feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 Juni. Feuilleton. Een paar uur Notaris. No. 10214 Zaterdag XO .Timi. A#. 1893» LEIDSCH DAGBLAD. PKIJ3 DEZER COURANT: Voor Loidoa por S nuainf l.li. Franco por port|.4t. Afronderl^ko Nommer»...f.OS. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Twi,lregels f 1.05. Iedere regel meer /O.lTf.' Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor hel iacasseorea buiten do etad wordt f0.10 berekend. Heden werd door de geneeskundige Staats commissie alhier tot arts bevorderd de heer H. J. Van der AVey. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het eerste natuurkundig examen door de heeren T. Hameeteman en J. P. L. Hulst; het candidaats-examen in de rechten door den heer A. Van Harinxmathoe .slooten; het theoretisch geneeskundig-examen door den heer J. A. Le Coultre en het candi daats-examen in de godgeleerdheid, 2de ge. deelte, door den heer A. Van der Heide. Het eerste avond concert op „Musis Sacrum" heeft zich gisteren goed ingezet door het stafmuziekcorps van het vierde regi ment infanterie. Op het programma toch werden b. v. niet minder dan zes nommers en nommertjes als eerste uitvoeringen vermeld. De tuin was vry goed bezet en het publiek bleef, op enkele uitzonderingen na, de uit voering, welke getuige het herhaald applaus goed voldeed, geheel tot het einde bijwonen, niettegenstaande het na de pauze in de natuur nogal frisch werd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Werkendam", van Rotterdam vertiekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden avond om 10.10 (10.30 stadstyd) bezorgd zjjn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De groothertogin van Saksen, prinses Sopbie der Nederlanden, heeft, naar het „H. Dbl." verneemt, het voornemen een bezoek te brengen aan de koninklijke familie, na terug keer van HH. MM. op Het Loo. B(j den Raad van State is een wets ontwerp ingekomen ter herziening der drank wet, voornamelijk strokkende om vaste regelen te stellen ten opzichte der buitengewone ver gunningen, die thans in verschillende provin ciën naar geheel verschillenden maatstaf wor den toegestaan. Jhr. mr. W. F. Rochussen heeft, naar de „Haagsche Ct." mededeelt, de leiding aan vaard voor de oprichting van een standbeeld voor Koning Willem III. Niet de heer W. H. Van Haaften, lid der Prov. Staten van Z.H., gelijk een vorig bericht meldde, doch de heer W. M. Van Haaften, oud-lid der Prov. Staten, is te Slie- drecht in den ouderdom van 75 jaar over leden. Sedert 1877 lid van den raad, van 18591889 onafgebroken lid van de Provin ciale Staten en sedert 1866 voorzitter van het waterschap „de Nederwaard", enz., enz., wist do heer Van Haaften door zyn helder hoofd en goed hart de achting en waardeering te verwerven van allen, die met hem in aan raking kwamen. Zyne gemeente verliest dan ook in hem een harer waardigste burgers, en in menig college zal zjjn verscheiden eene ledige plaats laten. B(j koninkljjk beluit is de heer E. Zirkzee, met ingang van 1 Juli 1893, benoemd tot burge meester der gemeente Koudekerk. De Algemeeno Rekenkamer heeft in hare vorgadering van gisteren benoemd: tot eersten klerk den heer J. R Was, thans tweede klerk; tot tweeden klerk den heer A. C. Varenkamp. Aan de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot voorziening betreffende hot ingezetenschap voor de toepassing der militie- wet. Daar met 1 Juli de wet van 28 Juli 1850 (Stsbl. No. 44) vervalt, waarnaar, voor zooveel de daarby gegeven omschryving van het in gezetenschap betreft, verwezen wordt by art. 15, tweede zinsnede Io. der militiewet, is het noodig geoordeeld de bepalingen, voorkomende in art. 3 eerste, tweede er. derde lid der ge noemde wet van 1850 van kracht te doen blyven, voor zoover zy thans voor de toe passing der militiewet gelden. Het gisteren vermelde disconto is te Londen op 3 pCt. verlaagd, en niet te Am sterdam. Bp koninkiyk besluit is H. Gaaikema benoemd tot burgemeester der gemeente Noordbroek. