Persoverzicht. Uit het Leidsch Dajbladdat gisteravond is verschenen, heeft men kunnen zien dat een deel der Nedorlandscho Pers artikelen heeft gewijd aan onzen hooggeachten, geleorden stadgenoot mr. J. T. Buys, hoogleeraar aan de Leidsche universiteit. Ons rest dan ook hier tor plaatse nog slechts mede te deelen dat inderdaad geheel de vaderland- scho Per3.-den overledene heeft herdacht en besprokon en dat op eene wijze, waaruit blijkt dat het verscheiden van prof. Buys ongetwijfeld op onze landgenooten, in zeer ruimen kring, een diepen indruk heeft gemaakt dat in ruimen kring het gemis zal gevoeld worden van den man, die sedert meer dan dertig jaren op do beoefening van het publiek recht hier t« lande en langs onderscheidene wegen ook op onze staalkundige belangen •een machtigen invloed heeft uitgeoefend; dat zijn heengaan betreurd wordt door zijne poli tieke vrienden, wien oen wakker medestander ontviol, maar ook door hen, dio, zijne staat kundige meeningon niet deelende, in hem een oerljjk, bekwaam en vaderlandslievend tegen stander hebben geëerbiedigd. Een snuifje voor den minister van justitie, zoo luidt het opschrift in •de Tijd van het volgende, uit 's Hortogenbosch aan dit blad goschroven: Het heeft heölwat kwaad bloed gezet, dat de minister van justitie hot heeft, durven bestaan om te 's-Hertogenbosch let welf lozer, in de hoofdstad van Noord-Brabant con protestantschen rechter te benoemen, ter aanvulling van eene katholieke vacature. Mr. A. H. Sassen, de katholieke rechter, die zijn zetel inruilde voor dien van raads heer in het gorechtshof, werd opgevolgd door den protestantschen kantonrechter van Heusden, mr. "Wesselink. Mr. Wesselink» is ontegenzeglijk een knap man; doch daarmee is de handelwijze van den minister van justitie nog niet gerecht vaardigd. Tradities gooit Z. Exc. te grabbel on.billijkheid verliest hij uit het oog. Waar z&lfs een president der rechtbank als jhr. mr. Van Meeuwen ter openbare terecht zitting durft verklaren dat het billijk geweest ware, als oen Katholiek ware benoemd in plaats van mr. A. H Sassen, schijnt de benoeming wel buiten vorwachting geweest to z\jn. Jhr. mr. Van Meeuwen is de man, die eenmaal, wegens zijne liberale beginselen waarschijnlijk ofschoon katholiek van ge boorte en afstamming niet in aanmerking kwam bij de meerderheid der anti liberale Twoede Kamer voor lid van den Hoogon Baad der Nederlanden. Jhr. mr. Van Meeuwen is dezelfde, dio als lid van den Bosschen Gemeontoraad de grootste voorstander is van de Kweokschool, alweer naar aanleiding zijner liberale be- ginselon. Als zulk een man openlijk durft wijzen op bet minder billijke dezer benoeming, dan, zou men zeggen, heeft de minister van justitie zich toch wel vergaloppeerd. Genoemde president verklaarde nog wel in zyne toespraak tot den to installeeren rechter mr. Wesselink, dat de katholieke candidaten, die op de voordracht stonden, oven knap waren als de heer Wesselink. Moge de achtbare rechter mr. Wesselink over de rede van den president denken wat hl) wil, de minister zal zeer zeker inzien, dat hy een vorkoerden wog bewandeld heeft; vooral zal hy dat kunnen nagaan, als hy weet dat een protestantsche ambtenaar vau het openbaar ministerie dor rechtbank, de eenigo Protestant onder do leden van het parket, de zitting waarnam, en dat oen pro tostantsche advocaat-procureur den nieu won rechter namens de balie complimenteerde. Zal minister Smidt inzien, dat dergólyke onbillyke benoomingen in onze provincie kwaad bloed zotton? Naar evenredigheid zyn er in deze provincie 70 pCt. protestantsche ambtenaren te veel. Jaron geleden zyn in de katholieke pers daaromtrent statistieken gepubliceerd. Hot zou niet zonder belang zyn, dat ook nu weder eens eene juiste statistiek werd opge maakt. Daaruit zou te leoren zyn wat hot katholieke Noord Brabant zooal te slikken krUgt. Heb ik te veel gezegd, geachte lezer, als ik het gebeurde by de installatie van mr. Wesselink noem„een snuifje voor den minister van justitie"? Omtrent do benoeming van prof. Asser tot lid van den Rjad