rooster, de commissie voor do loting bij de dd. schutterij dit jaar zal zijn samengesteld uit de leden H. C. Juta en mr. S. J. Fockema Andreae, terwijl de leden C. C. Tieleman en i?. J. Van Hoeken de commissie van onder zoek bij de schutterij zullen uitmaken en dat, mede ingevolge dit Raadsbesluit, al de overige raadsleden als plaatsvervangers zijn aange wezen. De loting heeft plaats op een dag in liet laatst van Juni des voormiddags te 9 uren. Do commissie van onderzoek houdt hare zit tingen, de eone omstreeks half Juni, de andere omstreeks half Juli, beide zooveel mogelijk des voormiddags. Aan den met ingang van 1 Juni a. s. eer vol ontslagen stadswerkman J. Vreugdonburg is, op grond van ongeschiktheid voor den dienst wegens lichaamsgebreken, een pensioen verleend van 231.873 per jaar, met ingang van 1 Juni a. s., berekend naar eene bezol diging van 630 's jaars en een diensttijd V3n 22 jaren en eene maand. Bij de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland op 13 Juni a. 8. hebben in de stembureelen zitting de navolgende leden: Hoofdbureel: de Burgemeester, voorzitter, en de heeren P. J. Van Hoeken en mr. F. Was. Stembureel van den Burg: de heeren J. A. Van Hamel, voorzitter, A. L. De Sturler en L. G. Le Poole. Stembureel school aan de Mare: de heeren dr. D. E. Siegenbeek Van Heukelom, voor zitter, W. F. Verhey Van Wijk en dr. Th. W. Van Lidth de Jeude. Nog werd medegedeeld dat is ingekomen het rapport van B. en Ws. omtrent de resul taten van de water-verversching welk rappor- is gedrukt en aan de leden zal worden mede gedeeld. Uit dit rapport blijkt dat do spuiing van verleden jaar door het Katwyksche stoomge maal wel gunstige resultaten heeft opgelet verd, maar geen afdoend middel is, en dat afdoende verbetering naar de meening van B. en Ws., niet mogelijk is, zonder demping van die grachten,- waarin men den stroom niet voldoende kan bevorderen en vervuiling, door inwerping van huisvuil niet voldoende kan beletten. Vooral het Levendaal komt hier in aanmerking, waarin een centraal-riool ware aan te brengen, hetwelk aan hetLier- nurstelsel zoude behooren te worden aange sloten. De machine daarvan werkt thans slechts gedurende een gedeelte van den dag In de tweede plaats ware wenscheliJk de demping van de Uiterstegracht in ernstige overweging -to nemen. De toestand van die beide grachten is voortdurend van dien aard dat voorziening dringend noodig ia. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming van een leeraar in de oudo talen aan het Gymnasium. (102) 2°. Idem v. n ec<a tweeden onderwijzer aan de Jongeneeehool 2de klasae. (105) 3°. Voorstel tot terugbetaling van een gedeelte der ingehouden boete wegens te late oplever ng van de Sptnjaardsbrug. (63 en 119j 4°. Idem tot de verlenging van de huur van de Bethlehemekerk. (103) 5®. Idem betrekkelijk den aankoop van grond bij de Slaageloot in verbaDd met de verplaatsing van de ascli- en vuilniebtlt. (104 0°. Verzoek van M. J. H. Van den Bergh, om uit stel voor do ontruiming van den grODd aan den Vest wal. (106) "7°. Idem van F. F. W. Heintz, ter bekoming in gebruik van grond aan den Bnrg. (107) 8°; Huppleroiro ytaat en staat vaD af- en over schrijving op de bégrooting, dienst 1892, der Stedelijke Werkinrichting. (108) ■9°. Staat van af- en overschrijving op de bégrooting, dienst 1893, ad 40, (aanschaffing van school banken). (109) ftO®. Bezwaarschriften van J. Ten Ernggenkate en D. Van Leeuwen tegen hunnen aanslag in de Plaatselijke Directe Belasting. (92) il 1°. Voorstel tot het verleenen van afschrijving of terugbetaling van Plaatselijke Directe Belas ting. (110) 112°. Verzoek van L. Van OevereD en N. Van Doveren, om gebruik te mogen maken van do kleedkamera der Gymnaetukschool. (111) 33®. 