N». 10209. Maandag JE ixui. A°. 1823, fere Courant ■wordt dagelijks, met uitzondering van .Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eersle Blad. Leiden, 'i Juni. Feuilleton. TWEE VOOR EÉN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Loiden per 8 maanden1.10. Franco per p09tl.<0. Afzonderlijke Nommers0.06. FKIJS DEK AD VERTUIN TIÉN: Tan 16 regelt ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incawoeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officiëele Kennisgeyingen. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Leiden rengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, at de verkiezing van één lid van de Provinciale t&ten van Znid-Eolla'd, ter vervulling der vacature, ntetaan door het overlijden van den heer mr. J. h. BUY8, zal plaats hebben op Dinsdag den 13den Juni 1893, van des voormiddags negen tot 'es namiddags vijf uren. Leiden. De Voorzitter voornoemd, 29 Mei 1893. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeens kennis, dat de gelegenheid tot hot doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens ie opengesteld op Dinsdag 6, 13 en 20 Jnni a. e., dos voormiddags van 10 tot 12 uren, en dat de Admissie-examous zullen plaats hebben op Donderdag, Vrijdag en Zatordag 6, 7 en 8 Juli a. 8., aanvangende des morgeDS te9 uron, beide in het schoolgebouw aan de Pioterskerkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Mei 1893. E. KIST, Secretaris. - Door de ingelanden der verschillende polders in de gemeente Koudekerk zpn geko zen tot poldermeester van den Hondsdykschen polder de heer E. Zirkzee; van don Lagen- waardschen en Bruisnaadschen polder de heer J. Koot, en van den Hoogenwaardschen polder de heer C. Kraan; de laatste in de plaats van den heer P. Reyneveld, die niet meer in aanmerking tvenscht te komen. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te 's-Gravenhage is het volgende zestal predikanten opgemaakt ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Oorthuys, t. >v.D. J. Karres, te Genemuiden; dr. A. J. A. Vermeer, te Meppel C. J. Lammerink, te ScheveningenN. De Jonge, te BrusselH. Zejjdner, te Vollenhove, en E. A. G. Hoogenhuyze, te Nijmegen. Hare Majesteiten bezochten Dinsdag 11. per extra-trein de beroemde grot van Pfaffers en de warme bronnen van Ragatzerwater. De gezondheid van Hare Majesteiten is uit stekend. Het weder blijft, behoudens enkele regen buien, gunstig. - Nader verneemt de „N. R. C." dat alle studenten in de faculteit der geneeskunde, bezoekers der chirurgische kliniek van de rijks-universiteit te Utrecht, het verzoekschrift aan den minister hebben onderteekend om dr. Von Eischborg te willen benoemen tot hoogleeraar in de chirurgie. In hot verzoek schrift wordt gezegd, dat deze benoeming den meesten waarborg geven zal dat het uitste- j kende onderwjjs van hun niet genoeg te waar- deeren meester prof. dr. P. A. Salzer in denzelfden geest wordt voortgezet, daar beiden leerlingen zjjn van de beroemde Weener school, beiden assistenten van prof. Billroth. Zjj voegen er by, dat het gebruik der Duitscke taal voor hen geen bezwaar oplevert. De jaarlyksche belooning, verbonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belastingen voor het district Oostburg, wordt, na aftrok der kosteij wegens reizen, drukwerk enz., geraamd op f 480. De voor de belastingschuldigen geopende gelegenheid om hun aandeel in de vermo gensbelasting zonder kosten voor hen per postwissel over te maken, geldt alleen voor belastingschuldigen, die niet wonen in dezelfde gemeente, waar het ontvangkantoor gevestigd is. Nochtans staat het den belastingplichtigen, die wel in dezelfde gemeente wonen, vry, hunne belasting mede per postwissel over te maken, doch het verschuldigde postwissel- recht komt dan voor hunne rekening. Hier voor wordt eveneens van de vermogensbelas ting-postwissel-formulieren gebruik gemaakt. De commissie voor het groot-ambtenaars- examen voor den Indischen dienst is samen gesteld als volgt: Voorzitter: H. D. Canne, oudgouverneur van Sumatra's Westkust; secretaris: prof. J. Spanjaard; leden: oud resident jhr. D. F. Van Alphen, prof. L. W. C. Van den Berg, J. A. Van den Broek, oud res. F. S. A. Do Clercq, ptof. J. R. P. F. Gonggrijp," prof- J. J. M. De Groot, resident W. C. Hoogkamer, prof. H. Kern, E. B. Kiolstra, oud-gouverneur P. F. Laging Tobias, prof. P. A. Van dor Ltth, prof. J. De Louter, prof. G. K. Niemann, H. J. Oosting, prof. C. Poensen, oud resident A. J. Spaan en prof. A. C. Vroede. Het examen zal den 19den Juni a. s. aan vangen. Door don minister van waterstaat, han del en nyverheid