Wf|fr-r,.-^-^ iiinlfl ■imiiKiroatoJ#- liv>LONIEN. Batavia, 15—21 april. Volgens to Batavia loopemie geruchten, ïou by de Regeering het plan aanhangig zyn om den generaal Van öatn als civiel en militair gouverneur naar Atjjeh te zenden met den majoor Van Heutz als chef van den staf. De generaal-majoor Deykerhoff zou dan optreden als chef der tweede militaire afdee- ling op Java. Uit Djaboeng (Modjokerto) wordt aan het „Soerab. Hand." het volgende bericht: 't Ziet er in do Gouvernemonts koffietuinen in dit district treurig uit, dit jaar. De hoornen dragen haast geene vruchten, in tegenstelling met verleden jaarj toen om dezen tyd in de tuinen by Biting by v. deboonen by duizenden reeds ryp begonnen te worden en dan ook voor een gedeelte gestolen werden. Ditmaal echter valt er voor de koffiedieven niet veel te stelen, omdat de boomen bitter weinig dragen en de tuinen beter bewaakt worden, opdat het beetje koffie niet aan de negrie ontfutseld worde. Om voronstaande redenen dan ook doet de koffie hier en in de omstreken nu 70 a 75 ets. per kattie, tegen een kwartje of iets meer verloden jaar. Met kracht wordt door de bevolking aan de binnenwegen gewerkt; die van Ngoro haar Sri Gading o. a. had door de regens zoo vreeseiyk geleden, dat voetgangers zelfs niet dan met groote moeite er langs konden. Hu kan men uat traject per as afleggen, maar lang zal dat zeker niet duren, want de maaltyd staat vóór de deur en dan zullen de honderden rietkarren, die er passeeren moeten, wel zorgen dat hy weer bedorven wordt. Het „Bat. Nbl." schryft het volgende „Met genoegen zal algemeen worden ver nomen, dat de heer D. C. J. Kool, hoofd der eerste school A. (Schoolweg) te Batavia, benoemd is tot inspecteur van het lager onderwys in de derde afdeeling (Soerabaia). „De onderwyzers in den Oosthoek krygon in hem een inspecteur, dien zy door zyne kennis en ervaring en door zyne welverdiende reputatie als paedagoog, ook buiten de kracht van zyn ambt, over het algemeen als hun meerdere mogen beschouwen, terwyi zyn persooniyk karakter en integriteit hun een waarborg voor eerlykeen onpartydige booor- deeling zyn. „Wy wenschen ons onderwys met deze benoeming van harte geluk, overtuigd als wy zyn dat het in den heer Kool als inspec teur een krachtigen steun verkrygt in de behartiging zynor belangen." Officieren to Atjoh. Door den civiel en militair gouverneur zyn overgeplaatst van het 14de bataljon infanterie naar 't lste garnizoens bataljon van Atjeh en Onderhoorigheden (deta chement te Telok Semawé) de 2de luitenant M. L. Koenen, en van het lste garnizoens bataljon naar het 14de bataljon infanterie de lste luitenant T. Ketjon. Per stoomer „Roael" naar Batavia worden geëvacueerd de kapitein der infanterie F. D. Triebei, die vermoedoiyk hef leger met pensioen zal verlaten. Benige militairen waren te Kotta-Radja aan het baden op het badvlot to Pendetie, toen een jeugdige korporaal, Junget genaamd, van het vlot in het water viel, met het onge lukkig gevolg dat hy door den sterken stroom werd modegevoerd en verdronk. Redding was niet mogeiyk; men zag na den val niets meer van den drenkeling. Do „Deli-Crt." van 19 April schryft het volgendo: „Te Leiden is den 17den Maart jl. tot arts bevorderd de heer J. H. Simon Thomas, laat- steiyk controleur by het binnenlandsch be stuur ter Oostkust, thans met verlof in Neder land. „Het ware te wenschen dat iemand, zoo bekend met de toestanden alhier als de heer Thomas, er toe kon besluiten zich in Deli als doctor te vestigen, of, beter nog, een man daat van een der Tabaksmaatschappyon wilde aanvaarden. Dan hadden de koelies nog eens kans op