r N°. 10200. Donderdag £2*5 Mei. A0.1833. fcze .Courant wordt dagelijks, met uitzondering van tEcn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 24 Mei. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. J LEIDSO DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afeonderlfoke Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTEHTIÊN: Vaa 16 regels 1.05. Iedere regel meer /"0.17|. Grootere letters nanr plaatsruimte. Voor bet incaeeeoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Blijkens bericht van het hoofd der school 3de klasse No. 1, zijn de leerlingen dier school thans ingedeeld als volgt: 1ste kl. a 33, b 32; 2de kl. 56; 3de kl. 50; 4de kl. 50; 5de kl. 43; 6de kl. 40; 7de kl. 43; 8ste kl. 40; 9de kl. 42lOdekl. 39 en 11de kl. 38 leerlingen, te zamen 506 leerlingen. Om die allen te kunnen plaatsen, zjjn nog drie losse banken, ieder voor 2 leerlingen, noodig. De aanschaffing van bedoelde drie banken, elk voor 2 plaatsen, zal, met inbegrip van het verven, enz., uitgaven vorderen van ƒ30. Bovendien is voor de school 4de kl. No. 2 eene bank noodig, waarvan de kosten ƒ10 bedragen. Na overleg met de commissie van fabricage geven B. en Ws. in overweging te dien einde bedoeld bedrag beschikbaar te stellen, wor dende tevens een staat van af- en overschrij ving overgelegd, strekkende tot verhooging van Volgn. 132: Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolmoubelen, der begrooting voor 1893, mot ƒ40, te vinden door afschrijving van dat bedrag van den post voor Onvoorziene Uitgaven. De uitslag der op 23 Mei door het ge meentebestuur van Haarlemmermeer gehouden aanbesteding van het aan- en verbouwen van de school No. 4 te Hoofddorp, is als volgt: G. De Vries ƒ3919; C. Luik ƒ3970 ;P. en B. Klaassen 4044, en K. J. Bakker ƒ4399, allen te Haarlemmermeer. De heer Van der Poel, die als onder wijzer aan de openbare school B te Waddings veen werd benoemd, heeft die benoeming niet aangenomen. De heer Ph. Van der Breggen, als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld door dekies- vereeniging te Waddingsveen, heeft gemeend die candidatuur niet te moeten aanvaarden. De Vereeniging besloot toen den heer A. Lans, van Kapelle, als candidaat te benoemen. De begrafenis van vorst Georg van Waldeck Pyrmont, vader onzer Koningin- Regentes, had gisteren te Arolsen plaats, onder groote deelneming van het geheele land. Na de godsdienstoefening in de stadskerk, waarbij de koning van Wurtemberg, de groothertog van Luxemburg en afgevaardigden van de Duitsche vorstenhoven tegenwoordig waren, werd het stoffelijk overschot des vorsten in het familiegraf te Rhoaen bijgezet. De minister van buitenlandsche zaken, die het grootste gedeelte van de vorige week in het buitenland vertoefde, is te 's-Graven- hago teruggekeerd. Drie leden van de Vereeniging „Eigen Hulp", te 's-Gravenhage, hebben hunneHaag- sche medeleden opgeroepen, ten einde te overleggen wat te doen om tegen te gaan, dat leden van die Vereeniging by verkiezingen van leden voor den Gemeenteraad en voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal per se worden buitengesloten. De off. van gez. 1ste kl. D. P. Van Batenburg, van het 4de reg. inf. te Delft, is overgeplaatst bjj het 2de rog. inf. te 's-Bosch. Aan de woezeninrichting te Neerbosch is gelegateerd ƒ1000 en ƒ1500, respectieve lijk door wijlen mej de wed. Van de Werve, te Waddingsveen, en den heer J. H. A. Schimmelponninck, te Deventer. De algemeene vergadering der „Broo derschap van Candidaat-notarissen in Neder land" zal in het begin van Augustus a. s. te Maastricht gehouden worden. Aan de orde zal o. a. z|jn de verkiezing van drie leden in het hoofdbestuur, ter vervulling der vacatures, ontstaan door het overlijden van Mr. J. Post van Everdingen, te Zutfen, en door de perio dieke aftreding dor heeren A. Tukker, te Oss, en W. H. Voskuil, te Amsterdam, die niet herkiesbaar zijn. Voorts zal: „Het notariaat als bezoldigd staatsambt" een onderwerp van bespreking uitmaken. Als preadviseurs omtrent deze hoogst belangrijke quaestie zullen op treden de candidaat-notarissen mr. M. W. F. Treub, te Amsterdam, en N. J. Verkoren, te 's-Gravenhage. Eerstgenoemde behoort, gelijk de moeste staatslieden der nieuwere richting, onder de warme verdedigers van het door den Staat bezoldigd notariaat. In een der laatste nummers van het Sociaal Weekblad schrijft hij nog: „Zoolang de