KOLONIËN. BATAVIA, 12—14 April. (Vervolg.) Men schrift aan de „Atjeh. Crt." uitMelaboe, dat de benteng aldaar op 20 Maart door den vyand werd beschoten. Een detachement onder den luitenant militairen commandant rukte toen uit, om den schiotlustigen een goed lesje te geven. Op een gegeven sein werd de vijand door salvo's van het detachement ervgrSfiaatkartots- vuur uit de benteng zóó geteisterd, dat hy over haast vertrok, met achterlating van driedooden. Aan onze z|jdo waren geone verliezen te betreuren. Gisteravond zag de 10de brigade mare chaussees, onder commando van den sergeant Reiss, eene bende smokkelaars om een karbouw tusschen Blang en Lamdjamoe naar buiten te brengen. Eenige salvo's deden de smokkelaars hot hazenpad kiezen, terwijl de smokkelwaar door de brigade werd buitgemaakt en, geslacht. Omtrent het bezoek van den Oosten- rykschen aartshertog is aan het „Bat. Hbld." het volgende ontleend Na den lOden in het hotel gedéjeunöèrd en eene korte siesta genomen to hebben, ging Z. K. H. de aartshertog Frans Ferdinand op de krokodillenjacht in de Moeara Baroe in de Benedenstad, waaraan ook door den resident en den assistent-resident voor de politie werd deelgenomen. Het troebele, afzichtelijke water van die rivier vuil, roodachtig bruin is wel ge schikt om iemand mot afgrazen voor zulk een jachtterrein te vervullen, maar gelukkig was er geen gebrek aan wild. Niet minder dan 8 krokodillen, waaronder één* "Van tneer dan vier meters lang, werden in een paar uren tyds geschoten. Reeds by deze gelegenheid bleek, dat Z.K. H. een hartstochtelijk jager is. B(J elk weigeraakt schot kwam er iets bezielonds in zijn voor komen; het bloed scheen in zijne wangen te tintelen. Wat moet de jacht niet voor don vorsteiyken reiziger zijn in de Preangor! Men zou zich echter vergissen, wanneer men meende dat bloot uit de zucht naar het avon tunrlijke de hartstochtelijke liefde voor de jacht moet worden verklaard. Men verzekert ons dat Z. K. H. zich op de reis herwaarts opzet telijk en met groote ambitie heeft toegerust met de kennis van Java's fauna, welke noodig is om de resultaten der te hoqden jachtpar tijen te doen dienen tot verrijking daarvan. In het gevolg van Z. H. bevindt zich een weten schappelijk gevormd preparator, die belast is met de taak, de geschoten dieron te conser- veeren en op te zetten. Hedenmorgen was dezo reeds bezig de geschoten krokodillen, die gisteren nog op het achtererf van het „Hötel des Indes" zijn gedeponeerd, onder handen te nemen. Te ongeveor 7 uren in het hotel terug gekeerd, in zijn 'met modder bespat jacht kostuum, was Z. K. H. reeds een kwartier lator in eene uniform gestoken om zich naar het gouvernements-hotel to begeven, waar Z. E. do Gouverneur Generaal ter zijner eero een diner gaf. Eerst'over elven'was Z. H. met den adjudant-generaal des Keizers in zijn hotel teruggekeerd. Hedenmorgen werd een rijtoer gedaan dooi' de Beneden- en Bovenstad en het museum op hot Koningsplein bezocht en hedennaraiddag gaat de hooge gast naar Buitenzorg, waarheen Z. E. de Gouverneur Generaal reeds heden morgen is teruggekeerd. Met gonoegon vernemen wy, dat Z. K. H herhaaldelijk zyne ingenomenheid heeft be tuigd met de wyze, waarop het door hem betrokken hotel is ingericht, terwyi het déjeu ner, waaraan gistermorgen door 6 personen is deelgenomen, tot in de geringste détails in ordo was. Hot verblyf van Z. K. H. in