So. 10207. Vrijdag 2 .Timi. A". 1893. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 1 Jnni. Fc "i i l leton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden por S maandenf 1.19. Franco per post1.40. j Afzonderlijk# Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. I Officiëele Eenni«Eevin|(en. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 dor Verordening van den llden No- Hhember 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881); I Brengen ter algemeene kennis dat tot bet doeil Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderw ijs, gelegenheid zal gege- [ven worden: I voor die voor voorbereidend meer nitgobreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw an de Oude Vest; voor die voor moer uitgebreid lager onderwijs: der löte klasse, voor jongens, in het schoolgebouw sen do Aalmarkt; «Ier lsto klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw Qcen do Boommarkt; der 2do klasse, voor jongens, in het schoolgebouw ian do Pietcrekerketraat; der 2de klasse, voor meisjes, in bet schoolgebouw [tan de Breestraat; cn wel van den öden tot en met den I7eten Juni e. k-, dagelijks (den Zondag uitgezonderd), I van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven- dien van halftwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, TJÊf KANTER, Burgemeester. 1 Juni 1893. E. KIflT, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de beer N. Adriani, geboren te Oud-Loosdrecht, be- corderd tot doctor in de taal- en letterkunde van den Oost-indischen archipel, na verdedi ging van een academisch proefschrift, getiteld Sangireesche Spraakkunst." Aan dezelfde universiteit is het candidaats- examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, afgelegd door den heer G. Visser; het can- didaats-examen in de wis- en natuurkunde door den heer E. Van Everdingen Jr., en het doctoraal-examen in de Nederlandsche letteren door don heer W. Van Everdingen. By de Leidsche Spaarbank word in de maand Mei ingelegd f 66,678.76 en terug betaald f 70,289.63, terwijl zijn afgegeven 108 nieuwe on geheel afgelost 92 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9578 deelhebbers bedroeg op uit. Mei f 1,766,741.99. Gedurende de maand Mei is er ten post- kantore te Warmond ingelegd f 1659.30. Terugbetalingen in dezelfde maand f 169.66. Gedurende die maand zijn uitgegeven 8 nieuwe boekjes, zoodat het aantal thans in omloop zijnde boekjes 288 bedraagt. De heer J. H. Gunning, candidaat tot den H. D. te Oosthem, heeft voor de beroeping naar Benthuizen bedankt. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Medemblik ds. C. Woutman te Boskoop. De collecte voor noodlijdende kerken en personen heeft te Benthuizen opgebracht eene som van f 4.39'/2. Men meldt uit BoskoopAlle bewoners van Snijdelwijk, gemeente Waddingsveen, grenzende aan deze gemeente, wenden bü de betrokken autoriteiten ernstige pogingen aan om bfl ons ingelijfd te worden. Voor de annexatie van een gedeelte der gemeente Wadding6veen bij Boekoop is veel te zeggen, vooral uit het oogpunt vaD ODder- wijs, politie, enz. Er zijn huizen gebouwd op grond, gedeeltelijk aan onze gemeente en ge deeltelijk aan Waddingsveen behoorende, zoodat men niet zeker kan wezen in welke gemeente iemand geboren of overleden is. Zoo behoort ook over ongeveer een kwartier gaans de helft der Gouwe tot de eene en de aDdere helft tot de andere gemeente, wat met drukke stoom- en scheepvaart tot verwarring aanlei ding kan geven. Naar men verneemt, is men hier niet onge negen, onder zekere voorwaarden, met eene inlijving van Snijdelwijk genoegen te nemen. Gelijk wij gisteravond reeds meldden, is gisternamiddag te 5 uren, te midden van zijne werkzaamheden bij het college van den Raad van State, in welks gebouw h(j zich nog bevond, te 's Gravenhage plotseling overleden de heer jhr. mr. G. C. J. Van Reenen, minister van Staat, vice president van den Raad van State. Zijn dood volgde b(jna onmiddellijk op eene beroerte, welke hem trof. De ontslapen hooge Staatsdienaar was vroe ger burgemeester van Amsterdam en had voor de hoofdstad zitting in de Tweede Kamer van Mei 1858 tot Sept. 1869, waarvan verscheidene jaren als voorzitter. Als zoodanig verklaarde hy in Mei 1868 niet meer in aanmerking te willen komen. Later, nl. van Februari 1870 tot Sept. 1875, nam hy opnieuw in de Tweede Kamer plaats en hy oefende toen een beslis- senden invloed uit op het lot van de Kieswet- Geertsema en daardoor tevens op het lot van het Ministerie Van der Putte Geertsema. Weldra daarna volgde hy baron A. Mackay van Ophemert op in de hooge betrekking van vice president van