is bepaald: lo. dat briefkaarten, die ineen of ander op zicht niet beantwoorden aan de voorwaarden en niet aan den afzender kunnen worden te ruggegeven, belast met port of aanvullings- port als by brieven is voorgeschreven, zyn te verzenden 2o. dat een gedrukte rand om de brief kaart niet als eene ongeoorloofde byvoeging is te beschouwen; 3o. dat stukken, waarop postzegels gehecht zyn, die reeds eenmaal gediend hebben, zonder dat blykt van een ge poging om den stempel afdruk te doen verdwijnen, voortaan recht streeks door het kantoor, alwaar de onregel matigheid wordt opgemerkt, worden gezonden aan het kantoor van bestemming. Het stuk j wordt tegen betaling van port aan den ge- I adresseerde uitgereikt, mits deze don omslag afstaat on den naam des afzenders mededeelt. De omslag wordt daarna met bedoelde opgaaf in handen gesteld van den directeur-generaal. De min. van binnenl. zaken, overwe gende dat jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Beverwyk, heeft bepaald, dat do verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkies district Beverwyk zal plaats hebben op Dins dag 20 Juni; dat de herstemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag 4 Juli d. a. v. De „Staatscourant" van 2 Juni bevat eene opgaaf van onbestelbare en geweigerde postpakketten, welke nog eene maand na de aankondiging by het hoofdbestuur der poste ryen en telegraphic ter beschikking biy ven van de rechthebbenden, om na verloop van dien termu'n, voor zooveel zy niet zyn opgevraagd, in het openbaar te worden verkocht. De opgaaf loopt van 6 Aug. tot 11 Nov. 1892. De namen en woonplaatsen der geadresseerden zyn mevr. dr. A. C. Henny, MariénbadL. Friezor en Co., Rotterdam; A. Timmer, Koewacht; A. Petersen, Rotterdam; V. Ruscb, id.; mej. Horch, id.Luciferfabriek, ApeldoornGebr. Wilken, Brussel; Carlham, id.; S. Van den Vy ver, RynsburgFischer, AmsterdamJ. A. De Klark, Arnhem; G. Genlach, Rotterdam; W. L. Blonk, id. Gomengd Nleutv Het O. M. by den Hoogen Raad concludeerde gisteren tot ontzegging van de door A. J. v. H. tegen den Staat ingestelde vor dering tot schadevergoeding wegens aanvaring in de Gouwe naby Waddingsveen. Uitspraak 30 Juli. Laatstleden Donderdag is uit de Aar, onder de gemeente Ter-Aar, opgohaald het lyk van een manspersoon, nader gebleken genaamd te zyn Wiebe Kunst, oud 24 jaren, thuis behoorende onder de gemeente Makkum, provincie Friesland. Komende van Amsterdam met een der stoombooten, welke deze gemeente des nachts passeeren, was hy gaan slapen op bet gang boord en ontwaakt zynde, is hy onder den invloed van den slaap, in plaats van bli kbaar naar een der kajuiten te willen gaar,, over boord heen gestapt on te water geraakt. Alle pogingen tot redding, welke ni6r. kon aanwenden, waren vruchteloos. Het lyk is naar het lykenhuis vervoerd en zal op de algemeene begraafplaats worden begraven. Te Haarlem is gisteren naar het Huis van Bewaring overgebracht Johannes George Lucas, oud dertig jaren, zonder beroep, geboren en laatst woonachtig te Ams'eraara, die Donderdag-namiddag ten huize van den heer O. G. emeritus-predikant te Haarlem, een brief had bezorgd, waarin de geadresseerde werd aangemaand 's avonds te tien urer. aan een persoon, gekleed met donker kostuum en hoed, die zich op do Groote Markt r.aby de Jansstraat zou bevinden, de som var. f 90 af te geven, terwyl by niet nakoming daarvan eene poging tot moord zou plaats hebber, op een zyner huisgenoolen. De briefschryver was op den bepaalden tyd en plaats aanwezig en is door de agenten rechercheur Verkerk en Van Halst gearresteerd. Door de gemeenteraadsleden te Tegolen is en corps besloten op geen ver gaderingen van den raad meer te verschenen. Op reeds twee gedane oproepingen heeft niemand der leden gevolg gegeven. Dit is een protest tegen den burgemeester. (D. r. Z.-II Een knechtje van don landbouwer Metz te Nieuw Buinen wilde gaarr.e een horloge hebben. Zyne ouders hadden liet daar voor echter te armoedig. Ook zyn loon liet het niet toe. Geen anderen uitweg wetende, besloot hy H. M. de Koningin or om een te vragen. Dezer dagen schreef hy in alle stilte een brief, en Vrydsg jl. overhandigde de burgemeester van Borger, mr. Dibbits. hein een prachtig uurwerk. In het Louisahuis te Roermond, is eene 70-jarige vrouw, die aldaar sedert jaren verpleegd werd do vorige week door pokken aangetast en nu daaraan overleden. De giften, voor do weduwe Hoek- man en kinderen te Os, by den kapitein der marechaussee W. C. Do Rooy, te Nymegen, ingekomen, bodragen in totaal 1617.64, waaronder van de officieren, onder-officieren en marechaussees van de 1ste divisie konink lijke marechaussee f 235, van de 2de divisie f 258 en van de 3de divisie ƒ296.25. Op 21 Juli zal te Dordrecht eene harddraverij plaats hebben voor paarden van alle landen en rassen, ingespannen of onder den man, ter keuze van den eigenaar. Prys ƒ350; 1ste premie ƒ100; 2de premie 00. 