eene geneoskundige behandeling, zooals de Regeering die wenschtl" Door de politie van Moestor-Cornelis is uitgeloofd eene premie van 300 op het levend of dood aanhouden of aanwyzen van twee uit de gevangenis gevluchte ter dood-veroorde9lden, Pitoeng en Djie-ie geheeten. De laatste is reeds te Depok gearresteerd; vermoodelyk heeft Pitoer.g hom in den steek gelaten, want deze, afkomstig uit de kampong Soekaboemi (Keba- joran) heeft veel bemiddelde familieleden; hun hulp zal tóch wel tot hem hobbeil uitgestrekt, maar niet tot Djie-ie, die wel van dezelfde kampong, maar een arme drommel is. De cel, waarin Pitoeng gevangen zat, is vlak by de voorpoort der gevangenis; de door hem gemaakte opening is dicht by de deur. Van den ringmuur zyn zy terechtge komen in de kali en hebben die overge zwommen. De „Soerab. Ct." maakt op de navolgende wyze melding van den dood van den kroon prins van Djokja: „Vreemd. De kroonprins van Djokja - een 18-jarig jongeling i6 eer- gistermiddag overleden. Aan eene beroerte, zegt de „Vorstenlanden". Zou dat waar zyn? Aan inlandsche hoven trouwens heeft men soms zulke vreemde ziekte-gevallen (beroerten of andere), by kroonprinsen en dergelyken, dat men zich daar eigeniyk over niets te verwonderen heeft, vooral wanneer er nog andere, doch terzyde gestelde belanghebben den in leven en niet verre zyn." Ik zal morgen zien, een kort résumé te maken van hetgeen men my omtrent deze slechts half duistere zaak van verschillende kanten schreef. Althans voor zoover de publi ceering van een en ander raadzaam is, want ik heb omtrent deze zaak verschillende brie ven voor my liggen. „Het zyn trouwens alle slechts variaties op dit ééne (inheemsch-vorsteiyke) spreek woord „Hanabok, mawie hanjielig tangan," het- welk, overgezet zijnde, letterlyk luiden zou: „Men slaat soms door tusschenkomsfc van andere handen." - De Tamiang-expeditie. Het rapport over de vèrrichtingen der troepen werd 19 April* in de „Jav.-Crt." gepubliceerd. Wy lezen daarin In de eerste dagen van Maart werden be richten ontvangen, waaruit moest worden opgemaakt, dat de vyand opnieuw pogingen deed om de communicatie met Seroewaj te bemoeiiyken. Naar aanleiding daarvan werd op den 18den d. a. v. eene nieuwe verkenning naar Seroewaj gedaan door de „Anna", het vivresschip „Soengej Rawa" en eene gewapende sloepen- flotielje der marine. Voorby Rantau Pakam stuitte men weder op eene versperring in de rivier, die, van balken en rottan vervaardigd, niet doorge stoomd kon worden, maar onder het vuur van den vyand moest worden opengehakt. Ook op de terugreis werd de flotielje op die plaats den volgenden dag beschoten. Te Seroewaj was de toestand onveranderd. Volgens spionnenberichten was echter de vyand bezig zich meer en meer te versterken. In overleg met den gewestelyk militairen commandant werd besloten tot eene nieuwe excursie, waarvan het doel zou wezen: op ruiming van de balkenversperring, verdry ving van den vyand uit al zyne stellingen rondom Seroewaj, hem zooveel mogeiyk nadeel toe te brengen en op deze wyze hoofden en be volking tot overtuiging te brengen, dat zy by langer verzet niets konden winnen. De hulp en medewerking van de marine werden gevraagd en verkregen. Op den oOsten -Maart werden door de -ver- eenigde land- en zeemacht, de bemanning der gewapende sloepen en barkassen medegerekénd ongeveer 500 man sterk, onder de leiding van den kolonel Van de Pol en onder com mando van den majoor Meuleman de hechte dubbele rivierversperring by Rantau Pakam en de zeven zware versterkingen terboscher- ming daarvan in de nabyheid opgericht, ver overd en geheel opgeruimd en