8taat van af- on overschrijving op de begrooting, dienst 1893, ad 700. (Herstelling van de lokalen ann de Nieuwstraat). (112) 11®. Vaststell ng van het Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1893. (113) 15°. Verzoek van Mej. J. M. Janeen, om ontslag als tweede onderwijzeres aan do Meisjeeschool 2de klasse. 15) 16°. Idem vin P. J. Van Berensteyn, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burger- tohool voor JongeDS. (116) 17°. Soppletoiro staat op do bogrooting, dioDet 1892, ad f38i3.515 (Kosten van aaulc-g van duinwater- buizeD). (117) 18°. Verzoek van P. A. Van Daalen, om eene etoep to leggen voor zijn huisaandeS;.-Aagtenetraat.(ll3) Punt 1 wordt benoemd met algemeene stemmen dr. D. A. H. Yan Eek, thans die betrekking waarnemende. Punt 2 wordt benoemd de heer L. Van Oeveren, thans tweede onderwijzer aan de school 3de klasse No. 3, met 21 stemmen. Eéi biljet was blanco. By punt 3 zeide do heer Hasselbarh dat volgens hem de firma Bamevold en Co. by de verbouwing van de Spanjaardsbrug onbil lijk is behandeld geworden en dat hy daarom eene restitutie van boete ad 400 (van de 900), zooals nu door B. en Ws. wordt voor gesteld, te weinig acht. Ook met regen en andere ongunstige omstandigheden, als leve ring van ijzer door de firma Yan der Vliet, te Amsterdam, hadden de aannemers veel te kampen, zoodat spr. als amendement voor stelde om de beloopen boete met 500 te verminderen, waarop de Voorzitter in over weging gaf om de vermindering op ƒ450 te stellen, daar er slechts ƒ468 en zooveel cents disponibel was, waarmede de heer Hasselbach zich kon voreenigen. De heer Siegenbeek van Heukelom was tegen eenige vermindering, omdat hy er geene reden voor zag. Tegen eene opmerking van den heer Hasselbach deelde hy mode dat volgens hem een aannemer zich vooruit moet overtuigen van alles, wat hem in zyn werk kan overkomen. De heer Fockema Andreae sloot zich daarbij volkomen aan. Uit beider meening bleek volgens den heer Hasselbach dat beide hoogleeraren geeno aan nemers zijn of zijn geweest, want hunne denkbeelden gaan misschien wel in de theorie, maar niet in de practijk op. Na nog eonige repliek, waarin de heer Siegenbeek van Heukelom mededeelde dat, wanneer men strenger tegen de aannemers wordt, men ook betere aannemers verkrijgt, werd tot stemming overgegaan en met 12 tegen 10 6temmen het amendement Hassel bach aangenomen. Daarna werd de geheele voordracht goed gekeurd met 15 tegen 7 stemmen. Tegen het amendement hadden gestemd do heeren Siegenbeek van Heukelom, Van Hamel, Zaayer, Verster Van Wulverhorst, Van Lidth de Jeude, De Vries, Fockema Andre®, Verhey Van Wijk, Du Rieu en Drucker. Punt 4 werd zonder stemming goedgekeurd. BR punt 5 (aankoop grond by de Slaag- sloot ondor Leiderdorp, om er do Loidsche asch- en vuilnisbelt heen te verplaatsen) opperde de heer Van Hamel enkele bezwaren, o. a. dat door door hem gesproken deskundigen de koopprys te hoog werd geacht, waar tegen do heer De Sturler, wethoudor, opnieuw eene berekening maakte, waaruit volgens hem bleek dat de prys eigeniyk nog lager is dan door de deskundigen van den heer Van Hamel bedoeld. Do heer Van Hamel zeido dat hy omtrent deze zaak nog iets had mede te deelen.doch dat hy daarvoor liever eene geheimo zitting verlangde, waartoe werd overgegaan. By heropening der vergadering deelde de Voorzitter mede dat de verdere behandeling van punt 5 der agenda tot oene volgende vergadering wordt aangehouden. Goedgekeurd werden vervolgens de punten 6, 7, 8, 9 en 10. Daarop werd behandeld pnnt 17. Daarom trent was door de commissie van financiën het volgende advies uitgebracht: „De voordracht van B. en Ws. ontmoet by onze Commissie ernstig bezwaar. Wij kunnen ons niet vereenïgen met de gronden, door B. en Ws. aangevoerd voor de raeening, dat de uitgaaf van ƒ3823.515 voor aanleg van duinwaterpypen behoort tot zoodanige, waarvan de dokking door geldleening kan geschieden. Wjj zyn integendeel overtuigd, dat zij uit de gewone middelen dient te worden bekostigd. Wy stellen den Raad voor, de voordracht niet aan