den Raad van State, welke hy tot zyn dood vervulde. In die waardigheid had hy rechtens zitting in den Raad van Voogdy van H. M. de Koningin. In het veelbewogen jaar 1853 trad hy als minister van binnenlandscbe zaken op, maar slaagde niet in het tot stand brengen van eene wet op het lager onderwys, hetgeen een einde maakte aanzyne ministeriöele loopbaan. Hy was een staatsman van gematigd con- 6ervatieve beginselen en bezat in hooge mate het vertrouwen der Kroon. Tydens de ziekte van Z. M. Koning Willem III oefende hy als hoofd van den Raad van State met dit Staatslichaam het Koninklyk Gezag uit. De betreurde ontslapene was in alle krin gen der maatschappü hoog geacht, zoowel door zyne welwillendheid als door zyn vrien- deiyken en hartelyken omgang. Het plotselinge sterfgeval veroorzaakte gistermiddag in het gebouw, zooals zich laat begrypen, groote oatsteltenis, ook onder de leden van de Tweede Kamer, die na afloop der vergadering nog eenigen tyd in het aan grenzende lokaal van de Tweede Kamer byeen- gebleven waren. Onder hen bevond zich ook nog de heer Van de Velde, des ontslapenen schoonzoon, wiens schoonvader reeds den laatsten adem bad uitgeblazen, toen hy in allerijl naar hem henen gesneld was. Tydens het treurige voorval plaats greep, was de heer Van Reenen in de zaal voor de bestuursgeschilien, alwaar hy gisteren de zitting, had gepresideerd, in gesprek met den Staatsraad jhr. Van Eysinga. De vice-president werd eensklaps ongesteld en viel in bewus- teloozen toestand tegen den grond. Oogen- blikkelyk werd beproefd den waardigen man met de eerste hulpmiddelen, welke onder het bereik lagen, by te brengen, terwyl inmiddels boden werden uitgezonden om geneeskundige hulp in te roepen. Na verloop van weinige minuten was het leven echter uitgebluscht en dr. Blom Cóster, die het eerst verscheen, kon slechts den dood van jhr. Van Reenen con- stateeren. Het ïyk verbleef in het vertrek, alwaar de hooge staatsdienaar stierf, tot gisteravond te 9 uren, toen het door de familie in ontvangst werd genomen en op eene raderbaar, door dragers van de begrafenis, maatschappij onder directie van den heer Hansen, naar de woning des overledenen in de Parkstraat overgebracht. Do referendarissen en commiezen van Staat deden het stoffelyk overschot in het gebouw van den Raad van State tot aan den hoofd uitgang uitgeleide. Het door de Commissie van Rapporteurs voor de wetsontwerpen betrekkelijk het kies- recht vastgestelde eindverslag bevat niets als het gewone formulier, waarby de commissie de openbare beraadslaging over de ontwerpen genoegzaam voorbereid verklaart te zyn. By de te Haarlem gehouden Staten- verkiezing werden 2869 st. uitgebracht. Van onwaarde 37; volstrekte meerderheid 1417. Jbr. mr J. IV. G. Boreel van Hogelrnden, burgemeester van Haarlem, verkreeg 1445 st. en is dus verkozen. Op dr. Van Eoijen (a.-r.) werden 383, op den heer BeynesiR.-K.) 850 en op den heer Braam (R.-K.) 104 st. uitgebracht. By d» gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Gelderland, kiesdistrict Geldermalsen, werden 1300 stem men uitgebracht, waarvan 23 van onwaarde. De heer P. H. Den Ouden, notaris te Waar- denburg, verkreeg 893, en de heer H. H. G. Van Everdingen, burgemeester van Beusichem en Zoelmond, 361 stemmen, zoodat ae heer Den Ouden gekozen is. De minister van buit. zaken brer.gt ter kennis van belanghebbenden, dat de verbods bepalingen op den invoer van sommige arti kelen uit Nederland in Oostenryk-Hongarjje, welke verleden jaar ten tyde van het voor komen van cholera-gevallen werden uitgevaar digd, thans wederom zyn ingetrokken. Op het door den kunstschilder C. Bis- schop vervaardigde portret van do Koningin- Regentes, dat, zooals men zich herinnert, dezer dagen door de voogden van bet St.-Anthony- gasthuis te Leeuwarden aan die gemeente is ten geschenke gegeven, zyn twee wapenschil den aangebracht, dat van Nederland en van Waldeck-Pyrmont. Aangezien volgens oud gebruik de op de portretten voorkomende familiewapens het rechtsgeplaatste dat van den vader en het ander dat van de moeder van den afgebeelden persopn voorstellen, zal het nageslacht door die wapens in de verkeerde meening worden gebracht, dat het portret voorstelt eene doch ter van don Koning der Nederlanden en van de Prinses van Waldeck-Pyrmont, zynde de Koningin Wilhelmina. (Tel.) Te Amsterdam is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer P. A. Le Mahieu, oud-in specteur van administratie by de Ned. marine. De bisschop van Haarlem heeft gisteren den eersten steen gelegd voor de in de ge- meonte Velzen te bouwen nieuwe kerk. Nadat eerst de mis in de oude kerk was bediepd, had in het byzyn van eenige geeste- ïyken de eerste steenlegging op eenvoudige wyze plaats. By de verkiezing van een lid der Prov. Staten te Utrecht (ter vervanging van wylen jhr. Van Weede van Dykveld) is gekozen mr. N. De Ridder (ant.