Msermalcn is opgemerkt, dat ten onzent geschikto volksliteratuur, zoowel van weten* scbappelyken als van letterkundigen aard, wel niet geheel ontbreekt, maar toch te schaarsch is en dat daaraan, vooral in den tegonwoordigen tyd, groote behoefte bestaat. Do uitgevers S. L. Van Looy en H. Gerlings hebben nu, zooals zij in eene circulaire mede- deelen, in overleg met de hoogleeraren W. L. P. A. Molengraaff,- te Utrecht, en W. Van der Vlugt, te Leiden, het plan opgevat eeno binnen het bereik van smalle beurzen val leDde volksbibliotheek het licht te doen zien. Daartoo behoeven zy de medewerking van volen; immors, zonder zooveel mogelijk be- langlooze hulp van schrijvers of schrijfsters, veitalers of vertaalsters, zouden op eene derge lljke uitgave, by het beperkte gebiod van afzet in ons land, te groote kosten komen «drukken en zou de prijs dus te hoog moeten «vorden gesteld. Het doel is eene reeks van boeken van véïschillenden inhoud tegen geringen prijs verkrijgbaar te stellen. De beide hoogleeraren ■verzoeken allen, die bereid zijn hot plan te steunen, hetzij door eigen arbeid, hetzij door wortalingen of populaire bewerkingen van ;ge8chikte vreomde boeken, hunnen naam aan eon van hen beiden kenbaar te willen maken. Tooral tot Neerlands jeugdige vrouwen richten ■zij dit verzoek. - Blijkens heden bij den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen kon. besluit is gehandhaafd het besluit van God. Staten van Zuid Holland, dd. 20 Dec. 1892, waarbij goedkeuring is ont houden aan de begrooting van de gemeente Koordw\jk voor 1893. - Hot lid van Ged. Staten van Zuid-Holland mr. G. J. E. graaf Van Bylandt, is dezer dagen voor het doen van eene kuur naar Mariënbad vertrokken. - Bij koninklijk besluit zijn tot ridder in de orde van Oranje Nassau benoemd dr. J. •Groneman, geneesheer te Banjoemas, en A. Greshoff, te Brazzaville (Fransch Congo-land). Gemengd Nieuw». .i-ar ii>ajryyjmjiSQKBfK Omtrent <Pe voor do Haagsche Techtbank behandelde zaak van den doof stommen man uit Hazerswoude, wien door zekeren W. v. D., mede van daar, een been zou zijn stukgetrapt bij eon twist over kaartspol, waarvan wo gisteren melding maak ten, valt nog mode te deelen dat men bo schonken was geweest, over elkaar gerold had en de doofstomme daarby best zyn been kan gebroken hebbendat het O. M. niet bewezen achtte dat de bekl. oorzaak was van de been breuk, doch ter zake van verdere mishande ling van den ongolukkigen doofstomme de voroordeeling van "W. v. D. tot 15 boete vorderde. Uitspraak 25 Mei a. s. Watergebrek. Maandagavond word door de afdoeling van het „Witte Kruis", te Haarlemmormeer, in eene vergadering to Hoofddorp besloten, onvorwjjld een aanvang te maken met het slaan van Northon pompon, om in het groote watergebrek dier uitgebreide gemeente te voorzien. Het water der vaarten is ondrinkbaar, zoodat algemeen datloffeiyke besluit wordt toegejuicht. De wedstrijden, door de zeil-en roeivoreeniging „Hollandia" to Oudshoom te goven, zullen dit jaar gehouden worden op 1 Zaterdag 24 Juni voor roeivaartuigen op den Rijn te Oudshoorn en op Zondag 25 Juni voor zeilvanrtuigon, op het Brasemermeer. j Bij arrest van het Hof te Am ster- dam is gisteren bevestigd hot vonnis van de 4do kamor dor rechtbank, waarbij Van der Voort, wegens poging tot moord op zijne schoonzus ter Jannetje Nap, veroordeeld werd tot 5 jaren gevangenisstraf. De zakkenroller op de tram, A. J De Haan, is gisteren door de Amsterdamsche rechtbank wegens het rollen van een horloge veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Men meldt ons vandeVeluwe: De langdurige droogte en de schrale oosten winden oefenen een zeer nadeeligen invloed uit op de te veld staande gewassen. De rogge vooral kan niet tot de gewenschto ontwikkeling komen. Met het zaaien der boekweit kan geen aanvang gemaakt worden, alvorens milde regenbuien de daarvoor be stemde akkers hebben gedrenkt. De groenten in den kouden grond gedijen heel slecht; die in do bakken daarentegen groeien door het vele zonnige weer buitengewoon. De groene tint der weilanden gaat vorloren en maakt meer en moer plaats voor eene vaalbruine kleur. 