deelneming van don Raad van State te hebben herhaald, schetste de Staatsraad het verlies, dat het vaderland in Van Reenen en de geëerbie digde Koningin in haren trouwen en oprechten raadsman leed. De Raad van State en de Raad van Voogdy zouden, besloot spr., zyne hooge verdiensten in eere houden. Bloemen werden nu In de nog open groeve gestrooid, zoowel door de diepbedroefde ver wanten als door de naaste vrienden en vereer ders van den beminden man. Daarna volgde een woord van dank van een predikant te Wassenaar, die herinnerde hoe Yan Reenen vol hartelijke belangstelling was voor de gemeente Wassenaar en hoe Ly do belangen dor kerkelijke gemeente heeft behartigd. De oudste zoon, secretaris bij de Reken kamer, dankte voor de deelneming, inzonder heid aan den koninklijken vertegenwoordiger, inet eerbiedig verzoek zijne erkentelijkheid aan H M. over te brengen. In zijn slotwoord verklaarde de oudste zoon van Van Reenen, dat de zonon zouden trachten het edele voorbeeld huns vaders na te volgen. Diop geroerd verlieten allen de plok, waar de edele staatsman rust. Do minister van binr.enl. zakon brengt ter kennis van belanghebbenden, dat mGt 1 Sopt. a. s. aan de R. H. B.-S. met 3 jarigen cursus te Borgen-op Zoom te vervullen is do betrekking van leeraar in dd Nederlandsche taal. Jaarwedde ƒ1300. Zij, die voor dezo betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 19 Juni a. s. aanmolden by den inspecteur van het middelbaar onderwy's dr. W. B. J. v. Eyk, te 's-Gravenhage. Do veroeniging tot verfraaiing van Haar lem en omliggende gemeenten en tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer, heeft een stuivers gids van Haarlem en Omstreken uitgegeven. Het doel van dezo uitgave is een beknopt overzicht van de voornaamste wandel wegen rondom Haarlem on de bezienswaar digheden der stad zooveel mogelijk onder ieders bereik te brengen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Juni Gibraltar; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 31 Mei to Zanzibar; do „Manica", van Am sterdam via Londen naar Kaapstad, vertrok 1 Juni van Las Palrnas; de „Obdam" vertrek 3 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; do „Salak" arriveerde 4 Juni van Rotterdam te Batavia; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 4 Juni Lizard; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Juni te Southampton; de „Zaandam" vertrok 4 Juni van Baltimore naar Amsterdam; de „Bundesrath", van Am sterdam naar Zanzibar, passeerde 3 Juni Gibraltar; do „Dubbeldam van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 3 Juni Scilly. Gemengd Nieuw». Door den directeur van het Rijks museum van Oudheden te Leiden is, verge zold door den burgemeester en den secrotaris der gemeenten Ooststellingwerf en Ooster- wolde, een meer nauwkeurig onderzoek inge steld naar den vormoedelyken Romeinschen- weg, gevonden in het Fochtelooveen. Hedenmorgen omstreeks ol f uren geraakte do knecht J. Van V., van den heer F., aan do Haven alhier, in den Zylsingel te water, doordat de man, die zyne werkzaam heden op een vlot verrichtte, daarvan afgleed. Iiy werd spoedig door B. uit zy'ne onaan gename positie gered. Door den Hoogen Raad werd heden verworpen het cassatieberoep van J. B. tegen zyne voroordeeling door het kanton gerecht te Leiden wegens het zonder ver gunning van het gemeentebestuur uithangen van kleedingstukken lager dan 2'/, meter boven den beganen grond. Ten gevolge van de langdurige droogte ziet het er ook in don omtrek van Leiden met velo stukken wei- en hooiland treurig uit. Op sommige plaatsen is het land zelfs dood of aan het verheien, hetgeen den veehouders natuurlijk veel schade doet, nii reeds en voor de toekomst. Men schryft ons nader uit Alko- mad.', omtrent de reeds vermelde a-nh^'iding aldaar: In den nacht van Vrydng op Zaterdag zijn door de gom eer. te-veldwachters Du Pau en Post, te Rypwetering, die in don laatston tyd des nachts op verschillende plaatsen der gemeont. snrveilleeren, op heetordaad betrapt eenige beruchte kippendieven, waarmede zy' duchtig slaags zyn geweest. De veldwachter Du Pau heeft daarby eenige govoelige stompen en slagen bekomen, doch liet zich van zyn kant lang niet onbetuigd. Een der