de Preanger kan wel drie weken duren. Kosten noch mooite worden gespaard om het verblyf zoo aangenaam mogeiyk te maken. Er is ook sprake van, dat de keizerin van Oostenryk een bezoek aan den Indischen Archipel zal brengen. Kolonel Stokhuyzen, de marino comman dant, die gedurende de Tamiangscbe troebelen aan boord van de „Madura" was, kwam den 8sten met dat oorlogsschip te Medan en vertrok den 9den naar Singapore, waar de „Koning der Nederlanden", waarover by bevel voert, in reparatie ligt. Kolonel Van den Pol werd in het midden der daarop volgende week terugverwacht. De troepen biyven echter voorloopig te Serocway Uuui lieu /ju-i'.-riV'wM -uwie r.r,u cl».- volijoad^ ^aonieo: Civiel Departement. Verloend: 2 jaar verlof raar Europa -wogena ziekt9 met ingang vau 5 Mei lttUS aan den raadsboer in liet Hooggerechtshof van liodoriaDdsoh-Iadie Mr. G. Van der Jagt, wordende bij iu verband daarmede met ingang van (lion datum eervol uit zijoe betrekking ontslageneen Jaar verlof naar Europa wegona laigdurigen dienst, aau den ouderwijzer late kl. J. W. H. Muller. Boooemd: Tot onderwijzer late kl. do ond. 2<le UL H. Zogor de Bejjl. Oepla&tst: In de rea. Oostkust van Sumatra, do beuoemde adapirant-oo ttolear H. H. F. J. Nusseloin. Yorpl»'atst: Van de rea. Benkoelon naar.de res. Palembang, de benoemde adapiraut-controleur W. Frerjling. Bepaald: Dat goplaatst bltfffc in bet gouver nement Sumatra's Westkust, do beuoemde adupirant- eontroieur J. D. L. Le Fèbroin do res. Riouw on Ondtrboorigheden do benoemde adepirant-contro- leur J. C. L. Fontoijn.; in het goavernement Celebea en OnderhoorigbedeD, de beuoemde adspirant-con- troletir W. H. A. Heijnekamp. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa wegens ziekte aan den secretaris van de residentie Bali on Lombok C. L. Udo De Haoa. Benoemd: Tot assistent-resident van Band* (AmboiDaJ de contr. lste kl. by het Binnenlandsoli Bestuur op de bezittingen buiten Javu en Madura, J. Siormer. Oepartomcnt van Oorlog. Verleend: Twee jaar verlof naar Enropa wegona ziekte aan deu laten luitenant der inf. J. W. A. M. Moquette. BUITENLAND. Frankrjjk. De commissie van onderzoek in de Kamer heeft beslist dat er geene aanleiding bestaat om gevolg te geven aan het ontwerp Letellier, waarvan de strekking is de regeering uit te noodigen, de Kamer te ontbinden. De heer Letellier heeft daarop van zyn ontwerp af gezien. De Kamer behandelde gisteren het wetsont werp tot instelling van een ministerie van koloniën. De heer Gorville Réache stelde als motie voor de prerogatieven der Kamer on geschonden te laten. Door d§n heer DoMahy werd de eenvoudige orde van den dag voor gesteld, waarmede de regeering zich nietver- eenigde en welke met 253 tegen 242 stem men verworpen werd. Do motie-Gerville Réache werd met 263 tegen 237 stemmen verworpen. Paragraaf 1 van het voorstel werd aange nomen; paragraaf 2, waarby een ministerie van kolonión wordt ingesteld, werd met 200 tegen 239 stemmen verworpen. De hoer Gerville Réache diende daarop een amendement in, om een departement van koloniën- met dat van marine te verbinden. De regeering bestreed dit amendement; het word met 365 tegen 105 stemmen verworpen. President Carnot is, ten gevolge van eene aandoening der lover, sinds Zaterdag genoodzaakt zyne kamer te houden. Duitschla ad. Hoewel de tyding van het overlyden van don vorst van Waldeck-Pyrmont niet onver wacht