xeSSS^Tl De candidaat der liberalen, mr. I.i Va'vLiorj had maar enkele stemmen minder. De gemeenteraad van Dordrec^^G'nüemde tot directeur van de gasfabri_,K on hoogdruk- waterleiding den heer J. g H BakhuiS] ing6. nieur te s-Graven^g^ met stenamen tdgen Uit8ebrac^u jen heer J. D. Van dér Made. *<aar w(j vernemen, wordt door de oudere ■studenten der medische faculteit aan de hooge- uchool te Utrecht een verzoekschrift aan de Regeering gericht, waarbü wordt aangedron gen op de benoeming van dr. Von Eiscbberg. te Weenen, tot hoogleeraar in de heelkundG aan de universiteit aldaar, als opvolger van prof. Salzer. (N. R. C.) Naar men verneemt, hebben mrs. M. Van Heioma en N. H. Van Nes van Meer kerk wogens vergevorderden leeftijd hun 6ervol ontslag gevraagd als raadsheer in liet gerechtshof te Leeuwarden. Daar jhr. mr. O. De Maroes van Swinderen onlangs uit gc noemd hof naar dat te 's-Hertogenbosch ib overgeplaatst, zullen er dus drie raadsheers betrekkingen te Leeuwarden zyn te vervullen. In het jaar 1893 kunnen ter beschik king van den Gouverneur Generaal van Ned. Indib worden gesteld: a. om in administra tieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst acht en twintig porsonenb. om in rechterlijke betrekkingen daar te lando te worden goplaatst tien personen. Nadere bij zonderheden bevat de „StsCt." van heden. Mevrouw Sigrid Arnoldson heeft in de Italiaanscbe opera van Covent-garden te Lon den schitterend gedebuteerd met Carmen, hare beste rol volgens het oordeel der Engel- schen. De prins van Wales, de hertog van York en diens verloofde, prinses May, gaven het sein voor de toejuichingen. De „Rantzau" zal spoedig in dien schouw burg worden opgevoerd; Mascagni zal over komen voor de laatste repetities te Londen. De hoogste prijs der loten Paleis voor Volksvlijt is heden gevallen op Serio 1347 No. 17. Tijdens het dejeuner ten raadhuize bij de feesten te Hoorn werd het navolgende telegram verzonden aan H. M., na het uit brengen van den dronk op de koningin te Flims „Het gemeentebestuur van Hoorn, met zijne gasten de onthulling vierende van hot stand beeld van Jan Pieterszoon Coen, veroorlooft zich eerbiedig Uwe Majesteit aller hulde over te brengen, (get.) Zimmerman, burgemeester." Hierop is Let volgend antwoord ontvangen aan het adre6 van den burgemeester: De Koningin-Regentes draagt mij op, U Hr. Ms. dank over te brengen voor de ge brachte hulde. Hd. betreurt, met de Koningin niet tegenwoordig te kunnen zijn, doch koes tert do beste wenschen voor het welslagen der feestelijke onthulling van het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen. (get.) Adj. Van den Bosch. Het stoomschip „Soerabaia", van Rot terdam naar Java, vertrok 30 Mei van South ampton; de „Menelaus", van Arasterdam naar Java, arriveerde 29 Mei te Liverpoolde „Amsterdam'van Rotterdam naar Nieu w-York, passeerde 1 Juni Prawlepoint; de „Glaucus", van Penang naar Amsterdam, passeerde 31 Mei Dover; de „Prins Frederik Hendrik", van West-Indib naar Amsterdam, passeerde 31 Mei Ouessantf de „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 31 Mei van Suez; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Mei te Genua; de „Maasdam" arriveerde 30 Mei van Rotterdam te Nieuw- York;* de „Merapi", van Batavia naar Rot terdam, vertrok 31 Mei van Port-Saidde „Prinses Sophie" vertrok 31 Mei van Batavia naar Amsterdam; de „Werkendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 31 Mei Lizard gepasseerd; de „Burgemeester DenTex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 31 Mei te Genua en vertrok van daar den zelfden dag de „Didam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 1 Juni Lizard: de „Rotterdam", van Rotterdam naai* Nieuw-York, vertrok 1 Juni van Boulogne-sur-Mer; de „Zaandam" arriveerde 30 Mei van Rotterdam te Baltimore. Gemengd Nieuws. Volgens het Weekblad voor Incou rante fondsa* zyn in de week, eindigende 30 Mei, verhandeld de aandeelen Leidsehe Ihiinwatermaatsehappy tegen 125 pet. Regenten van het Hópital wallon alhier werden wederom verrast met eene gift van f 30 van N. N. voor het doel, onlangs in ons blad vermeld. li'OIc-i .c.vs.i'J<cZtj&iUz y.»tvy.«/vW.