N°. 10203 Maandag r^JEei.. A o tf>QQ feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon-.en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. jKikeriki. Leiden, 27 Mei. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. 1 i low vi LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenV. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersO.G§. PRIJS DER ADVERTBNÏTÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hes incasseerén buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 36 van Kilteriki. In eene deze week te Wormerveer ge houden vergadering van in de Zaanstreek gevestigde kantoorbedienden, leden der ,Ver- eeniging van handels- en kantoorbedienden Vooruit", waarvan de hoofdzetel is te Amsterdam, is besloten tot oprichting van het district „Zaanstreek" en zyn tot bestuurs leden gekozen de heeren D. Buys, H. Sparen- berg en K. H. Güthard, terwyl de tweede teven 8 is benoomd tot correspondent van het „bureau tot plaatsing", waarvan het doel ia: „aan leden der Veroeniging het verkrijgen eener betrekking, on aan patroons de keuze van bedienden gemakkelijk te maken." Aan do Veroeniging is verbonden een ondersteuningsfonds, waaruit geldolijke hulp wordt verstrekt aan het lid, dat hulp behoeft tijdelijk of levenslang, naar gelang de nood het vereischt. Laat het lid bij zijn overlijden weduwe en (of) kinderen onverzorgd achter, de Vereeniging trekt zich hun lot aan en zorgt voor hen. Voor den toekomstigen kantoorbediende wordt de weg opengesteld om öf gratis öf voor een klein offer die kundigheden zich eigen te maken, welke hy als practisch kan toorbediende behoort te bezitten, en daar, waar de handen ineengeslagen worden tot het vormen van afdeeling of district, wordt de gelegenheid geboren niet alleen dit op de eigen plaats te bereikenook door het houden van lezingen, onderlinge besprekingen, oprich ting van bibliotheek, verneemt de kantoor bediende wat hem nuttig en noodig is en vermeerdert alzoo z(jne kennis. Bovendien wat hem en de zijnen het leven kan veraangenamen, zonder eenig of althans noemenswaardig offer, ligt ook op don weg dor Vereeniging. "Wil het lid öf voor zichzelven öf ten behoeve der z\jnen eene levensverzekering aangaan, hij kan die, tegen veel lagere premie dan hij als niet-lid zou moeten betalen, verkrijgen bjj de Nationale. Levensvorzekoringbank te Rotterdam, terwijl hy op het einde van het jaar nog eenig aandeel in de winst terug ontvangt. De contributie bedraagt 4 per jaar, waarvan f 3 wordt uitgekeerd aan de hoofdkas te Am sterdam en 1 ter beschikking van de afdee ling of het district blijft. Van de ƒ3 wordt 60 ets. afgezonderd voor het ondersteunings fonds, en het staat ieder lid vrij daaraan j jaarlijks iets toe te voegen. De Vereeniging houdt zich buiten alle poli tiek en behartigt alleen de belangen van de leden en de patroons. Door lid der Vereeniging te zijn, blijft de gezichteinder niet beperkt tot de plaats der inwoning, maar strekt zich uit over het ge- heele R\jk, ja zelfs daarbuiten. Statuten zijn op verlangen gratis verkrijg baar bij het Hoofdbestuur te Amsterdam, en ieder lid ontvangt portvrij on gratis het orgaan der Veroeniging, dat eens of meermalen per maand wordt uitgegeven. Het wordt zeer zeker als een bewijs van waardeering aan de zijde der patroons boschouwd, als dezen als donateurs (de som is totaal vrijgelaten) tot de Vereeniging toetreden. De heer De Ridder, ambtenaar ter, ge- meonte-secretario van Alkemade, wonende te "Woubruggo, is benoemd tot secretaris en penningmeester va» don Oudendijkschen- en Pias-Polder aldaar. Met den benoemde stond op de voordracht de heer H. J. Drenthen. Tot lid van het bestuur van den Veender- Polder te Woubrugge is benoemd de heer Maurits Van Soest. Door hot bedanken van den vroeger benoemden hoer C. Van Soest, aftr. 1898 (vacature wijlen den heer H. Van Soest), was deze verkiezing noodzakelijk ge worden. Men schrijft aan het „Vad." nader uit "Waldeck Pyrmont: De begrafenis van den vader van onze Koningin-Regontcs heeft Dinsdag met groote plechtigheid onder algemeene deelneming plaats gehad. Het lijk was Maandag-avond Uit de slotkapel, waar zulk eene groote menigte van kransen en palmtakken was opeengestapeld, dat slechts oen nauw pad overbleef, naar do stadskerk overgebracht. Daar werd Dinsdag ochtend om 10 uren de lijkdienst gehoudon. De predikant sprak naar aanleiding van de woorden: „Zalig zijn de dooden, die in don Heere sterven". Daarna zotte de stoet, welke meer dan een kwartier lang was, zich in beweging onder do tonen van het koraal „Jezus, mijn