't Ziet er alzoo op dit oogenblik voor den landman in deze streken niet rooskleurig uit. Hopen wij, dat gunstig weder spoedig aan vele klachten een einde zal maken. Moord te Os. Door de justitie te 's Hert.ogenbosch is bevel tot voorloopige aanhouding gegeven van Piet De Bie, te Os woonachtig, die verdacht wordt medeplichtig te zyn aan den moord aldaar, 26 Maart jl gepleegd. Hjj is Maandagavond naar het huis van bewaring te 's Hertogenbosch gebracht. Dit is alzoo No. 5, dio in die zaak gearres teerd is. Naar do „Asser Ct.vernoemt, zal de ontslagen commies S., thans in hech tenis, laatst woonachtig te Koevorden, 25 Mei a. s. voor de rechtbank te Assen terechtstaan ter zake, dat hy om zich te bevoordeelen als commies van oenige personen rechten heeft gevraagd voor voorwerpen, van welke voor werpen hy wel wist, dat geene rechten waren verschuldigd. Onze kampioen-zwemmer de heer J. D. Bloemen zal dit jaar aan onze wedstrij den niet meer deelnemen. Hy vertrekt in do volgende maand naar Frankrijk en zal volgens hem niet in do gelegenheid zyn zich verder te oefenen. DeAlhl Men seint uit Wandsbeck (nabjj Hamburg), dd. 16 MeiIn het dorp Schiffsbeck, in Holatein, is een werkman, die door eene op cholera gelykende ziekte was aangetast, gisteren overleden. Twaalf andere arbeiders, die met den overledene hadden samengewerkt, zyn onmiddellijk in eene afgezonderde barak gebracht. Ver strekkende voorzorgsmaatrege len zijn genomen. In Parys is gisteravond van ze ven uren tot middernacht eene zware regen bui gevallen. Ook uit Havre en Périguoux wordt gemeld, dat de lang verwachte regen eindeiyk ge komen is. Te Londen verkeerden by een hevigen braDd, welke op de eerste verdieping van een gebouw in het East-End ontstaan was, vier mannen op de tweede verdieping in levensgevaar, doordat zy de trap niet 3f konden. In hun doodsangst wierpen zy zich uit hot raam. Ondanks de pogingen der menigte om hunnen val te breken, werden zy zwaar gewond. Een roeitochtje. De heer I. baron Fagol, to Ellecora, en de heer Delcour hebben in zeventien dagen de reis van Genève naar De Steeg per roeiboot afgelegd. Volgens do „Indépendauce beige" hiold gisterochtend de Internationale Land- bouw-commissie te Parys eene vergadering, wolke werd bygewoond door de gedelegeer den van Nederland, Belgis en Italiö. De commissie besloot, dat het internatio naal landbouw-congres, dat dit jaar te Lau- sanno zou plaats hebben, zal wordon uitge steld tot September 1894. TWEEDE KltlER. Zitting van Dinsdaggeopend te S'/4 uur. Ten gevolge van een sterfgeval in zyne familie van zyn schoonbroeder prof. mr. Buys zal de grifüer mr. Amtzenius gedurende eenige dagen afwezig zyn. De commies-griffier mr. Patyn vervult nu tydelyk het griffierschap. Ingekomen is de mededeeling van do heeren Boreel van Hogelandon en Havelaar, dat zy ontslag nemen als Kamerleden. Ingekomen is een wetsontwerp, houdende nadere bepalingen op den accyns op suiker. Ook is het Haagsche adres tegen de kies wet bü de Kamor ingekomen, vergezeld van eene toelichtende nota en voorzien van 1400 handteekeningen. De voorzitter stelde voor Woensdagnamiddag te halftwee aan te vangen met de Bedrijfs belasting. Daartoo wordt besloten. De heer Beelaerts vraagt verlof om aan het hoofd van het Kabinet de vraag te mogen doen, welke de redenen zyn, waarom by het wetsontwerp tot regeling van den dienst by do militie de onderteekening van den minister van binnenlandsche zaken wordt gemist. De dag der beraadslaging zal nader worden be paald. De Kamer is daarop gescheiden tot heden te halftwee. Do onteigeningsvoorst ollen ten behoeve van straataanleg te Schevoningen en van de dem ping der Elandslootj zyn reeds naar de af- deelingen der Kamer verzonden. Bedrijfsbelasting. Door de commissie van rapporteurs zyn verschillende amendementen voorgesteld lo. om door toevoeging in art. 3 \an eenige woorden to doen uitkomen, dat het bedrag van de winst of belooning in art. 3 bedoeld, reeds het resultaat is van eene berekening, en om te voorkomen dat dezelfde uitgaven on kosten niet tweemalen in mindering van de winst worden gebracht; 2o. om toe te laten vermindering der winst of belooningen met premiën voor levensver zekeringen, voor pensioen of voor ïyfrenten, tot hoogstens 5 ten honderd der belastbare inkomsten en tot een maximnra van f 100. 