- Opgave van het vervoer en de opbrengst van den Rfjniimdsehen Stoomtram weg gedurende de maand Febr. 1S93Reizigers aantal 22,GS0; opbrengst ƒ2,888.83goederen en diversen 433.75. Totaal ƒ3,322.58. Van 1 Januari tot ultimo Febr. 1893: Rëizi- gersaantal 45,873; opbrengst 5,865.S2°; goe deren en diversen/ 1,523.22. Totaal ƒ7,389.045. Per dagkilometer bedraagt dit f 13.916. A. Willemso, die door de Haagsche rechtbank wegens zware mishandeling, welko den dood ten gevolge heeft gehad, gepleegd 'o Ter-Aar op Elisabeth Van der Kaay, tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is heden in hooger beroep door het gerechtshol te 's Gravenhage, overeenkomstig het requi *itoir van het O. M., schuldig verklaard aan doodslag en veroordeeld tot gevangenisstra.' van vjjftien jaren. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den deurwaarder by dat Hof, H» A. M. v. G., uit zyn ambt ontzet. Een heer is in een koffiehuis te 's Gravenhage de dupe geworden van zg. „kwartjesvinders". Hij verspeelde in korten tyd ruim ƒ100. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. Bij vonnis van de arrond.-rechtb te 's Gravenhage werd heden veroordeeld S. V., koopman aldaar, wegens diefstal, tot 1 jaar on 6 maanden. De beide andero beklaagden, M. H. M. Z. en Th. H., die mede terechtstonden wegens diefstal en heling, werden vrijgesproken met last tot onmiddellijk ontslag uit de voorloopige hechtenis. Th. H., oen 17-jarige koetsier, die verloden week met nog twee andere be klaagden voor de Haagsche rechtbank terecht stond wegens diefstal van boter, enz., doch die heden daarvan werd vrijgesproken, had zich thans wederom voor genoemd rechts college te verantwoorden en wel ter zake, dat hij in den nacht van 5 op 6 Maart 11. op het Plein te 's-Gravenhage den heer V. onverwacht een messteek zou hebben toe gebracht. Beklaagde gaf op van niets te weten, doch verschillende getuigen verklaarden bekl. op tijd en plaats voormeld gezien te hebben. Bekl. zou zich toen woest hebben gedragen en in vechtpartijen betrokken zijn geweest. Het O. M. requireerde bekl.'s veroordee ling tot 18 maanden gev.-straf., en voorts, op grond dat bekl. gevaarlijk moest worden geacht voor de maatschappij, onmiddellijke inhechtenisneming. De rechtbank besliste, na in raadkamer to zijn geweest, dat voor onmiddellijke inhech tenisneming geene termen bestaan, en be paalde de uitspraak omtrent de zaak zelve op hedon over 8 dagen. Wegens diefstal verscheen tevens voor de zelfde rechtbank eene als dame gekleeie 22- jarige dienstbode. Zy had in Juni, Juli en Augustus 1892 ten nadeele barer meesteres verschillende goederen ontvreemd, volgens hare opgave met het doel om die aan eene vriendin ten geschenke te geven, die een „pen sion" zou beginnen. Uit haar verleden bleek niet van vroegere oneerlijkheid, maar wel van een ongunstig gedrag. Het O. M. wees er op, dat eerst tot ver volging was overgegaan nadat andere mid delen tot botering van bekl. waren beproefd, zonder echter tot het gewenschte resultaat te hebben geleid. Het vorderde thans be klaagdes veroordeeling tot drio maanden ge vangenisstraf. Mr. F. J. Munzebroek verzocht als verde diger dat aan bekl., die voor de eerste maal terechtstond, voor dit speciale geval eene geldboete mocht, worden opgelegd, waarvoor z. i. wel termen waren. In Den Haag is overleden de kunstschilder W. Van Deventer. Sinds acht dagen hadden zijne buren in de Rembrandt- straat, waar hij woonachtig was, niets van hem vernomen. Dit gaf aanleiding tot een bezoek aan zyne woning, waar men hem op den grond liggende gevonden heeft. Men vermoedt dat hy, door eene beroerte getroffen, van zijn stoel gevallen is. Door de politie te Gouda is aan gehouden zekere H. S., die daar in beschonken toestand over straat liep en een vrjj aanzienlijk bedrag aan bankpapier in een aangeteekender. brief bij zich had. Deze brief was geadresseerd aan het bureel „Veritas", Binnenkantte Am sterdam, en bij nader onderzoek bleek bet. dat de gearresteerde H. S. aan dat bureel kantoorlooper was. Maandagmorgen was hy aan het postkantoor een aangeteekenden brief met ƒ450 en een postwissel van ƒ50 gaan -•yrcang^^Sro.'i.Wf.