Iflfe,"--■/ ---■ -C-' Finantittel Overzicht* Het is ntot te verwonderen dat omtrent den loop der effcctenmarkt over do afgeloopen week weinig valt te vermelden, dat aanspraak mag makon op eenige belangiykbeid. Do Pinksterdagen met den daaraan verbonden beursvacantiedag (W6lke te Londen, in strijd met do traditie, niet is gehouden) brachten vanzelven mede dat de affaires zoo min moge lijk werden uitgebreid. Toch kon dit niet verhinderen dat, hoewel by weinig handel, de Europeesche beurzen onder den invloed kwa men van de stemming te Londen, welke weor veel te wenschen overliet. Was de stand van zaken te N.-York eenigs zins verbeterende, weinig werd daarvan ge profitoerd, daar do ongunstige omstandigheder der Londensche markt ten slotte ook van overwegonden invloed voor Amerika ware.;. Onder deze omstandigheden was voor Amster dam ook niet veel levendigheid te verwachten en kan alleen worden gezegd, dat onze hours wedorom haren zeer krachtigen en gezonden toestand beeft bewaard, en ongetwijfeld mag Amsterdam met zekere voldoening den loop der laatste weken gadeslaan, daar voorname lijk door haro houdiDg eene crisis in wy deren kring is tegengehouden. Voor Hollandsche Staatsfondsen be stond weer veel vraag, voornamelijk voor de 2l/1-pcts.-schuld, welke bij flinken handel togen verhoogde koersen werd opgenomen. De kocrsloop der Tabake-aandoelen wijst weor op tamolyk groote slingeringen. In den aanvang der week waren de koersen zeer vast, later werd echter de kooplust minder krachtig en moest zelfs een gedeelte der bo haalde winst worden prijsgegeven. de heerschende zeer geanimeerde stem ming voor alles wat tabak heet, word do uitgifte aangekondigd van een nieuw aandeelen kapitaal der Doli-Tabakmaatschappij, (welke in geen verband staat met de oude bekende Deli-Maatschappij) en hoewel de inschrijving eerst op 25 Moi a 112 plaats had, werden de aandeelen reeds vóór dien datum a 130 pet. verhandeld. De uitspraak in hooger geding in zake de verdeeling voor do voormalige niet vol ge fourneerde aandeelen Rijnspoor is wederom ten gunste dezer aandeelen uitge vallen. De restant-bewijzen werden heden a f 20 verhandeld. Onder do Europeesche fondsen kenmerkte zich de Russische markt door groote vast heid, daar voor Frankrijk wederom aanhoudend aankoopen op groote schaal plaats vinden. Om dezelfde redenen waren Turksche fond- son vast en moerendeels hooger in koers. Parijs blijft steeds kooper, waarbij een gunstige indruk is teweeggebracht door den onlangs door den Raad van Administratie openbaai gemaakten staat der Turkscho financiön. Turksche loten deelden in deze willige stemming en konden een goed a vans behalen. De aflossing der Hongaarsche 5 pets.- papierrente is thans door het ministerie van financiön aangekondigd. Alle obligatiën worden tegen 1 Juni a. s. finaal ter aflossing opge roepen on zullen a pari tegen den koers van den Oostenrijkschen florijn worden uitbetaald, terwfil het rentogenot met dien datum geheel ophoudt. Zeer kalm waren Portugeezen, waarin de handel min of meer gereserveerd was. Hoewel de thans aangeboden schuldregeling (welke intusschen door den koning bekrachtigd is) betere voorwaarden geeft dan vroeger, i6 toch de tevredenheid niet algemeen en weigert een deel der Fransche houders de voorstellen van Portugal aan to nemen, op grond dat dea houders van buitenlandsche schuld niet dezelfde voordeelige voorwaarden zjjn toege kend als dien dor binnenlandsche. Volgens gerucht zou het Engolsche comité zich met eene weigering b(j de Fransche houders hebben aangesloten. Intusschen is door den minister van financiön bekond gemaakt dat de gelden voor de be taling der Juli-coupons reeds aanwezig zijn. De verschillende Hongaarsche hypo- thook pandbrieven werden alle togen belangrijk vorlaagdo koersen verhandeld, waarvoor geene bjjzondero redenen bekend zyn. De Russische Spoor weg markt was over hot algemeen in gunstige stemming, vooral voor aandeelen Baltische Spoor, wolke belangrijk in koers vooruitliepen. Aanleiding hiertoe werd gevonden in het openbaar maken van een gedeelte eener