N°. 10207. Vrijdag 3 Juni. A°. 1893. ge ze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. TWEE VOOR EÉN. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tea 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasaeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nlenw*. Door den gemeenteveldwachter to Lisse is aangehouden H. Hartens, koopman in schrijfpapier, als gesignaleerd in het Alge meen Politieblad. De aangehoudene had nog drie dagen gevangenisstraf te ondergaan, waar toe by door den kantonrechter te Leiden, wegens openbare dronkenschap, was ver oordeeld. Naar Haarlem overgebracht, zal hy aldaar zune straf ondergaan. Te Voorschoten heeft deze week een diefstal plaats gehad van 12 kippen ten nadeele van het. R.-K. pensionaat „Bydorp.'" Men is de daders nog niet op het spoor. Do Zondag a. s. op het Noorder Spaarne, by Haarlem, plaats hebbende jaar- liiksche universiteits-roeiwedstryden zullen worden opgeluisterd door do muziek der jagers uit Den Haag. De redactie van „De Clown" heeft thans eene nadere omschryving gepubliceerd van den weg voor den 18 uurs-wandeltocht, welke op den 9den Juni a. s. door amateurs om het kampioenschap van Nederland zal worden ondernomen. De voorgeschreven weg is de volgende: Parktuin, Middellaan tot Muiderpoort, rechts om Sarphatistraat langs Amstelhotel, Buiten- Amstel (Weesperzyde) tot de Duivendrechtsche brug. Rechtsom de brug over, langs Duiven- drecht, Overweg Staatsspoor, door Abcoude naar Baambrugge; by Baambrugge, linksom langs I.oenersloot; Overgangsweg Staatsspoor, Brug Merwodekanaal naar Loenen; Loenon Techtsom langs Nieuwersluis, Breukelen, Maars- sen naar Utrecht, Utrecht door, over Kathryne- brug, volgende de rails van de tram, de Wittevrouwenbrug over, de Bildtstraat tot de Kapelstraat, linksom naar Blauwkapel, langs de Nieuwe Wetering; Maartensdyk; Holland- scho Rading; Hilversum, 's-Gravelandte 's-Graveland brug over, rechtsom, langs het fort Uytermeer naar Weosp, Diemen, Water graafsmeer, Llnnaeusstraat, Muiderpoort, Mid dellaan, Park tot het portiershuisje. Er zullen alle mogelyke maatregelen ge nomen worden om hindernissen uit den weg te ruimen. Te Rotterdam stortte een lood- gieter van het dak van een pand in het park Honingen naar beneden en was onmiddellyk een lyk. Het stoomschip „Maasd am", van de N.-A. S.-My., arrivoerde in 10 dagen van Rotterdam via Boulogne te Nieuw-York. Volgens de „Prov. Gr. Ct." heeft zekere Kok, een 80-jarig man, ten huize van Bloem in de Driehovensteeg, buiten de voor malige Heerepoort te Groningen, zich voor een paar dagen met eone vischgraat in de hand gestoken, waardoor bloedvergiftiging moet zy'n ontstaan. Kok, die daar ter stede vertoefde wegens het huweiyk van zy'n zoon, is aan de gevolgen overleden. Met betrekking tot de Bank van Leoning te Utrecht verneemt het „Utr. Dbl." dat een aantal verduisterde panden, bestaande in gouden uurwerken en dito sieraden, by uitdragers te dier stede verkocht en bereids in beslag genomen zyn. Op de kermis te Heerenveen won een meisje op een draaibord eone portemonnaie. Zy was daarmede zóó blyde, dat zy de porte monnaie aan eene vriendin, die voor eeno kraam stond, liet zien. Doch wat gebeurt? Toen de kramer dit zag, rukte hy haar de portemonnaie uit de handen met do woorden „dio heb je uit myn kraam gestolen." Het arme kind begon te schreien en het publiek trok party voor haar. De politie was spoedig by de hand; liet meisje kreeg hare porte monnaie terug en tegen den kramer werd proces verbaal opgemaakt. Als eene byzonder li eid op het gebied van wielryden diene, dat eergisteren een ingezetene van Lit op eene safety naar Den Bosch is gereden (afstand 4'/, uur gaans), waarop tegelykertyd zyn zoontje van twee jaren zich bevond, nl. vódr op de „rusten", met de handen aan het stuur. Onderweg moest de vader (veehouder) naar zyn vee gaan zien en daartoe de Maas, by Alem, over zwemmen daar zoontje ook de koetjes moest zien, nam papa hem op den rug en zwom met den 2 jarigen jongonheer de Maas over. Tot aanvulling van bovenstaando mededee- ling wordt in de „N. R. C." gemeld, dat een heer te Amsterdam reeds gedurende twee jaren met zyn thans 6-jarig zoontje op dezelfde wyze verschillende grootere en kleinere tochten maakt, o. a. op den laatston tweeden Paasch- dag nog van Arnhem naar Zwollo. Te Heidelberg is indelaatste helft der vorige maand tusschen 17 en 24 Mei uit de handtasch eoner Russische dame oen