toeverlaat", door twee militaire kapellen aangeheven. Van Arolson ging de indrukwekkende optocht naar het 4 uren verder gelegen Rhoden, waar de bijzetting in den vorstelijken grafkelder na een korten lijkdienst plaats had. Met den jongen vorst Priedrich volgden achter het lijk de koning van Wurtemberg, de vorst van Bentheim, de groothertog van Luxemburg en 15 andere vorstelijke personen met de vertegenwoordigers van keizer Wilhelm, van de koningin van Engeland, der Nederlandsche Koninginnen (graaf Dumonceau en den gezant te Berlijn jhr. Van dor Hoeven), van den koning van Zweden, den vorst Von Wied en tal van Duitsche vorstenhuizen. Men schrijft aan het „Utr. Dbl.": Aan het examen voor telegraaf ambtenaar, dat deze week in Den Haag is aangevangen, wordt alleen doelgenomen door klerken bij de r\jkstelegraphie, die dingen naar don rang van telegrafist (de titel, die thans gedragen wordt door de ambtenaren, die onder de vroegere orde van zaken telegrafist 3de klasse heetten). Het examen heeft nog betrekking op de vroegere organisatie; men heeft namelijk hun, die onder deze organisatie als klerk in dienst gekomen zijn, de gelegenheid niet willen ontnemen, om tot hooger rangen in het ambtenaars-personeel op te klimmen. Later zal er ook nog één examen worden gehouden, om aan de telegrafisten gelegenheid te geven te dingen naar don rang van com mies der 4de klasse. Daarmede zullen dan, wat de examens betreft, de ovorgangs-maat- regelon een einde nemen, en zal de nieuwe organisatie volledig in werking treden. Om commies bij de r\jks-telegraaf te worden, zal men dan als surnumerair een leertijd moeten doorloopen. Te Amsterdam zijn bevorderd tot arts de heeren L. A. Demmers, W. Poolman, J. W. Elenbaas en S. Hupkes, en tot het 1ste ged. van het arts-examen toegelaten de hoeren D. Sibbe on J. W. N. Indemans. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch besloot in zijne Vrijdag-namiddag gehouden zitting mot 11 tegen 9 stemmen tot behoud der Rijkskweekschool met daaraan verbonden leerschool Te Hamburg is eene vereeniging opgericht tot ondersteuning van behoeftige Nederlanders te Hamburg, Altona, Wanseck en omstreken onder den naam Koningin-Wilhelmina-fonds. Do veroeniging stelt zich ten doel na deug delijk onderzoek moreelen of finantiëelen steun te verleonen aan allen, die hieraan behoefte hebben. Het bestuur bestaat uit de heeren W. L. Bosschart, consul der Nederlanden, lste voorzitter; G. Van Dissel, 2de voorzitter; A. C.mneman, plaatsvervangend voorzitter; B. L^jeune, penningmeester; dr. E. E.Sickinghe, j lste secretaris; J. Obermeijer, 2de secretaris C. H. So miner, vice-consul der Nederlanden te Altona, G. A. Boer, G. F. Gombault en J. W. Van Groningen, commissarissen. Eere voorzitter in de consul-generaal van Nederland te Hamburg. De vereeniging ontving reeds eene aanzien lijke gift van H. M. do Koningin-Regentes. Het stoomschip „Schiedam," van Amster dam naar Baltimore via Nieuw-York, vertrok 26 Mei van Boulogne sur-Mer en passeerde des middags Bevezier; de „Zaandam," van Rotterdam, arriveerde 26 Mei te Nieuw-York. Bjj koninklijk besluit is aan H. Sandra, student in de faculteit dor geneeskunde bi) de Rijks-universiteit te Groningen, ter onder steuning in zijne studiën, van Rijkswege eene beurs verleend van ƒ800. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot paardenarts 3de kl., de gediplomeerde veeartsen F. Lamóris en J. Maas. Benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Rotterdam rar. J. F. Van der Lek de Clercq, thans subst.-griffier by gemelde rechtbank. De officier van gez. lste kl. by de zeemacht C. J. P. Verhoeff voor den tyd van 5 jaren op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen ad 650 'sjaars, en eene ver hooging van ƒ300 'sjaars. lo. benoemd tot administrateur van het militair hospitaal te Bergen-op Zooru, de eerste luitenant G. Van der Reyden, commandant van de 1 ste compagnie hospitaalsoldaten2o. in rang en betrekking verplaatst naar Utrecht, de eerste luitenant B. Meulman, administra teur van het militair hospitaal te Borgen- op-Zoom. Benoemd tot griffier van hot gerechtshof te Leeuwarden mr. A. A. F. baron Van Panhuys, thans subst. griffier by gemold college. lo. de kapt.