kwam, omdat de berichten der twee laatste dagen hoe langer hoe ernstiger luidden, heoft zyne ziekte toch een zóó 6nel verloop genomen, dat de Duitsche bladen eerst later eenigszins omstandig daarvan melding maakten. De vorst bevond zich te Mariënbad, waar hy de kuur deed, toen hy in den ochtend van den 3den dezer ongesteld werd en eene ontsteking der luchtpyp geconstateerd werd. Eerst den 6den dezer begonnen de verschyn- selen ernstiger te worden en weldra bleek de rechterlong aangedaan te zyn. Den 9den begonnen de geneesheeren het ernstigste te vreozen on Vrydag, 12 Mei, des ochtends te 8 uren, was het einde daar. De Duitsche bladen brengen vol waardeering in herinnering, hoe de thans overleden vorst onophoudeiyk werkzaam is geweest om de welvaart van zyn land te bevorderen. Ook wordt niet vergeten, dat hy met hertog Ernst van Saksen-Coburg de eerste Duitsche vorst was, die, inziende dat aan Pruisen de hege monie in Duitschland toekwam, reeds in 1862 vrywillig de militaire conventie met Pruisen sloot, welke later door velo anderen minder vrywillig is nagevolgd. Volgens de „Kölniscbo Zeitung" is H. M. do Koningin-Regentes der Nederlanden aan hot sterfbed geweest van H. D. Vader. Behalve Hare Majesteit, waren daar aan wezig de Erfprins van Waldeck, Prinses Pauline van BentheimJ de hertogin van Al bany en Prinses Elisabeth van Waldeck. Blijkens een telegram, te Beriyn van het Duitsche consulaat te Kaapstad ontvan gen, is daar bericht gekomen van kapitein Francois dat Hornkranz, in Z.-Oost-Afrika, op 12 April is bestormd. Van Duitsche zyde sneuvelde d6 korporaal Sakolowski en werden Bartsch, Hermann en Dietrich gewond. De inboorlingen hadden een verlies van tachtig dooden en honderd gewonden. De regeonng zet hare politiek voort om zoowel de conservatieve als de nationaal- liberale voorstanders der legerwet te vriend te houden. Nadat eerst de nationaal-liboralen werden gerustgesteld door de verklaring, dat de regeering niet voornemens is eene reac- tionnaire politiek te volgen, heeft kanselier Von Caprivi nu eene mededeeling gezonden aan de „Kreuz-Zeitung," waarin op hunne beurt de conservatieven worden gerustgesteld. Blijkbaar is het doel der regeering voorde a. s. verkiezingen geen ander wachtwoord uit te geven dan de legerwet en wil zy in geen geval hare toekomstige politiek nu reeds zoo uraschryven, dat de oppositie daardoor gele genheid zou verkrygen tot nieuwe aanvallen. Door deze handige tactiek hoopt Von Caprivi steun te vinden by alle elementen, die een moge- ïyken terugkeer van prins Von Bismarck aan «ie roogering tot eiken prys willen vermyden. De opmerkelykste verschynselen in den verkiezings8tryd 2ijn tot dusver de spiegel gevechten, welke tusschen de convervatieven en de nationaal-liberalen worden geleverd, de steeds grooter wordende tweedracht tus schen de beide vryzinnige fracties en de verdeeldheid in het Centrum. Eagen Richter met zyn groep biyft krachtig optreden tegen de afgescheiden liberalen en doet wat hy kan, om dezen huDne districten te doen ver- liozen. De afgescheiden liberalen laten deze aanvallen niet onbeantwoord, maar, wat de organisatie van den verkiezingsstryd betreft, zyn zy niet tegen Eugen Richter opgewassen. In verscheiden kiesdistricten, waar de anti liberalen de meerderheid bezitten, en wier ver tegenwoordigers tegen het voorstol-Huene stemden, worden nu candidaten gesteld, die bereid