----•■*Y&tsZjSr-JxiSt haleiiv maar nadat hij het geld in ontvangst had genomen, was hij niet naar het kantoor teruggekeerd, maar had hy het er eens goed van genomen en was toen per spoor naar Gouda gereisd. Ruim vierhonderd guldon en den postwissel had hy nog b(j zich. Do gearresteerde is een gepensfonneord sergeant van het O. I. leger. ••In" eene dor zijstraten van liet Oranjeplein te 's Gravenhage kregen gister nacht drie mannen twist over de vordeeling van het geil van den verkoop van een oud vloerkleed. Dengeen, die het geld in den zak had, werd met een scherp voorwerp oenc wonde in het achterhoofd toegebracht door oen van de twee. De vermoedelijke dader is voor lopig door do politie aangehouden on do ver wonde werd naar het ziekenhuis overgebracht. Op verschillende plaatsen hier to lande vertoonde zich gisteravond eon zeld zaam verschijnsel: een regenboog lang na zonsondergang. Omstreeks halfelf was hy in het noordwesten als een wijden lichten boog .juist even tegen den donkeren hemel te on derscheiden. De regenboog was ditmaal we gens don stand der zon kleiner dan een hal ve cirkel. Dieven bedrogen. Te Amster dam, in een „café" in de Warmoesstraat, zaten eenige kwartjesvinders kaart te spelen, toen oen bezoeker binnenkwam. Onmiddellijk werd de nieuwgokomene uitgenoodigd mede een kaartje te leggen, wat deze werkelijk deed. De gewone taktiek der kwartjesvinders is, don te bestelen man eerst flink te laten winnen en de bezoeker won dan ook f 26. Hy zei toen met een ernstig gezicht zich voor eene noodzakelijke boodschap even te moeten verwijderen. Niets kwaads vermoedende, liet men den man gaan, die, buiten gekomen, beenen maakte met de gewonnen f 26 en nog terug moet komen om 't spelletje voort te zetten. Gemeenteraad van Aarlandervccn. Openbare vergadering van Woensdag 31 Mei. Voorzitter: de Burgemeester. Absent, zonder kennisgeving, de heeren W. Van Egmond en mr. C. Van der Lee. De notulen der voorlaatste vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is de herstemming over het voorstel van den heer M. Van Muiswinkel, om te adviseeren tot vermindering der jaar wedde van den secretaris met de vijftig gulden, waarmede die jaarwodde op het initiatief des Raads van 26 November 1890 door de Gedeputeerde Staten was verhoogd. Tot nadere ontrading van dat voorstel legt Je voorzitter namens B. en Ws. over een vergelijkenden staat van secretaris-bezoldigin gen, met emolumenten, in een twaalftal ge lijksoortige gemeenten in dit gewest, met de mededoeling voorts, dat hy het voorstel, in cas van aannemiDg, by de Gedeputeerde Staten niet zal kunnen steunen. Na verdedi ging door den heer P. J. Van Niekerk en den voorsteller en bestrijding door den heer J. Van Borssum Waalkes, wordt het voorstel met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. De Raadscommissie voor de Strafverorde ningen rapporteert by monde van den voor zitter als volgt: De Raadscommissie voor de Strafverorde ningen, bedoeld in artikel 166 der Gemeente wet, heeft, ter voldoening aan artikel 177 dier wet, onderzocht aan welke van de bepalingen van het algemeen politie-reglement voortdurend kracht- is toe. te kennen en heeft, naar aan leiding van dat onderzoek, de eer aan den Raad verslag te doen als volgt: Artikel 9 en 10. Ofschoon het der aan dacht niet is ontgaan, dat, in weerwil van het gebod van artikel 9, 1ste lid, tot sluiting der herbergen des avonds om 10 uren, die van G. Huisman en C. J. De Witt tot 11 uren open bl(jvén, ziet de commissie daarin geen bezwaar, vermits het tydstip van 10 uren, ook in verband met de laatst aankomende treinen, noodwendig aanleiding moet geven tot de toepassing der dispensatie „om bijzon dere redenen", in artikel 10 voorgeschreven. Artikel 17 6°. Deze bepaling heefr, ten ge volge van het voorschrift van artikel 19, laatste lid, van het provinciaal reglement op do wegen en voetpaden in dit gewest van rechtswege opgehouden te gelden. Artikel 17 10°. De commissie kan nietr.a laten ten aanzien van deze bepaling de aandacht te vestigen op het arrest van den Hoogen Raad van 7 November 1892, bevestigende het vonnis van den kantonrechter te 's-Graven hage, waarby verbindende kracht werd ontzegd aan bepalingen als de onderwerpelyke, onder opmerking, dat, zoolang deze jurisprudentie geldende is, do toepassing van