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam mr. J. Deking Dura, thans rechter- plaatsvervanger in gemeld college en advocaat te Amsterdam. Benoemd tot ambtenaar van hot Openbaar Ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem, mr. H. J. D. D. Enschedé, advo caat te Haarlem. De kapt. op non-activ. G. L. Meischke, van het wapen der inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f 1430 'sjaars. De 1ste luit. F. I. Van Nouhuys, van het reg. gren. en jagers, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1035 's ïaars. Voor den tyd van vyf jaren, gerekend van 19 Mei 1893, benoemd by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gez. 2de kl. de heer W. Sneyders de Vogel. Gemengd Klanw«> In de laatste dagen van Juni, waarschynlyk in „Zomerzorg", zal vanwege de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde een wedstrijd plaats hebben van afgesneden bloemen, waarvoor geen programma is opge maakt, maar ook geene prijzen worden uitge loofd. Die bloemen zullen door het bestuur worden aangekocht en door de inzenders geschikt worden in mandjes, welke dan des avonds by den aanvang van een concert aan de dames zullen worden uitgereikt. Het kantongerecht te Haarlem heeft veroordeeld Th. F. en J. d. R., te Leiden, C. M. en A. H., te Boverwyk, wegens te Heemstede met een rywiel op een voetpad komen, ieder tot eene boete van f 0.50, subs. 1 dag hechtenis. Omstreeks halftien ontstond gisteravond te 's Gravenhage een felle bin nenbrand in het bovenmagazyn van de firma Hoying, in de Spuistraat. De brandweer slaagde er in met twee slangen op de water leiding het vuur tot een gedeelte van het magazyn te beperken. Vooral de waterschade is groot, hoewel men een gedeelte van den winkelvoorraad naar het naastgelegen maga zyn mede aan genoemde firma toebehoo- rende nog kon overbrengen. In ongeveer 20 minuten was het vuur bedwongen. De brand is ontstaan door het in vlam geraken van eenige stuks zoo licht ontvlam bare Maquart-bouquetten, welke in groote partyen op de derde verdieping geborgen waren. De jonge knecht moest er voor den winkel halen en bediende zich daarbij van eene petroleumlamp, waarvan de vlam zich aan de veeren mededeelde. By zyne pogingen om de vlam uit te dooven, werden handen en haar van dien bediende geschroeid. Hp had evenwel nog de tegen woordigheid van geest naar beneden te snellen en alarm te maken. Het laat zich begrijpen, dat, toen de politie in de eerste oogenblikken in de Spuistraat, welke in dat avonduur van wandelaars wemelde, voor de woning ruimte voor de brandweer moest maken, zy moeite had om de plaats dadeiyk door de steeds aangroeiende menigte te doen ontruimen. De politie meende by het afzetten der straat den wapenstok te moeten gebruiken, meer om te waarschuwen dan om te slaan. Een agent nam de order wat ruim op en sloeg met zyn wapen, ten gevolgo waarvan de stok terechtkwam op het hoofd van een knaap, die, aanvankeiyk in de apotheek van den hoer Mouton binnengebracht, zich later op het politiebureau 2de afd. liet verbinden. Hy had wel eene bloedende wond aan zyn hoofd, maar het gerucht, dat de slag eene schedelbreuk had achtergelaten, heeft zich niet bevestigd. Het vertoonen van don wapenstok door de politie bracht overigens in deze enge omge ving grooten schrik en ontsteltenis onder de naar alle zyde uiteenstuivende menigte toweeg. Een gezelschap van drie dames en een heor kwam enkele dagen goleden per landauer by den heer Fritz Nieuwenhuis „Hotel Funckler," te Haarlem. De heer be stelde 5 diners a fö per couvert, om 6 uren te gebruiken, hetwelk natuuriyk werd aan genomen Na de bestelling heengaande, kwam hy nog oven terug, zeggende„Leen my even 15 gulden, welke van avond met de rekening vereffend kunnen worden." Hieraan werd voldaan. Des avonds is er met het diner ge wacht tot halfnegen, maar niemand kwam er om. Den volgenden dag werd te Leiden, waar de heer zeide te studeeren, een onder zoek ingesteld, waarby bleek dat de heer nooit student is geweest. Een dergeiyk geval van afzettory deed zich vóór een paar weken ook te Rotterdam voor. Er vervoegde zich nameiyk in een sigaren winkel te dier stede een net gekleed heeren kocht eenige sigaren, welke hy betaalde. Na vervolgens navraag gedaan te hebben naar den prys van sigaretten en een daarby be hoorenden koker, kocht hy ook dezen tot een gezameniyk bedrag van /"4.50. Hy betaalde echter niet, omdat hy op het oogenblik geen geld by zich had, doch beloofde het bedrag twee dagen later te zullen overzenden. Door het uiterlyke van den persoon misleid, nam de winkelier daarmede genoegen. Hy zeide ook hier student te zyn en te wonen aan den Nieuwen Ryn te Leiden. Toen de winkelier na eenigen tyd niets van