dieven heeft een revolverschot in het been ontvangen. Het is to hopen dat men met deze bende de be- dryvers van de in den laatsten tijd allerwegen druk voorkomende kippendiefstallen te pakken hoeft. Ze behooron allen te Leiden thuis en staan in den geheelen omtrek van dio stad zeer ongunstig te boek. Zondag-avond te zos uren brak to Zoeterwoude brand uit bij R. Verhaar, arbeider, op de Miening aldaar, doch word door de buren spoedig gebluscht, zoodat d9 brand spuit, die spoedig aanwezig was, geen water behoefde te geven. Een vertrek is uitgebrand De inboedel was tegen brandschade verzekerd. Voor eenigen tyd werd in ons blad per ingezonden stuk de aandacht ge vostigd op de minder welvoeglyke en ook v y gevaarlijke handelwyzen eoner krank zinnige, wonende aan de Haagsche Trekvaart, onder de gemeente Zoeterwoude. Nadat zy onlangs weer een paar voorbygangers niet ongemoeid heeft kunnen laten passeeren, houden de gemeente-veldwachters van Zoeter woude om beurton do wacht in hare woning, opdat zij zich daaruit in eene vlaag van krank zinnigheid niet verwydere. Men spreekt cr van dat zij spoedig naar een gesticht zal worden overgebracht. Door den gemeente-veldwachter D., van Alkeraade, werd Vrijdag jl. by den brigadier der Ryksveldwacht J. P. L., to Leider dorp, aangifte gedaan van een diefstal van twee zakken maïs-meel en twee zakken zemelen, gepleegd in den nacht van Donder dag op Vrijdag in de boerdory „De Moppe", in het Lageland, gemeente Alkemade. Dio Ryksveldwachter en de gemeente-veld wachter D. M., van Leiderdorp, zochten zoo lang naar het gestolerie, tot ze het vonden by de wed. S., te Leiderdorp, waar hot opge borgen was door J. P., aldaar, dio het gekocht had van A. L. en W. J. v. D. Deze beide laatste personen bevonden zich toevallig in arrest, verdacht van kippendiefstal, zyn in arrest gebleven en overgebracht naar de Venen, om van daar naar Haarlem getransporteerd to worden. Een woord van lof verdienen zeer zeker de yverige zoekers en opspoorders, inzonderheid de Rijksveldwachter J. P. L. en de inspecteur der Lsidseho politie?., die krachtig medehielp. By vonnis van de ar.ro nd.-ree li tb. to 's-Gravenhage werden heden veroordeeld: L. P. G. M., gewezen winkeljuffrouw, wegens diefstal van zyae enz. in een groot magazyn aldaar, tot 10 maarden gevangenisstraf; A. N., huisvrouw van A. L. G., mede wegens diefstal in hetzelfde magazyn, by verstek, tot 2 maanden A. v. d. T., arbeider aldaar, wegens diefstal van een paar stoeleD, tot 4 maanden; H. K., dienstbode aldaar, die op een valsch getuig schrift zich voor een di9nst aanmeldde, tot 7 dagen; G. T., koopman aldaar, wegens verduistering, tot 3 maanden; J. "W. v. d. B., ketelmaker te Leiden, en N. v. d. "W., werk man te Wyk aan Zee, ter zake van diefstal, ieder tot 7 dagen, en M. G., huisvr. van V. v. d. V., te 's-Gravenhage, wegens heling, tot 3 maanden. De burgemeester van Noordwy- kerhout verzoekt ons mede te deelen dat, inge volge het berichtje in onze courant van 4 Juni voorkomend, by ZEdAchtb. ten behoove van den man, die wegens verschuldigde hon denbelasting een garnisaire in huis had ge kregen, is ingekomen: een coupon No. 14 3 Va% Schuld, groot 1.73 en een cou vert inhoudende 30 postzegels a 5 conts. Ofschoon reeds Zaterdag-morgen de belasting met de kosten, 2.55, aan den gemeente ontvanger was afgelost, en de inlegering ge ëindigd, zal toch hot geld in dank door den betrokken belastingschuldige worden aange nomen. ZEd.Achtb. betuigt der Redactie by voor baat zyn beleefden dank, waaraan wy met zeer veel genoogen den onzen voegen aan do gevers, die onmiddellyk aan ons verzoek gevolg gaven. Dat is mot recht wéldoen! Te Voorschoten deden zich in do afgeloopen maand in niet minder dan 47 huisgezinnen gevallen van mazelen voor. Ook thans heerseht dezo ziekte aldaar nog. Geluk kig hebben de ziekt ego ff Ion een goedaardig verloop. Een zilveren beker, uit Utrecht aan do heeren Van Kompan to Voorschoten toegezonden, is onderweg uit bet kistie ontvreemd. Later werd de beker by een op- kooper te Amsterdam teruggevonden. Do dader van den diefstal is nog niet bekend. Als een bewys, dat de kleine industrie sterk achteruitgaat, diene dat eene houtdraaiery to Waddingsveen, weleer