geslecht. De marine bekwam daarby vyf gewonden; de laüdmacht één doode en vier gewonden. Het marine-transport6choepje „Koerier," van de noodige bewapening voorzien, nam een zeer werkzaam aandeel aan het gevecht en bewees vooral by de vernieling dor versper ringen uitmuntende diensten. Die versperringen waren ditmaal veel ster ker dan vroeger en bestondon uit klapper en niboongstammen en balken, onderling ver bonden door yzeren kettingen on staaldraad. Velo levensbehoeften en zeven lila's liet de vluchtende vyand in onze handen achter. Op den lsten April hielden de troepen te Seroewaj rust. Den volgenden dag werd opgerukt naar de bovenstrooms van Seroewaj gelegen vyande- lyke versterkingen naby Toempa Tengah. De landmacht was circa 280, de marine- landingsdivisie ongeveer 90 man sterk. Na een hevig gevecht, waarby wy vier gesneuvelden (minderen) en 37 gewonden (waaronder drie officieren! bekwamen, werden do vier vyandelyke sterke bentlngs genomen, die tot het uiterste door den vyand verdedigd werden, getuige de 63 lykcn, die alleen daar binnen gevonden werden, terwyl zyn verlies daarbuiten ook zeker nogal aanzieniyk moet zyn geweest. Van onze 37 gewonden overleden kort daarna de lste luitenant der infanterie C. Van der Schroeff, militaire commandant te Se roewaj, en een mindere van de marine. Onder de overige 35 bevinden zich zes zwaar gewonden, w. o. de luitenant ter zee der lste klasse Mensert, mot een schot door het rechteroog. Tot dusverre is de toestand van dc 25 ge wonden, die naar Medan geëvacueerd zyn, zeer bevredigend. Op Seroewaj zyn alleen de zeer licht gewonden achtergebleven. Onder de 63 in de rerovorde bentings ge vonden lyken werden geen Tamiangers her kend. Het waren blykbaar allen Atjehers, voornamelyk uit de aangrenzende kuststaatjes. Volgens de laatste van daar ontvangen be richten looponde tot den 5den April had de vyand zich sedert zyn nederlaag niet meer in de nabyheid van Seroewaj vertoond en hadden ook de uitgezonden verkenningspa trouilles in den omtrek geen vyanden bemerkt. Door den gouTerneiw-gcaora*l vin Nod.-Indlë zijn <le volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot inspecteur van bet lager onderwya in de derde inapectie-afdeellng in N.-I. de ODd. late kl. D. C. J. Kool; ter Al- gomeene Secretarie: tot- referenda ris de hoofdcommies k. Soermoadt; tot hoof commies de late com miezen J. C. Mey-r, W. F. London, J. B. Van der Honven van Oordt en J. Le Groot; tot 1 eten commies de 2do commiezen O. Engelberta, J. A. Verstoge en A. H. Ruamantot 2den commies de jjdo commies H. F: W. Salter. Verleend: Twee Jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, met ingang van 6 Mei 1693, aan den pastoor ie BniteDzorg M. J. D. Claeeeens; één jaar ver lof naar Europa, wegona langdurigen dienst, aan den onderwijzer 3de kl. J. Boeketal en aan de griffiers by de rapat te 8olo!c en te Padang Pandjang en Kajoetanam K. W. A. Scho'.te on A. 8. Van Praag, aan de twee eerstgeno-mden met ingang van 16 Mei 1803. Benoemd: Iq bet gouvernement Sumatra's Westkust, tot griffier bij de rapat te Solok, met ingang van 15 Mei 1693, de ambtenaar op wacht geld P. F. Bos, laatstelijk griffier bij de rapat te Balei Selaaa en Indrapoera; te Padang Pundjang en Kajoetanam, de griffier tyj de rapat te Singkara A. A. Snackeij; te Singkarah do ambtena-r op wachtgeld J. B. Davies, laatstelijk griffier bfcj de rapata de Kota Nop an en Moeara Sipongi. Verplaatst: van de ree. Cheribou naar de res. Besooki, de benoemde oontrolenr 2e kl. W. F. Van Zutphea; vau de ros. Soerabaia naar de ros. Oherlbon, de benoemde ad-»piraLt controleur W. L. Thomas. Verleond: Een jaar verlofnaAr Europa, wegens langdurigen dienst, aan den bouwkundig ambtenaar lste kl. bij don aanleg der Staatsspoorwegen op Java F. J. Nellensteyn. Benoemd: tot secretaris der resid. Bali en Lom bok, tevens vendumeeeter aldaar, de lste commies ter Algemeene Secretarie J. H. Meursinge. Benoemd: Bij den Waterstaat en 'e lands B. O. W. tot opzichter lste kl. H. Lafontaioe; tot opzich ter 3de kl. W. F. H. Cramer ea J. H. Bood. Overgeplaatst: van do resid. 