van State schryft de As-ser Courant: Dezo zeer wotenschappeiyke man heeft jarenlang den Staat en do wetenschap gediend al6 adviseur en als auteur. In staatsrecht en internationaal reebt was hy eene specialiteit en by Buitenlandsche Zaken was hy sedert lang raad-adviseur. Zyne benoeming in den Baad van State zal het wetenschappelyk peil van dat hooge Staatscollege zeker nog vor- hoogen. Wat de keuzo merkwaardig maakt is, dat ditmaal eens gebroken is met de traditie om g^pensionneerde staatslieden, hoofdofficieren of hoofdambtenaren te kiezen. Men heeft het nieuwe lid eens rechtstreeks betrokken uit het \>i!lo loven dor practyk en der wetenschap tevens. Asser is geen volger, maar zal in vele opzichten een leider zyn van zyne ambtge i ooten. En in do tweede plaats mag op dezo benoeming gewozon worden als een bewys w.n do onpartijdigheid der Regeering on van do volkomen vryheid, die in Nederland nog heorscht: Asser toch behoort tot eene der aanzienlykste Israölietische families in Neder land, en ofschoon sommigen zyner verwanten bekoord zyn tot oen ander geloof, byzolf is Israëliet gebleven. Indien ik ray niet zeer sterk vergis, dan is met Asser de eerste Israëliet in den Raad van State binnengetreden Tegenover het antise mitisme in andere landen, mag dit bewys van volkomen verdraagzaamheid in Nederland wel worden in 't Jicht gesteld. Twee indiscreete vragen, welke do fiscus den belastingplichtigen stellen kan, worden door den heer Haffmans in het Venloosch Weekblad behandeld. Deze vragen zyn: lo. Wat bezit gy? 2o. Wat verdient gy? Vroeger vond men zulke vragen zeor imper tinent, vandaar dat onze fiscus zich tot nu toe zorgvuldig onthouden heeft, om daaimedo aan boord to komen. Tegenwoordig vindt men het zoo erg niot meer, dat do fiscus zyn neus in iemands zaken steekt, en nu de vermogens belasting met groote meerderheid is aange nomen, krygt de fiscus verlof aan elk de viaag te stellen: Wat bezit gy? „Met beantwoording dozer vraag zal zich weldra ieder bezig moeten houdon, zegt de beer Haffmans, behalve do gelukkigen, die geen vermogen bezitten of een vermogen van mlndor dan f 13,000. Veleongelukkigen zullen reeds met op on aftellen bezig goweestzyn, want het formulier van aangifte in de vermogensbelasting heeft in de Staatscourant van den lSden April 11. ge staan. Met de invulling van het aangiftbiljet, dat men van den inspecteur der registratie ontvangt, wordt voor hot eerst in ons land het antwoord gegeven op de vraag wat ieder bezit. Menigeen heeft zicbzelven daar nooit rokonschap van gegeven. Nu heet het ineens opbiechtenEn dat i6 niet alleen onaangenaam, maar lastig ook voor menschon, die nooit in hun leven hunne consciëntie onderzocht, d. w. z. hunne balans opgemaakt hebben. De tyd van twintig dagen, die ter invulling en inlovoring van het aangiftbiljet wordt gegund, is dan ook niet te lang." Het antwoord op de vraag: Wat verdient gij? is nog pynlyker. Komt gy er voor uit, dat gy veel verdient, dan komen van allo kanton concurrenten opdagenerkent gy daarentegen dat gy slechts weinig verdient, dan is uw crediet naar de maan en ziet men u medelydond aan. „Aan het uitkomen van hetgeen iemand bezit zijn minder bezwaren verbonden. Alleon dit, dat gy veel belasting betaalt als uw vermogen groot blijkt; maar dit is niet meer dan biilyk. „'t Is dan ook vry onbegrypeiyk, dat vele rijken er zoo geweldig op togen hebben dat hunne aanslagen in de vermogensbelasting door do lysten der hoogstaangeslagenen zullen openbaar gemaakt worden. Schamen zy zich zoo ryk te wezen? Daar is middel op. Of vreezen zy dat de sociaal-democraten te eeniger tyd alles, waarvoor zy vermogensbelasting betalen, van hen vorderen zullen? Maar als de hemel invalt, zyn alle vogels dood. „Beter ware het te begrijpen wanneer er bezwaar gemaakt werd tegen de openbaar making van den aanslag in do bedryfsbelasting. „Maar dio komt eorst met I Mei 1894 en wio dan leeft, die dan zorgt." Afschaffing van sterkon drank. j Ter gelogonheid der kermis wordt jaurlyks te Stien3 eene veemarkt gehouden, waarop ongeveer