-luit. ter zeo J. Luytjos op pen sioen gesteld, onder toekenning van een pen sioen van ƒ1369 'sjaars, on eene verhooging van het pensioen van f825 'sjaars; 2o. be vorderd: tot kapt. luit. ter zee, de luit. ter zee der lste kl. M. F. Tydeman; tot luit. ter zee der lste kl., de luit. ter zee der 2de kl. D. A. P. Koning, en tot luit. ter zeo der 2de kl., de adelborst der lste kl. C. D. De Haes. Aan Eugen Krüger, gob. to Cabel (Pruisen), 011 Rudolf Neisse, geb. te Bern (Zwitserland), vergunning verleend de geneeskunde uit te oefenen op de Nederlandsche schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zy de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in 1 Nederland stipteiyk nakomen. S4.) Maar ge zult aan zyn verzoek voldoen, hè? Ge zult zorgen dat hy te Leiden een brief vindt, zoodat hy dan dadeiyk verneemt, hoe goed ik my tracht te schikken in 't onver- mydeiyke?" Marianne is te ontroerd, om ve6l te zeggen zy voegt er echter een kus aan toe, die Nanda 't hoofd op haren schouder doet leggen en zuchten: „Hoe kan iets toch zoo scbieiyk veran deren En hoe kan een enkel mensch toch zooveel wel of wee over iemand brengenEn hoe is 't mogeiyk zooveel te kunnen dragen zonder te bezwyken? Maar kom", en zy richt zich weder op, „ik moet sterk zyn. Do fees ten te Weimar wachten ons immers? De huwelyksfeesten, nietwaar?" „'t Wordt tyd", roept de bankier aan de trap. De laatste voorwerpen worden haastig in de reiszakken gesloten, de reismantels omge slagen en met vasten tred tracht Nanda naar beneden te gaan. De directrice is verbaasd. De chef niet minder. De kunde van den dokter wordt hoog geprezen. Niemand, dan alleen Marianne, schynt er aan te denken hoe de krachtige wil dier teedere figuur alleen die zoo schielyke herstelling had veroorzaakt. De rit naar Weimar is spoedig afgelegd. Allen missen den zorgzamen Herder om het zeerst. Toch wordt er niet op hem gezin speeld. Do graaf tracht zoo goed mogelyk hem te vervangen. De indruk by aankomst was minder ver rassend dan voor wie van verre kwamen zonder dat hun ter ooren kwam waarom do geheele stad in feestgewaad stak. De Saksers verheugden zich in de ver eeniging van twee hunner vorstenkinderen, want de eenige zoon van don groothertog huwde Anna van Saksen Coburg. Weimar vooral heeft zyn vorstenhuis onuit- sprekeiyk lief en deelt daarom van ganscher harte in zyn wel en wee. Alom wapperen de groen gele kleuren, alom banen bloem en groen zich als tusschen de vroolyke menigte een slingerenden weg en aiom pryken de portretten der frisscho, levenslustige achttienjarige, die men zoo dade lijk in levenden lyve van aangezicht tot aan gezicht zal zien. De schooljeugd van laagste tot hoogste klasse ordent zich reeds voor do verschil lende gebouwen, waarin zy worden onder wezen, met leeraars en leeraressen aan 't hoofd, om het vorstenpaar aan te spreken en daarna zich aan te sluiten by don stoet, die aan eiken hoek, aan elk plein, aan ieder by- zonder gebouw zal worden verlengd. Want, golyk de schooljeugd hier, ordenen ginds zich corporation of landlieden in eigenaardige dracht. De jongens der verschillende scholen ken merken zich door de kleur van de ronde platte pet. Krulkoppen zoowel als sluikharen zyn bedekt als door roode, gele, blauwe, groene, paarse, oranje en witte ouwels, die vroolyk in 't zonnetje tintelen, terwyi de meisjes, van volwassen tot zeer klein toe, in 't wit gekleed, zich onderscheiden door ban delieren van verschillende kleuren. Van alle zyden snellen zy lachend, schertsend, tie rend toe. Wat 'n gegons, wat 'n pret! Een pret vooral over hetgeen te gebeuren staat, zoodra de schemering valt. Overal ziet men groepen en groepjes, wien do opgewektheid en levensvreugde uit de oogen straalt, en allo monden babbelen en maken afspraken en treden in overleg, hoe dit te doen hoo dat, want niemand wil een gebouw de oogen uitsteken door mooier te illumineeren om de eenvoudigo reden, dat hy hot niet kan. Het voorschrift luidt: eenheid in alles eenheid regel orde. En de Saksers houden zich aan 't voor schrift der overheid. Daarom moeten van elke groep de twee grootaten vooraan of de twee kleinsten, onverschillig, maar de hoofden moeten gelyk zyn, elkander volgen. Wat al verschikkingen l Wat al treden uit en in 't gelid, voordat elke groap klaar is toe te treden En onder dat gegons en gejoel blazen mili taire en civiele muzikanten er dapper op los. Overal muziektempels, overal tribunen, overal oranje- en andere boomen langs de straten geplant, in een overvloed alsof heel Saksen zyne tuinen ter plundering had geboden ter eere der nauwe verbintenis tusschen Weimar en Coburg. „Schioiyk! Schieiyk! Daar komen zy zoo waar reeds", roept de graaf don dames toe, die juist eene voorkamer van het Russische Hof zyn ingetreden. En ja, daar nadert het vorstelyk echtpaar j van verre. Wordt vcrvolrjd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5