N«. 10209 3Xaaii(laï>- 5 Juni. A«. 1893. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Vierde Blad. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Laden per 3 maanden1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers7.V..... 0.05. FinaiitiM Overzicht. De kroniek der wederwaardigheden in de afgeloopen week kan kort zyn. Relangryk nieuws werd niet vernomen en gebeurtenis sen, welke van ingrijpenden invloed konden zijn op de effectenmarkt, bleven achterwege. Onder de Nederlandsche Staatsfond sen trok een niet onbelangrijke teruggang der 2'/j pets. W. Schuld de aandacht. Zooals gewoonlijk by eene min of meer aanzienlijke daling in deze fondsen het geval is, was ook nu de oorzaak daarvan gelegen in de te-gelde- making van een tamelijk beduidend bedrag. Onder de industriéele waarden maakten de Aandeelen Paketvaart een goeden sprong voorwaarts. In de eerste plaats was dit wel naar aanleiding der mededeeling in de 1. 1. vergadering van aandeelhouders, dat de inkomsten gedurendo het eerste kwartaal van dit jaar belangrijk liooger zjjn dan die in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. "Verder was de betaalbaarstelling van het dividend, al was reeus eenigen tyd bekend dat oene uitkeering zou plaats hebben, mede aanleiding tot meerdere animo voor dit fonds. AaDdeelen Neder 1. Amerikaanse he Stoomvaartmaatschappij liepen daar entegen in koers terug. Het bekend worden dat er 'voornemen bestaat de afvaarten der booten van Amsterdam te stakon en het geheele vervoer naar Rotterdam te verplaatsen, was voldoende om onmiddellijk eene minder gunstige stemming voor deze waarden te doen ontstaan. De meer uitvoerige mededee ling va:i de grondeD, waarop dit plan berust, geeft e/enwel geene aanleiding om de waarde der aandeelen minder te stellen dan vroeger. Hoewel het jaarverslag van den Noord-Bra- bantsch Duitschen Spoorweg (Boxtel-"Wezel), in de deze week gehouden vergadering uit gebracht, wijst op oeno versterkto positie, als meer gewichtige schakel in het buitenlandsch spoorwegverkeer, zoo was toch de verwach ting gevestigd dat omtrent de plannen van verkoop of overneming, waaromtrent reeds meerdere jaren geruchten blijven loopon, iets meer zou worden vernomen. Het uitblijven van nadere bijzonderheden wekte eenige teleur stelling. Aan de onzekerheid, waarin de houders der Hollandsche en Staatsspoor-aandeel ën' verkeeren, ten opzichte der vraag of eeno dividend uitkeering zal plaats hebben, wordt wat ue aandeelen Staatsspoor betreft een einde gemaakt, daar volgens voorloopige berichten de balans eene winst van ruim 230,000 aantoont, waaruit een dividend van l'A pet. aau de aandeelhouders zou kunnen worden uitgekeerd. Een vrij levendige handel had plaats in Indische Bankwaarden. In de eerste plaats waren aandoelen Ned.-Ind. Handelsbank zeer vast, op het bericht, dat tot eene dividend- uitkeering van 6l/2 P^t. zal kunnen worden j overgegaan. In tegenstelling echter van dit I gunstige resultaat, had in aandeelen Kolo- I niale Bank een belangrijke teruggang I Ilaats, ten gevolge van hetgeen omtrent divi- I dend-uitkeering door deze instelling bekend werd. Ten gevolge van de te verwachten zeer kleine resultaten van don koffieoog3t, heeft deze instelling voorzichtigheidshalve gemeend een belangrijk bedrag te moeten resorveerer, I naluurlyk ten koste van het wiustsaldo. Hot I voornemen bestaat nu aan de preferente I aandeelen 5 pet. en de gewone aan- I öeeicn 3 pet. uit te keeren Aandeelen Zeebad Schevoningen K werden 3 pet. lager verhandeld. De berichten, I welke omtrent de cholera meer en meer wor- I een vernomen, doen do vrees ontstaan, dat PRIJS DER ADVEItTENTIÉN: Vao 1—6 rageli 1.05. Iedere regel maer ƒ0.174» Grootero lettors naar plaatsruimte. Toot b«t ine.isseoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekcad. by uitbreiding dezer ziekte de nadeelige terugslag voor bovenvermelde onderneming van belang zou kunnen zyn. Omtrent de dividend uitkeering op de aan deelen Groote Russischo Spoor wordt uit St.