DAGBLAD. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ®lt nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 2 Juni. *20203' Zaterdag 3 .Tmii, A°, 1893. LEIDSCH PBJJB DEZER COURANT: Voor Loidoo por S maandenf 1.11. franco per postL40. Lfeonderlgke Nommerap f.05. PRIJS DER ADVERTHNTIÉN: Van 16 regel» f 1.05. Iedere regel meer 0.17J, Orootere lettere naar plaatsruimte. Toor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. gelat'. Examens L. O. te 's-Gravenhage. Toe tten de dames P. A. Boorsma, van Kat- ;'Wp; P- Be Carpentier Wildorvanck, G. N. Bader on A. IJ. S. Mattkes, van Leiden. Het jaarlyksch onderzoek van de verlof- gérigei der gemeente Voorschoten zal worden gehouden op Dinsdag 13 Juni a. s. aan den Kdschendam (gem. Stompwyk.) H— ien schrijft ons heden uit Noordwyk- Binnei BBonz- hoofd-onderwijzer aan de Openbare School voor lager onderwijs met uitgebreid leerpla.'. de heer G. Van Wijngaarden, zal tégen 15 Aug. a. s. eervol ontslag vorzoeken uit die betrekking. Bdo 1 er Van Wijngaarden is tot dit besluit gekom tl door het gebrek aan medewerking van de zijde van den gemeenteraad, bij het onderv, -is in de vakken van het uitgebreid léerpl.t H- Namens HH. MM. de Koningin en de liegens is door den adjudant vanJI M.,den heer Van dor Bosch, aan de familie-betrekkin gen van den overleden vice-president van den jfaad tan State .ihr. mr. G. C. J. Van Koenen Hartelijk deelneming betuigd met diens over lijden. ,,H. M. beschouwt," zeide het telegram o. a., „den dood uws vaders als een persoonlijk verlies H. M. zal zich steeds blijven herinneren de gr' ite diensten, door den overledone den lande bewezen in verschillende hoogo ambten." I* Ten teeken van rouw zijn aan alle vensters van do gebouwen van den Raad van State en van de beide Kamers der Staten-Generaal de gordijnen neergelaten. De heer Van Schermbeek, fyoofdcom- missans van politie te 's Gravenhage, is van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. De Haarlemscho Tramweg-Maatschappij keert 2 pet. dividend uit over 1892. t V In de gisteravond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Utrecht is de beslissing over de voordracht van B. en Ws. tot opheffing van de Bank van Leening en het benoemen van een liquidateur tot eeno volgende vergadering uitgesteld. 1+ stemmen waren voor uitstel, ten einde een meer vol ledig overzicht te kunnen verkrijgen, terwijl 13 leden de dadelijke behandeling wenschten. SjijNaar het „Utr. D." verneemt, zullen com missarissen der Bank van Leening aldaar voortgaan met het lossen der panden, totdat de gemeenteraad over de liquidatie zal hebben beslist. K, Het concert van do „Ned. 'l'oonkunste- naars-Yeroeniging te Steenwijk, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond, voldeed zeer. Aan do dames-solisten werden bouquetten ver eerd, terwjjl aan den directeur van „Poly hymnia", den heer J. Godefroy, door den voor zitter, den heer B. Rouwkema, namens die Vereeniging, onder hartelijke woorden een prachtige lauwerkrans werd aangeboden. Bij de benoeming van twee nieuwe bestuurs leden dor Toonkunstenaars-Vereeniging, in plaats van de beide aftredende heeren W. StumpIT en A. J. Ackermann, verklaarde de heer Stump tl voor eene eventueole herbenoe ming niet meer in aanmerking te willen komen, en toen het bleek dat deze op dat besluit niet meer wenschte terug te komen, werd de heer M. W. Petri, uit Utrecht, met op én na algemeono stemmen in diens plaats benoemd. De heer A. J. Ackermann werd met op één na algemeono stemmen herkozen. fÊ Met betrekking tot de plaats, waarde 19de algemeene vergadering zou worden gehouden, kon geen besluit worden genomen, aangezien lich niemand daarvoor had aangemeld, en zal het Bestuur dus in den loop van hot vereonigingsjaar dienaangaande hebben te be slissen. Door de gewone leden, die aanwezig waren, werd gedurende de avond-uitvoering van 30 Mei de medaille voor de „eerste uit voering van eene nieuwe compositie" met algemeene stemmen toegewezen aan den heer W. Eutschenruyter, te Utrecht, voor zyn Piano-concert met orkest. Hulde werd gebracht aan don hoer J. Gode froy, door wiens initiatief aan de gemeente Steenwpk de eer te beurt viel, dat binnen hare muren de 18de jaariyksche algemeene vergadering van de „N. T.