8emarang naar de resid. Madioen do opz. lste kl. A. J. Dijkstra; van de r<6id. Soerabaia naar de resid. Preanger- regentscbappen de opz. 3de kl. J. D. Th. Brunetde Rocbobrune. Toogovoegd: aan den chef der irrigatie- afdeeling Brantae met aanwijzing van Modjokerto (Soerabaia) als standplaats de opz. Sde kl. C. Van Zevonter, thans gedetacheerd bjj den dienst der Staatsspoorwegen ter Sumatra's Westkust. Benoemd: Bij deD Post- en Tolegraafdienet, tot commies 2do kl. H. F. Th. Van der Heijden; P. Ch. S. Soipio Blome en D. J. W. Byleveldtot commies 3de kl. B. E. Furvis, A. L. B. -De Nije, A. A. Dp Wolff en J. O. L- Niesen. Ontslagen: Eervol uit 'e lands dienst de klerk bjj -de'VPeos- en Boedelkamer te Semarang W. E. Ti-Jemann. bij het Boschwozod eer.ol uit zyne-betrekkiog, de opziener 2de kl. H. B. C. A Thepass. Departement van Oorlog. Verleend: Twee maan den verlof naar Sookaboemio wegens ziekte, aan den letou luit. der itf. W. Fliers. G e p i a a t etTe Mr. Comelis, als kwarliermr. van hot lie bat. inf. do voor den dienst b. 1.1. bestemde 2de luit.-kwartiermr. A. T. Koert; alskapL-inten- dant ter beschikking van den geweetelgkon inten dant te Kotta-Radja, de kapt.-kwartierm. op het iu- tondanee-bureau te Kotta-Radja O. Do Yoogt; bjj het linkerbalf 4de bat. te Willem I, de van verlof uit Nederland teruggekeorde majoor der iDf. H. O. Willeme. Overgeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjoh, ter nadere indesllng de late luit. inf. F. W. Cornets de Groot van het garn.-bat. der Westerafd. van Borneo; bij het garn.-bat. van Atjeh en Ond. de majoor inf. bg do troepenmacht in Atjeh C. D. Van den Berg; naar Atjeh tor beschikking van den gow. iutendant, de leto luit.-kwartiormr. van het gam. te Makassar J. Kujjk; naar Makaeear als kwartiermr. van het garn., de lste luit.-kwartrermr. van hot gam. to Oloh-leh P. M. Van Heijcop ten Ham; by het garaizoene-bat. van Celeboe, Menado en Timor, de lste luit. inf. van het 6do bat. te Mage- l&ng B. J. Eekhout en de 2do luit. mf. bij het reebtorhalf 4de bat. te Djokjokarta F. J. VeltmaD bg het 6de bat. to Magelang. do lste luit. by het 2de depot bat. aldaar E. A. Van Kappenby het lets depot-bat. to Mr. Cornclip, de lste lait. iDf. van het 10de bat. te Weltevredn C. M. H. Kroc-eeB; by het militair huis van arrest te Semarang de lste lult. dor inf. van het garn.-bat. der Westerafd. van Bornoo H. F. J. Rudolph; bij het garn.-bat, van de Westerafd. van Borneo, de 2de luit. bij hot 13de bat. te Soerabaia J. H. G. Wicbers. Overgeplaatst Bij het garn -bat. van Celebes, Menado en Timor de 2do luit. bij het 9de bat. inf. to Batavia A. M. P. Krijger; bij het 2do bat. te Magelang, de kapt., bij liet snbsisknton-kader te Padang C. N. J. Kopper, bij het 2de bat. te Magelang, de kapt. bij het mil. huis van arrest te 8emarang H. F. T. Van Blokland. Benoemd: Tot 3den commies cp het parket van deD procureur generaal bij het Hooggerechts hof, de klerk ter Algemeene Secretarie, toegevoegd aan den secrotaiis van den Baad van Iudië, F. J. D. Eamema. Belast: Met de waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Indramajoe, res. Cheribon, de ge- wezon