N°. 10213 Vrijdag Juni. A°. 1893. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. |Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 8 Juni. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJ0 DEZER COURJLNT: 1 Voor pn 8 maanden1.18. Franco per poat1.49. Afzonderlgka Kommen0.05. PRIJB DM AD VERTENTIÊN Tan 1regel» ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17|. Groolere lettere naar plaatsruimte. Toor hek incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. - In eena der zalen van het „Hutol du lion d'or" aan do Breestraat alhier werd listeravond door eenige handelsfirma's eene le-gadering gehouden, waarin eene Leidsche lfdeeling van den Nederlandschen Bond Crediet- hform is tot stand gekomen. Die samenkomst had plaats op uitnoodiging an den heer Julius Reinhard als gevolmach- der reods bestaande Nederlandsche Ver lenigingen voor Crediet-reform. Aan de oproeping was door twaalf personen lerolg gegeven, waarvoor de heer Reinhard zj|n inleidend woord dank zeide, want in jommige plaatsen was de opkomst nog wel Binder geweest, terwijl het ledental er thans |elfs reeds over de duizend bedraagt. Ten einde deze vergadering te leiden, werd jitgenoodigd de heer A. De Koster, die ionder eenige verdere verplichting op zich te lemen die uitnoodiging aanvaardde. Alsnu nam de heer Reinhard het woord, het doel, dat de Vereeniging beoogt, nader liteen te zetten. De Vereeniging maakt deel uit van den tliierlandschm bond van Vereenigingon voor Irediet-Reform, welke te Amsterdam geves- Igd is, en waarby reeds 18 vereenigingen In aangesloten, terwijl de pogingen, om lieuwe vereonigingen in het leven le roepen, lorden voortgezetdie bond is op zyne beurt langesloten by don internationalen bond dier •ereenigingen. Doze bond telt nu te zamen Ingeveer 37,000 leden (in 485 vereenigingen In filialen met bovendien officiééls vertegen woordigers) en heeft ongeveer 13,000 corres- londenten in alle werelddeelen. Het doel is, volgens de Nederlandsche Statuten„eene verbetering van crediet- pestanden in het leven te roepen; het mis- Iruik, dat van het crediet gemaakt wordt, voorkomen, en te trachten, bestaande Wanverhoudingen in den handel zooveel pogeljjk tegen te gaan. Zj] tracht dit doel te bereiken door: hare leden door vertrouwelyke mede- leelingen tegen verliezen in zaken te behoeden In hun door aansluiting en samenwerking net andere vereenigingen de meest juiste Inlichtingen te verschaffen; b. te trachten, zonder berekening van provi6ie, vorderingen van nalatige schulde naren te innen; c. het houden van vergaderingen tot het doen van mededeelingen aangaande en het houden van besprekingen over ervaringen op het gebied van den handel, voor zooverre zg van algemeen belang zyn, alsmede tot het beramen van maatregelen ter bevordering van het doel der vereeniging; d. het toetreden tot den Bond der gezamen- ïyke Vereeniging Crediet-Reform, ter bereiking van een voortdurend verkeer met die vereeni gingen, waardoor de gelegenheid ontstaat, om elkander wederzyds mededeelingen te doen omtrent ondervindingen, op het gebied der vereeniging opgedaan; e. het aanleggen en bybouden van eene lijst van schuldenaren, die gebleken zyn nalatig of onwillig te zyn; het aanleggen of byhouden van eene lyst van nalatige leveranciers. De Klachten omtrent deze laatsten moeten schriftelijk en gemoti veerd, van bewijsstukken voorzien, by den directeur worden ingediend, die ze, na goed keuring door de commissie van toezicht, in het daarvoor bestemde registor schrijft." Bovengenoemde heer Julius Reinhard, directeur der Dusseldorfsche Vereeniging, welke reeds meer dan 1000 leden telt en steeds in omvang toeneemt, is als gevol machtigde aangewezen om zulke vereeni gingen hier te lande in het leven te roepen, en is met dat doel ook hier ter stede werk zaam geweest. Het voornaamste doel der instelling is, zooals uit zijne verdere mededeelingen bleek, eene verbetering van het informatiewezen. Spr. wees op een wezenlijk onderscheid tus- schen haar en de informatiebureaus, welke de inlichtingen inwinnen by en verstrekken van uit een contraal-bureau, terwijl Crediet- Reform overal, waar zy gevestigd is, haren vertegenwoordiger heeft en de inlichtingen door alle leden kunnen worden ingewonnen ter plaatse, waar de persoon of do firma, omtrent wie men ingelicht wenscht te worden, woont. Tegen het stelsel van Crediet-reform is aan gevoerd dat de eene koopman niet aan den andere inlichtingen zou willen verstrekken met het oog op de concurrentie, - maar dit bezwaar miskent het karakter en de wyze van werken der instelling, die wel is