Maandis SO >.Tei. A». 1893. fezs dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. bit nommcv bestaat uit DRIE Bladen. Denle Blad. Leiden, 27 Mei. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. No. 10203. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer90.06. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Vaa 16 regels f 1.05. Iedore regel moor f 0.17|. Qrootero lettere naar plaataruimte. Voor hot incaeieeren buiten de stad wordt f0.10 berekend. Behalvo de weezen, die in gemeentelijke en particuliere gestichten verpleging er. op voeding ontvangen, telt ons kleine vaderland nog duizenden anderen, die onder de rubriek verwaarloosde en halve weezen kunnen ge rangschikt worden. Wat het lot van dezen is, wanneer zich niemand hunner aantrekt, is licht te bevroe den - zy gaan meerendeels voor de maat schappij verloren. Dit te voorkomen is het doel van het Ned. "Gesticht voor Weezen en half-wezen, gevestigd te Yianen, en uit den aard zijn de aanvragen tot plaatsing er zóó talrijk, dat alleen de offer vaardigheid der weezenvrienden in Nederland de stichting in staat kan stellen aan die aan vragen zoo ruim mogelijk te voldoen. Nog onlangs ontving het bestuur, als bewijs van belangstelling, van H. M. de Koningin f 100 en van H. M. de Koningin-Regentes /"50, terwijl ook van vele andere zijden sympathie met het streven der stichting is getoond. Door het gemeonte-bestuur alhier is ver gunning verleend in de volgende week eene collecte te houden. Wij twijfelen niet of Leidens weezenvrienden zullen van hunne belang stelling in de goede zaak blijk geven. Wy bevelen haar by onze lezers aan. Te 's-Gravenhage heeft in de zaal van het Pension-gebouw in de Javastraat eeno muziekuitvoering plaats gehad ten bateeener in finantlëele moeilykheden verkeejende dame van goeden huize met kinderen. Aan die uitvoering werkten) eenige dames en heeren, wier namen in de muzikale wereld der resi dentie een goeden klank hebben, mede, be nevens de heer A. J. Wetrens (viool), van Leiden, wiens optreden naar het „Haagsch Dbl." zegt - wel eene byzonderheid was. Hy toonde, niettegenstaande hoog in jaren zynde, in het quartet van Mendelssohn nog steeds een voortreffelyk kunstenaar te zyn. Ned.-Herv. Kerk. Bedankt voor Wydenes en Oosterloek door den heer H. D. Hellema, cand. te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen te Harlingen de heer Renkema, te Rynsburg; te Oude- en Nieuwe-Wetering de heer Kuyper, te Baarn; te Waddingsveen ds. J. J. Koopman, te r Naaldwijk. Luthersche Kerk. Beroepen te Monniken dam ds. Joh. Friedrich Meyer, te Nieuwe- Pekela. Uitslag van het literarisch-mathematisch examen, gehouden te Arnhem. Geéx. 7. Toe gelaten de heeren F. W. Buma, te Enschedee; F. Dagevos, te Rynsburg; J. Van Dam, te Enschedee; J. Groesbeek, te Leiden, on J. Lammers, te Enschedee. De kelonel J. A. K. H. W. Vogel, com mandant van het regiment grenadiers en jagers, is toegetreden als beschermer van de afdeeling 's Gravenhage van den Nederland- schen Bond voor Oud-onderofficieren. De Commissie van Rapporteurs over de Kieswet zal in. de volgende week vóór de openbare vergaderingen der. Tweede Kamer byeenkomen. Ter vervanging van den heer R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar aan de uni versiteit te Groningen, is, naar men aan de „Zw. Ct." mededeelt, do leerstoel voor de scheikunde aangeboden aan prof. S. Hooge- werff van de Polytechnische School te Delft, die echter nog geen bepaald besluit heeft ge nomen. Uit Schiedam wordt aan „De Stand." gemeld, dat ds. Boonstra zyn ontslag heeft genomen als predikant by de Geref. Kerk aldaar. Evenals indertyd ds. Vethake, van Arnhem, 6chynt hy naar de Ned.-Herv. Kerk terug te koeren. Uit Flims verneemt het „D. v. Z.-H.", dat de frisscbo, aangename temperatuur in dat schilderachtig gelegen oord onzen Koning innen zeer goed doet. Tot dusver hield zich het weder uitmuntend, alleen jl. Woensdag hooft 't er sterk geregend. H. M. de Koningin Regentes hoeft den dag dor begrafenis van den vorst van Waldeck- Pyrmont in alle stilte doorgebracht. Gemengd Nieuw», Men deelt ons mede dat een der hulpbussen in onze gemeente, die hedenmorgen eens terdege werd nagekeken, een getal brieven bevatte, waarvan men het aantal zeker te gering zou schatten en welke er wellicht eenige jaren in doorgebracht hebben I Dit pleit zeker niet voor de deugdelyke inrichting der bussen en de nieuwbenoemde directeur-generaal zal dus ook hieraan