geze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en geestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 24 Mei. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. N°. 10200, Donderdag 25 ÏVïei. A°. 1833. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 mtaaien.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ten 16 regel* f 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere lottere naar plaateruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0 10 berekend. Officiëele Kennisgeyingen. Inschrijving Schutterij. Burgem ester en "Wethouders vaD Leiden herinncron bij deze oo^ma&ls den belanghebbenden (de goborenen in 1868 en, voor zooror zij zich tusechentijde in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de schutterij mochten zij a ingescbroven, ook do ge borenen in 18591867) hunoe vorplichting cm zich voor den schutterlijken dienst todoen inschrijven. Do gelegenheid boBtaat daartoe dagelijks (do Zondag uitgezonderd) ten Raadhuize, tusschen 1012 en 24 uren, terwijl op den Is ten Juniaanet. de registers van inschrijving wordon gesloton en zij, die zieh niet vóór dat tijdstip hebben doen insohrijven, bij ontdekking ambtshalvo ingeschreven en door den Schuttersraad ;ot eeoo geldboete verwezon zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Mei 1893. E. KIST, Secretaris. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland heb ben de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, district Leiden, ter vervanging yan w\jlen jirof. mr. J. T. Buys, bepaald op Dinsdag 13 Juni a. s.de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Juni d. a. v. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Oost-Indié (met uit zondering van Atjeh en Padang), doormiddel van het stoomschip „Soerabaia," van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.10 (10.30 stadstijd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Men meldt nader uit Alfen aan den Rijn dat het festival, gegeven door de muziek vereniging „Beethoven" aldaar, werd geopend door een optocht van de deelnemende muziek gezelschappen, voorafgegaan door eene eere- wacht te paard. De muziekcorpsen telden ongeveer 150 personen. Bij loting vielen de uitgeloofde dirigeerstok en de cornet a piston respectievelijk ten deel aan de „Vriendenkring" en de „Harpe Davids", beiden te Hilversum. In den raad der gemeente Leimuiden is eene vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. Van Egmond. Sedert 1877 vervulde hy de betrekking van wethouder. De lotelingen der lichting van dit jaar, behoorende tot de regimenten veld-artillerie en het corps rydende artillerie, die na hunne iniyving tot nadere oproeping met verlof zyn gezonden, zullen op Maandag 26 Juni a. s. in werkeiyken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Op het kerkhof „Crooswijk", te Rotter dam, had gisteren de begrafenis van prof. dr. G. J. Legebeke plaats. Circa halfnegen ver- trok de lijkstoet uit het sterfhuis te Delft. De lijkkist was overdekt met palmtakken en kransen. Een groote menigte volgde en overal in de stad gaven de burgers blyken van be langstelling door eerbiedig den stoet af te wachten. Voor de Polytechnische School werd stilgehouden, waar door den Senaat van het corps nog een groote, prachtige krans op de kist werd gelegd. De professoren en de stu denten, met hun vaandel voorop, begeleidden daarna den ïykstoet tot aan de grens der gemeente. Terwyi de ïykkoets, gevolgd door enkele rijtuigen, doorging naar Rotterdam, begaven zich de hoogleeraren, de studenten en tal van vrienden naar den trein. Te Rot terdam aangekomen, gingen zy allen in gereed staande rytuigen naar het kerkhof, waar de ïykstoet ongeveer te halftwaalf aankwam en eene groote schare vrienden en belangstellenden was daar vergaderd; van de studenten, die met een extra-trein waren aangekomen, was er zeker een honderdtal aanwezig, om den beminden leeraar de laatste hulde te bewyzen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, nam prof. Henket het eerst het woord en schetste de- verdiensten van den overledene als mensch en als hoogleeraar. Daarna trad de rector van het Studentencorps naar voren om aan het graf te getuigen, hoezeer prof. Lege beke by zyne leerlingen bemind was geweest, niet alleen om zyn hooggewaardeerde colleges, maar ook om zyn onovertroffen humaniteit en de wyze, waarop hij hen steeds met raad en daad had bygestaan. Vervolgens herdacht mr. Goeman Borgesius den trouwen vriend, dien hy had gekend in dagen van lief en in dagen van leed, in dagen van opgowekten levensmoed en in dagen van moeilyken stryd, en dien hy altyd had bewonderd om