te nemen, en Burg. en Weth. uit te noodigen, een nader voorstel in te dienen, waarby tot dekking der genoemde uitgaaf gewone middelen worden aangewezen." Namens die oommissie werd dit voorstel nader door den heer Drucker toegelicht, doch door den Voorzitter bestreden, omdat de grens niet kan worden, althans niet is aangegeven wanneer een bedrag groot genoeg is om er voor te gaan leenen. De heer Fockema Andre® wenschte ook de som te vindon uit de gewone middelen. Den heer Du Rieu deelde de Voorzitter mode dat in de poorten alleen standpypen zyn, doch dat de leiding niet in de woningen komt. De motie der commissie van financiën werd aangenomen met 12 tegen 10 stemmen. Toen kwam men weer lot punt 11, dat werd goedgekeurd, evenals punt 12. Ten aanzien van de noodig bevonden her stelling van de lokalen aan de Nieuwstraat voor do keuring van vee onz, gaf de heer De Sturler, wethouder van fabricage, een overzicht van de meestal kleine werkzaam heden, welke noodig bevonden zyn. De heer Drucker had echter liever gewenscht dat daarvan mededeeling was godaan toen besloten was het lokaal voor het nieuwe doel te bestemmen en ook aan het ryk te verhuren. De heer Do Sturler gaf de reden daarvan op en hoe getracht is geworden zoo spoedig mogelyk het verzuim te herstellen. De voordracht van B. en Ws. werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer De Vries heeft inmiddels de ver gadering verlaten. By punt 14 werd met algemeene stommen besloten het percentage der inkomsten-belas ting voor dit jaar vast te stellen op 3, alzoo een l/x pet. minder dan hot vorige jaar. Gunstig werd beschikt omtrent de punten 15 en 16, doch afwyzend op punt 18. Op eene desbetreffende vraag van c'en heer Zaayer deelde de Voorzitter mede dat het plan bestond het heden by den aanvang der zitting ingekomen rapport omtrent de water- verversching later aan de orde te stellen. Niemand verder meer het woord verlan gende, werd de vergadering gesloten. TWEEDE klUBR. Voortzetting der behandeling van het wets ontwerp houdende bekrachtiging eener over eenkomst met de Nederlandsche Handelmaat- schappy, ter vervanging van die, bekrachtigd by de wet van 12 Juni 1883 (Stsbl. No. 67). Na replieken van den heer Gerritsen, die blyft aandringen op geleidelyke uitbreiding van den verkoop in Indië, Vrolik en den Minister wordt de beraadslaging gesloten. By art. 1 merkt de heer Hartogh op, dat de bekrachtiging der overeenkomst wordt gezegd alleen te betreffen den tormyn van 5 jaren, in art. 7 bedoeld, terwyl volgens dat art. eene stilzwygende verlenging van 5 jaren telkens wordt beoogd. Wat is de bedoeling? Een contract voor 5 jaren of langer? Dit moet duidelyk blyken. De Minister meent dat er geenerlei gevaar voor den Staat schuilt in deze redactie. De Minister ziet er geen bezwaar in. Na replieken wordt art. 1 goedgekeurd, evenals art. 2. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 64 stemmen tegen 9, die van de hoeren Vrolik, Pyttersen, Veegens, Van Alphen, Kielstra, Gerritsen, Schepel, Borgesius en Heldt. Zitting van heden. (Per tclegranf.) De voorstellen tot het toestaan van gelden voor irrigatie en afwatering van de Solo vallei en voor den bouw van een spoorweg van Probolingo naar Panaroekan, lokten finantiëele beschouwingen uit, allereerst bij den heer Bahlmann, die zyne bezorgdheid kenbaar maakte over den toestand der Indische flnan- cië en het plan om de hoogere uitgaven door geldleening te dekken bestreed. Hy betwistte de noodzakelijkheid der boven genoemde werken en verwacht van den minister van financiën scherper toezicht op de uitgaven voor oorlog marine en Indië. Hoewel ook de heer Van Houten den finan- tiëelen toestand donker inzag wil hy aan Indië werken van productieven aard ais de onderwerpelyke niet onthouden, altyd zóo het nut heia alsnog werd aangetoond. Hy beval het donkbeeld aan van vereeniging van spoor weg-aanleg met de uitgifte