waar aan kooplieden inlichtingen verstrekt van koop lieden, maar door bemiddeling van het vereeni- gingsbureau. Hy, die inlichtingen verstrekt, weet niet, wie daarmee geriefd wordt, en hy, die ze ontvangt, weet niet van wien ze af komstig zyn. Alles wordt met de grootste discretie behandeld, -maar geeft tevens de grootste waarborgen van vertrouwbaarheid. In elke plaats nl., waar eene vereeniging ge vestigd is, wordt door de leden een directeur aangesteld, die onder toezicht van eene door de leden benoemde commissie van toezicht, tot taak heeft zich op de hoogte te stellen en te houden van alle toestanden, ver houdingen en omstandigheden, die opcrediet- waardigheid van handelaren, en ten behoeve van den kleinhandel ook van bijzondere per sonen, betrekking hebben. Daar hy zich aan dien werkkring geheel wyden moet, door het vertrouwen der handelswereld tot die be trekking geroepen is, haar waarneemt onder het oog en met medewerking van den handel, spreekt het vanzelf, dat die directeur allengs meer op de hoogte komt van al wat een handelaar elders kan verlangen te weten en dat de inlichtingen, die hy op aanvrage ver strekt, steeds zich aansluiten by den toestand van het oogenblik. De meening, dat de instelling aan Je goede informatiebureau* afbreuk zou doen, is onjuist gebleken. Juist door Crediet-Reform heeft het informatiewezen eene groots vlucht genomen en worden niet alleen meer inlichtingen ge vraagd, maar ook van meer onderscheiden zyden, zoodat ook van de informatiebureau* meer gebruik wordt gemaakt dan vroeger. Een tweede voordeelig gevolg van de ves tiging der vereenigingen in verschillende plaatsen is, dat leden of hunne reizigers overal waar zy zyn bij den aldaar gevestigden directeur op vertoon van daartoe te be komen legitimatiekaarten goedo inlichtingen kunnen bekomen, dadelyk en op de plaats zelve, omtrent hen, waarmoe zy betrekkingen willen aanknoopen. In 1891 zyn 19,258 zulke legitimatiekaarten uitgereikten werden600,000 schriftelyke en een niet te schatten aantal mondelinge inlichtingen verstrekt. Een derde onderdeel der zaak is het invor deren van dubieuze schuldvorderingen. Dat geschiedt door „aanmaningen". Daar die uit gaan van de ter plaatse van den schuldenaar gevestigde vereeniging, hebben zulke aanma ningen biykbaar een goeden invloed. Volgens de opgaven van 238 vereenigingen werden haar in 1891 vorderingen tot een bedrag van ongeveer f 4,000,000 opgedragen, waarvan ongeveer f 1,700,000 voor de leden geïncasseerd en dus gered werd, eene uitkomst, welke i met het oog op den aard der vorderingen zeer gunstig mag heeten. Eindelijk heeft de instelling veel afbreuk gedaan aan den „Warenschwindel", de fles- schentrekkery, zooals men dat bior te lande noemt, een misbruik van het crediet, waar tegen door gerechtelijke maatregelen weinig te doen is. Een groot aantal Qesschentrekkers staan in de registers der vereenigingen ver meld en daardoor wordt het hun hoe langer hoe moeilijker waren te bekomen, welke zy van plan zyn niet te betalen. De instelling wint, zooals na deze uiteen zetting duidelijk ie, in kracht en in waarde, naarmate1 zij hare vertakkingen uitbreidtelke nieuw op te richten vereeniging krjjgt dadelyk de beschikking over inlichtingen, welke met groote zorg in 13000 plaatsen verzameld zyn, en van uit die 13000 plaatsen kunnen dadelijk inlichtingen ingewonnen worden by den direc teur der nieuwe vereeniging. Het lidmaatschap kost f 10 per jaar. De leden worden geacht den directeur op zyn verzoek om inlichtingen, de noodige mededeelingen, ter beantwoording eener aan vrage, bereidwillig en naar hun beste weten te verstrekken. De leden ontvangen op het Bureau iedere mondelinge inlichting uit het archief kosteloos. Voor elke schriftelyke plaatselyke inlichting wordt 30 cents berekend. Schriftelyke inlichtingen verstrekt het Bureau niet alleen uit alle plaatsen van Nederland, Duitschland, Oostenryk-Hongarye en Zwitserland, alwaar de Bond is gevestigd, doch ook uit alle andere plaatsen, zoowel in als buiten Europa. De kosten voor elke schriftelyke informatie uit Nederland bedragen 50 cents, voor die uit Duitschland, Oostenryk en Zwitserland 60 cente; hieronder is het porto voor het aytwoord inbegrepen. Omtrent inlichtingen uit andere landen bostaat een afzonderiyk tarief. By het indienen der opdracht tot aanmanen moeten de porto's der aanmaningen worden vergoed en welvoor 3 maal aanmanen in Nederland 30 cents en in het buitenland 60 cents. Het porto voor de mededeelingen van den uitslag is hieronder begrepen. De leden ontvangen maandelijks gratis een exemplaar van de