missive, door den Russischen minjster van financiën aan een Amsterdamsch bankiershuis gericht, als antwoord op diens aanvraag om inlbhlingen ten opalChle van dej positie der aandeolhouders in bovengenoemden spoorweg. Het openbaar gemaakt gedeelte luidt aldus: „Het ministerie van financiën heeft het zich altyd ter harte genomen aan de Hol landsche kapitalisten volle satisfactie te geven en zal ook by deze gelegenheid al het moge lijke doen, dat aan hen geenerlei nadeel zoude kunnen berokkend worden." Omtrent de Russ. Zuidwest-Spoor- weg-maatschappjj wordt vernomen dat do onderhandelingen omtrent de overneming voor langen tyd zjjn uitgesteld, daar de regee ring hot voornemen heeft tot zeer belangrijke uitbreiding der spoorwegen en in do eerste- jaren dus niet over aankoop denkt. Door de Groote Russische Spoorweg maatschappy' zullen nieuwe obligatiën worden uitgegeven, waarvan de opbrengst tot ver betering en vernieuwingen zal worden bestemd. Met de regeling der Kon. Portugee s c h e Spoorwegmaatschappij wil het nog maar niet vlotten. B(j de thans aangeboden voor waarden zouden de obligatiehouders twee derden hunner vorderingen in nieuwe obliga tiën ontvangen, doch de vlottende schuld heeft zoodanig preferentie, dat men met eene der gelijke wijze van afscheping geen genoegen zal nemen. Braziliaansche fondsen volgden do strooming van Londen, welke voor de meeste soorten der Zuid-Amerikaansche fondsen lagere notooringen gaf. Door de Argentfinsc-he regeering is voor oen gedeelte tegemoet gekomen aan het verlangen van het Londensche comité door voor de obligatiehouders een hooger jaarlfiksch bedrag af te zonderen dan eerst was bepaald. Vermoedelijk zou nu de rento der leening van 1886/87 met 60 pet. worden voldaan. De eerste halfjaarlyksche aflossing der nieuwe 4'/2 pets. geconsolideerde schuld van Ecuador zal 30 Moi a. s. geschieden. Aan de uitloting zullen alleen do nieuwe obliga tiën doelnemen; de oudo obligatiën, welke zich tot nu toe niet voor de verwisseling tegen nieuwe stukken hadden aangemeld, zyn dus daarvan buitengesloten. Voor de Amerikaansche markt bleef de toestand ongunstig, daar vooral London voort durend flauwe koersen zond. De handel word daar geheel geïnfluenceerd door de speculatie, welke zich thans voornamelijk tot mjjnaan- deelon bepaalde on waarin wederom belang rijke verliezen werden geleden. De omzetten blevon dan ook te Amsterdam binnen be scheiden perken en slechts in enkele soorten was eenige levendigheid op te merken, o. a. in Atchison-, Union- en Missouri- waarden. De bruto ontvangsten der Atcbison- lyn waren in do tweede week van Mei aan zienlijk hooger. Het eenige belangrijke is het dezer dagen bekend geworden reorganisatie plan der Richmond- en Terminal-spoorweg maatschappij, voor Hollandsche houders van belang door de daaraan verbonden East- Ten nesseo obligatiën. Voornamelijk komt de regeling neer op het vormen van ééne groote maatschappij, waarvan de schulden zouden bestaan in 140 millioen dollars 5 pets. geconsolideerde hypotheek-obligatkn, 75 mil lioen dollars preferente aandeelen, en 160 millioen dollars gewone aandeelen. De East Tennessee-obligatiën zouden worden ingeruild tegen 25 pet. in ö-pcte.-gecons. obligation en 80 pet. in preferente aandeelen, hetgeen, do koersen dezer waarden te N.-York als maat staf nemende, zou neerkomen op ruim 60 pet. Amsterdamsche usance. Het dividend der Loidsche Duinwater-Maat schappij kan worden vastgesteld op 7!/4 pet. Rijnlandsclie Bank. BUITENLAND. Italië. De Kamer hechtte gisteren hare goedkeu ring aan het voorstel van den minister van financiön Cagliardo, om den voorloopigen dienst tot 30 Juni te verlengen. Vorvolgens werden de beraadslagingen ge opend over de motie van vertrouwen, den vorigen dag door den afgevaardigde Fortis voorgesteld. De politiek der regeering werd door Cola- janni en Bovio bestreden, door Giovagnoli verdedigd. De minister president ontkende dat de regeering het recht van vergaderen niet zou geëerbiedigd hebben, en weerlegde hetgeen Colajanni der regeering ten opzichte der ver kiezingen verweten had. De