-revol.), subst.off. van just, by de arrond.-rechtbank en lid var, den gemeenteraad te Utrecht. 94.) Twee a drie dagen zyn my daartoe vol doende. En dan keer ik terug en kom u halen om onze opwachtiDg te maken aan den Brusselschen ambtenaar van den burgerlyken stand, om tegenover Marianne Vilainalsmyn wederhelft houw en trouw te zweren tot in den dood, dien ik, tusschen twee haakjes, hoop dat my, ondergeteekende, nog menig, menig jaar gunnen zal, want om u de waarheid te zeggon, Vilaintje, ik geloof dat ik nu eerst begin te leven. Waarlyk, je maakt me jong opnieuw 1 Neen, laat me liever de waarheid zeggen: 't geval wil dat ook de kantoorzor- gen ophouden op denzelfden tyd od die heb ben my eigenlyk oud vóór den tyd gemaakt. Een schoonzoon als Von Wienerstein brengt alles in 't reine." Nanda's binnentreden zy was wat langer blyven liggen breekt den woordenstroom af, waarmede haar vader, in tegenstelling zyner vroegere kortheid en beknoptheid, Marianne voor zyn plan zoekt te winnen. Nu, dat kostte weinig moeite! Hy begroet Nanda dan ook zóó opgewekt dat zy in de dwaling geraakt alsof ook hy zich vryer gevoelt nu Von Wienerstein afwezig is. En by laat haar in die dwaling door alleen over eigen zaken te 6preken. Nu, niemand kon die met grooter belang stelling aanhooren dan Nanda, die, in tegen- stelling van elke andere volwaseen dochter, zich meer en meer in het vaderlijk bosluit om te hertrouwen, nu zyne keus op Marianne was gevallen, verheugde. De vroegere schoolmeisjes-genegenheid voor de oudere vriendin was weder in al haren gloed ontwaakt. Evenals destyds had zy zich in de laatste dagen als een klimop om den eik geslingerd. En zy had deelneming, raad en troost gevonden in de zoo bange uren, welke nog zoo pas tot het verleden behoorden. Wat Marianne zelve betrof, zy verdiende Nanda's kinderlyke genegenheid ten volle. Nanda mocht gerypt zyn door de ervaring dier laatste weken, Mariannes betere natuur was er door ontwaakt. Niet langer gebukt onder de noodzakelyk- heid zich een eigen huis te veroveren, zich een breeden weg te banen en daardoor de wegen barer ouders te verlichten, ja, zoo mogelyk hare zusters nog te kunnen voort helpen, werd zy steeds natuurlijker, toegeef- ïyker, minzamer, ja, door don omgang met Nanda en den ietwat lastigen aanstaanden echtgenoot, sleten zich de scherpe hoeken van haar karakter vanlieverlee rond, zoodat zy als veel vriendelyker in de onderlyke woning stond terug te kecren, in 't bewustzyn het laDg gezochte doel gevonden te hebben, nl. in 't huwelyk te zullen tredenniet om het huweiyk of getrouwd te heeten, maar om zich een thuis, een werkkring te zien ont sluiten, dien zy ten bate van anderen kon bestieren, zoowel als tot bevestiging van eigen vrede eu geluk. Sedert zy zich bewust was iets van tweede en derde te zyn en niet langer liet vjjfde rad aan een wagen, was haar gemoed tot rust gekomen en vroeg zy zichzelve keer op keer af „Wat kan ik toch doen om 't geluk der- genen te bevordoren, die nog een thuis had den, zooals ik nooit heb gekend?" De bankier was haar geworden een voor werp van zorg; iemand, wiens dagen zy moest trachten te veraangenamen; Nanda een voorwerp van liefde, aan wie zy zich met hart en ziel sloot, naar gelang zy meer sym- j pathie openbaarde en een gemoed, dat met haar gevoelde. Hoofd en hart beiden waren dus bevredigd. In aangename stemming wandelt het drie tal naar het grootbertogeiyk slot op den dag, dat de doorluchtige familie Eisenach bezocht. De portier woont in den westelyken vleugel tegenover de hoofdwacht, want het gebeele gebouw ligt in een vierkant. Men heeft slechts by hem aan te scbelleD en hy is bereid de bezoekers, altyd tydens de afwezigheid van 't gezin, rond te leiden en velerlei uit te leg gen, wat zonder gids minder genietbaar zou zyn. In gewonen rondloidenden trant be halve dat hy hartelyke lofspraak van het regeerend Huis by herhaling ten beste gaf verhaalde hy hoe het slot onder Ernst August in 1775 verbouwd was, hoeveel het sedert had geleden door een brand, maar in 1803 belangryk was vergroot. Na alles in het byzonder en ook de feest zalen bezichtigd te hebben, van wier galery zij vroeger een blik op den feestdisch had den mogen werpen, merken zy op dat die galery door twintig zuilen werd ge dragen. Wordt rcrro?.;c

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1