-Potersburg gemeld dat het supor-divi- dond bedraagt 1 31 roebel, waarvan 1 Juli a. s. 0.65 roebel en het restant ad 0.66 roebel op 1 Januari 1894 zal, worden betaald. De rijzing der aandeelen D on etz spoor staat in verband met de overneming der lijn door de Russische regeering. De aandeelhouders hebben met algemeene stemmen het voorstel der regeering aangenomen. Zy zullen nu voor ieder aandeel 155.36 roebel (goud), en voor elk winstaandeel 11.68 roebel (id.) ontvangen, welke bedragen zullen worden voldaan in 4 pets. Russische goud-obligatiën. Zoowel op do gewone als winst aandeelen zal door den Staat 3.73 roebel worden ingehouden, tot de finale overneming zal zijn tot stand gekomen. Hoewel de verhoogde uitkeering op de ge trokken Turksche loton in Maart v. d. jaar was aangenomen, hoeft de Kamer van Koophandel te Rome tegen dit nieuwe plan steeds krachtige oppositie gevoerd. ZO is thans voornemens eene algemeene vergadering uit te schreven van houders van bovengenoemde loten, ten einde te beramen wolke pogingen verder zullen mooten worden aangewend, om tegemoetkoming te verkregen der door haar tegen het plan geopperde grieven. Een heftigen aanval hadden do pandbrieven der Northwestern Guar-LoanCo. te verduren, naar aanleiding van het bericht, dat deze Maatschappij hare betalingen heeft ge staakt. Daartegenover wordt evenwel vorklaard dat het onderpand meer dan voldoende is en de pandbrieven ten volle, zoowel voor hoofd som als rente, gedekt zullen blijken to zyn, aangezien do onmiddellijke verkoopwaarde op minstens het dubbele van de uitstaande schuld bekentenissen wordt geschat. Zuid-Amerikaanse lie fondsen waren over het algemeen in flauwe stemming, natuur lijk geheel ton gevolge der houding van de Lon- densche beurs, waar bet in gebreke blijven eenar firma, die algemeen als krachtig stond aangeschreven, ean pijnlijken indruk maakte. Onder meer, was de firma belangrijk geïn teresseerd by Mexicaansche waarden, en werd de Londensche markt een belangryk bedrag dezer fondsen ter opname aangeboden. Het gevolg hiervan was eene daling van eenige percenten, aan welker invloed Arasterdam zich niet kon onttrekken. Hoowel het zoo goed als zeker is, dat voor do houdors der buitenlandsche Argentijn- sche schuld een bedrag van 1,565,000pd.st. zal worden beschikbaar gesteld, is de officiëele aankondiging daarvan niet ontvangen. Het plan tot verdeeliog van bovenvermelde som houdt o a. in, om aan de leening van 1880 (die te Amsterdam wordt verhandeld) 4 pet. rente toe te kennen, waarby tevens het vooruitzicht zou worden geopend, den houders dezer obliga'iên op de eene of andere wyze schadeloos te stellen voor de rente-verminde- ring, welke zy zich zouden moeten getroosten. Prior Obligation Maxwell behaalden ten aanmerkeiyk avans, door de nanzieniyko aankoopen, welke in dit fonds plaats hadden. Aanleiding daartoo werd gevonden in het plan, volgens hetwelk do gelden, voortsprui tende uit den voorgenomen verkoop van een gedeelte van het bezit der Maatschappij, zouden worden aangewend tot aflossing van een gedeelte de Prior lien obligation, door middel van inschrijving. In verband hiermede had ook in de overige Maxwell waarden eenige meerdere handel plaats. In het begin der week was de houding der Amerikaan sche Spoorweg mar kt nog in hoogo mato ongunstig. Hiervan was niet zoozeer N.