minister wees op het belang der sociale quaestie en het gevaar van het anti-liberalisme, en noodigde TC-'i- de Kamer uit om to verklaren, of do regee ring al dan niet tot regeeren in staat is. De oud minister Di Rudini verklaarde dat het ministerie op do radicalen steunt, en dat hy tegen het kabinet Giolitti zal stemmen. Aan den uitslag der stemming over de be grooting van justitie zal men kunnen zien, of de Regeering al dan niet den steun der Kamer heeft. De Kamer, akte nemende van de verklaring der regeering, keurde mot 227 tegen 72 stemmen de motie van vertrouwen goed. Do politie te Napels moet eene anar chistische samenzwering hebben ontdekt. Bil eene huiszoeking moet zy beslag hebben ge legd op verscheidene bommen van dynamiet. België. In de Kamer interpelleerde gisteren de radicale afgevaardigde Feron de regeering over de vermelde uitzetting van Basly en Lamendin. Weliswaar keurdo hy het gedrag van deze Fransche afgevaardigden op het mynwerkers- congres, tydens do troebelen aan de grens, af, maar hy vond dat do regeering onhandig te werk was gegaanzy had van Basly en Lamendin zooveel notitie niet moeten nemen. De minister van justitie verdedigde zyn recht om over de grenzen te zetten wien hy wil, zonder dat het Parlement daarop controle heeft uit te oefenen. Basly en Lamendin hebben zich vergrepen aan Belgische onder danen. Met 75 tegen 20 stemmen keurde de Kamer de genomen maatregelen en de verklaringen dor regeering goed. Dertien leden onthielden zich van stemming. In de gisteravond te Brussel gehoudon ver gadering der „Association libéralo" werd na levendige discussion eene motie aangenomen, waarb(j de leden der radicale linkerzijde worden gelukgewenscht mot hunne houding in den herzieningsstryd, en de wenschelykheid wordt te kennen gegeven oener reorganisatie der progressistischo party voor do aanstaaande verkiezingen. Daarmede is de eendracht hersteld tusschen al de fractiën der „Association libérale". Het internationaal mynwerkerscongres te Brussel is gisteren om 12 uren gesloten. Het volgende congres zal, behoudens toostemming der regeering, in Duitschland gehouden worden. De Belgische afgovaardigden noodigden de buitenlandsche afgevaardigden uit, aan een feestmaal deel te nemen, dat des middags plaats had. Een voorstel van Calvignac werd aange nomen, om op de lyst der werkzaamheden van het volgendo congres den eiscli te plaatsen, dat het gebruik van electrisch licht (in werk plaatsen) verplicht zou worden gesteld. Zweden en Noorwegen. Het bltfkt meer en meer, dat de consulaats- quaestie in Noorwegen slechts een middel is om tot de ontbinding der unie met Zweden te komen en wanneer dit doel is bereikt, wil men beraadslagen over don regeerings vorm. De Noorweegsche radicalen verklaren reeds nu, dat zy van koning Oscar niets meer willen weten; zy willen echter niet de dynastie Bornadotte van den troon vervallen verklaren, maar een der zonen des konings tot koning van Noorwegen kiezen. Behalve den kroonprins heeft do koning drie zonen, Karei, Oscar en Eugenius. De eerste is weinig bemind in Noorwegende tweede heeft door zyn huwelyk m'et juffrouw Ebba Yon Munck afstand gedaan van z(jne rechten en de derde leeft als schilder te Parys, waar by uitslui tend in democratische kringen verkeert. De keus is dus niet gemakkelijk, waarbij nog komt dat de koning volstrekt niet geneigd is afstand te doen van de regeering. Ranland „De verslagen over den toestand van den oogst in Rusland zyn zeer tegenstrijdig", zegt de correspondent te Weenen van do „Times". In vele streken in het zuidwesten van Rusland is de winteroogst bijna geheel verwoest; in andere streken heeft bij veel geleden. Als het mooie weer aanhoudt, kan men op een oogst hopen, welke 30 of 40 pet. beneden het gemiddelde zal zyn. In bijna alle provinciën is het voeder buitengewoon duur. Uit St.