in zeer bloeienden welstand, voor 2000 in andere handen is overgegaan. Niet lang geleden was dezo zaak voor f 6000 aangekocht. Hot gerechtshof to 's Graven- hage deed heden uitspraak in de onlangs vermelde zaak van W. C., appellant, tegen H. J. N., geïntimeerde van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, dd. 19 Maart 1892, waarbij aan laatstgenoemde werd toegewe zen zyn eisch tot schadevergoeding wegens eene in Nov. 1888 by de Spanjaardsbrug, naby Loiden, plaats gehad hebbende aanvaring ïusschen do schroefstoomboot „Aalsmeer", v. n appellant, en het met andere schepen d or de sleepboot „De Zwaluw" gesleepte mot graan beladen vaartuig van gtïnticr.oordo, d*t by dio aanvaring is gezonken. Het hof heeft beslist dat niet is bewezen dat de aan varing geheel aan de schuld van don gezag voerder der „Aalsmeer" te wy ten is en daarom met vernietiging van het vonnis der rechtbank aan geïntimeerde zyno vordering ontzegd en h m veroordeeld in de kosten, begroot op byna /'400. Betroffen do het verbranden van bet stoomschip „Khiva", op do reis van Bombay naar Djeddah met ongeveer 1000 Mckkagangers aan boord, woidt. nog het volgende per mail bericht: Het ss. „Khiva" vertrok 12 April van Bombay en des avonds van den 17den April kwam er rook uit de kolenbunkers. Er werd water op de kolen geworpen, zonder dat zulks eenige uitwerking deed, waarna de luiken werden opengemaakt, en men bovond toen dat de lading in brand stond, welko zonder twyfel reeds eenigen tyd had gosmeuld. Do „Khiva" bevond zich toen op 150 mylen van den wal, en dowyi de gezagvoerder merkte dat men den brand niet meester kon wordon, besloot deze naar het naaste punt op de Arabische kust aan te houden. Onder- tusschen werd alles door de equip.age en de passagiers aangewend om den brand te blus schen, doch men werd ton slotte genoodzaakt van het voorste deel der boot zich to ver- wydoren, dewyil het vooreinde geheel in brand stond en de fokkemast weldra afgebrand overboord viel. Dit veroorzaakte groote ont steltenis onder de passagiers, die begonnen te bidden en to schreeuwen, torwyl zy geld uitioofden om het leven te behouden. Den geheelen nacht werd op het land aangehou den met eene tien myls-vaart en des ochtends kreeg men de kust in het gezicht. To halftien 's voormiddags werd het ss. op drie mylon benoorden Ras Merbat op strand gezet. Voordat men begon om de opvarenden te landon, maakten eenigen zich met geweld van eene der booten meester, waardoor die het onderstboven sloeg en 20 der opvarenden verdronken. Later worden allen, die zich aan boord bovondon, in veiligheid aan land gebracht, lerwyl het stoomschip in dien tyd geheel uitbrandde, zoodat slechts het yzeren hol overbleef. By Morbat werd door de schipbreu kelingen tydeiyk een kamp opgeslagen. De gezagvoerder begaf zich met een inlandsch vaartuig naar Muscat, waar door den Engel- schon politieken agent het ss. „Avoca" werd aangenomen, dat daarop naar de strandings plaats vertrok. Bij aankomst bevond men dat ongeveer 750 pelgrims naar Aden, Muscat on Djeddah vertrokken waren met inlandsche vaartuigen, doch dat de passagiers uit Bok hara ter plaatse gebleven waren, vertrou wende op de belofte van den gezagvoerder, dat deze hen zoude komen afhalen. Ten slotte werden allen naar Kurrachoe vervoerd, waai de Mahomedaansche bevolking eene grooto som bijeenbracht, ten einde de pelgrims in staat te stellen naar hunne woonplaatsen in Centraal-AziO terug te keeren. ItlLsh.iDdellng niet duodclljken afloop. In don nacht van 22 op 28 April jl. had voor eene heiberg op het Zieken, te's-Graven hage, eene vechtparty plaats indertyd reeds uitvoerig door ons medegedeeld waarby zekere J. A. v. L., uit Amsterdam, oud 28 jaren, korist van beroep, die tydelyk bij zyne schoonouders met zyne vrouw logeerde, een paar slagen met eene mangelrol kreeg, ten gevolge waaraan hij nog in di. rvr.lfden r.a:ht in hot Haagscho ziekenhuis overleed. Do jenever scheen ook hier weer eene hoofdrol gespeeld to bobben. G. T., steendra ger, en J. N. v. d. T., beiden to's-Gravenhage woonachtig, hadden 's avonds in oene herberg gezeten en verlieten die 's nachts om 12 uren. Komende langs do kroeg van Jansen, op liet. Zieken, zou G. T. van v. L. den