10206. Donderdag 1 Juni, A«. 1893. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. It nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. I o-üctober-vereeniging. Leiden, 31 Mei Feuilleton. TWEE VOOR EÉN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: r Leiden per 8 maanden1.10. renc# per post1.40. »nderlöke Nommere0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Ten 16 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Gkootere letters naar plaatsruimte. Veor het incaeeaeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. jfllciëel® KenuisgeviBgen. frgeweeeter en Wethouders van Leiden brengen \zo ter algemoene kennis, dat do gelegonheid do in ineohrijven van leerlingen voor oogore Burgerschool voor Jongens .Dg'steld op Dinsdag 6, 13 en 20 Juni a. e., voorunddagfl van 10 tot 12 uren, en dat de jiusiö-oxamens zullen plaats hebben op dor dag, Yrydag on Zatordag C, 7 en 8 II b s., aanvangende des morgens te 9 uroD, beide bpt ejboolgebouw aan do Pietorakerkgracht. Burgemeester on Wethouders voornoemd, leidên. DE KANTER, Burgemeester. 0 Mei 1893. E. KIST, Secretaris. Do Y. zitter van den Raad der Gemeente Ldden rengt deze ter kennis van de kiesgerechtigden, ttjdc verkiezing van één lid van de Provinciale laten \:.n Zuid-Holla id, tor vervulling der vacature, ntslaaii door hot overlg-len van den liter mr. J. ■'h.lBUYö, zal plaats hebben op Dinsdag den Sden Juni 1893, van des voormiddag* negen tot lags v vj f uren. 1 .Ti, De Voorzitter voornoemd, 93. DE KANTER. den Juni namiddi Lei 1 Hei 1 <9: In do Stadszaal (kleine zaal) werd gister- wórd do algemeene leden vergadering van oleiigc-noemde Vereeniging gehouden, inge- olge art. 9 van haar reglement, llleieorst opende de voorzitter, de heer N. irluwer, haar, waarna door den secretaris, en heei Pel. Driessen, de notulen der vorige eAadering werden gelezen, welke goedge- ejrd orden. Vervolgens heette de voorzitter ekiei .ve bestuursleden de hoeren H. Paul en •br. Corts, als zoodanig welkom en deed itnelfdo wat betreft den opvolger van den oer fy.ilomonson, als vertegenwoordiger van et Le dscli Studentencorps bij de 3-October- oreemging, van welk corps ook het nieuw- enoemde besluurslid praeses is. Aan de orde was alsnu het benoemen eener ommi: -ie van controle, opgemaakt uit dubbel- allen, jevormd door de vorige dorgelyke com- aissie. Tot stemopnemers werden mot den loer Corts (bestuurslid) benoemd de heoron 'ilippo en Den Houter. De dubbeltallen luidden .Islvolgt: lo. mr. C. M. Dozy en A. Engel; iolj. M. Helling en M. W. Jaeger; 3o. A. J. .Vitmaos en J. B. Zuurdeeg. De uitslag der itemming was, dat, volgens rapport des leeren Filippo, verkregen hadden de heeren )ozy 87, Engel 23, Helling 76, Jaeger 36, itmans 36 en Zuurdeeg 75 stemmen; zijnde Izoo gekozen do heeren Dozy, Helling on Zuurdeeg. Er waren 114 stemmen uitgebracht, waarvan 2 van onwaarde. Den gokozenen, die niet aanwezig waren, zal van hunne benoe ming worden kennisgegeven. Thans kwam de bespreking der feestviering aan de orde. Wat het ochtendgedeelte betreft, het zal geljjk zijn aan dat op vorige ontzet feesten koraalmuziek rond het Monument op het voor elk toegankelijke Van-dor-Werf- park; uitdeeling aan behoeftigen op dezelfde wjjze bd naar denzelfden regel als verleden jaar; (aangevuld met carillon-spel en waterspron gen uit de fontein op de Vieclimarkt van wege de gemeente). In hoofdzaak zal ook het avondfeest geljjk zjjn aan dat van andere jarenkermis op het