zyne aandacht kunnen wyden. Van een brikje, waarin twee heeren, v. O. en V., waren gezeten, viel gisternamiddag het paard in de Eerste Wagenstraat te 's-Gra venhage. Door den schok violen beide heeren op den grond. Eén hunner bekwam geen letsel, de ander echter werd bewusteloos binnen gedragen by den heer K., waar hy door goede zorgen tot zyn bewustzyn werd terug gebracht en alleen eeno wond aan de lip bleek te hebben. Uit het water aan den Trekweg by Den Haag is in den vroegen ochtend het lijk opgehaald van een persoon als heer gekleed. Door de politie is het lyk van den tot nu toe onbekende waarop o. a. een horloge en eenig klein geld werd gevonden naar de Algemeene Begraafplaats vervoerd. Verrotte visch. Men schrijft aan de „Tel." uit Rotterdam: Er bataat hier eene verordening op het verkoopen van visch. Voor dat artikel zyn twee keurmeesters aangesteld, die het recht hebben de visch voor menschelyk voedsel ongeschikt te verklaren en af te keuren. Zy kunnen echter de afgekeurde visch niet in beslag nemen. De eigenaar heeft dan het recht om de visch te verkoopen, maar ze wordt onder politie-toezicht buiten de gemeente ge bracht. Wat dus schadeiyk voor de gezondheid van een Rotterdammer is, is nog goed genoeg voor hen, die buiten de gemeente wonen. Byna altyd wordt de visch verkocht aan Schevoningsche kooplieden, die ze dan drogen en opnieuw in den handel brengen. Is nu verrotte visch schadelyk voor de gezondheid, waarom ze dan niet vernietigd Is ze dat niet, waarom ze dan afgekeurd? Gistermiddag ruim éón uur kwamqn drie Amsterdamsche Willemstraters van den kant van Sloterdyk op den Haar lemmerweg, waar zy een viertal socialisten ontmoetten, hunne liederen zingend. Een der Jordaangangers verzocht de zangers te zwy gen, waaraan dezen geen lust hadden te vol doen, waarna de verzoeker met de kracht der vuist trachtte gedaan te krygen wat een bloot verzoek niet vermocht uit te werken. Een formeel gevecht ontstond dus. De socia listen haalden korte stokken politiemodel te voorsohyn en verdedigden zich krachtig, tot dat een der Willemstraters een mes trok en daarmee zijn tegenstander eene wonde aan den arm toebracht. In eene apotheek moest de gewonde worden verbonden en zoo kwam aan de vechtparty een einde. Te Breda heeft zich eengeval sf van hondsdolheid voorgedaan. Dieirtengevolgo is aldaar de muilkorvenwet voor den tyd van vier maanden afgekondigd. Gisterochtend had te Arnhem een 58 jarige metselaar, werkzaam aan den buitenmuur van de cellulaire gevangenis, het ongeluk van eene 32-ports-ladder te vallen, welke val zyn onmiddellyken dood ten gevolge had. De ongelukkige, in dienst van don heer N., was door zyn patroon in eene levens verzekering ingeschreven, waaruit de vrouw gedurende een vol jaar eene wekeiyksche- toelage ontvangt. Laag water! Gistermorgen zag men te Deventer in het midden van de Haven, waarvan de bedding door den zeer lagen stand van den IJsel gedeeltelyk blootligt, een paal, waaraan eene plank bevestigd was met het opschrift: „Bouwterrein te koop". Dat het leven vanxienmensch spoedig kan worden afgesneden, is te 't Meer (Fr.) wèer bewezen. De tuinman W. V. had met zyne vrouw eene wandeling gemaakt naar de Heerenveensche kermis. Thuisge komen, gebruikten zy het avondmaal, waarna W. V. zich uitkleedde, om naar bed te gaan. Toen hy den eenen voet op den stoel zette, om op bed te stappen, zakte hy neer en was dadelyk een lyk. Gistermorgen zyn twee Urker vi6scher8, Jacob Visser en Ja« H. Post, ver dronken, doordat, nadat zy hunne ansjovis- netten hadden ingehaald, de boot door hot stormachtige, weder kantelde. De opstand in Nicaragua. De „Nieuw-York Herald" verneemt uit San-Juan- d«l Sur, dat na den slag van den 20sten Mei in Nicaragua de gezant der Vereenigde Staten, de consul van dat land en die van Oostenryk zich vereenigden tot eene vredescommissie, welke met de opstandelingen onderhandelde. De grondslag der onderhandelingen is onbe kend; men weet echter, dat Sacaza moet af treden ten gunste van een der hoofden van den opstand. Ondanks de vredesonderhandelingen was er geen wapenstilstand gesloten. De opstande lingen bestormden dan ook Tinotepe. In een uitspanning slokaal te Spandau vertoonden Maandag jl. twee koord dansers hunne kunsten, toen een dor toe schouwers uit moedwil het koord in beweging bracht. Beide kunstenmakers vielende een in het onder het koord gespannen veiligheids net, de ander daarbuiten. Deze laatste bezeerde zich maar weinig, omdat hy viel op een twaalf jarig meisje; doch dit ongelukkige kind was onmiddellyk dood; het had den nek gebroken. I De schuldige toeschouwer is in hechtenis i genomen. 