97.) Een reiziger in wynen van 't huis, dat my bedient en die my kent, omdat hy jaarlyks myn bestelling komt noteeren, herkende my onderweg. Hy zat verlegen met Hollandsch papier en verzocht my hem van die banknoot af te helpen, omdat ik in relatie stond tot een Hollandsche familie, nl. de u genoemde familie Haverkamp." „En de naam van dien reiziger in wynen is?" „Radetzky! Hy reist voor het huis Padelos Konitz, te Bucharest." „Zeer wel. U zyt genegen een en ander nogmaals en onder eede te verklaren by een nader verhoor?" „Natuurlijk." -Dan kunnen wy dit als voorloopig voor ge ëindigd beschouwen. Ik meen vryheid teheb- oon u voor heden met langer lastig te vallen, doch moet u aanbevelen de stad niet te ver laten en ons uw adres, hier ter stede te kiezen, op te geven." -Het zij zoo", antwoordt hij hoog. RIk herhaal echter myn verzekering, aan den ambtenaar reeds in "Weimar gegeven, dat ra\jn tegenwoordigheid aan 't keizerlyk hof te Weenen wordt geóischt en ik dus geen tijd heb te verliezen." De ambtenaar buigt. Zich tot Herder wen dend, vervolgt hy „Wat n betreft, meneer, de bekentenis des graven waarborgt ten volle uw onschuld. U kunt dus uws weegs gaan." Do graaf werpt hem een woedenden blik toe, dien Herder ietwat spottend beantwoordt. Beiden dralen heen te gaan. Eindelijk verwydert zich de graaf, zonder een der heeren met een groet te ver waardigen. Nauw is by heen, of Herder vraagt nog eenige oogenblikken gehoor. Meteen neemt hy zyn zakboekje en haalt er de drie andere banknoten uit, wier nummers eveneens zyn geboekt als gestolen. „Ik heb slechts geantwoord op hetgeen my werd gevraagd", herneemt hy, „omdat ik 1 hoopte daardoor te spoediger den draad in handen te krijgen. De graaf gewaagt slechts van één nummer, hoewel hij eens het woord papieren heeft genoemd. Hadt gy hem totaal vrijgesproken, ik zou hem niet hebben laten gaan, zonder hem ook dezen voor te leggen. Nu strekken zij my, en zeker ook u, ten bewijze, dat hy zich aan dit drietal niets gelegen laat liggen, een bijzonderheid, waaruit ik af leid dat hy er nog wel meer kan hebben, hoewel 't my raadselachtig is en blijven zal hoe zy in zi)n bezit zyn gekomen. Zeer zeker weet ik dat meneer Haverkamp geen Hol landsche banknoten meer had by ons vertrek uit Brussel, daar ikzelf getuige was van zyn inwisseling tegen Fransch en Duitsch geld. Wat my verder den graaf doet verdenken als, zoo geen steler dan toch heler te zyn geweest, is deze byzonderheid. Sedert hy zich te Brussel by ons aansloot, heeft by met niemand gesproken buiten ons om, dan met een vreemdeling op de „Humboldt" by onzen overtocht van den Ryn, toen do diefstal nog niet was gepleegd en de familie IJzer zich by ons gezelschap zocht aan te sluiten. Den avond vóór den nacht, waarin de diefstal ge pleegd werd in het logement en wy ons had den vrooiyk gemaakt over de pralery van juffrouw IJzer met haar schatten, bespeurde de graaf denzelfden vreemdeling in het park, waar wy ons bevonden. Onmiddellijk ging hy hem achterna, om zich geruimen tyd met hem to onderhouden Dat ik dien vreemdeling acht te zyn den door den graaf bedoelden commissionnair in wynen, zou ik hieruit met zekerheid kunnen verklaren, omdat de graaf hem aan meneer Haverkamp heeft aanbe volen als commissionnair van den eerugen onvervalschten Tokayer van een aanzienlyk. huis in Brussel." „Kunt u dien commissionnair beschryven?" „O jal Lang en mager. Kleine glinsterende oogen, borstelige wenkbrauwen, 6luik donker hoofdhaar en dito ringbaard. Hy geleek my iemand van 25 jaar. Hy droeg een bruine demi-saison en lagen hoed. Een diamanten pinkring trok zeer myn aandacht." De stenograaf heeft elk woord opgeteekend. De beambten fluisteren. Eén hunner schelt. Een agent treedt binnen en deze wordt ge zonden aan den chef van het bewuste hotel. Daarop traden zy toe op iemand, die ter zyde was gezeten, zoodat Herder niets van zyne nabyheid had bespourd. Deze overhandigde den ambtenaar twee kartons. Na eene aandachtige bezichtiging en een goedkeurend hoofdknikken, reikter. zij ze Herder toe. Een uitroep van verrassing en verbazing ontsnapt hem. Geen wonder. Hy staart op het treffend gelijkend portret van den graaf in de' eene, dat van zichzelven in de andere hand. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1