Schuttersveld, dat altijd nog een geschikt terrein is gebleken, volgons het bestuur ook bjj ongunstigen toestand en ongunstig woder, als b. v. verleden jaar; de gebruikelijke concerten on tot slot vuurwerk. Eene voor velen zeker gewichtige mede- deeling van den voorzittor was deze, dat do dansvloer op het Schuttersveld nog aanmer kelijk zal wordon uitgebreidde behoefto daar aan heeft zich doen gevoelen. Wat de middagfeestviering aangaat, deelde de voorzitter mede dat het bestuur thans dienaangaande eene gemakkelyko taak had gehad, wat het ontwerpen betreft. Den dag vóór de Mei vergadering van 1892 ontving het bestuur een schrijven van oen lid, aangevende een, hoewel vaag, plan voor feestviering, waarvan het dit jaar wenschte gebruik to maken. Teen kwam hot te laat in, nu kon het dienen. De middagfeestviering zal thans bestaan in een hoepel Wedslryd, dus in het 't vlugst hoepelen (voor jongens)daarmee zal gepaard gaan een wedstrijd in het versieren van hoepels (vooral voor meisjes). De versierde hoepels zullen des morgens worden tentoon gesteld in de groote zaal der Sladszaal. Voor den eersten wedstrijd zullen door de Vereeniging worden verschaft (jzoron hoepels van gelijke afmeting, dikte, enz., met eene gedrukte aanwijzing er bü, om de deelnemers, die hunne hoepels ook willen versieren, een beetje te paard te helpen. De meisjes zullen houten hoepels bekomen, root keuze van grootte. Met de versierde hoepels zal langzaam door de versiersters gehoepeld worden naar het terrein, waar de uitreiking der bekronin gen zal plaats hebben (vermoedelijk het Schuttersveld.) Van de gelegenheid, door den voovzilter aangeboden tot het maken van opmerkingen, werd door eenigo heerenleden gebruik gemaakt. Er werd ten eerste gewezen op het brengen van meer hulde aan Van der Werf, als bjjv. door het telken jare. hechten van oen lauwer krans aan het monument op het Park, waarop de voorzitter o. m. antwoordde dat or voor gewaakt moet worden dat men eene hulde, hoewel in dit geval zeer zeker niet te mis prijzen, haar karakter niet ontnemo, dat ze geene gewoonte worde, en dat het wel mogelijk was dat bjj eene volgende feest viering weer eens eene groote hulde zou gebracht wordon aan den held van het Ontzet, geljjk bij do eerste feestviering der Voreerii- ging geschiedde. Op een uitgesproken denkbeeld, om den wedstrijd meer aantrekkelijk to maken, ook voor omwonenden van Leiden, door hem uit te breiden en er b. v. weer oen vliegerwed strijd aan te verbinden, werd door den voor zitter geantwoord dat het bestuur niet gaarne al zijn kruit opeens verschietbovendien was eene vorige maal de vliegerwedstrijd alléén voldoende, ja, had te uitgebreid kunnen wor den, zoo hij geheel had kunnen worden uit gevoerd volgens programma. En vlieger- èn hoepelwedstrijd samen zouden elkander dood drukken. Op desbetreffende gedane vragen doolde do voorzitter mede dal hot bestuur omtrent het terrein van den wedstrijd of de terreinen nog niets zekors kon melden, maar wel kon de voorzitter verklaren dat „kant leden" niet meer zouden worden toegelaten tot don dansvloer, hetgeen alleen verleden jaar kon gebeuren, toen nog a l'improvisto dos avonds werd ge bruik gemaakt van het Schuttersveld, hetwelk toon niet meer goed gesplitst kon worden in do beide deelenook kon men toen niet meer beschikken over de militaire hulp, zooals vorigo jaren. Tegengesproken werd door een lid do be wering van con ander, dat zich verleden jaar met dronken huzaren ook dronken