versla gone zonder 6enige aanleiding een klap in het gelaat gekregen hebben, waarop eene kloppartij was ontstaan, waarby het, daar er een borrellje in zat, nogal raak toeging. Anderen haddon zich met hot standje be moeid; onder anderen zou er gebruik zyn gemaakt van messen en eene mangelrol en v. d. V., die zelf al oen paar klappen met dat stuk hout gekregen had, ontrukte dit aan zijn tegenstander, snelde zyn kameraad T. te hulp en sloeg, naar hy zegt in den blinde, naar v. L met het reeds medegedeelde gevolg. Uit het visu/n-reperiurn van den Leidschen hoogleeraar Siegen.beek Van Heukelom bleek, rlat eene bloeduitstorting onder het harde hersenvlies heeft plaats gehadhet gevolg van eene schedelbreuk en hersen verscheuring, welke 7.tec goed kan zyn ontstaan door een slag met een zwaar stuk hout in casu eene mangelrol waarvan de dood het gevolg is geweest. Andere ziekelijke afwijkingen of ver wondingen had do hoo/leeraar niet ontdokt, zoodat do dood uitsluitend moet worden toe geschreven aan don slag Vijftien getuigen a charge en nog eenigen a décharge werden heden door do Haagscho rechtbank gehoord. De beido beklaagden hielden vol, dat zy getart waren en geene aan leiding hadden gegeven, zocmedo dat v. L. - de verslagene met een mes naar buiten was gestormd, en zelfs nog gedreigd had eene revolver te halen. Door twee getuigen werd dit bevestigd, zoomede dat beklaagden met een stuk hout vermoedelyk demangolrol waren nageworpen, toen zy al 50 a 60 passen voorbij de kroeg waren, zoodat v. L., die bovendien bekend stond als vechtersbaas, zeer veel schuld aan deze treurige zaak heeft, welke thans een paar overigens knappe, flinke jongemannen voor de rechtbank bracht. G. T. had zich te verantwoorden wegens mishandeling; aan J. N. v. d. V. was boven dien de verzwarende omstandigheid van „den doodelyken afloop" ten laste gelegd. De verklaringen der getuigen liepen op sommige punten nogal uiteen. Zoo verklaarden enkelen dat v. L. nogal een stevigen borrel ophad, terwijl anderen dat weerspraken. Dokter Nolst Trónifé, die v. L in het zieken huis had verbonden, meende ook eerst, dat deze beschonken was, doch ontwaarde later, dat de verschynselen, welke hy voor dron kenschap hield, het gevolg waren van ecno hersenschudding. De eisch is: voor T. vrijspraak on voor v. d. V. 2y2 jaar gevangenisstraf. De Unfvorsiteits-Roeiwedstrijd. Het Noorder-Spaarne by Haarlem bood gis ternamiddag weer hetzelfde beweeglyke, op wekkende, gezellige, vroolyke schouwspel aan gelyk vorige jaren als de Nederlandsche Stu denten Roeibond zyn universiteits-wedstryd houdt. Reeds eenigen tijd voordat de races een aanvang zouden nemen, werd het er langs den Spaarndammordyk hoe langer hoe drukker, totdat eindelyk het loopen voetje voor voetje moest geschieden. De groote en hoog oploopende tribune vulde zich eveneens, niet alleen door heeren, maar vooral door dames in de liefste, schoonste zomertoiletten, zoodat zij aan hot feest eene niet geringe kleur byzetten. Aan den wal lag eene geheele reeks fraai met vlaggen en wimpels opgotuigde boeiers, stoombooten, enz. gemeerd, hetwelk het ge zicht langs het Spaarne andermaal hoogst interessant maakte. Nu en dan,- als de baan vry was, kruisten dezen ook even over het water, waarop zich ook als eene nieuwigheid voor de eerste maal eene water vólocipëde bewoog, welke natuurlijk niet weinig bekijks had. "Waren er vele Leidsche bekenden op te merken, met Haarlem had vooral ook Amster dam zyn belangrijk aandeel geleverd, o. a. met de leden van de roei- en zeilvereeniging „De Amstel", die daartoe een der stoombooten van de „Volharding" hadden afgehuurd, het geen niet zonder beteekenis is als men bedenkt dat de „Volharding XI" op 2den Paaschdag het treurig ongeluk had op den Amstel den boeier Annie" to overstoomen. Enkele Amster- damsclie bladen gaven daarvan dadelijk aan do stoomboot do schuld. De justitie heeft intusschen natuurlijk de zaak in alle deelen onderzocht cn do „Volharding" kan dubbel tevreden zyn dat eerstgenoemde het daarbij laat. Nu bovendien genoemde roei-er. zeilver eeniging, waartoe üo Annie" behoorde, voor de reis van gisteren dezelfde stoomboot No. XI

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2