off. van goz. J. W. C. Korn. Gemengd Nienwm. Onze corres pondent moldt ons omtrent het burgomecstorsfeest van gisteren te Oegstgeest nader het volgende: Na afloop van de volksspelen had in de commissie-tent de prjjsuitdeeling plaats, welke aanvankelijk geschiedde door den heer H. H. R. Roeiofs Heyrmans, voorzitter der feest commissie, en later door den burgemeester werd vervolgd. Aan het mastklimmen voor mannen boven de zestien jaren namen 13 personen deel. Uitslaglste prijs P. De Best, eon zilveren horloge; 2de pr. H. Schroder, een nikkelen horloge; 3de pr. C. De Groot, eene ham; 4de pr. J. De Wit, een kistje 6igaren5de pr. G. Spierenburg, een sigarenpijpje; 6de pr. L. v. d. Linden, een sigarenkoker; Tdepr.N. Timmers, een sigarenkoker. Hardhoepelen voor meisjes van 12 15 jaren. 36 deelneemsters: lste prijs F. v. d. Mey, 1 naaidoos met garnituur; 2de pr. L. v. Kampen, 1 parapluis; 3de pr. P. Lubbe, 1 parapluis; 4de pr. A. Heemskerk, l parapluis; 5de pr. C. Meyer, 1 flacon. Touwtjespringen, 49 deelneemsters: lste prijs N. v. Bergen Henegouwen; 2de pr. C. v d. Berg; 3de pr. C. Juffermans; 4de pr. T. v. d. Mey; 5de pr. J. v. d. Post; dezelfde prjjzen als bij 't hardhoepelen. Driebeenige wedstrijd voor jongens van U 16 jaren. 12 deelnemers: lste prijs J. Juffermans, een nikkelen horloge; 2de pr. C. Hoogervorst, een sigarenkaeje3de pr. J. Hendriks, een sigarenkoker4de pr. C. Vreeken, een gulden. Kuipjesteken voor jongens van 14 tot 20 jaar, 21 deelnemers: lste pr. Th. De Jong, een zilveren horloge; 2de pr. A. Timmers, nikkelen horloge3de pr. A. v. d. Mey, sigaren kistje. Tonknuppelen voor mannen boven de 18 jaren: lste pr. afdeeling a. C. Post, een zilve ren horloge2de pr. H. v. d. Berg, eene ham lste pr. afdeeling b. J. De Wit en 2de pr. P. v. d. Berg, ieder eene ham. Zakloopen voor jongens van 1216 j., 50 personen: lste prijs J. Juffermans, 2de pr. W. v. Rjjn, 3de pr. H. Tuithof. Dezelfde prijzen als bij den driebsenigen wedstrijd. Boegsprietloopen, 23 deelnemers: late prijs H. Boogaards, een nikkelen horloge; 2de pr. N. Rietmeijer, eene wekkerklok; 3de pr. J. v. Dissel, een sigarenkoker. Prjjsknippen, 18 deelneemsters: lste prijs M. v. Vliet, eene naaidoos; 2de pr. J. Ver- sluys, eene tasch3de pr. G. Nouwens, eene parapluie; 4de pr. H.. Jluivenbode,- idem- Ode pr. M. v. d. Berg, eene portemonnaie 6de pr. A. Post, idem; 7de pr. J. Zwaan, een flacon. Blokjes rijden, 19 meisjes: l6te prijs Aaltje Post, een album2de pr. M. v. Zuylen, eene tasch; 3de pr. Anlje Post, eene parapluie; 4de pr. A. Kraan, eene portemonnaie; 5de pr. H. Mechelse, idem. Ringrfjden voor mannen en vrouwen voor jongelieden boven delSjaren, 24 deelnemers, lste pr(js, hoofdstel compleet bruine lichte leidsels en deken, C. L. v. d. Wilk met M. v. d. Wilk2de prijs, hoofdstel en donkere leidsels, H. Juffermans met G. Zandbergen; lste premie, bronzen pendule met coupes, A. Olsthoorn met N. Zandbergen; 2depremie, blauwe pendule, met coupes, P. J. De Vrind en A. Hogevorst. Door den heer Goedeljee photograaf te Lei den, zijn verschillende afbeeldingen heden genomen van het huis van den burgemeester, zooals we reeds meldden keurig versierd door de bloembollenvereoniging Afdeeling Oegst geest en Omstreken, alsmede van de zeer net versierde raadskamer, waarvan het politie personeel, de Wod. Schuitemaker, de weg werker en aschman allo eer hebben. Uit Warmond meldt men ons heden dat uit een het station aldaar passee- renden, van Leiden komenden trein een steen werd geworpen, welke terechtkwam tegen het hcofi van den dienstdoenden assistent-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10