zyne voortreffelyke hoedanigheden van verstand en hart. Nadat daarna nog een bestuurder van de Kiesvereeniging „Burgerplicht" namens die Vereeniging een laatst vaarwel had toege roepen, dankte prof. dr. Zeeman ook namens de familie alle aanwezigen. Diep geroerd ver lieten velen het kerkhof, in de overtuiging van niet alleen een trouw vriend, maar ook een van Neerlands beste zonen naar zyne laatste rustplaats gebracht te hebben. De Katholieke Centrale Kiesvereeniging hield Maandagavond te Gouda eene vergadering, welke ook door de Kamerleden de heeren De Ras, Vermeulen en Van Vlymen werd bygewoond. De heer De Ras onderwierp in eene rede do hoofdbepalingen van het kieswet- ontwerp aan critiek. De aanneming van dit ontwerp achtte hij eene ramp voor het vader land en de dynastie. In dezelfde vergadering werd de heer J. N. Bastert candidaat gesteld voor de vacature in de Tweede Kamer. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Gouda heeft tot candidaat gesteld den heer A. Lans, te Kapelle a/d. IJsel. Deze heeft echter verklaard de candidatuur niet te kunnen aanvaarden. Te Haarlem is overleden de heer S. A. N. Van Petersom Ramring, tot 1872 commies- boekhouder aan het Grootboek der Nat. Werk. Schuld. De overledene, geb. 7 Maart 1810, was gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Mr. Josua Van Eik Jzn. heeft om ge zondheidsredenen ontslag aangevraagd als vice- president van de rechtbank te Amsterdam. De nestor der praktizeerende genees- heeren te Venloo, dr. E Goossen, is in den ouderdom van 77 jaren overleden. Het stoomschip „Kaiser", van Amster dam en Hamburg naar Oost-Afrika, vertrok 22 Mei van Aden; de „Kanzier", van Oost- Afrika naar Hamburg via Vlissingen, vertrok 22 Mei van Port-Said. Gemeigd Nieuws. De Rynlandsche Stoomtram (Leiden-Kat- wyk) vervoerde op lsten Pinksterdag 3114 en op 2den Pinksterdag 9662, te zamen 12776 passagiers. Van de Stoomtram Leiden Haarlem maak ten 6500 personen gebruik, waarvan 1500 op den lsten en 5000 op den 2den Pinksterdag. Ter aanvulling van het gisteren door ons medegedeelde omtrent het straffen door de militaire autoriteit alhier van een stafmuzikant wegens mishandeling van een burger, waarvan door de politie proces-verbaal was opgemaakt, diene dat niet één, maar twee stafmuzikanten, nl. Van O. en S., zyn gestraft en wel respectieveiyk met vier dagen provoost en acht dagen politie-kamer. In ons blad van gisteravond stond eene advertentie, meldende dat eene gou den kapnaald was verloren. L. C. J. Ober, assistent-postbode op Noordwyk, was de ge lukkige en eerlyke vinder, zoodat de naald reod6 by de eigenaresse terugbezorgd is, die eene goede belooning gaf. Zondag 21 dezer speelde do cricket- en football club „Kralingen" haren eersten competitie-wedsfryd te Leiden tegen de Leidsche cricketclub „Rood-Wit," en won met 1 wicket en 2 runs. Maandag 22 Mei speelde de pas opgerichte Rotterdamsche „Maas-Cricketclub" op haar eigen veld, gelegen aan den Verlengden Bin nenweg, haren eersten wodstryd in de com petitie der eerste-klas-clubs tegen „Achilles" uit Leiden. Er word niet fraai gespeeld. De „Maas-C.-C." maakte in de eorste party 22, in de tweede 43 punten, waarop „Achilles" met 67 en 27 antwoordde. De „Maas-C.-C." verloor dus met 26 punten. Geen schoon be gin van hare serie matches, als men weet dat „Achilles" de zwakste vereeniging is, waartegen zy to kampen heeft. Behalve „Achilles" en de „Maas-C.-C." dingen nog in de competitie dor eerste-klas- clubs mede: do 's-Gravenhaagsche cricket- en football-club, Rood en Wit uit. Haarlem en „Amstels C.-C." uit Amsterdam. Ieder dezer vyf clubs speelt tegen de andere vier twee wedstryden; wie de meeste daarvan wint, krygt, behalve den kampioenstitel, eene ver guld zilveren medaille van den Nuderlandschen Cricketbond. Buiten deze vyf clubs, die de beste zyn» wordt er ook nog onder oenige minder sterke clubs eene tweede klas-competitie gehouden. Tweede-klas-clubs bestaan te Kralingen, Leiden (Rood en Wit), Den Haag (Excelsior), Amster dam (Volharding) en Schiedam (Hermes). N.R.C. Te Rotterdam werd gisteren om halfacht een man, die een pas door hem ge- kochten stier vervoerde, door dezen opgenomen en gestoken, waardoor hy eene bloedende wond aan het hoofd bekwam. In het politiepostbuis aan de Oo9tpoort inge dragen, werd de wond uitgewasschen, waarna de man, begeleid door twee agenten', naar dr. De Lange gebracht en aldaar verbonden werd. Gistermorgen om halftien is aldaar naby de Rottebrug een man op de straat dood gebleven. Door eenige omstanders werd hy in het „Café Lokkerbol" gebracht, waar de geneesheer don dood constateerde; hy