Burgerlijke Stand van Lcidci|, Gemengd Nieuw», Yoor de Leidsche Studontenroei vereoniging „Njord" zullen in den universiteits wedstryd de volgende ploegen te Haarlem op Zondag 4 Juni mederoeien: In het hoofd i.ummer: Oude VierPloeg „N. N"., roeiers de heeren H. Yervooit (slag), H. A. Beekhuis, J. J. Raaff en T. H. Yan der Willigen. Jonge VierPloeg „Naughty Boy". Roeiers de heeren H. J. Lykclama a Nyeholt (slag) C. Beelaerts van Blokland, J. Alma en A. Tuyl Oufc Twee: Ploeg „Ha ha." Bemanning de heeren H. Vorvoort (slag) en H. A. Beekhuis. Jonge Twee: Ploeg „Bóbé", geroeid door de heeren H. J. Lykclama k Nyeholt en C. Beelaerts van Blokland. Aangezien de ma zolen in het gezin van het hoofd der openbare lagere school in hot dorp te Zoeterwoude geweken z(jn, is de school weder geopend. W. v. D., arbeider te Hazerswoude •die terechtstond wegens mishandeling, werd •heden door de arcond.-rechtbank te 's Graven ihage vrijgesproken. Volgens nadere modedeoling is liet bericht in eon der Haagsche bladen, dat Maandagnacht door balddadigo handen het borstbeold van de Yosmaei fontein in de Scheveningsche Boscbjes van het voetstuk gerukt en daardoor vrij 0r£ beschadigd zou ziJo, zeer overdreven. Yan ernstige beschadi ging is geen sprake. Het bad te Scheveningen zal JDonderdag 1 Juni geopend worden. Drie commissarissen van de Staal waterbron te Haarlem zijn op reis gegaan om oenige badplaatsen te bezoeken. Zy zullen een bezoek brengen aan Spa, Kassei en Remagen Dit staat in verband met plannen tot het overbrengen van het staalwater naar hot Fredorikspark en het aldaar bouwen van eene geneesinrichting, zooals in het oorspronkelijk plan lag. De toestand van Christina Boelee, die in de Wijde Broederstoeg te Rotterdam verwond is en sedert in het ziekenhuis ver pleegd wordt, is voor het oogenblik bevredi gend. De dader is nog niet in handen gekomen Hot stoomschip „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, vertrok gisteren met 737 3de klasse-passagiers. Hedennacht te ongeveer één uur werd de brandweer te Amsterdam geal armeerd voor een kleinen uitslaanden brand, welke uitgebarsten was in perceel 16 op de Bloemgracht. Van dit porceel, pas geheel verbouwd, was slechts bet onderhuis bewoond, nl. door den kruier IC. Kraaijer. Op den dag hadden in het perceel nog timmerlieden gewerkt van de eigenaren, de heeren Gebr. Dammers, en de veronderstelling mag dus gemaakt worden dat zij met lucifers of pijp tabak onvoorzichtig zijn omgegaan, waardoor de aanwezige krullen s\jn gaan smeulen; althans eene andere ver- klar ng voor het uitbreken van den brand is niet te geven. Do brandweer was binnen een kwartier den brand meester. Van het bovenhuis z(jn eene voor- en achterkamer geheel uitgebrand. De kruier in het onderhuis, die, toen hy glas scherven hoorde vallen, den brand ontdekte on dadeiyk. met vrouw en kinderen uit het huis vluchtte, heoft nogal waterschade gekregen. Verder werd de hulp der brandweeer inge roepen bjj oen kleinen uitslaanden brand in oen boekwinkol Rozenstraat 148, veroorzaakt doordien eeno petroleum-hanglamp van de zoldering viel. De vlammen werden met eenige emmers water gebluscht. Enkele winkel goederen zyn beschadigd. In een bovenwoning Niouwendyk 41 ontstond een vry ernstige binnenbrand door het springen van een spirituslampje. Met éóne straalpyp, op eene brandkraan der Vechtwaterleiding bo- vestigd, was men de vlam spoedig meester. Verder werd nog een schoorsteenbrand Zeedyk 71 gebluscht. Te Deventer is Woensdag-namid- dag te zes uren een felle brand uitgebroken in een aan do Welle liggend pand, waarin logement en koffiehuis worden uitgeoefend. De geheele brandweer en de schuttery waren op de been. Tegen den spreker op de socia- listische byeenkomst, welke Zondag jl. te Finsterwolde werd gehouden, is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van hoofden van bevriende Staten. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft tegen F. De Bie, in voorloopige hechtenis in zake den moord te Os, bevel tot gevangen- i houding gegeven. Hot is gebleken dat de persoon, die in den avond van Pinkster-Maandag door de Oosterstoomtram overreden werd (met doodeiyk gevolg) was de heer v. d. V. uit Zierikseo, een jongmensch van 24 jaar, die voor 't eerst deze streek bezocht. In de provincie Groningen is eeno sociaal democratische onaerw.yzers-vereeniging opgericht. In de gemeente Termunten is het verbod op de samenscholingen ingetrokken. Beerta en Finsterwolde T>iyven voorlóopig nog in staat van beleg. Een visschor te Moddergat (Fr.) hooft by het visschen ten Noorden van Schiermonnikoog hot lijk van een mansper soon in een zyner netten gevonden. Uit de klooderdracht valt op te maken, dat het svaarschyniyk een Engelschman zal zyn. In do nabyheid zyn dan ook een honderdtal Engelsche schepen aan het visschen. Een kermiswagen verbrand. De goederentrein van Maastricht naar Venloo van 24 dezer vervoerde onder meer een waggon, waarop een kermiswagen was geladen. Deze reizende woning geraakte door welke oor zaak is nog onbekend gedurende den rit in brand en stond by aankomst te station Swalmen in lichterlaaie. Niet alleen brandde het vehikel in korten tyd geheel af, doch werd ook de spoorwegwaggon vry ernstig beschadigd. Door den eersten trein van Ant werpen naar Rozondaal is gisteren naby het station Esschen een man overreden. Deonge- hikkige werd zéé verminkt, dat by oogen- blikkeiyk stierf. Te Thebe zyn door eene hevige aardbeving verschillende huizen beschadigd. De schok werd ook te Athene gevoeld. Uit Moskou verneemt de „Stand ard" dat de sprinkhanen groote schade hebben toegebracht aan den oogst in de provincie Saratow. Van de tien districten dezer provincie z(fn slechts drie niet door de plaag bezocht. Toen in het najaar de cholera slechts in betrekkelyk weinig streken woedde en elders met goed gevolg werd geweerd, heette hot, dat dit maar een tydelyk behaald voonleel op den vyand wasin het voorjaar, dan zou de ziekte met dubbele kracht optreden. Het voorjaar ging voorby, slechts hier en daar openbaarde zich de cholera, maar ver spreidde zich niet. Thans verklaart prof. Virchow, dat naar het oordeel van Beriynsche geneesheeren dit jaar eene cholera epidemie, althans in Duitschland, niet waarschyniyk is. Wy zyn niet bevoegd om te beoordeelen, of nu deze heeren gelyk hebben, zegt de Arnh. Ct.", maar constatoeren alleen, dat zy, die ten vorigen jare de verhoffing van de cholera aankondigden, tot hiertoe ongolyk hadden. Op don tweeden Pinksterdag heoft in het elfde stad-district te Weenen een uitgebreide brand gewoed. Een geheel huizonblok is in eenige uren in de asch gelegd en vele arme menschen, wier goed niet verzekerd was, hebben alles verloren wat zy bezaten. De brand, welke in den ochtend begon, kon eerst te halfvier 's na middags als geëindigd beschouwd worden. Toen waren 13 huizen geheel of gedeeltelijk uitgebrand en vele familLën zonden dak en have. De houding der brandwoer werd als voor- treffeiyk geprezen. BUITENLAND. België. Het mynwerkerscongres te Brussel heeft zich met algemeone stemmen verklaard vóór de afschaffing van den arbeid van vrouwen in de mynen. Het radicale Kamerlid Ferron zal Vrydag den minister van justitie interpelleeren over de verbanning van do Fransche gedelegeerden Basly en Lamendin. Het Congres verwierp met groote meerder heid het amendement-Cairns, dat tot strekking had de parlementen te ontslaan van de ver plichting den arbeid der volwassenen in de mynen te regelen, maar naar de omstandig heden te handelen. Het nam in beginsel aan, dat de wet den werkdag in de mynen tot 8 uren moest be perken, het afdalon in en het terugkeeren uit de myn daarin begrepen. Het Congres raadt allen volken in hunne landen alle wet tige middelen te gebruiken om dezen uitslag te verkrygen. Deze besluiten werden genomen met 994,000 tegen 100,000 vertegenwoor digde stemmen. De derde motie, luidende: „In liet begin van den winter zal algemeen het werk go- staakt worden, als de regeeringen den 8- urigen arbeidsdag niet in do wet opnemen," werd met 974,000 tegen 120,000 vertegen woordigde stemmen aangenomen. De Fransche, de Belgische, de Duitsche, de