paarlsnoer ontvreemd van f 40,000 waarde. Het kostbaar voorwerp bestaat (of bestond) uit 200 groote paai Ion in vier ryon geregen en eindigend in een slot met byzonder grooten parel door diamanten omgeven. Verder is haar eene speld met diamanten, in den vorm van een bouquet je en f 3000 waard, ontstolen, benevens een armband met twee groote ovale paarlen, van f 500. Voor de ontdekking is eene belooning van 3000 mark uitgeloofd. De man, die te Hamburg aan de cholera overleden is, leefde zeer rustig en geregeld in eene woning, welke aan alle eischen der gezondheidsleer voldeed. Men vertrouwt dat het by dit enkele geval zal blyven, vooial nu de stad geheel voorzien is van drinkwater uit de nieuwe filters. De oude waterbuizen zyn afgesneden. Uit Noorwegen komen vele be richten van verwoestingen, door een zwaron ijsgang aangericht. De nieuwe brug in de Maalselv by Kirkenas is weggeslagenin het zelfde lot deel en de drie bruggen over de Tverelv. De in aanbouw zgnde brug bjj Alten is gedeelteiyk verwoest, de brug by Vardaelen wordt met geheelen ondergang bedreigd, daar het water de fondamenten verzwakt. Do volgende bekendmaking las men onlangs in een Bostonsch blad: „Myne vrouw Maria Anna is gevlucht of my ontstolen. Ik vorklaar een iegelijk te zullen doodslaan, die my haar mocht durven terugbrengen. Wie er lust in heeft, kan haar crediet verleenen; maar aangezien ik nooit myne eigen schulden betaal, is het weinig waarschyniyk, dat ik de schulden betalen zal van Maria Anna." Te S a n - L u i s P o t o s ii n M e x i c o is zekere Antonio Kaseon, wiens vermogen op 3 millioen dollars geraamd wordt, gebrand, geslagen en op afgryslyke wyze gemarteld tot hy dood was. Naar het schynt, wilde men hem dwingen om een testament te maken ten gunste van bepaalde personon. Een aantal ryko kooplieden en invioedryke politici moeten by de misdaad betrokken zyn. Volgens berichten uit Biskra hebben de sprinkhanon zich over de oiisen uitgestort, de groentontuinen geheel verwoest en worden de palmen bedreigd. Het geheeie zuiden van Algerië lydt onder deze plaag. Servië zal binnenkort nieuwe postzegels invoeren met het portret van koning Alexander in generaals uniform, in plaats van de tot dusver gebruikelyke, waarop do koning als knaap is afgebeeld. Zaterdag werd in de Lateran- kerk te Rome eeno huwelijksplechtigheid droevig verstoord. Eon vroeger aanbidder dor bruid loste nanieiyk een schot op haar, toen zy aan den arm van haren bruidegom het altaar zou betreden. De kogel trof niet haar, maar een der getuigen. De dader werd gepakt. Te Venetië is een modorne roo- verhoofdman gepakt, Marcello Marcellino ge naamd, die tot de internationale bende behoorde,1 waarvan ook te Rome en Milaan onlangs deelhebbers werden aangehouden, eene bende, die voornameiyk spoorweg- en hoteldiefstallen pleegde, waarby Marcellino gezegd wordt zyne slachtoffers meestal te hebben gehypnotiseerd, om ongestoord te kunnen rooven. De bende noemde zich „Vorkbond", Marcellino is een jongman van beschaafde opvoeding en manieren; hy liep het gymnasium af en ging toen naar Frankryk, waar hy een juweelen-diefstal pleegde. Deswege werd hy tot G jaren ge vangenisstraf voroordeeld. Later naar Italië teruggekeerd, kwam hy, door zyne goede manieren en dank zyn invloedryken relation, in de beste kringen en wist op die wyze van den Franschen gezant een pas te verkrygen ten name van graaf Manfrcdy. Met behulp daarvan pleegde by allerlei oplichteryen en diefstallen te Milaan, Monte Carlo en elders. In verschillende hoofdsteden in Europa had de bende agenten. Volgens „Veritas" zyn in April verongelukt: 52 zeil- en 18 stoomschepen, waaronder geene Ned. schepen. Geveilde pcrceeleu. Door notaris De Ridder, te Bodegrave, is in veiling gebracht de bouwmanswoning „Raadwyk" te Bodegrave, met 24 heet., 89 a., 73 cent. wei- en hooiland. Ingezet op f 37,200 en dadeiyk verhoogd met ƒ2800, zyn deze perceelen by den afslag niet gegund, doch opgehouden. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 21 27 Mei. Datum. Uur Aantal. Gom. Eng. Btandk. 21 Mei. 8 30 9 45 7 16.2 22 8 30 9 46 8 16.9 23 8.30 9 45 7 10 8 21 8.30 9.46 8 16 2 25 8.30 9.45 7 10.9 26 8.30 9.45 8 16.9 27 8.30 9.45 8 16.8 Dit beteekont: Wanneer men 6 oubio feet 141.8 litere por nar van zulk gae verbrandt in een Bogg'e London-Argand-Standard bnrnor No. 1, met 24 gaatjes, wordt oen liebt verkrogen, dat in etorkte gelijk staat met 1G.2, 16.9 enz. BtandaardkaarBen, waarvan olke kaara 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur Torbranrit. 