-V." en het daaraan verbonden muziekfeest is gehouden, en hem, zoomede de feestcommissie en allen, die in deze hebben medegewerkt, hartelijk dank ge bracht voor hetgeen door hen in het belang van dit feest i3 gedaan. De „Arnh. Crt." bevat bot volgende inge zonden stuk van dr. W. Krol, te Arnhem: „Uit uwe courant verneem ik, dat van vor- scheidene zijden wordt afgokeurd, om als op volger van prof. Salzer als hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, weder een Oosten rijker voor te dragen. De „Haagscbe Courant" vindt dat ook en noemt dat ontmoedigend voor Nederlandscho medici en meent, dat de achterstelling van landgenooten bjj vreemde lingen ook in het buitenland den goeden naam als wetenschappelijke natie kwaad doet. Nu ben ik, na mjjne pensionneering, niet gewoon me over Haagschen onzin boos te maken; daartoe had ik gedurende mijn langen dienst tijd gelegenheid te over; maar deze onjuist heid verdient oene kleine terechtwijzing. „Ik doe dat zelfs met oenige opgewektheid, omdat ik me, uit eon brief van De Roo van Alderwerelt, do daarin aangehaalde phrase her inner: „Le malheur n'est pas d'etre attaqué, mais de ne pas être défendu." „Ik heb de Nederlandsche natie nog nooit hoorou citeeron als bjj uitstek wetenschap poljjk, al moet men ook by ons volk hier en daar wetenschappelyken zin met dankbaar heid erkennen. Wy zyn een koopmans volk; de gezaghebbers der O.-I. Compagnio waren kooplieden met gezond verstand en krachtigen wilmaar wotenschappeiyk waren ze niet. „Welnu dan, als ik een koopwaar noodig heb en die hier niet of in niet genoegzame koeveolheid krijgen kan, dan neem ik ze van elders. „Men bedenke, dat de bevolking van ons land geringer is dan die van Oostenrijk en de kans om een uitstekend geleorde to vinden hier dus uitteraard geringer moet zijn. Daarby is de inrichting van het universitair onderwys, en de wyze, waarop men daarvan gebruik maakt, in 't oene land meer goschikt om aan staande hoogleeraren te kweeken dan in het andere. Het hoogleeraarsambt stelt zware eischen; men denke daarover niet licht en menige plaatselijke beroemdheid, die door het publiek voor „o zoo knap" gehouden wordt, is daarom nog lang niet geschikt om als leeraar by eene universiteit op te treden, d. i. om hooger onderwys te geven. „Maar, hoorde ik dezer dagen de waardige voorzitter eener vergadering, dio ik bywonen moest, zeggen: waar dwalen we heen, om ons bezig te houden met bespiegelingen? Do practyk, M. H. 1 en de ervaring, wat leeren die? En die leeren, om nu eens een koop mansterm te gebruiken, dat werden ingevoerd Engelmann, Rosenstein, Hertz, Ranke, Salzer, die uitnemend hunne taak vervulden, en uit gevoerd Van Swieten, Molschott, en anderen, o. a. Donders, die te Beriyn werd beroepen, maar bedankte. „Wy zijn vrijhandelaars; zouden we soms beschermende rechten invoeren op 't gebied der wetenschap?" Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, is 1 Juli Scilly gepasseerd; de „Conrad", van Amsterdam haar Batavia, vertrok 1 Juni van Genua; de „Admiral" vertrok 1 Juni van Mozambique via Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Edam," van Rotterdam naar Nieuw-York, is 2 Juni Dover gepasseerd; de „Didam," van Nieuw-York naar Rotterdam, is 1 Juni Wight gepasseerd; de „Kanzier," van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 31 Mei van Marseille, By koninkiyk be-luit is W. M. Helmich benoemd tot burgemeester der gomeente Huisson. Met 1 Aug. aan jhr. H. M. Speelman, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hailingen. In den ring van ritmeester overgeplaatst by het wapen der cavalerie en wel by het 3de rog. huzaren, de kapitein F. N. ThiaDge, van den generalen staf. Met ingang van 1 September 1893 aan dr J. W. A. Reussen, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de Ryks hoogoro burgerschool te Sap- pemoor. Met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot vasten knecht bjj do Topographische Inrichting do huzaar van het 3de reg. huzaren J. De Wilde. Aan den veearts H. G. Van Harrevelt, te Utrecht, op zgn verzoek, eervol ontslag ver leend als tydoiyk assistent aan '8 Ryks vee- artsenyschool aldaar. Benoemd tot rechterplaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Arnhem mr. S. Gratama Wz., thans kantonrechter-plaatsvervanger, als mede advocaat en procureur aldaar. De dirigeerende off. van gez. 2do kl. G. A. J. Baum, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op pensioen gesteld on hot bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1800 'sjaars. Opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscheryen de heeren P. F. baron Van Heerdt, M. Dirkzwager Gz., A. Hoogen- raad oil H. Klkkort. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht: tot dirigeerend officier van gezondhoid der 2de kl., de dirig. offi. van gez. der 3de kl. J. J. Hoogeboom; tot dirig. offi. van gez. 3de kl., de offi. van gez. 1ste kl. II. G. C. Heringa; tot dirig. mil. apoth. met rang van luit.