van gronden om zoodoende rentogarantie van Staatswege over bodig te maken. De heer Pynacker Hordyk betoonde zyne volle sympathie met den spoorwegaanleg en de irrigatie werken, waarvoor de aangevraagde millioenen het voortbrengend vermogen van den bodem zullen verhoogen, hetgeen zal leiden tot ontwikkeling van het land en tot vermeerdering der volkswolvaart, die door snel on goedkoope productenvervoer zeer gediend zyn. De minister van koloniën betoogde ter ver dediging van deze ontwerpen, dat zy geheel passen in zyn stelsel om, met inachtneming van gepaste zuinigheid, te trachten Indiês productief vermogen op to voeren. Hy betwy- felde of het particulier kapitaal voor dezen spoorweg aanleg zou te vinden zyn. Het denk beeld—Van Houten acht hy niet geschikt voor toepassing op Java. Ook de heer Roëll wilde den aanleg dezer werken niet afhankelyk maken van den minder bevredigenden toestand der Indische geld middelen. Do heer Rutgers bestreed de finantiëele politiek der Regeering, maar was vóór hot ontwerp. Het ontwerp spoorwegaanleg Probo lingo—Panaroekan en zytak Radoeagoeng Pasirian werd aangenomen met 46 tegen 16 stemmen. Aangenomen werd met 55 tegen 16 stem men do verbetering van irrigatie in de Solo vallei. LEIDEN, 25 Wel. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het doctoraal-examen in de Nederlandsche Letteren door den heer G. J. Boekenoogen en het candidaats examen in de geneeskunde door do heeren F. G. Cornelis en H. Vervoort. Aan de Haven alh er viel hedenmiddag een persoon van eene schuit in het water. Spoedig werd hy evenwel gered. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vortrok 24 Mei van Suez; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 24 Mei Prawlepoint gepasseerd do „Utrecht" vertrok 24 Mei van Batavia naar Rotterdam; de „Admiral", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 23 Mei te Dubau; de „Arcadia", met de mail van Australië, China en Indië, vertrok 23 Mei van Port-Said naar Brindisi; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 25 Mei te Suez; de „P. Caland" vertrok 24 Mei van Baltimore naar Rotterdam de „Zuid Holland" arriveerde 25 Mei van Rotterdam te Batavia. A i> V L il T Ij A'i iL S. Ondertrouwd NICOLAAS J. BOUSIE en CORNELIA J. VAN RHIJN. V=HO, 25 Mei 1893- 3294 6 Getrouwd Mr. J. H. DE VRIES zn J. EINDHOVEN. Zwolle, 24 Mei 1893. De Heer en Mevrouw DE VRIES - Eindhoven betuigen hunnen hartelyken dank voor de vele bowyzen van belangstelling, by hun huweiyk ondervonden. Zwolle, 24 Moi 1893. De Heer en Mevrouw EINDHOVEN Van Hoboken betuigen hunnen hartelyken dank voor de vele bewyzon van belangstelling, by het huweiyk hunner Dochter ondervonden. Zwolle, 24 Mei 1893. 3274 17 Getrouwd3297 7 J. J. H. ROOZEBOOM en D. D. J. VAN OUWERKERK, wolke, tevens uit naam van de wederzgd- scho Familie, harteiyk bedanken voor de be langstelling, by hun huweiyk ondervonden. Getrouwd WILLEM LAMAN het MARIA A. HENDRIKSEN, die, ook namens wederzydsche familie, bun nen hartelyken dank betuigon voor de vele blyken van belangstelling, by hun buwelyk ondervonden. 3284 9 Zoetebwoude, 25 Mei 1893. Getrouwd Dr. C. METZLAR, Arts, te Lisse, en H. KOK. Hilversum, 25 Mei 1893. Da Heer en Mevrouw METZLAR Kok betuigen bun hartelyken dank voor de be- wyzen van belangstelling, by hun buwelyk ondervonden. 3273 11 Heden overleed, te Utrecht, in den ouderdom van 63 jaren, onze geliefde Broeder en Behuwd- broeder de Heer J. SIPKES, in leven onder-Direc teur van het Ryks Telegraafkantoor te Utrecht; M. E. J. M. KLEEUWENS-Sipkes. J. M. KLEEUWENS. O. W. SIPKES-Was. G. TEN BRUMMELER. 24 Mei 1893. 3276 10 Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw DEKEMPENAEIt Rukb betuigen by deze hun dank voor de bowyzen van belangstelling, ontvangen ter gelegenheid van de ziekte van hun jongste Dochtertje. Voorschoten, 25 Mei 1893. 3291 6

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3