Staat dtzon ambtenaren (notarissen) geen cent betaalt en hun niets anders meegeeft dan den bemoedigenden raad „ziet maar hoe je aan den kost komt", zoolang heeft de Staat het zlchzolven te wijten, wan neer die ambtenaren bij het waarnemen hun ner betrekking in de eerste plaats op hun eigen belang bedacht zijn." De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vier studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche universiteiten, de gelegenheid bestaat om tusschen 1 Auar. 1893 en uit.0 Aug. 1894, in opleiding te worden genomen voor de botrekking van olficier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indiè, onder genot van een subsidie van ƒ5600. Gegadigden zullen zich onder overlegging van de bescheiden, gevorderd bij het regle ment van 6 Mei 1886 (gewijzigd b\j koninklijk besluit van 12 April 18S9), by gezegeld re quest behooren te wenden tot het departement van koloniën, alwaar, op aanvrage, kosteloos exemplaren zyn te verkrijgen van het gewij zigd reglement. By beschikking van den minister van marine is de groote gouden medaille voor eerlijken en trouwen dienst toegekend aan den machinist 1ste kl. van het vaste corps machinisten J. Den Herder. By beschikking van den min. van binnonl. zaken is benoemd, wegens het overlijden van dr. G. J. Legebeke, te Delft, tot lid der com missie, welke in 1S93 te Delft zitting zal houden tot het afnemen der examens B. volgens art. 60 en C. volgens deartt. 61 65 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50), dr. P. Zeeman, hoogleeraar aan de Polytech nische school te Delft. Blijkens by het depart, van marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. Yreede, den 22sten dezer aange komen te Frederikshaven (Denemarken). Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Arasterdam, passeerde 20 Mei Perim; de „Oranje-Nassau", van Amster dam naar West lndië, passeerde 20 Mei Oues- sant; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 23 Mei van Boul-s.-M.de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Mei te Padang; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Mei van Southampton; de „PrinsAlexander",van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Mei Kaap St.-Vincent; de „Didam" vertrok 20 dezer van Nieuw-York naar Rotterdamde „Golder- land", van Rotterdam naar Batavia, is 22 Mei Ouessant gepasseerd; de „Jason", van Am sterdam en Liverpool naar Java, is 21 Mei Perim gepasseerd; do „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 21 Mei te Adende „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 20 dezer vanBou- logne-sur-Mer en passeerde 21 Mei Lizard; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, is 21 Mei Perim gepasseerd; de „Werkendam"ver trok 20 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Mei te Port Saidde „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, is 21 Mei Gibraltar gepasseerd; de „Wilhelminav, van Nieuw-York naar Rotterdam en Hamburg, is 22 Mei Lizard gepasseerd. By Koninklyk besluit is benoemd tot lid der commissie, die gedurende één jaar, te rekenen van 1 Augustus 1892, belast is met het afnemen van de practische examens van apotheker, dr. A. P. N. Franchimont, hoog- leoraar te Leiden, thans plaatsvervangend lid dier commissie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Alfen C. J. Plomp, thans in geljjke betrekking te Schagen. Aan den heer M. Crommelin, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Koudekerk. De heer P. L. Soeters, laatstelijk gezag hebber der 1ste kl. by de gouvernements marine in Ned. Indië, thans met verlof hier te lande, op' zjjn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Aan den heer T. Venema Az., op z\1n ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Sappemeer, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. De heer M. Valk, laatstelijk leeraar aan de H. B.-S. te Soerabaia, thans met verlof hier te lande, op zjjn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. De by het Noderl. leger gedet. ritmeester der cavalerie van het Ned.-lnd. leger W. C. S. Van den Brandeler, ter zake van lichaams gebreken, in en door den dienst ontstaan, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Toestemming verleend aan den heer W. Paling Lz., secretaris der gemeenten Bar- woutswaarder, Rietveld en Waarder, om tot 1 Mei 1895 te Woorden te wonen. Aan mr. P. C. 