3o. Op art. 5 om eene andere formuleering vast te stellen voor den aftrek van de uit- deelingen van naaml. vennootschappen en andere vereenigingen ter zake van bet bezit van aandeelon op naam in andere zoodanige vennootschappen. 4o. Om in artt. 5 en 6 geen aftrek toe te staan voor rente van In het bedryf aangewend eigen kapitaal, voor stichtingen en in het buitenland gevestigden. 5o. Om in art. 6 door duidelyker redactie beter uit te drukken dat de spoorwegonder- nomingen belastingplichtig zyn naar de helft der jaarlyksche bruto-ontvangst per kilometer. 6o. Op art. 8, om van belasting vry te stellen stichtingen die slechts inwoning geven aan minvermogenden. 7o. Tot verhooging in art. 9 van het be lastingbedrag door buitenlandsche handels reizigers verschuldigd van f 12 tot f 15; 8o. tot verduidelijking van art. 12 1 No. IV 9o. om in art. 21 2 de twee laatste zinsneden to doen vervallen; lOo. In art. 47 geen straf te bedreigen togen do niet-be3ntwoording of niet duidelijke beantwoording der vragen door de administratie te stollen ter beoordeeling van den aard en den omvang der bedryven en de beroepen; 11 o. in art. 54 het heffen van opcenten op de Bedryfsbelasting te doen vervallen, en 12o. om by den aanslag van het belasting jaar 1894/95 buiten aanmerking te doen blyven do inkomsten wegens tydeiykewerk zaamheden. Da heer Vrolik werkte niet mede tot do amendementen, sub 1 en sub 6-12 en de heeren Van Velzen en A. v. Dedem niet tot het amendement sub 4. Daarentegen heeft de heer Vrolik op ver schillende artikelen afzcnderiyke amende menten voorgesteld, terwyl eindelyk de heor# Levy als slotbepaling heeft voorgesteld: De vryheid om waar de belanghebbende het ver kiezen mocht, handel, beroep, nering of bedryf uit te oefenen, wordt binnen de grenzen door de wet gesteld, gewaarborgd. Zitting van heden. (Per telegraaf.) Het algemoen debat over de bedryfsbelas ting is heden aangevangen. De heer De Meyier was er voor, maar wenschte eene spoedige herziening van het personeel en niet-heffing van gemeontelyke opcenten ten platten lande, als de landbouw blijft vrygosteld, welke vrystelling hy bestreed. De heer Vrolik lichtte zyne araendementen toe, strekkende om het belasting-object beter te definiëeren en de wyze van heffing beter te regelen. De heer Roëll huldigde den minister van binnenlandsche zaken en de Commissie van Rapporteurs en juichte den inhoud van het ontwerp toe, vooral wegens de afschaffing van de patenwet. Do heer A. Van Dedem, de aïgemeene politiek dezer regeering afkeurende, betreurde het afcreden van het vorig Kabinet en zou voor de bedryfsbelasting stemmen als complement der vermogensbelasting. De heor Hartogh betoogde de niet publici teit der kohieron. BUITENLAND. Fraultrylt. In de Kamer hield do heer De Mahy gisteren zyne interpellatie over Madagascar. Hy ver weet der regeering zwakheid, maar ge loofde niet dat egne militaire expeditienoodig was. Hy verlangde dat de Engelscho invloed zou bestreden worden, on gispte de concession, welke aan de Engelechen waren gedaan. Het is noodig dat men op Madagascar weto dat zy, die met Frankryk medegaan, niet aan hun lot worden overgelaten. De quaestie van Madagascar is een quaestie van ondergeschikt belang, die in niet de minste betrekking staat met de Egyptische quaestio. De minister van buitonlandsche zaken Develle aniwoordde dat Frankryk alle aan leiding tot eene botsing met de regeering der Hova's vermydt, maar zy wil hare stelling in Madagascar handhaven; wy zyn tr nu eenmaal, nn wy blyven er, zeide de