is per brancard naar het drenkelingshuisje vervoerd. Dezer dagen heeft ten huize^ van den luitenant ter zee 1ste kl. P., wonende te 's-Gravenhage, eene gasontsnapping plaats gehad door het naar beneden zakken van de gaskroon. De zeeofficier, die in het vertrek lag te slapon, werd bewusteloos op zyn bed gevonden, ten gevolge der inademing van het ontsnapte gas. Denzelfden dag herkreeg hy zyn bowustzyn, maar geheel hersteld is hy nog niet. TWEEDE DEEL. I. Eisenach, met uw Wartburg, met uwe vele herinneringen en uwe heerlijke dreven, mot uw Thüringer Wald en uw Annathal, uwe hemelsche, in een kleed van mos gebuide rotsen, die den wandelaar als tusschen twee donkergroen fluwoelen wandtapijten doet gaan over een pad, terwijl de blauwe hemel slechts door eene spleet zichtbaar blijft! Eisenach 1 (lij, die zangers en dichteis be- zieldet en zelfs de proza mannen herinnert aan sagen en legenden, als aan de gunstigste feiten, die denken en droomen doet van den 'l'annhauser en de rozen voor oogen toovert, waarin de brooden veranderden voor de blik ken van een vorst, wiens gemalin persoonlijk de armen ging spijzen, toen hy eischte te weten wat zij wegdroeg uit het slotwerd er er ooit eene smart op uw gezegenden bodem geleden, gelyk aan die der twee jonge mensqhen, die zoo menigmaal met het vooruit zicht hadden gedweept, uw natuurschoon met eigen oogen te aanschouwen en zich in uw verleden op eigen bodem te verdiepen I Voorwaar, men haakt en streeft naar de vervulling van eenigen wensch, welke die ook zi), en is de vervulling eindelijk nabjj, hoe geheel anders is het dan vaak met ons hart gesteld! Hoe menigmaal is ons geheele lot gekeerd, zon er dat wjj er zeiven iets aan toebrachten. Geene Nanda zou ooit hebben vermoed, dat het ideaal haars harten juist te Eisenach van zijn voetstuk zou zijn gevallen. Geen Herder dat hy er ooit van vallen kon. Nanda behoorde niet tot die krachtige vrouwenkarakters, die zich onmiddellijk kun nen verheffen boven de treurige ervaringen des harten. De slag, haar toegebracht, kwam te onver hoeds en was te krachtig. De genegenheid voor een Herder was te schielijk en te diep geworteld, dan dat zy zich zou hebben kun nen staande houden. In een uur tjjds scheen zij eene zware ziekte te hebben doorstaan, eone ziekte, die oogenschijnlijk slechts week en geenszins door algeheel herstel beloofde te worden gevolgd. De graaf fronst het voorhoofd op het be richt, dat zij, in plaats van door wat rust verkwikt te zijn, zich oneindig minder wel gevoelt en daarom genoodzaakt is harekamer te houden. Marianne tracht papa gerust te stellen; doch haar gelaat weerspreekt hare woorden. Het teekent de hoogste zorg. Herder was uitgegaan. „Hij schijnt een brief met kwade tijding te hebben ontvangen", verzekert Marianne, om den bankier voor te bereiden op een ver trek, dat zij, onder de gegeven omstandig heden, noodzakelijk acht; en dat zij vertrouwt dat door Herder als middel zal worden aan gegrepen om Nanda's verstoorde gemoeds rust te herstellen. Z(j raadt beiden heeren, den bankier en den graaf, dringend den Wartburg te gaan zien, zichzelve verontschuldigend om Nanda's onge steldheid. „Is zij dus zoo erg, Mariannetje? Laat dan toch dadelijk een dokter roepen. Maar goede hemel! Hoe komt zi] zoo eensklaps ziek? Gisteren geleek zjj nog Amsterdamsch welvaren." „Zjj heeft vermoedelijk kou gevat, ik denk bi) het ongeval met den trein, en u begrijpt dat van zoo'n ongesteldheid de tijd net zoo gauw afhelpt als een dokter." Doch hoe zij een dokter tracht te weren uit vrees te hooren verklaren dat er iets bijzonders moet gaande Zijn om een zenuw gestel zi5ó duchtig te schokken, 't baatte niet. Dienzelfden avond nog moest hij wor den ontboden. Hjj kwam en schudde bedenkelyk het hoofd. De eene koorts dreigde de andere af te wis selen. Aan vertrek naar Weimar kon niet worden gedacht. Herder dacht niet aan heengaan en Marianne had geen moed er hem toe aan te sporen. Na den geheelen morgen als een zinne- looze rondgedwaald te hebben, keerde hy, door wroeging en berouw meer en meer ge folterd, huiswaarts, zonder zich af te vragen wat de bankior van zyn uitblyven zou den ken of zeggen. Nauw zet hy een voet op den drempel, of de hosrita vertelt hem hoe erg ziek de jongste Fraulein is geworden. Zóó ziek, dat de beide andere heeren er heel van in de war waren. Op de teenen, met kloppend hart en bon zend hoofd, sluipt hy de trap op, tikt be hoedzaam aan het vertrek, waarin de zieke zich met Marianne moest bevinden, en treedt op eon zacht „binnen" nader. Roerloos blijft by staan. Wi rit vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5