer- en Parapluiestandaards, Familieschalen, Toon bank- en Brugbasculen, Maten en Gewichten, Vliegenkasten, Inmaak- bussen, geslagen gefimailleerde Keukengereedschappen (Giftvrij), Ijzer waren voor het Bouwvak, Tuin- en Landbouwgereedschappen. 3645 56 De oudorgeteekende beveelt zich aan tot het slaan van Norton- (of Wcl>pulten, met de geheele leidingde beste referentiën van boerdoryen staan ton dienste. A. VAN DEN BOOGAARD, 3635 8 Stompwyk, by Leiden. Tegen ongeveer 20 Juni wordt gevraagd: eene gemeubileerde Hamer met Hlaap- kamcr, met of zonder kost, voor den tyd van ongeveer 14 dagen, liefst in de nabyheid van het Pbarmaceutisch Laboratorium. Brieven met prysopgave onder letters A T zoo spoedig mogelyk in te zenden by den Heer P. NOORDHOFF, Boekhandelaar, te Groningen. 3649 11 Magazijn van Porselein, Glas- en Aardewerk, Lam pen, Pendules, Tafelserviezen, Galan terieën, Luxe- en Huishoudelijke Artikelen. 3479 10

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 13