minister. Wij zullen op foit Dauphin een resident vesti gen en Fransche rechtbanken inMrilen. Wat de concession betreft, door cf© regeering der Hova's aan de vreemdelingen gedaan, de meeste dezer concessiën zyn slechts in naam, en niet erkend door de Fransche rogeering. Frankryk zal goen enkele gelegenheid laten voorbygaan om zyne rechten uit te oefenen. Eigenlyk gezegd bestaat er volstrekt geen verschil over Madagascar tusschen Engeland en Frankryk, en de quaestie kan niet met de Egyptische quaestie in verband worden ge bracht. De jongste woorden van Gladstone hebben voel opzien gebaard in Frankryk, dat het recht heeft, belang te blyven stellen in de Egyptische aangelegenheid. Het kan nooit by de Engelscho regeering opkomen te breken met alle herinnoringen aan het aandeel, dat Frankryk in de Egyptische quaestie heeft gehad. Hiermede was de interpellatie afgeloopen. De Parysche politie heeft de hand ge legd op vyf zeer gevaarlyke anarchisten, dis in hunne woningen een bommenfabriek ge vestigd hadden. Eon van hon Carnaguel ge naamd, was voor eenige dagen bespeurd inf de prefectuur van politie, waar hy biykba het terrein opnam. Men ging hem toen tol zyn woning na, waar hy reeds eenige bommeaf in voorraad had. De lovoraandoening van Camot is bete rende. Eenige dagen rust zyn echter noodid en de ministerraad is daarom niot op hei Elysóe, doch in het ministerie van bmne landsohe zaken gehouden. Duitschland. In het derde kiesdistrict van Berlyn hebb de conservatieven er van afgezien, een eigeJ candidaat te stellen ten behoeve van del anti semiet Förster, die door de conserva| tieven zal worden gesteund. De volksparty (Eugen Richters aaDhaEl gers) stelt in de meeste districten afzonder! ïyke candidateo tegenover de candidaten def vryzinnige vereeniging (de afgescheiden libej ralen). Men spreekt nog steeds over den brief vai den prins regent van Brunswyk, prins Albrecbl van Pruisen (waarin o. a. de mogeiykheil van eene verzoening tusschen keizer Wilhelq en prins Von Bismarck werd besproken die door de sociaal democratische „Vorwartsi is medegedeeld.) Men vermoedt dat de prinl dit schry ven gericht had tot den heer Lucanul den chef van het civiele kabinet des keizeij Men vindt het echter onbegrypelyk, h-J de „Vorwarts" in het bezit is gekomen va dit schryven. Vermoedelyk heeft het blad da brief ontvangen van iemand, die op rechf matige wyze daarvan kennis heeft kunnj nemen. België. De Kamergroep van voorstanders van i meen stemrecht hield gisteravond eene vel gadering, waarin beslopen werd vereenigd f blyven. De groep verwierp de voorstellen vl de Senaatscommissie en besloot zelve een oil werp tot herinrichting van den Senaat voj te bereiden, waarvoor zy den steun van volk hoopt te erlangen. Groot-Britonnlë. In het Lagerhuis werd gisteravond de raadslagmg- over artikel 2 van het Hoi Rule-ontwerp voortgezet. Sir Henry Jai stelde een amendement voor, waarin v| klaard wordt dat het oppergezag van Ryksparlement over alle personen, zaken goederen binnen het gebied der Koninj onaangetast en onverminderd zal blyven. Gladstone achtte het amendement noodig, maar hy verklaarde zich bereid t.o aanvaarden, indien sir Henry James wilde voorstellen als een afzonderiyk artil Na eeno vry heftige discussie stemde Gli stone er in toe, het amendement-James eene toevoeging by artikel 2 to aanvaardl De minister president, deed echter uitkom) dat de regeering zich het recht voorbeho' deze toevoeging later in een afzonderlek artij te veranderen; voorts verklaarde hy, dat regeering zich beslist zal verzetten tegen plan van Chamberlain, om op het amendem« James latere amendementen tot beperk] der volmachten van de Iersche Wetgevei Macht te baseeren. Het amendement James werd daarop a genomen. In de Albert Hall te London werd teron, onder voorzitterschap van den aa: bisschop van Canterbury, eene groote ver dering gehouden om te protesteeren te, het ontwerp der regeering, om eventueel

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2