Dousa's Album vereerd aan de Leidsche Bibliotheek. Jan Van der Does, Heer van Noordwyk, die zulk een belangrijk aandeel heeft gehad aan de verdediging van Leiden, waar hy bovel voerde over de gewapende burgery, naar wien in onze dagen de gedempte Koe poortsgracht de Doezastraat is genoemd, heeft niet alloen het zwaard gezwaaid; hem warerr volgens zjjne lijfspreuk dulces ante omnia Uusaeals Latynsch dichter was hy in de beschaafde wereld der 16de eeuw vermaard; a's Gezant naar Engeland toonde by tegen over Koningin Elizaboth zyn diplomatisch talent; als man van wetenschap was by geëerd; hy was Voorzitter van Heeren Cura toren der Hoogeschool, toen Prins "Willem d.3 bad gesticht en hy de inrichting daarvan had in orde gebracht; hy was de eerste Bibliothecaris der Hoogeschool van 1535—1591. Deze verdionstelyke man (1545 1604) had, te Par[j3 of Douai studeerende, in 1563 een keurignot gebonden Album aangeschaft, een klein octavo in Franschen band met sieriyko figuren in goud uit de hand er op gedrukt op rug en plat en snede; meer dan 130 geleorde mannen, die hy op zyne gewichtige levensbaan ontmoet heeft, hebben daarvan een blaadje beschreven met een bybeltekst in 't Hebreeuwsch of in 't Grieksch, met een gedicht in 't Orieksch of Lafyn, in't Fransch of 't Nederduitsch. Dat merkwaardige Album van dien groot en man was in de familie Van der Does bewaard, maar behoorde laatst aan den heer W. F. Baron Roèilte 's Gravonhage, die het had verworven uit de bibliotheek van z{Jn grootvader, den Staatsraad W. F. Baron Koüll (1767-1835). Dit kostbaar kleinood nu is eenige dagen geleden aan de Leidsche Bibliotheek afgestaan door den hoor Baron Rot 11; zeker kon de milde schenker geene plaats bedenken, waar dat Album van dien Aanvoerder der verdedigers van Leiden, van dien Curator en Bibliothecaris harer Hoogeschool voortaan gepaster kon worden bewaard. De Rogeering heeft officieel haren dank betuigd voor dit geschenk, maar ik voel my geroepen het belang van dit fraaie Albnm nog beter te doon uitkomen. Het is niet alloen zulk een kostbaar bookie, omdat Dousa zulke buitengewone verdiensten heeft als maker van zoovele sieriyko Latyn- eche gedichten, als schryver van do Annales Hollandiae, als eerste uitgever van Melis Stoke, om van zyne waardigheden en ambten te zwygon, maar omdat zoo vele beroemde hoogleeraren en staatslieden, geleerden en edelen met hunne eigen hand eone bladzyde daarvan beschreven van 1563 tot 1597. Te Douai en to Parys, te Brugge en to Antwerpen, te 's-Hage en te Leiden evenals te Londen schreven de geleerden en diplo maten daarin oen loflied op den Leidschen dichter, of eeno hoogst vereerendo getuigenis van zyn kennis en smaak, van zyn beleid on braafheid, welke woorden, in dicht en ondicht, met een bybelschen term of in harte lijk Hollandsch of Fransch, in gekunsteld Grieksch of Latyn ter neer geschreven, toch heel wat bowyzen voor Leidens eersten C'urator-Presidorlt. Scaligeren Lipsius, Hadria- o: us JuniusDom. BaudiusBonaventura VulcaniusJ. De Groot, Joh. Cuperus, Scipio GentilisLucas Fruytiers, Christoph. Plantijn r.yn waarlyk groot genoeg om de door elk hunner beschreven albumblaadjes tor eere van onzen Dousa te waardeeren; kortheids halve noem ik de meer dan honderd andero geleerden maar niet, behalve den uitsteken den kennor van het Grieksch Jean Morel te Parys, die in die taal een blad beschreef, waar zyno dochters CamillaLucrctia en Diana elk een Grieksch gezegde aan toe voegden en dan dat zeldzame gedichtje van Roemer Visscheiwaarboven hy zyn wapon door middel van zyn zegelring afdrukte! Men wist dat een der weinige eigenhandige ge dichtjes van dezen Nederlander bewaard waren in dit Albumdo hoer F. A. Van Rappard had het medegedeeld in zyne laDge lyst der hem bekende Alba Amicorum in de Werken van de Maatschappy der Noderlandscho Letter kunde beschreven, maar hot Album zelf was voor hom en ieder ander een gesloten boek. Dat is het gelukkig niet meer! Dank do vriendeiykheid van Baron Roëll mag ieder geletterde hot op do Leitfsche Bibliotheek bezien en wat meer is, bewonderen, want dat moot ieder doon, die voor zulk eeno letter kundige kostbaarheid gevoel hoeft. Niet alleen is het fraaie