't Hooft, op zyn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch. De adelborst der 1ste kl. J. G. De Jongh, met 1 Juni a. s., op pensioen gesteld voor den tyd van één jaar, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 400 'sjaars. De kapt. L. H. Huigens, van hot 6de reg. inf., op z\jne aanvrage, op pensioen gesteld, het bedrag van dat pensioen bepaald op 1560 's jaar6 en hem de rang verleend van majoor. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 26 dezer niet plaats hebben. 76.) Waartoe gewacht tot hjj geroepen werd? Hy staat reeds voor de deur en tikt. „Och, die stoornis 1 De meid zal do kamer moeten opruimen. Stuur haar weg, Marianne", verzoekt Nanda, zich neerwerpend op de sofa. De deur gaat open zonder dat er een „binnen" wordt afgewacht en Herder staat vdór baar. „Ik kan niet langer duizend dooden sterven, Nanda, o Nanda.veroordeel my niet. Hebt ge gelezen wat ik u schreef. „Neen, meneer Herder", antwoordt zy oogen- schynlyk kalm. „O 1 Ik bid u, ik smeek u, doe het dan 1 Och, mamsel Vilain, lees, lees overluid wat ik schreef en vergeef me, dat ik het waag hier te komen. Heb deernis met me.en. en heb dank voor de wys, waarop ge ons geheim hebt bewaard, maar och! bedt ge liever het eerst tot ray gesproken en my rekenschap gevraagd, myn arme Nanda zou veel smart zyn bespaard." „Als ik haar die bad kunnen besparen, meneer Herder, zal zij en zult ook gjj my vergeven, maar dat is nog niet bewezen. Veroorloof me een vraag, of. „Herder?" vraagt Nanda zacht, „antwoord eerlyk. Waart ge met Mina Verdagen nog geëngageerd, toen we op reis gingen?" „Ja, Nanda, ja, maar..." „Toen .wy in Brussel waren?" „Ja, Nanda, maar ik bezweer u. „Toen we in Bonn waren, op het kerkhof, toen we op de boot waren, by de Lorei ey, toen-" Zy kan niet meer. „Ja, Nanda, maar schynbaar alleen. Ach! Ik bezwoer u.ik heb Mina nooit, nooit. „O! Zwyig.Ik vraag niets meer... niets meer. „Als ik u alles heb opgebiecht, dan..." „Ik heb iets in de ontbytzaal laten liggen", verzekert Marianne en zy gaat heen. Een blik van Herder dankt er haar voor. „Vergiffonis, Nanda, mjjn eenige Nanda. O! geloof my toch. Lees en herlees wat ik u schreef. Ik heb u niet misleid. Ik heb u zoo innig lief. Och, dat ik u in myn hart kon laten lezen 1 Dat ge hadt kunnen zien, hoe veel ik van nacht heb geleden, toen ik alles, alles heb moeten aanhooren." „U hebt dus alles gehoord, meneer Herder?" „Spreek zoo styf niet, Nanheb medelyden met me", en hy vat hare hand. Maar zy trekt ze terug. „Als gy alles hebt geboord, weet gy ook, dat.myn^ertrouwen weg zou zyn, indien het bleek dat.dat „Maar u heb ik toch niet misleid.en. „Gy zoudt het my later evenzeer kunnen doen, meneer Herder! Och! Ik bid u.Ga heen.Als papa onverhoeds thuiskwam en hy vond u hier. „Nanda! Nanda, zie my zoo strak niet aan. Op myn knieën smeek ik u vergiffenis, omdat ik u heb kunnen verzwygen, dat ik geënga geerd ben geweest." „Geweest? Ge waart het nog eergisteren. Laat me.en roep mamsel Vilain, meneer Herder.Ik kan niet meer.Ik ben te gelukkig geweestIk zal nimmer een ander zóó liefhebben, als ik papa's secretarie had, zelfs toen ik dacht dat hy niets meer was dan dat.maar die secretaris. is. my voortaan. de bruidegom van een ander. Sedert ik dit ontdekte.is hy niet meer dezelfde man.de afgod van myn ziel." „Nandamaak me niel krankzinnig", kermt hy. „Stoot me niet van u.om uzelf ramp zalig te maken. Ik dacht Mina lief te hebben en sedert ik u zag, sedert ik u meer leerde kennen, besefte ik eerst wat Jiefde was. Ik heb tegen myn liefde voor u gestreden, Nanda, uit deernis met Mina, maar ik kon zo niet overwinnen. Ik had de kracht niet u te ver laten. Lees daar! Lees en herlees wat ik u schreef." „En die armo Mina, die u voor nog geen acht dagen zoo schryven kon?" „O 1 Die ellendige brief, dat ik hem niet verscheurde.Niet terugstuurde.niet. „En zy droomt nacht en dag van u! En zy telt eiken dag af, die u eerder zal her eenigen en haar den huwelijksdag nader brengt. Hoe wreed, hoe verschrikkeiyk zóó misleid te worden. „Ik beken het, ik erken hetmaar waarom moest ik u ontmoeten, u zoo liefkrygen, dat ik liever wensch te sterven dan zonder u te leven, Nanda?" „En papa ziet niets dan een eenvoudig secretaris in u en meneer Herder is leeraar aan een Hoogere Burgerschool, meneer Herder heeft gestudeerd. Ook papa hebt gy misleid, meneer Herder!" {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1