mariniers onder de „kantleden" op don dansvloer zouden bevonden hebben. Eene opmerking omtrent ruimer toegang van uit den tuin van „Zomerzorg" tot het feest terrein, ter voorkoming van ongelukken, inzon derheid b(j het gedrang als het vuurwerk aan vangt, zou het bestuur zich in de ooren knoo- pen, hoewel verleden jaar de toestand, als reods gezegd is, niet die van vorige jaren was. Men zal nu trachten aan het bezwaar te gemoet te komen door eene breeders brug over de sloot to leggen. Voor meerdere verlichting van het terrein zal eerst dun kunnen gezorgd worden, als b. v. de renten van een nog te vormen kapitaal der Vereeniging daarvoor zuilen kunnen gebruikt worden; eene geheel voldoende verlichting zal vooreerst nog moeten worden gerangschikt onder de rubriek „vrome wenschen". Verbetering is echter door den directeur der gasfabriek toegezegd. Een lid vond ten slotte de uitdrukking op het programma „groot luisterrijk vuurwerk" te grootsch, onverantwoordelijk ook tegenover vreemdelingenhet enkele woordje „vuur werk" of iets dergelijks achtte hij voldoende. De voorzitter was van oordeel, dat eeno ver eeniging, die eenmaal hare glorie had gevon den in een reclame optocht, deze reclame betreffende het vuurwerk wel mocht bezigen. Het ontwerp der feestviering en bloc aan genomen zjjnde, sloot de voorzitter do druk bezochte vergadering met dankzegging voor de opkomst en met de beste wenschen voor en het meeste genoegen op het a. s. 3-Oct. feest. Examens L. O. 's Hago, 30 Mei. Geëxam. 6 candidaten voor de akte als on derwijzeres. Toegelaten do dames: H. Bijtel, van Oegstgeest; H. Cohen en A. M. Rutgers, beiden van Rotterdam. Als rechtspersoon is erkendde IJsclub „Oegstgeest", te Oegstgeest. Hare statuten zjjn opgenomen in de Staatscourant van 31 Mei. Kaar het „Hbl." van goede zijde ver neemt, is de gezondheidstoestand van Koningin Wilhelmina uitstekend. Het onrustbarend bericht, dat voor eenigo dagen aan een der Engelsche bladen uit Weenen word gezonden, mist allen grond. Naar men uit Rome seint, zal mgr. A. Rinaldini, te 's-Gravenhage, benoemd worden tot onder-secretaris van den Paus. Als inter nuntius wordt hjj vervangen door mgr. Lore w- zelli, roctor van het college van Bohemen. Da minister van binnenlandsche zaken heeft dr. J. J. L. Van Rijn, te Winschoten, voor de maanden Juni en Juli 1893 benoemd als volontair aan het Rjjkslandbouwproef- station te Groningen. Dezelfdo minister heeft mr. H. P. Van Heu- kelom, te Amstordam, met ingaDg van 1 Juni a. s., benoemd tot adjunct-commies bij de centrale commissie voor do statistiek. Bjj beschikking van den minister van marine is de luit. ter zee 2de kl. M. Schoo, uit Oost-Indië teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 1 Juni a. s. niet plaats hebben. Een vijftigtal bedienden liepen af en aaD, Tde gerechten aan to bieden, de wijnen f te wisselen, do borden mee to nemen, erwjjl de muziek hare schoonste, opwek- :endste melodieën ton beste gaf, totdat het ein van algemeenen opstand werd gegeven, .oordien de groothertog der keizerin zjjne uster den arm bood. Eenige oogenblikken iter en alle gasten waren heen en hiermee essert en wijnen ovorgelaten aan bedienden, -ie er onmiddellijk goede sier van maakten, rant nog waren de laatste gasten in de deur, f de flesschen waren reeds aan den mond ezet, ja, sommigen dronken ze terstond uit. „Comme d'ordinaire", merkt do graaf op. fk heb my staan verbyten, want om u do 'aarheid te zeggen, voor geen duizenden zou Willen herkend zyn. Natouriyk zit ik in aenen by hofdames mee aan en nu hier te aan. 