boekje goed bewaard, maar do handen zyn zeer leesbaar, de inhoud is vol karakter, en vele verzen werden juist ter eere van Dousa gedicht. En dan komt er nog by dat er uiterst merkwaardige horaldischo bydragen in bewaard zyn; ik tel namelyk 20 gekleurde, fraai ge- teekende wapens van de Heeren, die aldus aan het lid van Hollands Ridderschap het bewys van hunne aanzieniyke afkomst hebben gegeven, en die wapenschilden zyn met fraaie dekkleeden, helmen en spreuken versierd. En nog is dit niet alles; er zyn in dit Album nog eenige keurige teekeningen bewaard, als van Hubertus Goltzius den numismaat, die de oude schryvers opsierde met tal van af beeldingen van door hem bedachte munten, want die befaamde nummi Goltziani zyn nooit geslagen geweest; hy toekende in dit Album ee.'io vrouwefiguur, die munten in ruime mate ui'stort; een andere Bruggenaar, degeleerde Jw:obus CruquiusJaap Van der Kruik, aan ieder, die zich met de handschriften van Ho- ratius bezighoudt, goed bekend, beschreef een blad en teokonde daaronder eeno keurige urn of kruik ter opheldering van zyne ïyfspreuk Omnium movetur urna. Uiterst eigenaardigis hetgeen Marnix van Sint Aldegonde op Dousa's albumblad schreef, waarop zyn bekend dovios, dat zoo paste op zyn veel bewogen leven: Repos ailleurshy had er een zeilend schip keurig bygeteekend, tusschen de rotsen op de baren schommelendo, doch dat koers zet naar een opengeslagen bybel in den Grooten Beer en het oog gericht houdt op Christus in den hemel. Evenzoo is voor ons als Leidenaars zeer merkwaardig hetgeen door Jan Van Hout geschreven werd in eene voortreffelyk geteo- kende gekleurde cartouche, versierd met speer en degen, geweer en zwaard, en let wel: met de rood, wit en blauwe vlag, waarnaast de strop en ander moordtuig en oen paar naakt uitgekloodo gespietste en een opgehangen Spagnool, terwyi daarboven twee gewapende officieien met ontdekten hoofde elkander te gemoet treden, en de rechterhand reiken, den- kelyk Van dor Does en Boisot, beiden voor treffelyk en fijn met kleuren geteekend. Lei dens vordionstely' e secretaris schreef met zyne fijne lettertjes, die vaak onleesbaar zyn en onze archivarissen tarten, een ernstig vierregelig vers ter eere van Dousa op 5 De cember 1575 zooals hy er op laat volgon: „Tot een gedenckteycken van de geduyrige „ende onveranderlicke vruntschappe, mitten „Hoochgeleerden, Eedolen, Erntfesten, Jonc- „hoere Johan van dor Dous, Heor tot Noort- „wyc, by tyden van de twede belegeringe der „Stadt Leyden, inde uyter6te hongernoot en „sterfto gemaect en dit gestelt by my Jan „van Hout." Als men zulke woorden leest, door zulke mannen eigenhandig tor neer ge schreven ia die dagen, worden het lovende menschen voor ons en waardeeren wy hunne daden nog beter, en de ryke vruchten, die er voor het nageslacht en dus voor ons uit zyn voortgevloeid. Doch genoeg voor een oppervlakkig bewys hoe verdiensteiyk do welwillende gever was, die do vele bydragen voor de letterkundige geschiedenis aan de belanghobbonden heeft willen voorleggen door dit Album aan de Leidsche Bibliotheek te schenken. De Uni7ersiteits-Bibliotheek bezit reeds eeüige dergeiyke merkwaardige Albums, ook de Boe- kery van do Maatschappy dor Nederlandscho Letterkunde kreeg or in den loop dor jaren eenige, waaronder met wonder fraaie teekeningen, de Koninklyke Bibliotheek te 's Gravenhage telt eene keurige reeks van zulke boekjes, evenals op de Herzogliche Bibliothek te Wol- fenbüttel mjj eene lange ry vertoond werd van Alba, door tal van Duitscho en Engelsche Vorsten en Vorstinnen beschreven, maar voor Leiden kan er geen zoo kostbaar zyn als dit Vrienden-album van Jan Van der Does, dat baron Roëll aan onze Bibliotheek heeft afgestaan. Dr. "W. N. Du Rieu. Leiden, 25 Mei 1893. Gemengd Nieuw», Hedenmorgen droegen twee per sonen eone ton, met kokend water gevuld. Op do Doezastraat gleed do man uit en kwetste eon vinger. Door den val viel de bodom uit do ton, waardoor de vrouwelyke persoon hot water godeelteiyk tegen de beenon on over do voeten kreeg, zoodat zy brandwon den bekwam. Gelukkig was men dicht by huis, waar zorgen aan de oeleodigde lichaamsdeelen kondon gowyd worden. Naar hot „H. Dagblad" verneemt, is