92.) „Wu willen hopen dat u zich slechts heeft te onderwerpen aan een formaliteit en niets meer. En alzoo niet twyfelend aan uwe onmid- deliyke invryiieidsstelling, raad ik u iulst dringend my te vergezellen." „Ik ben geenszins genegen dien raad te volgen. Eigen aangelegenheden dwingen my hier te blyven of wel ten spoedigste naar Weenen terug to keoren. Er zyn partyen aan 't hof, dio ik moet bywonen, krachtens ge- Ihoorte en rang, meneer!" De ambtenaar haalt de schouders op. „Dan zal ik myn plicht moeten vervullen en andere maatregelen moeten nemen. In de eerste plaats zal ik mu onmiddellyk tot de regeei'ing hier ter stede wenden. De nauwe band tusschen Pruisen en Weimar kan u niet onbekend zyn. Overigens hebben wy lang ge noeg tegenover elkaar gestaan om een aller nauwkeurigst signalement van u te ver spreiden." Dat was te veel. „En zulk een schande zoudt gy over myn hoofd brengen om een armzalige banknoot?" „Do Duitsche politie is streng, meneer Von Wienersteln! Zy vraagt naar stand noch rang." „Welnu. Het zy zoo! Ik zal met u gaan, maar wee den ellendeling, dien ex-secretaris, die zich aldus op my zoekt te wreken." Meneer Haverkamp bedaarde inmiddels, maar hy blyft ontstemd. Geen wonder! 't Liet geen twyfel, het misverstand zou straks zyn opgehelderd, maar lag do ver- wenschte Pruis er hem geen arrest om op? Was zyn vryheid niet belemmerd? Was hy niet gedwongen tegen wil en dank te Weimar te blyven, nu hy juist vorder wilde of naar Amsterdam terug, om zich te eerder den graaf tot schoonzoon te maken? 'tWas een wreed spel van het lot met zyn wenschen en hopen. Maar geen „politie" ter wereld, allerminst eene Pruisische, die er zich om zou bekreunen. De graaf pakt inmiddels zyn valies en ver wittigt daarna de dames zoo luchtig mogeiyk dat hy om zaken onverhoeds te Wiesbaden wordt geroepen, met volstrekte verzwyging van bet kardinale punt. Inmiddels moesten zy niet verzuimen het slot te gaan zien, zoomede de bibliotheek, het mausoleum en zooal wat meer van de merk waardigheden der stad, die hy nog haastig, op eene oude enveloppe, met namen noemde. Na beiden reeds de hand tot afscheid ge drukt en Nanda een feeder woord ingefluis terd te hebben, keert hu nogmaals terug om de laatste te bewijzen hoezeer hy haar in alles gedenkt. Doordien hy wel in Eisenach was geweest, maar niets van Eisenach had gezien, had hy haar eenigo bladzijden over die veste toegezegd en houdt woord door ze haar nog even te komen aanbieden. Na meneer Haverkamp verzocht te hebben de eigenlyke oorzaak van het gedwongen uit stapje voor de dames te verzwygen en zich tevens overtuigd te hebben dat wederzyds de kleine onaangenaamheid ten gevalle van de banknoot is vergeten en vergeven, volgt hy den ambtenaar naar Wiesbaden. Zyn onverwacht vertrek valt Marianne en Nanda heel wat minder zwaar dan Haverkamp, die niet alleen zyn gezelschap mist, maar zich bedwingen moet om zich niet to laten ont vallen in welke ongelegenheid die Herder hem juist brengt, nog na zyn vertrek; want dat het muisje een staartje zou hebben, vreest hy meer en meer. De politie zou niet tevreden zyn te stellen met de verklaring, die hy geven kon, en wat zou er het gevolg van zyn? Vruchteloos raadpleegt by zyne herinnering omtrent het punt in quaestie. Hy had by 't verlaten van Brussel de laatste Hollandsche banknoot gewisseld; dat kon hy bezweren. Dus waartoe zich te verontrusten? Von Wienerstein zou zich geene beschul diging aan laten leunen, die van allen grond was ontbloot. Hy zou zich wel uit het netelig geval woten te redden en evenzeer zyne eer behouden. Eindeiyk begint hy te gelooven dat die Horder zich heeft trachten te wreken. Wel raakt hy 't spoor geheel byster by de vraag, hoe een der gestolen nummers in zyn bezit kon zyn geraakt; maar die vraag had hy niet te beantwoorden. Inmiddels moet Nanda hare overspanning een weinig beteugelen. Of zy wil of niet, zy behoeft rust. Ook papa wenscht vroeg te bed te gaan, zoodat Marianne haren avond vry heeft. Min of meer aangestoken door Nanda's weetgierigheid, slaat zy het boekje over Eisenach op, nadat zy zich door 't kamer meisje heelwat had doen vertellen van de stad, die nu op hare beurt in feestdos werd gehuld ter eere van do verwachte, geliefde groothertogelijke familie. [Verrolg ommeeyle.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5