-Petersburg wordt aan de „Standard" gemeld, dat gedurende de laatste 10 dagen een warme regen afgewisseld wordt door zonneschijn. Met den oogst staat het yeel beter; men hoopt het tot het gemiddelde te brengen. Op de Newa is men met laden der sche pen. opgehouden, daar de rivier geheel met ijsschollen bedekt is, die van het meer Ladoga komen. Het superdividend der grooto Russische spoorwegmaatschappij bedraagt voor 1 Juli 65 kopeken, voor 1 Januari 1894 76 kopeken. Van het Juli dividend staan de aandeelhouder 30 kopeken per aandeel, in het geheel 18,000 roebel, af aan den president der maatschappij Polowzin, als eerbewijs ter gelegenheid van zfin 25 jarig dienstjubileum. Volgens bericht uit Warschau zou er een komplot tegen den czaar zijn ontdekt. Ruim honderd personen zijn gearresteerd, onder wie een veertigtal studenten en acht vrouwen. Vereenlgd# Staten. De nationale commissie voor de internatio nale of wereldtentoonstelling te Chicago heeft een schrijven ontvangen van den directeur- generaal Davies, waarin hy mededeelt dat 15 buitenlandsche afdeelingen verklaren geen genoegen te nemen met het antwoord op hunne reclame over het stelsel van bekroning. Deze verklaring was onderteekend door de commissarissen van België, Brazilië, Duitsch land, Engeland, Denemarken, Frankrijk, Italië, Japan, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Rusland, Siam, Zweden en Zwitserland. Daar het nu te laat is om eene internationale jury te benoemen, verklaren de commissarissen dei- bovengenoemde afdeelingen hunne inzending buiten mededinging te houden. Dit schrijven van den directeur-generaal is naar de commissie voor de bekroningen terug gezonden. Eenige honderden Amerikaansche inzenders hebben eveneens bfi den Amerikaanschen ge volmachtigde Foster geprotesteerd tegen het stelsel van bekroning en verklaarden, wanneer daarin geene verbetering wordt gebracht, het voorbeeld der buitenlandsche afdeelingen te zullen volgen. De reden der ontevredenheid is niet, dat by het toekennen der bekroningen unfair wordt te werk gegaan, zegt de „Times", maar het stelsel, dat men volgt, wordt als onprac- tisch beschouwd. Overigens worden de resultaten der exploi tatie gunstiger. De dagelyksche ontvangsten bedragen nu gemiddeld 16,000 dollars, hetgeen,, nu het personeel belangrijk verminderd is, voldoende is om de kosten te dekken. Het bestuur heeft voorts besloten, de gebouwen drie avonden per week open te stellen. Telegramme n. MEXICO, 26 Mei. Het Mexicaansche con gres nam het wetsontwerp aan, waarby machtiging wordt verleend tot eene nieuwe uitgifte van 2,500,000 pd. st. voor conversie der vlottende schuld. COLUMBLTS, (Ohio), 26 Moi. Volgens een hier ontvangen telegram, heeft de heer Foster, ex-minister van financiön der Vereenigdo Staten, gisteren zyne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 600,000 dollars en het actief byna evenveel De bank van Foster Coinp. staakte dezen morgen hare betalingen. MADRID, 26 Mei. In de heden gehouden zitting der Cortes verdedigde de minister van justitie krachtig de hervorming der recht banken. De oplossing der ministeriëele crisis is tot de volgende week uitgesteld. PRAAG, 27 Mei. Toen de heer Schamanar hier aankwam, die naar het mandaat van een der Jong-Czechen dringt, hebben onge regeldheden voor het station plaats gehad. De politie dreef een troep studenten uiteen en nam vier hunner, benevens drie werklieden, in hechtenis. MADRID, 27 Moi. De „Epoca" bevat een bericht uit Atarfa, meldende dat een plaatse lijk oproer is uitgebroken. Het raadhuis on het kantongerecht werden belegerd. De politie dreef de volksmenigte uiteen. LEIDEX, 2? Wel. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het doctoraal-examen in de scheikunde door den heer H. Van Erp. De Belgische gezant bjj ons Hof, baron d'Anethan, zal morgen zyne vroeger reeds aangekondigde reis naar Zwitserland aan nemen. In een artikel over de verkiezing te Gouda, voorkomende in „Het Centrum", deelt de heer Schaepman mode, dat, naar men hem meldt, de keus der anti-revolutionnaire party in het district Gouda voor de candidatuur voor de Tweede Kamer niet op den heer De Savornin Lobman is gevallen, omdat deze onvoldoende op de door het Centraal Bestuur gestelde vragen zou hebben geantwoord.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6