door den officier van justitie by de arren- dissements rechtbank te 's Gravenhage ge- desisteerd van het appöl in de zaak tegen mr. W. Van der Vliet, betreffor.de de Leidsche Duinwaterleiding maatschappy. Eenige polderjongens geraakten Zondagavond met eenige bewoners aan den Sloterweg te Haarlemmermeer zóódanig hand gemeen, dat voor zekeren C. De G. genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Hier over ontevreden, verzameldon de bewoners aan den Kruisweg zich Maandag-avond opnieuw, (ongeveer 50), en de polderjongens moesten het nu ontgelden; zelfs vier onschuldigen werden zóódanig mishandeld, dat ze door den dokter moesten worden behandeld. In het huis van Van Duuren bleef geene ruit heel- Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. Gevolg van veronachtzaming dor wet. Eenigen tyd geledon, toon onder do koeien van den veehouder H. Van Egmond, to Rynsburg, het mond en klauwzeer uitbrak, liep het vee van De Haan op een stuk land, grenzende aan het besmette, doch daarvan door eene sloot gescheiden. Dadeiyk word het land en het vee van De Haan besmot ver klaard (ofschoon er geene ziekte was) en een bord geplaatst: „Besmetteiyke veeziekte, mond- en klauwzeer." Door de groóte droogte echter was het stuk land zeer spoedig afge weid en moesten de koeien op ander land overgebracht worden. De Haan verzuimde echter dit aan te vragen, en toen nu de koeien verweid waren, werd er dadeiyk proces-verbaal Opgemaakt, en zal het vee deze week worden onteigend. Den geheelen dag loopt een wachter om op te passen, dat het niet wordt verkocht. Voor Do Haan is het te hopen, dat zich alles nog ten goede zal keeren. Een Engelsche ondernemer heeft by het Ryk en het gemeentebestuur te's-Gra- venhage een plan ingediend tot hot aanloggen van eene wandelpier in zee te Schevening'en, ter hoogte van het Kurhaus. Dit wandelhoofd zou zich by eene breedte van 20 M. over eone lengte van 465 M. in zee uitstrekken. In het midden van de pier is een rondpoint ontworpen voor het plaatsen van muziek tempels en ook ligt het in het plan langs 1 eide zyden van de pier electrische wagenljes te laten loopen voor hen, die niet te voet de wandeling wenschen te doen. De kommen aan beide zyden zyn bestemd voor haventjes, alwaar stoom- en pleizierbooten eene veilige ligplaats zouden verkrygon. J. B., te Gorkum, heeft getracht, achter de Godskamer aldaar, zich door op hanging het leven te benemen. De knecht op den in de nabyheid staanden molen dit ziende, yide naar beneden en sneed nog juist int yds den riem door, waarmede hy zich aan de aldaar staande palissaden had bevestigd, zoodat de levensgeesten nog niet geweken waren. Hy is op advies van den dokter naar het Ziekenhuis gebracht, zeker om zyn roes uit te slapen, daar hy in „kennelyken staat" vorkeerde. To Bergum is do 88-jarige oud- stryder L. v. d. Meulen door een melkwagen aangereden en zóó deerlyk gekwetst, dat hy bezweken is. Te Wilnis zyn gistoren by 4 ver schillende veehouders 3 koeien en 1 kalf gestorven, naar het scbynt aAn verschillende ziekten. Uit Leeuwarden wordt gemold dat gisternamiddag in den mastkoker van een turfschip, liggende by de Beurs, het lyk is gevonden van een aldaar wonend gepaspor- teerd O. I militair. Het lyk lag achterover met het hoofd naar beneden en de beenen omhoog tegen het contre-gewicht van den mast. De schedel was geschonden. Men begrypt niet hoe do man, die niet op het schip tehuis behoorde, in dien toestand is geraakt. De justitie heefc het lyk, dat reods in st3at van ontbinding verkeerde, doen schouwen in het Stads-ziekenhuis. De overledene stond bekend als iemand, die veel misbruik maakte van sterkon drank. Eene talryke menigte be weegt zich bij hot schip. Te KosselLoo, by Leuven, is een brand uitgebroken, waarby 8 huizen verwoest zyn. Eone vrouw, die liet vee wilde redden, kreeg zeer hevige brandwonden. Toon men onvoorzichtig genoeg was haar een emmer water over het brandende lichaam te werpen, stierf zy onmiddellyk. Het lyk van een kind van 7 tot 8 jaar werd onder do puinhoopen gevonden, 4 of 5 personen zyn gewond. Onder de puinhoopen zyn nog eenige lijkon bedolven. Het vee is gered. Tusschen Ulvenhout en Ginneken heeft mon van het zoogenaamd Ulvenhoutsche bosch 10 H.A. moeten verbranden, om zoo doende bevryd te worden van de millioenen rupsen, die aldaar gevonden werden. Als vervolg op hetgeen ik u de vorige week mededeelde omtrent de weinig heuscbe houding der officieren van de rydende artillerie tegenover hunne collega's der infan terie, enz. nog dit, zoo schryft men aan „de Amsterd.": De toestand is er sedert niet op verbeterd. In de eerste plaats heeft de luit.