-koh, do dirig. mil. apoth. met rang van majoor A. Van Wyk, allen van gemeld personeel. Ken 25-jarl; Juhllé. Voor velen mogo do 1ste Jum 1893 onge- morkt zyn voorbygegaan, zeer zeker niet voor een van de oudste onderofficieren van het 4de reg. inf. alhier, n.l. voor den sergeant majoor B. Kuhne. Het was toch dien dag, dat hy zyn jubileum vierde van 20 jaar in den graad van onder officier te hebben gediend. Door de onderofficieren van het 2de en 4de bat. van genoemd regiment was besloten ter herinnering aan dezen dag hem een blyvend aandenken te vereeren. Eene commissie, met den adjudant-onder- officior-vaandeldrager Van den Bergh als voor zitter. was door de onderofficieren opgedragen, de noodige maatregelen hiervoor te treffen. Gisternamiddag te zes uren had dan ook de aanbieding van het bovenbedoelde plaats in de onderolficierscantine. Allo onderofficieren van de bataljons, een 14-tal muzikanten, benevens do echtgenoote van den jubilaris, waren daar aanwezig. By het binnentreden van den sergeant-majoor Kuhne hief de muziek het „Wien Neerlandsch bloed" aan, dat door allen staande werd aan gehoord. Hierna nam de adjudant Van den Bergh hot woord, die ongeveer in het kort het vol gende zoide: „Waarde kameraad Kuhne! Met genoegen nam ik de taak op me, door de onderofficieren alhier my opgedragen, u op dezen dag geluk te wenschen met het feest, dat gy heden viert. „Reeds 30 jaren hebt gy het vaderland trouw en eeriyk gediend, waarvan heden 25 jaren als onderofficier. „Ik herinner my met genoegen hoe vóór 25 jaren de korporaal Kuhne by my kwam, zeggende: „Majoor, ik ben heden aangesteld tot sergeant by uwe compagnie." En of schoon zich reeds gryze haren by u vertoo- nen, toch blyft uw hart steeds jeugdig en voor bot vaderland kloppen. „Tor herinnering aan dezen dag bieden de onderofficieren u dit klein bewys hunner kameraadschappelyke genegenheid aan (hierby werd het cadeau, bestaande uit 2 zeer schoone en prachtig vergulde vazen, ontbloot). Wy. allen hopen dat gy nog menig jaar de mili taire uniform moogt dragen, en mocht gy eenmaal die uniform met de burgerkleeding verwisselen, dan moge dit stoffelyk bewys u steeds herinneren aan de aangename dagen, in den dienst doorgebracht. „Voorzeker zullen uwe kinderen in latei- dagen mot trots er op wyzen, dat hun vader dit biyk van algemoene achting der onder- officiereu heeft ontvangen. Nogmaals namens allo onderofficieren van harte gelukgewenscht met dezen dag, terwyi ik eindig met een „Lang leve onze kameraad Kuhne!" Een driewerf „hoezee!" werd door allen aangeheven, terwyl luide fanfares weerklonken. De jubilaris dankte in korte bewoordingen voor de hem bewezen hulde, terwyl hy te aangedaan was, om zyne gevoelens in woorden te uiten. Nogmaals weerklonken luide fanfares, gevolgd door een „lang zal liy leven!".... waarna nog eenige muzieknummers werden uitgevoerd, waaronder het „Wilhelmus" in de oude toonzetting, enz. Onder het uitvoeren van de verschillende muzieknummers herinnerde de adjudant-onder officier Van den Bergh, dat zich onder de aanwezigen nog een jubilaris bevond, nl. de sergeant-majoor Trip, die gisteren 10 jaren den graad van sergeant majoor had bekleed, waarop een driewerf hoezeo volgde. Ten slotte werd door de onderofficieren, met de muziek aan het hoofd, drie maal voor den sergeant-majoor Kuhne en echtge- nooto op de groote plaats der kazerne gede- filoerd, waarna allen wederom naar de cantine terugkeerden en aldaar nog eenigen tyd, tydens het uitvoeren van verschillendo nummers der muziek, byeen bleven. Dat de sergoant-majoor Kuline nog vele jaren tot sieraad van het leger en tot heil van zyn gezin moge werkzaam zyn, is voor zeker aller wensch. Mond- en Klauwzeer. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is het volgende adres gericht: „De Afdeeling Leiden en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw ver nam met byzonder leedwezen, dat in hare omgeving wederom is uitgebroken het mond en klauwzeer onder het rundvee. Zy vreest dat de schade, die voor den veehoudenden landbouw aan die ziekte is verbonden, aan- merkeiyk zal worden verzwaard, wanneer eventueel mochten worden toegepast de Koninklyke Besluiten van 17 November 1892, Nummers 254 en 255, en zy neemt met gepaste gevoelens de vryheid, die vrees aan Uwe Excellentie kenbaar te maken. By het Koninkiyk Besluit van 17 November 1892, Nummer 254, is gewyzigd het Koninkiyk Besluit van 27 Maart 1878 door toevoeging van deze bepaling: „in byzondero gevallen kan de afmaking v an zieke of rerdachle dieren worden becolen." Wordt deze bepaling toegepast by het uit breken van mond- en klauwzeer (en deza

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1