85.) „Gy hebt u niet te haasten!" verzekert het kamermeisje, „want do stoet moet nog eerst twee scholen voorby en voor elke school houdt de oudste scholier eene aanspraak, dus dat rooft tyd." Maar hoeveel tyd elke aanspraak ook weg nam. toch schiet de stoet op en trekt zy eindelyk onder uitbundig gejuich laDgs het hotel, waar de menigte zich verdrong om steeds bloem en groen te strooien voor het rytuig der jeugdige echtelingen, gevelgddoor steeds aanwassende gezelschappen, waaronder ook landlieden in Zwabisch kostuum. De meisjes met de lange vlechten over den rug, korte rokjes, keurslyfjes en Tyroler hoedjes en de jongens met fluweelen mouwvesten, (korte broeken en punthoeden. Het eene schilderachtige tafereeltje sluit ■zich zoó aan het andere, dat men oogen jte kort komt om alles te kunnen blyven (overzien. Toch dringt niemand, zelfs niet om zich Jaan do hoofdgroep, het vorsteiyk rytuig, te Jverlustigon, waarin ook de regeerende groot hertog en de groothertogin, prinses Sophie der Nederlanden, zyn gezeten. Geen wonder, 't bleef feest de geheele week; en dag aan dag zouden de vorsten uitryden, en op elk bal, zelfs van den twee den rang, zullen zy acte de presence maken, ja, de echtelingen en H.H. D.D. H.H. de her toginnen, dochters van H. D. H., zouden er zelfs deelnemen aan den dans. De vreugde is zóó algemeen en de afleiding zóó groot, dat Nanda zichzelve wel vergeten moest en gelooven dat zy in eene toover- wereld is overgeplaatst. Terwyl zy in eene gemakkelyke houding uit haar venster alles kan overzien, zyn de heeren de straat op gegaan. Marianne neemt dien vryen tyd waar om Herder te antwoorden, of liever om hem gerust te stellen omtrent Nanda, want zy kon slechts herhalen wat zy gezegd had en een kellner opdragen, den brief onmiddellyk te bezorgen. Afgematheid doet Nanda al spoedig, ondanks 'tblyvend gejoel, de oogen sluiten en insla pen, zóó gerust, dat de terugkomst der heeren haar niet eens doet ontwaken. Verontrustende droombeelden schynen haar te benauwen. Marianne meent dat de vermoeienis en de drukte te groot voor haar zyn en tracht het vertrek kalmer te maken door de gordynen te doen vallen, na de vensters gesloten te hebben, zoodat het rumoer minder naar bin nen dringtnatuurlyk nadat zy beide heeren had bepraat buiten nog eene sigaar te rooken. Eenmaal de pen in handen, schryft zynog een paar brieven, antwoorden op gelukwen- schen met hare verloving, tot zy door den vallenden avond wordt genoodzaakt te ein digen. En juist bytyds. Niet alleen toch is Nanda juist ontwaakt, met zware hoofdpyn door akelige droomen, waarin Herder in honderd gevaren zweefde, of daar nadert reeds de „wandelende illuminatie", die uitgebreider wordt, naarmate zy naderby komt, evenals de stoet straks. Nadat de vorstelyke familie het slot was ingetreden, was de stoet uiteengespat, om ter bestemder ure, ieder lid voorzien van een stok met licht a giomo, weder te vergaderen. De huizen waren niet geïllumineerd, om het effect dier wandelende, kleurryke verlichting te schitterender te doen zyn. Nu! Do verwachting werd niet teleurge steld, want onbeschryflyk schoon en sierlyk was deze Saksische uiting van vreugde. De groepen sloten zich achter elkander aan en wie zyne woning verliet, zorgt zyn stok met eene giomo by de hand te hebben. Op de pleinen werden figuren gevormd, die in verscheidene kruiselingsche wendingen zich steeds veranderden, om de menigte toeschou wers voor de vensters in geestdrift te ontsteken. Nanda en Marianne genoten dit eenig schouwspel echter slechts ten deele; voor zoover 't uit het Russische Hof te zien viel. De bankier en de graaf ten volle. „Neen maar!" verzekert zelfs de eerste by zyne thuiskomst, „aan zoo'n illuminatie kan Amsterdam een lesje nemen! Nu moet ik toch zeggen dat die eenvoudige Saksers ons, knappe Hollanders, in dit opzicht den loef afsteken. En dan die bengaalsche vuren hier en ginds." „Feërique! Op myn woord, feèriquel was 't", voegt de graaf er aan toe. „Zelfs in Weenen zag ik nooit iets dergelyks!" „Dan moest u by de eerste gelegenheid de beste eens die wandelende illuminatie in Amsterdam zien in te voeren, papa", lacht Nanda, terwyl zy de blikken van den graaf trachtte te ontduiken. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9