-kolonel jhr. V. A. De Pesters by hot neerleggen van zyn commando over het corps „ryders" zyne mderhebbende officieren saam genood, om afscheid te nemen. Men passeerde daarby evenwel den dokter, don paardenarts en den kwartiermeester, alzoo dezelfde officieren, die ook by de revue op do Kemporheide zoo onhoflyk waron behandeld geworden. Voorts is in eene vergadering der infanterie- officieren, waarby de tor gelegenheid van het caroussei ondervonden bejegoniDg streng werd gegispt, gebleken dat hun regiments-com mandant het beter vond, de zaak niet verder to pousseeren. Van die zyde loopt het dus af met een boos biyven op de kameraden der artillerie, eene bedekte vermaning om liet by een elkaar negeeren te laten. Men meldt uit Bordeaux dat oen groote brand de wynkelders der firma Eschenauer Co. vernield heeft. De vlam brak 's avonds halfnegen uit op de zolders, waar fusten en hoepels opgestapeld lagen, en nam spoedig groote uitbreiding aan, zoodat de naburige woningen groot gevaar liepen. De brandwoer moest zich beperken deze in bescherming te nemen, daar van blnsschen geen sprake was. Men slaagde er in 300 fusten der fyne wynsoorten te redden. Toch wordt de schade, welke door assurantie gedekt is, op 2,000.000 fr. begroot. Persoon- jyko ongelukken vonden niet plaats. Vyfvoudige moord en zelfmoord.— Een wynhuishouder te Parys, Couppey ge naamd, hartstochtelyk liefhebber van wedden by wedrennen en die daarby zeer veel, zoo niet alles verloren had, heeft Zaterdag ochtend vroeg zyne vrouw, zyn veertienjarigen zoon en zyn dochtertje van dertien jaren vermoord en een dochtertje van zeven jaar zwaar ge kwetst; hemzelven vond men, de revolver in do hand, waarmede hy zich eeno wonde in het hoofd had toegebracht, op het oogenblik, dat de commissaris van politie de deur deed openbreken. Hy is in den avond bezweken. De concierge had, op het knallen der eerste schoten, dezen geroepen. Er is een brief gevonden, waarin de echte lingen verklaarden een einde aan hun leven te willen maken en hun kinderen niet in armoede en schande te willen achterlaten. Zy hadden dit blykbaar eerst door houtskooldamp be proefd, maar ontwakende moet Couppey zyne vrouw en achtereenvolgens de kinderen in hun slaap ieder een kogel door het hoofd hebben gejaagd. Men vond ze, op het jongste dochtertje na, dood in hunne bedden, bebloed en met eene wonde in den slaap. De opstand in Nicaragua. De -^Herald" verneemt dat de slag, welke Zaterdag ia Nicaragua geleverd werd en waarby de opstandelingen het leger van den president Sfcicaza versloegen, twaalf uren duurde. Het regeeringsleger verloor do helft aan dooden, gewonden en deserteurs. Uit het overige doel is alle tucht verdwenen. In den ochtend van 23 dezer heeft er boven Cleveland (Ohio, V. S.) een cycloon gewoed, gepaard met hevige regen buien. In aanbouw zynde huizen, stellingen en een stalen koepeldak zyn vernield. Eenige menschen zyn gedood en verscheidene ernstig gewond. In Spanje is naby Carthagena eene myn onder water goloopen, waarby 5 personen verdronken. Eene buskruitfabriek naby dezelfde stad is in de lucht gesprongen; twee personen wer den ernstig gekwetst; do fabriek is geheel verwoest. Het spoorwegongeluk in Ier- land. Een buitengewone trein met varkens, welke bestemd waren voor de pinkstermarkt, is, zooals reeds kort gemeld werd, te Tralee, in Ierland, verongelukt. De trein bestond uit 7 wagens vol varkens, drie personen rijtuigen en don conducteurswagen. By het afryden van eone zeer steilo helling wilde de rem niet werken, zoodat de trein in volle vaart op de viaduct over eene bergkloof aanreed. Met bliksemsnelheid bereikte de trein de brug. Deze, hoewel ze hevig schudde, weerstond

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6