Oostenryksche 0n de meerderheid der Engelsche afgevaar digden stemden voor, die van Durham en Wales stemden tegen het voorstel. De vierde motie: „Hot Congres zal zich uitsluitend met internationale vragen bezig houden", werd door zitten en opstaan aange nomen. Het Congros besloot de land- en myn- nationalisatie op de dagorde van het toe komstig congres te brengen. IV oorwegon. De Noorweegsche ministerraad, den 20sten dezer te Stokholm gehouden, heeft het voor stel der Noorweegsche regeering aangenomen, om vast te houden aan de resolutie van het Storthing van 27 Juli 1892 over do verdaging der consulaatquaestie. Het voorstel komt heden in behandeling in het Storthing, tegelyk met de interpellatie van den radicalen leider Ull- mann over de consulaat quaestie. Het vermelde ongeluk by Vaerdalen, een landstadje met ongeveer 6000 inwoners, het middelpunt van den landbouw, heeft groote opschudding onder de bevolking teweegge bracht. De grondverschuiving had aan de buitenzyde van de stad plaats, waar vele boeren wonen. De huizen stortten onmiddellyk in, geen muur bleef staan. Het grootste ge deelte der bevolking was op het oogenblik van de ramp in diepen slaap gedompeld. Vele geneesheeren en werklieden zyn den slacht offers ter hulpe gesneld. Men vreest voor verdere verschuivingen. Zoodra de regeering van Noorwegen kennis kreeg van het ongeluk te Vaerdalen, werd de zitting van het Storthing geschorst en een voorstel ingediend om der regeering een on beperkt krediet toe te staan voor het zenden van hulp. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. 10,000 kronen, levens middelen in overvloed en een aanzienlyk materieel zyn reeds naar do plaats des onheils gezonden. V ereenlgde Staten. Op de tentoonstelling te Chicago is een onaangenaam incident voorgekomen. De Zwit- sersche agent Nemitz verkocht eene broche, die, als voor do tentoonstelling bestemd, vry van rechten was ingevoerd. Hy werd door de Amerikaan8che douane beambten gevangen genomen. Daartogen protesteerde de Zwit sersche regeerings-commissaris, die zich op de exterritorialiteit beriep en het Zwitsersche paviljoen liet sluiten. Hy belegde ook op gis teren eene vergadering van alle vreemde regeeringscommi6sarissen om over gemeen- schappeiyke stappen te beraadslagen. De nationale commissie voor de tentoon stelling besloot met 30 tegen 27 stemmen, dat de tentoonstelling ook des Zondags ge opend zal zyn. Volgens de „Daily News" zou de tentoon stelling te Chicago naar de verzekering van een der aannemers der gebouwen aan oDge- veer duizend werklieden het leven gekost hebben. De plaatselyke pers zou. met opzet van al deze onheilen gezwegen hebben. De geheime politie der tentoonstelling heeft Zondag een komplot ontdekt tot het stelen der horloges en juweelen, welke in de Zwitsersche afdeeling zyn tentoongesteld. De dieven hadden onder den vloer van de Zwit sersche afJeeling eene stellage opgericht, en daarop staande een begin gemaakt met het doorboren van den vloer. Waren zy in hun opzet geslaagd, dan hadden zy een buit van een kwart millioen dollars kunnen maken. De politie heeft nog geen der dieven in handen kunnen krygen. - Te Versailles, in den staat Kentucky, dreigt een neger-opstand uit te breken. Dage- ïyks hebben bloedige gevechten plaats tus- schen negers en blanken. De burgemeester heeft de burgers opgeroepen om een vry- willigerscorps te vormen. Telegrammen. LISSABON, 24 Mei. De Kamer commissie voor buitenlandsche zaken heeft een gunstig rapport uitgebracht over het handelstractaat tusschen Spanje en Portugal. ROME, 24 Mei Het is onjuist, dat de kar dinaal palatyn Vannutelli de benoeming tot aartsbisschop van Frascati aangenomen heeft. Omtrent de overstroomingen wordt gemeld, j dat het water valt. AVEENEN, 24 Mei. De „Politische C pondenz" bericht, dat de keizer de r sanitair congres to Dresden genomen re-- bekrachtigd heeft. SUEZ, 24 Mei. Volgens een telegram de „Lloyd" is het water gerezen tot aan, bovendek van de „Almirante Barroso" it Braziliaansche oorlogsschip, dat in de Rc J< Zee cp een klip stoomde). Men gelooft (y het schip geheel verloren is. MADRID, 24 Mei. De minister van just hee:t den minister-president, Sagasta, schreven, dat zijn besluit om af te trej onherroepelyk vast staat. Do minister oorlog wenscht eveneens zyn© portefeu neder te leggen. LONDEN, 25 Mei. De „Daily News" mt dat het huwelyk van den hertog van Y zal gesloten worden op 6 Juli. ATHENE, 25 Mei. De koning bracht i bezoek aan het Fransche eskader en at i\ boord. Admiraal Vignes en de beide schout' by-nacht ontvingen de ATerlossers orde. LONDEN, 25 Mei. Lord Salisbury verklaa* nog in zyne rede te Belfast dat het Hon Rule-ontwerp het werk van Gladstone alle en niet het resultaat is van de openbf meening. De stelling van het Hoogerhuis onoverwinbaar, daar de Lords de openbare meening in Engeland vertegenwoordigen. De inwoners van Ulster zouden nimi voor bedreigingen bezwyken. van 18 tot on met 24 Mei. BEVALLEN: P. Qnys geb. Yoa Z. 8. Booaf^* geb. Hemtrik Z. E. Arnoldaa geb. Neuteboom L. M. v. d. Meel geb. v. Stoyu Z. O. Laurier geb. v. Rietkerken 1>. M. P. Eavelaar geb. Ver hoeven Z. M. E. Kapteijn dee Boumeeeter geb. fiumne D. O. Veldhnyzon geb. Beekman D. J. P. Do W kker gtb. Planjer D. J. Schipp r geb. Pel Z. A. W. Uljó geb. Dicnet D. W. Stouten geb. v. d. Boon D. A. A. W. Bik geb. v. Ingen D. J. Maae geb. Webber Z. D. M. Hart geb. Etienne Z. J. v. Wijk geb. GiezoZ.— J. v. d. Reijden geb. Pauw D. C. Kouwenberg gob. Derejant D. A. Reyet geb. Paters D. E.Fakkel gob. Yerhooff D. G. Montfooit geb. Mtyer D. W. Hofl'a geb. v. Schaften D. C. O. De Haasget». Wagomans D. A. Tennissen geb. Taffijo D. OVERLEDEN: J. T. Buys M. 65 J. J. Klink hamer Z. 25 j. N. M. Aalbersberg geb. Hemerik V. 4 4 J. J. E. Van der Kaay D. 5 j. M. Meerburg geb. Dam V. 73 J. W. F. Wiecbmann M. 61 j. P. A. Rutgers gob. v. Borneren ZJevenj. J. v. d. Linden geb. Pont V. 36 J. M. Noor- dermeer geb. Staal W. C4 J C. v. Voorbergen M. 46 j. M. v. Veen geb. Yau Vliet V. 27 j. J. Huber Z. 26 j. W. Van dor Hoyden Z. 4 j. 8. Langenhof Z. 10 w. 8. H. Gorteuaar D. 4 w. G. Toljeur M. CO J. H. C. Keereweor D. m. P. Do Graaf W. 93 J. M. J. Timp gob. De Giv.af W. 66 J. A. D. W. Langeveld Z. 31 J. Gehuwd: B. Lek Jm. en S. Frachton Jd. C. Van den B*rg Jm. en J. C. Van der Vliet jd.—II. Va-i der Kleij jm. en E. P. 8ehute jd. H. Duyvermaa 8. en G. Van Welzen jd. J. Don Holder jm. en A. M. Van Duijl Jd. W. F. Kaapaan Jm. en J. Goederman jd. A. Vorpoorte jm. en 0. Houwaard Jd. J. J. H. Roozeboom jm. en D. D. J. Van Ouwerr kerk jd. W. Moulijn jm. J. M. H. Willebrands jd. Gemeenteraad ran Leiden. Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren De Sturler, Dek- huyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Verhey Tan Wyk, Van Lidth de Jeude, Va^. Hamel, Fockema -Andre®, Van Reenen, Le Poole, Verster vart^ Wulvenhorst, Siegenbeek van Heukelom, Tieleman, De Vries, Zaalborg, Hasselbach,De Ckiüjd, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Juta, Koetser, Van Hoeken en Van der Breggen. Alrorens tot de werkzaamheden over te gaan, herinnerde de Voorzitter er aan dat sedert de vorige vergadering H. M. de Ko ningin Regentes haren vader door den dood heeft verloren, waarom hy voorstelde namens den Raad een adres van rouwbeklag tot H. M. te richten, waartoe zonder hoofdelyke stem ming werd besloten. Door den Voorzitter werd medegedoeld dat o. m waren ingekomen van den directeur der Leidsche Bankvereeniging, den heer Ger- lings, het antwoord op de nota van den wet houder van financièn, den heer Juta, ten aan zien van het vroeger door ons vermelde geschil van het college van B. en Ws. met de directie van genoemde Bankvereeniging. Besloten werd de missive voor kennisge ving aan te nemen. Verzoeken van H. K. W. Weyland en J. Hegt om restitutie van betaald schoolgeld, lager onderwys, wegons verandering van woonplaats. Een verzoek van J. Van den Dop om een riool te doen maken van het perceel Lange- brug 63 naar het stadsrioo! aldaar. Verder werd medegedeeld dat, ingevolge raadsbesluit l van 4 Juni J863. volgens den

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2