Bondscourant „Verbands- zeitung" met Bijlagen, geregeld mededeelingen doende, welke voor den handel van belang zyn. Verder werd er de aandacht op gevestigd dat de statuten voor Nederland op Nedcrland- eche toestanden zyn ingericht door eene com missie van Nederlanders en dus met die voor Duitschland verschillen. De gegeven inlichtingen gaven tot eenige |07) En toen Nanda, geroerd over 't schreven [van meneer Herder, haar ook smeekte toch poe te stemmen, belooft zy haren wensch in pezen te vervullen, zelfs zoozeer, dat z\j dien selfden datum vaststelt als de dag, waarop |\j 't ouderiyk huis zal verlaten. Onder de tegenstrydigste gewaarwordingen ^rerd de terugreis ondernomen en volbracht. Monsieur ot madame Yilain ontvingen Nanda Jr. haren bruidegom allerhartelijkst. Blykbaar hun nog niets bekend van den frauduleuzen Jndergang van het kantoor Haverkamp, 3000 Keizersgracht, waarvan de Hollandsche cou- nten artikel op artikel ten beste geven. Weinig vermoeden de Yilains hoe de ryke [erfgename ten hunnen huize van elke kleinig heid, die haar steeds dierbaar was, ten behoeve Jer schuldetschers afstand doet. Hun hoogmoed kreeg een zwaren stryd to ['njden, toen Marianne haar besluit mede- pelde. Alleen de troost, dat zy, in Noord- derland, „schooljuffrouw" wenscht te lorden, verzoent hen met het plan. Marianne neemt nu elk uur te baat om zich te kunnen doen examineeren in de Fransche taal en letterkunde en wel nog in October van 't zelfde jaar. Zonder hare^uders hieromtrent in spanning te brengen, hoopt zy zich op het ys te wagen, daar de examens juist worden afgenomen in de dagen, waarin Nanda do bruid zal wezen en dus zal zy logeeren by Herders ouders. Al studeerend vliegen de dagen om. Terwyl Mariannes zusters Nanda behulpzaam zyn by het in orde brengen van een kleinen bruids schat, waarvoor hare tante haar een aardig sommetje had geschonken, staat October voor de deur. Overtuigd dat meneer Herder ook Marianne zou welkom heeten, heeft Herder gezorgd voor eene rechtstreeksche uitnoodiging van zyne moeder, die deze te bereidwilliger naar Brussel stuurde, toen zy a tète reposée van haren zoon alle byzonderheden van de reis was te weten gekomen en hy niet verzwygen kon groote achting voor madembiselle Vilain te gevoelen. Yan uit haar huis kan zy zich te gemak- keiyker aan het examen onderwerpen, i Eu zoo is alles geregeld en 't uur gesla- 1 gen, waarop Herder zyne Nanda afhaalt, en 1 na een uur of wat stoomens in gezelschap van Marianne haar aan het hart zyner moeder legt. Behield Mina ook hare oudere rechten in dat hart, Nanda staat er niet de minste plaats in te veroveren. Althans, de oudelui zyn niet verwonderd dat hun zoon voor Nanda's aantrekkeiykheid bezweek. Summa summarumToen Marianne haar voor de huwelyksplechtigheid had gekleed en haar den gelukkigen bruidegom in do armen voerde, toen sloot moeder beiden aan 't hart met de verklaring aan haren man: „Ik weet waarlyk niet, vader! wie van de twee me het liefst is." 't Was eene korte, ernstige plechtigheid in de dorpskerk, waar alle notabelen waren heengesneld, omdat het den zoon van den predikant gold, toen dominee die beide zoo innig aan elkaar verknochte menschen, als man en vrouw, aan 's Hemels leidende liefde opdroeg. De plechtigheid werd gevolgd door een déjeuner, waarna meneer en mevrouw Herder onmiddellyk de reis zouden aannemen naar den Achterhoek, waar een lief, vriendeiyk huis met tuintje het jonge paar wachtte, j Onder de aardigheden, die by eene bruiloft I behooren, kwamen ook telegrammen met be- loften voor de toekomst, zooals het plaatsen van Herders naam bovenaan de lyst sollici tanten voor het directeurschap der Hoogere Burgerschool te Amsterdam, of wel vooreen professoraat in de letteren aan nieuw op te richten universiteiten. „En wat zal deze nu behelzen", riep men uit één mond, toen er al weer eene depeche werd gebracht aan den jongen man. Een juichtoon ontsnapt hem. Nu is het een houglyke, naar welker inhoud hy tien tellen laat raden, omdat hy verzoekt eerst de glazen te vullen. Daarna staat by op om Marianne, ook namens zyn vrouwtje, niet alleen innig te danken voor zooveel goedheid en liefde als beiden van haar hadden ontvangen, maar roemt hy zich gelukkig haar te mogen be groeten als „gouvernante diplomée", gelykde Belgen zeggen, voor Fransche taal en letter kunde, biykens het juist ontvangen telegram van een zyner vrienden, die mee was ge weest. Aan gelukwenschen en „lang zal zy leven" dreigt geen einde te komen. Maar 't jonge paar moet heen. 't Afscheid moet kort zyn. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1