hem hoorde en herhaalde aanmaningen onbeant woord bleven, begreep hy de dupe van een oplichter geweest te zyn. De ovorstroomingen in het noor- delyk gedeelte van de Bukowina hebben zich ij Tingelingeling! klonk de scliel tot groote ergernis van Jans, den dienstbaren geest ten huize van notaris Vermeulen. Dientengevolge kreeg de stofdoek een smak en de kussenstoel, dien ze onderhanden bad, een Hinken duw, en dat was dubbel en dwars verdiend, meende zo; want die bel had haar in 't laatste half uur al wel honderdmaal gehinderd! Het hagelwitte mutsje, dat door deze uiting van kwaadaardigheid het evenwicht dreigde te verliezen, werd driftig op zyne plaats ge zet, het venster opengerukt en Jans stak het hoofd met de weerspannige muts naar buiten. Tegeiyk met het „wie daar?" van Jans ging de schel nogmaals over, harder dan den eer sten keer en dus ook tot grootere ergernis dor dienstbode. „Wie daar?" klonk het uit Jans' mond, taet een geweld, dat gelyken tred meende te houden met haar ongeduld. Nu, dat zou die lawaaimaker daar beneden toch wel hooren 1 Maar neonl Aan de overzy der straat werd een venster geopend heusch niet uit nieuws gierigheid en het dienstbare hoofd, dat ook daar naar buiten kwam gluren, trok of boeide zoo ge wilt eene wyi de aandacht van den vreemden bezoeker. Daarop volgde het dichtsmakken van twee vensters het ééne uit kwaadheid en het andere uit teleurstelling - en de vreemdeling stond nog steeds voor de ongeopende deur, welker schel volgens hem zeer slecht overging. Een derde en nog krachtiger ruk en de geopende deur gaf hem uitzicht op het gelaat der dienstbode, dat rood van kwaad heid was. „Is me dat laten bellen 1" sprak de be zoeker verwytend. „En is me dat laten schreeuwen, Janus I" zei Jans, die in den lastigen vreemdeling haren broer uit Rotterdam herkende. „Maar kom maar even binnen 1 Mevrouw is even weg! Je dacht zeker, dat ik vanavond uit ging, is 't niet?" „Ja, dat ken je wel op je vingers uittellen. Je mag toch zeker, hè? Anders zei 'k 't wel effen voor je vragen „Nee! Nee! Da's niet noodig: dat zei ik zeivers wel doen! Ga jy nou zoolang maar daar by het raam zitten, tot mevrouw komt. Lief hier, hè? Snoeperig, vin je niet? Maar nou mot ik effen me werk afmaken, hoor! Anders komt er heelemaal niks van 1 het uitgaan, dat snap je wel, Janus?" „Ja, ja!" knikte deze herhaalde malen tegen zyne zuster, schoon een oningewyde licht had kunnen meenen, dat hy 't deed tegen een schotel koud vleesch op de tafel en een dozyn bierflesschen er onder! Janus' doopceel zou kunnen luiden als volgt: Janus Niemendal; 26 jaar oud; los werkman; ongehuwd wat eene merk waardigheid is in een los werkman van een kwart-eeuw-bezittende, naast eene kleine schuld, eene groote liefde voor alles wat met Schiedam in betrekking staat en tevens voor zyne eenige zuster, wier spaarpotje hy zich meer dan eens verwaardigde te verlichten. Zyn kostuum bestond in hoofdzaak uit een vettige Engelsch leeren broek en dito vest, welke broek in toom gehouden werd door een stevig touw, waarvan het einde franjevormig van onder het vest te voorschyn kwam, terwyl do glimmende knoopen van het laatste, alsmede die van de jas, voor zoover ze niet afwezig waren, de aantrekkelyke vettigheid van het geheel verhoogden. 'sMans welige haardos kwam slechts ter nauwernood te voorschyn, bedekt en omgeven als hy was, ter eener zyde door eene snoep- tafel - en hiermede bedoelt men een pet met rechtstaande klep en ter anderer zyde door eene blauwe das, waarvan de eindpunten in het inwendige van het meergenoemde vest schuilgingen. Ongeveer een halfuur 't kan eene minuut meer of minder geweest zyn, doch dit doet tot het volgende niet het minste af had Janus zich onledig gehouden met zyne over wegingen, als daar zynhoeveel uren werks er lagen op een wagen, dermate beladen met balen koffie, als juist een voorbyreod; of 't voor hem niet beter geweest ware, dat die ryko dame daar in dien winkel zyne zuster was; of er mogelykbeid bestond, één der flesscben onder de tafel te kapenof de schyven koud vleesch op de tafel geteld waren, enz., welke overwegingen hy alleen onderbrak door vruchtelooze pogingen om in zyne practisch ingerichte, grondelooze broek zakken respectieveiyk naar een eindje sigaar en een pypie te hengelen. l Wordt, ty-rtjofgd.) I

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1