-York dan wel Londen do oorzaak, waar eene belangryke makelaars- firma in moeüykheden kwam. Onze beurs wasin den aanvang nog steeds koopster, doch ten slotte niet bestand tegen het over- groote aanboi, zoodat het eind ook hier was dat een teruggang der koersen plaats vond. Opmerkelijk lager waren aandeelen Balti more en Ohio, niettegenstaande de op brengsten der Maatschappy vooruitgaande zQn en volgens de meening van uitmuntend inge lichte zyde, aan eene dividendbetaling van minstens 5 pCt. niet behoeft te worden ge twijfeld. Overigens is thans het peil der Amerikaan- sche Spoorwogmarkt zoodanig gedaald, dat de speculatie hare tactiek om de markt kunst matig te drukken, heeft laten varen. De toestand te Londen is beterende, de ontvang sten van goud nemen daar zeer sterk toe, en liet begin eener gunstige wending valt daarmede waar te nemen. Onder deze omstan digheden trad ons publiek ten slotte weer als kooper op, gesteund door ruimere buiten landsche kooporders, zoodat in de laatste dagen de stemming aanmerkeiyk gunstiger was. Veel handel was nog in Atchison-aandeelen, waartoe de belangryke vermeerdering der opbrengst in de derde week van Mei zeker ook aanleiding gaf. Het slot der week gaf echter eene geheele omkeering te aanschouwen. De koersen uit Amerika kwamen opnieuw belangrijk lager, door de hardnekkige houding, welke aldaar door de contramine-partij wordt gehandhaafd, on die van verschillende gebeurtenissen, ieder op zichzolve van ondergeschikt belang, gebruik maakt om de markt met alle kracht te druk ken. Hoe lang zy dit nog vol zal houden? Rijnlandsche Bank. Wy vernemen dat in de volgende week eene lyst zal aangeboden worden aan onze stad genoten, waarop hun vriendetyk en dringend verzocht wordt te teekenen voor eene by- drage ten behoeve van een kinderfeest, te geven door do Leidsche Vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek. Dit, in de laatste jaren telkens terugkeerond, feest wordt door de kinderen der openbare en byzondere scholen voor on- en minvermogenden, wier schooltyd verstreken is, steeds met groot verlangen te gemoet gezien. Het strekt niet weinig, om ben met hot vooruitzicht daarop tot getrouw schoolbezoek aan te sporen en geeft hun oen ongekend en hooggewaardeerd genot. De kas der Vereeniging, welke eene Her halingsschool hoeft, waarvan ongeveer 00 kin deren gebruik maken, en die voor het onderwys van 30 leerlingen op „Mathesis" en 16 leer lingen op de Practische Ambachtsschool betaalt, kan de uitgaven van dit feest onmogeiyk dragen. Wy vertrouwen daarom dat de ingezetenen onzer goede stad het Hoofdbestuur en vooral de jeugd niet zullen teleurstellen, maar door hunne bydragen toonen dat zp 225 kin deren gaarne een genotvollen dag gunnen. Naar wil vernemen, zal het bestuur der Chr. Wykvereeniging „Pniël" op 12 dezor de verbouwing der op de Middelste gracht aangekochte perceolen aanbesteden. Maandag a. s. vergaderen do leden der „Vrijzinnige Kiesvereeniging", ten einde een candidaat te stellon ter vervulling van do vacature in het collego van Prov. Staten, ontstaan door het overlyden van prof. mr. J. T. Buys. Naar de „Tel." verneemt, zyn op de voorljo- pige candidatenlyst gebracht de heeren profes soren mrs. S. J. Fockoma Andreae, H Van der Hooven on P. A. Van der Lith. Tevens wordt verkiezing gehouden van be stuursleden en worden afgevaardigden benoemd ter Liberale Unie. Hedenmiddag ontvingen wy per Fran- scha mail do Bataviasche bladen van 29 