oen duizendtal runderen ten verkoop wordt aangeboden en welke markt dus door ver scheidene honderden boeren, veekoopliedon en koedr|j vers wordt bezocht. Deze allen, menschen zoowel als beosten, bewegen zich rondom het kerkhof, dat met eene dubbele rij boomen omplant is. De pas opgerichte afdeeling Stiens van de Ned. Yereeniging tot afschaffing van den ster ken drank heeft van doze gelegenheid gebruik gemaakt, om de bestryding van het drankge bruik onder de aandacht der talryke markt vragers te brongen. In do eerste plaats waren aangeplakt een tweetal groote plakkaten„Wat do drank ons kost," waarop in reuzencijfers wordt uitgerekend, dat, aangezien jaarlyks voor 80 millioen aan sterken drank wordt uitgegeven, dit per secondo ongeveer f 2.50 indraagt en de vraag gesteld, of dit niet beter aan srmen en werkloozen kon worden bosteed. Verder zag ik zoo schryft een correspon dent aan do Amsterdammer eenopiaat met bet opschrift: Wat hot koren geeft; waarop ter oenerzy-Jo uit eene korenschoof het nuttige brood aan een gezin wordt uitgereikt met het onderschrift „ah brood ben ik dienaar on voed ik mijn moester." En waarop ter anderer zyde over het gezin van een dronkaard van uit do korenschoof oene jeneverflesch wordt uitgegoten met het onderschrift: Vla drank bon ik meester en dood ik mijn slaaf." Bovendien waren aan do boomen een aantal papieren aangeplakt met opschriften (in groote letters), die betrekking hadden op hot drank gebruik, byv. Het doet u goed uw leven lank. Als g'u onthoudt van sterken drank. Wie een kind jenever laat proeven, is een slecht vader. De ware jenever-vriend is afgeleefd vóór hy oud is, gaat dood vóór hy sterft. Hot heerlijke jenovornat Vult branders en tappers mot bo'er, hot vat; Maar wio er aiju geld voor beefi uitgegeven Perfc straks voor vrouw en kin de ra hc-t brood om [te leven.. Do plakkaten trokken natuurlyk sterk de aandacht en werdon druk besproken, hier in goedkeurondon, daar in afkeurenden zin Nog bevond zich onder de verschillende kraampjes op de kermis er een, waar verschillende ge schriften, op „de Afschaffing" betrokking heb bende, verkocht werden. De briefschryver uit de hofstad van do Arnliemsche Courant schryft: „Ik schreef verleden week van do zomer- wenschon, dio de kermisfooien vervangen; nu kan ik schryven van de mock-kermis, die do afgeschafte officiëelo kermis vervangt. Ergens aan het zuidoosteiyk uiteinde der ge meente moet op een particulior eigendom, naar ik verneem, eene vollodige kermis, dat wil zeggen zonder de onschadelyke kramen, maar met al de elemen'on, die de voormalige kermis bedenkelyk en afkeurenswaardig maak ten, opgozot zy'n. 't Is eene buurt ver van myne woonplaats en waar ik weinig komdus ik weet niet, of 't waar is. Onmogelykis het anders niet, want voor den ondernemer kan er heelwat winst op overschieten, enhetste- delyk bestuur kan zulk eene particuliere onder neming niet voorkomen. Zelfs te Delft, waar men niet voorzien is van een burgemeester met een uitermate vernauwd geweten ten aanzien van eigen bevoegdheid, zooals de residentie het voorrecht hoeft te bezitten, is een jaar of wat goleden zulk eene kermis gehouden, die do politie- en andere autoriteiten machteloos heb ben moeten aanzien. Verder scbynt er even min iets gedaan to kunnen worden tot wering van de „waterkermis", die hier gehouden wordt, bestaande uit wafelkramen en andere inlichtingen van consumtie, gebouwd op schuiten in de grachten, met eene loopplank aan den wal verbonden. My dunkt, dat de grachten toch binnen de politio bovoegdheid van 's Gravenhuge liggen, want ze zyn ni fallor, gemeente eigendom. Maar misschien heeft Delfland hier ook al weder wat te zeggen, en dan is het maar beter, dat men geen con flict met die strenge heeren uitlokt." Het gemeentebestuur van Oost-Stollingweif heeft, om reden van do droogte, de vergun ning tot veenbranden ingetrokken. De Arnliemsche Courant vraagt nu, naar aanleiding hiervan: Zou het niet mogelyk zyn, dat die vergun ning nimmer meer verleend werd? Eiken zomer wordt een groet deel van ons land „onder rook" gezet. Voor hen, die zwakke adem- halmgswerktuigon hebben, is dit nadeelig, voor ieder andor hoogstonaangonaam. Moet het, dan zal men zich behooron te onderwer pen, maar is die bewerking zonder schade te vermyden, dan ware het wel wenschelyk dat zy verboden werd. Aan het Handelsblad schryft men Als tegengeschenk voor hot salonrytuig, verleden jaar..door hom van de Do.li Spoor- wogmaatschappy en de Deli-maat- s chappy ontvangen, heeft de sultan van Deli aan de directie van eerstgenoemde rnaat- schappU eeneschlldery gezonden, waarvan zyne beeltenis het middelpunt vormt. Om dit por tret is een dubbele krans van tabaksbladeren golegd, uitgevoerd in gedreven zilver. Lager bevinden zich, op een rood fond aangebracht, twee bewerkte banden van verguld zilver, en als zystukken twee zilveren platen, elk ver sierd met een stoigerond paard. Het portret van don vorst is gedekt door eene koninklyko kroon in verguld zilver, een sieraad, dat ook in den salon wagen werd aangobraoht. By dit bericht veroorloven wy ons eene op merking. De sultan van Deli is een hoogst vórdienstelyk bestuurder; krachtig heeft hy de ontwikkeling van zyn land bevorderd, en wy juichen het toe, dat de beide genoemde maatschappyen hem een bewys van waar- deoring gaven. Maar w|j verwijzen hiernaar ons No. van 23 Februari jl. hoe kwam men er toe in den salon wogen eene koninklyko kroon aan te brengen; en mot welk recht doet de sultan, die er trouwens persoonlyk onschuldig aan is, zyn portret dekken door eene koninklyke kroon? Indordaad, dit is in stryd met eene ver standige politiek. Men geve toch don inland- schen vorsten alle eer, die hun toekomt, maar ook niot meer. De vazal kan niet golyk- gesteld worden met den leenheer, en ons komt hot voor, dat de Regeering tegen derge- lyko geiykstelling moest waken. Het kost dikwyis in Indic moeite genoog, om den in- landschen vorsten een juist begrip te geven van hunne verhouding tegenoverhet koninklijk gezag! Gemengd Nieuws. Schier door ons goheele land beloven de vruchtboomon dit jaar ryk te zullen dragen, en in byzondere mate is dit met do pereboomen het geval. De vruchten zyn zoo talryk, dat zelfs ouderen van dagen zich niet herinneren ooit zoo iets te hobbon beleefd. En dit zegt wat. Tydens den bloeityd geleken de groote appel-, pere- en kerseboomen wel reusachtige bloeiende azalea's; er op ziende, zag men als het ware oen bouquet van bloemen. Toen was het echter nog twyfelachtig of de op sommige plaatsen vry sterke nachtvorsten aan de vrucht zetting geen kwaad zouden doen, maar dit is ovoral nogal losgeloopen. (Semperv) Van het regiment grenadiers en jagers zullen eenige manschappen tydelyk werkzaam gesteld worden aan do Lands- drukkory. Daartoe worden gekozen miliciens, die zetter of drukker van hun ambacht zyn. Volgens het „Haarl. Dgbl." zou Arton te Amsterdam aan het station gezien zyn. Do berichtgever zou hem nl. te Par|js gekend hebben, zoodat van vergissing geen sprake is. Jammer dat de trein tot vertrek ken gereed stond en hy zich moest bepalen tot eene aanwyzing aan de politie, aan wie dus do gelegenheid geopend werd, debelang- ryke som, voor Artons aanhouding uitgeloofd, te verdienen. Het slot van het bericht i6 even wol niet zoo bemoedigend: „Toen men den vogel wilde knippen, was hy gevlogen. Blyk- baar had hy lont geroken. Het schynt echter dat de politie heeft ontdekt dat hy in de hoofdstad orgens is binnengegaan en dat zy hem op het spoor is!" Het gemeentebestuur van Marke- loo heeft den inwoners dier gemeente verbo den, zich, zoolang deze langdurige droogte nog aanhoudt, met brandende pyp of sigaar buitenshuis te bevinden. Met het oog op de vele branden, welke in don laatstoa tyd in die streok zyn voorgekomen, mag deze maat regel zeor raadzaam geacht worden. Naby het "Woldhuis, ondor Apel- doorn, woedde Maandag middag een vry hevige brand in oen bosch van hoogo en lage dennen, toebehoorende aan den heer J., te Amsterdam. Men kon gelukkig den brand betrekkelyk spoedig meester worden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6