het artikel daardoor uitteraard wordt gevitieera. Wel is waar neemt de Hooge Raad aan de bevoegdheid van den gemeenteraad om voor schriften te geven in hot belang der openbare orde en bepaaldelyk tot beveiliging van heb openbaar verkeer bij het venten van druk werken, doch de ondervinding heeft geleerd, d&t er tot heden in deze gemeente «aan zoo danige bepalingen nog geene behoefte heeft bestaan Art. IS. Uit het tweede lid van dit artikel zullen, met het oog op het tweede lid van artikel 25 van hot provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, behooren te worden geroycord de woorden: „zoomede het dryven van vee." Art. 19. (lis) Ook dit artikel is door het bepaalde van artikel 24, laatste lid, van het hierboven genoemde provinciaal reglement vervallen. Art. 20. Nadat de voorzitter uwe commissie had gewezen op de bezwaren, ondervonden bij de toepassing van artikel 20, rakende het samenscholen op de Alfensche brug, is zy ge leid tot het voorstel om het bestaande artikel 20 te doen vervallen en vervangen door d© navolgende bepaliög: „Niemand mag, op de Alfensche brug, hare aanhoorigheden of oprit, het voor hare bediening en onderhoud benoodigd personeel uitgezon derd, zitten of stilstaan, tenzjj de brug is opgehaald. Ook het zitten of stilstaan op de Aarbrug is verboden." Op deze wyze stelt men zich voor. dat aan het bestaande euvel op afdoende wyze door de politie een einde kan worden gemaakt. Art. 29, handelende over het cempen of overkluizen van schadelijke slooten, gaf uwer commissie aanleiding tot het uitspre ken van de wenschelykheid, dat de Raad zich over den inhoud van dit artikel uitdruk kelyk zal uitspreken, vermits b(j eventueel© toepassing van art. 180 der Gemeentewet, het artikel zich op moet lossen in eene ci viele procedure tegen den nalatigen delinquent en tot het voeren van die procedure de in stemming des Raads een hoofdvereischte is. Mitsdien stelt uwe commissie voor, om het artikel, waarvan de doelmatigheid moeilyk kan worden ontkend, opzettelijk onder uwe aandacht te brengen, ten einde daaruit in voorkomende gevallen by de toepassing meer dere kracht te putten. Art. 30. De ondervinding, vooral van den laatsten tyd, heeft bewezen, dat dit artikel eenige verscherping behoeft, vermits in weer wil van de keuringen, maar al te veel on bruikbaar vleescb in consumptie wordt ge bracht; mitsdien stolt uwe commissie voor: lo. Aan het voorstel toe te voegen ae facul teit tot keuring van het vleesch, afkomstig van vee voor de slachtbank bestemd, en voort© aan de hand van het arrest van den Hoogen Raad van 30 December 1892, aan het artikel toe te voegen„vleesch en visch, waarvan het gebruik schadelijk is of vermoed wordt te zyn voor ae gezondheid, wordt op last van B. on Ws. ten koste van den eigenaar.begravenvoorts hierop te laten volgen: „het goedgekeurd© vleesch moet Voorzien ztfn van voldoende gemeentelijke stempelmerk'en, alvorens op eenigerlei wyze te mogen morden vervoeidof in consumptie gebracht." In verband hiermede zou de vervanging van den tegenwoordigon technischen keur meester, door een meer wetenschappelijker* als b. v. de rijksveearts D. A. De Jong, aan beveling verdienen, met opdracht tevens, om in ieder bijzonder geval den termyn van het ir> consumptie brengen met juistheid te bepalenl Ten slotte meent uwe commissie de aan dacht te moeten vestigen op de wenschelykheid eener verscherpte toepassing van artikel 101 van het algemeen plaatselijk politie-reglement, rakende het toezicht op de schoorsteenen en stookplaatsen, terwyl eeoe redactieverbetering van het 2de lid van artikel 102 niet over tollig voorkomt. Na eenige nadere toelichting door het lid der commissie den heer Waalkes en weder legging van enkele opmerkingen der heeren P. J. Van Niekerk en C. Boer door den voor zitter, wordt het rapport onder dankbetuiging aanvaard en dienovereenkomstig eenparig be sloten. Op voorstel van B. en Ws. by acclamatie vastgesteld een besluit model B. begrooting 1892, in duplo, tot het doen van de noodige ai- en overschrijvingen op die begrooting ter afslui ting van den dienst, wa?^by tevens wordt voorgedragen een bedrag van 754.88'/., we-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2