April tot cn met 5 Mei, alsmede do -Deli-C'rt" van 3 en G Mei. Op de jaariyksche byeenkomst van het College voor de zeevisscheryen, in het hotel Rauch (Berenbak) te Scheveningen gehouden, werd b(j den aanvang der werkzaamheden door den voorzitter, mr. E. N. Rahusen, in eene korte, doch kernachtige toespraak het onlangs ontslapen verdienstelyke medelid van het college, den hoogleeraar mr. J. T. Buys, herdacht. Na een gevoelvol woord aan de uitnemende hoedanigheden van den diep be treurden doode als mensch te hebben gewyd, sprak de voorzitter met warme waardeering over hetgeen Buys een langen tyd als lid- secretaris, en in de laatste drie jaren als lid voor het college is geweest en welke talenten en werkkracht hy ook op dit gebied had ten toon gespreid. De vergadering gaf door applaus hare in stemming met de woorden van haren presi dent te kennen. Na de pauze vereenigden de leden zich aan een gemeenschappolyken lunch in de nieuwe zaal van genoemd hotel. Men meldt ons heden uit 's-Gravenhage Hoogst deftig en statig, maar met den eenvoud, welke 's mans leven en karakter kenmerkte, was de stoet, die hedenvoormiddag te elf uren het stoffeiyk hulsel van den mi nister van Staat, vice president van den Raad van State, jhr. mr. Vau Reenen, naar de grafstede te Wassenaar uitgeleide deed. De boten van het Hooge Staatslichaam, waarvan de lokalen ten toeken van rouw ge durende de begrafenis van den vice-president gesloten waren, gingen, het ambtsteeken aan hunne zwarte kleeding gehecht, voorop, en de rouwkoets, slechts versierd met de gaven van hoogachting, vereering, deelneming en vriend schap, zichtbaar in een groot aantal kransen en palmtakken, over de ïykbaar verspreid, werd onmiddellyk gevolgd door de gal», koels met den afgevaardigde van B. M. de Koningin- Regentes by da begrafenis van den eersten Staatsdienaar. Die taak was opgedragen aan Hr. Ms. ad judant den kapitein ter zee baron Van Ho- gendorp. Ach iytuigen volgden den lykwagen, welke (vooral in de Parkstraat) door eene talryke, eerbiedig gestemde menigte werd gevolgd. De waarn. vice-president van den Raad van State, Staatsraad jhr. De Jonge, vergezeld van mr. Royaards, secretaris van den Raad van State, namen in den stoet plaats als vertegenwoordigers van het college. Overigens waren de rytuigen bezet met verwanten en vrienden van den afgestorvene. Op verlangen van H. M. de Koningin- Regentes zal het paleis Soosldyk weldra ook een uitgang voor rytuigen aan de achterzyde van het lustslot verkrygen, uitkomende op den grooten straatweg naar Utrecht, Hierdoor zal het H. M. mogelyk zyn, het vaak talryk publiek, dat zich gewoonlyk by haar uitrijden aan de voorzyde van het paleis posteert, naar verkiezing te kunnen ontwyken. Naar men verneemt, is te 's-Gravenhage het huis, gelegen hoek Korte Voorhout en Smidswater, waar eertyds hertog Bomhard van Saksen-Weimar woonde, aangekocht voor ƒ50,000 door hot Fransche gouvernement, onder voorbehoud van goedkeuring door de wetgevende macht, om het in te richten tot vast gezantschapsbotel. Naar het „Hbl." verneemt, is do architect J. Gos8cha!k, te Amsterdam, oud lid van den Raad, sedert enkele dagon ernstig ongesteld. Gistermiddag was zyn toestand hoogst be- donkoiyk. Door de geneeskundige staatscommissie te Groningen is bevorderd tot arts de heer R Schmink, docts., geb. te Stoenwljk. Het stoomschip „Edam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 3 Juni Lizard Bij koninkiyk besluit is by de Algemeene Rekenkamer bevorderd tot adjunct commies L. A. J. Verbeek, thans eerste klerk.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 11