't Ie niet allee, maar ik meende de les te kunnen verplichten en dan offer ik "aar?:op." woord van erkentelykheid der boide i3 hem zichtbaar aangenaam. Nanda ontwijkt hem niet meer. Zg staat hem zelfs te woord. Zy hoort hem geduldig aan, zeits nu hy 't waagt op hunne verbeterde ver standhouding to zinspelen, als hy daartoe zyne kans schoon ziet, op weg naar het slot van Schiller, Wolmhaus, werwaarls Nanda by voorkeur het eerst ter bedevaart ging. En zoo staat zy dan weldra in do kamer, voor dezelfde tafel, waar Schiller zyne lie deren zong, zpne tooneelstukken ineenzette en waarop alles nog stond zooals hy hot er had achtorgelaten. Die werktafel, die ouderwetscho piano, het bed, waarin hy zoolang had geslapen, zjjn portret en een album mot do namen van allen, voor wie die plek eene gewijde plaats en daarom bezoekwaardig was. Ziedaar zoovele leiddraden tot eene reeks van gedachten en gewaarwordingen, die een boekdeel zouden eischen om te worden be schreven. Het huis ie stad6eigendom. 't Wordt echter bewoond door een gipswerker, die er goede zaken maakt met den verkoop van uiterst fijn bewerkte medaillons van verschillende grootte, die pryken met de profiele van Goethe en Schiller. De graaf kiest er terstond twee en biedt ze Nanda aan. Kon zy ze weigeren? Een oogenblik aarzelt zy. Zy had zichzelve en daardoor ook hare smart kunnen vergoten, onder de verschillende gewaarwordingen, die de Schillerskamer in haar hadden verwekt. Een blik ter zyde, die Herder niet vond. en zy keerde weder tot het heden terug. Niet van Herder, van Von Wienerstein moest zy zich de verloofde bcschouwon. Hoe 't kleine handje beeft, toen zy dat eêrste geschenk aanneemt! De graaf merkt dit echter niet op. Haar vriendelyk „dank u.Niets zou my meer welkom zyn", verdreef den laatsten twyfel aan zyne zegepraal. VI. Nauwelyks hadden do beide dames, thuis gekomen, zich naar hare kamer begeven, of meneer Haverkamp zag zich aangesproken door een der kellners, met het bericht, dat er iemand was, die hem onmiddellyk wenschte te spreken. Niet minder verbaasd dan indertyd te Wies- baden, verklaarde hy zich bereid den bezoeker te ontvangen, die voorzeker zich tot den baron Haverkamp zooals hy ook zich hier in *t vreemdelingenbook had doen inschryven kwam wenden, om een dito geval. De vreemdeling maakt zich terstoud bekend als een der hoofdambtenaren van de politie te Wiesbaden, die niets meer of minder kwam doen dan meneer den bankier Haverkamp van Amsterdam in verhoor te nemen om trent de aangeboden banknoot ten kantore van een wisselaar aldaar, om de eenvoudige reden, dat de banknoot herkomstig was van genoemden bankier en ter wisseling aange boden door zyn gewezen secretaris Horder. Na deze inleiding verzoekt liy kort en bondig antwoord op de vraag: „hoe bedoelde banknoot in zyD bezit was gekomen." „Ja.myn goede heer", tracht hy in Duitsch-Holiandsch te antwoorden, „al zette je me op den kop, dan zou ik er je 't ant woord op moeten schuldig blyven. Ikzelf heb dien armen bestolen iandgenooten het middel aan de hand gedaan, om den dief op het spoor te komen en zelfs door myn kantoor te Amsterdam is do politie er eigeniyk in betrokken geworden. U heeft, om deze myn verzekering te kunnen bevestigen, zieh slechts te wenden tot den chef van het hotel ten uwent." Juist treedt de graaf bionen. Wordt vervolg

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1