zyn de legerwet aan te nemen. Italië. De gemeenteraad van Rome heeft een krediet van een half millioen lire voor de nationale tentoonstelling van 1S95 toegestaan. In antwoord op eene vraag van den afgevaardigde Cucchi deelde de minister van financiën gisteren in de Kamer mede, dat by het noodig acht klein geld aan to munten en kleine biljetten uit te gevon. Binnenkort zullen definitieve voorstellen In dien geest worden ingediend. Zwl taerland. De kiezers in het kanton Bern zyn tegen 4 Juni opgeroepen tot eene volksstemming over de door de regeering voorgestelde wyzi- gingen in de kantonnale grondwet. Do tegenwoordige grondwet dagteekent reeds van 1846 en was dus voor Bern geheel verouderd. Wyzigingsontwerpen werden tot nu echter steeds verworpen, laatsteiyk in 1883 en 1885. De voornaamste bepalingen van het nieuwe ontwerp zynuitbreiding van het referendum, invoering van het recht van initiatief voor het volk en opheffing van het recht van placet van kerkelyke afkondigingen, terwyl de regeling van het belastingwezen aan den gewonen wetgever overgelaten wordt. Daar alleen de anti-liberalen in het Jura- kanton zich tegen deze herziening aankanten, is hare aanneming zeer waarschynlyk. Portugal. De minister van financiën heeft gisteravond aan de Kamer van Afgevaardigden de begroo ting en eenige wyzigingen in het ontwerp van den heer Diaz Ferreira voorgesteld. De betaling van 33 pet. in goud van de rente der buitenlandscho schuld wordt bybehcuden en vermeerderd mot een half aandeel in de toekomstige verbetering van het goudagio, wat betreft de som benoodigd voor dezen dienst. Bovendien zal den obligatiehouders 50 pet. ten goede komen van het excedent der douane- inkomsten, zoodra deze boven 11,400 contos stygen, tot grondslag nemende het gemiddelde der laatste dienstjaren, totdat de buitenlandsche schuld in donzelfden toestand is gebracht als de binnenlandsche. Zoodra de buitenlandsche en binnenlandsche schuld ln gelyken toestand zyn, zullen beide de bonificatiën genieten, totdat de rente en aflossingen onverkort betaald worden. De schulden blyven integraal bestaan. Het ont werp is naar de finantiëele commissie der Kamer van Afgevaardigden verzonden. De conversie van buitenlandsche in binnenlandsche schuld zal den houders nog gedurende drie maanden vrystaan. De regeering zal geene belasting noch verlaging voorstellon op tabak- obligatiên. De vastgestelde rente op d6 binnen landsche schuld blyft in de verhouding der tegenwoordige verlaging bestaan. Grroot-Britannië. Het Lagerhuis heeft gisteravond met 275 tegen 228 stommen het amendement van Cavendish op artikel 2 van hot Home Rule- ontwerp verworpen. De strekking van dit amendement was, dat in de wet nauwkeurig zou omschreven worden welke macht aan het Iersche wetgevende lichaam is toegekend. De schikking tusschen de werkstakers en de reeders te Huil, welke men meende dat Zaterdag tot stand was gekomen, zoodat men de werkstaking reeds als geëindigd be schouwde, is nog niet definitief. Er schynen nieuwe raoeilykheden gerezen te zyn. Intus- schen worden de onderhandelingen nog steeds voortgezet. 0puO°' Te Barcelona zyn in verschillende straten vyf bommen gesprongen, zonder echter schade te veroorzaken. Twee personen werden in hechtenis genomen. De regeering heeft besloten, drie torpedo- booten naar Cuba te zenden. Oostenryk-Hong.-Mouarch ie. Volgens de „Politische Correspondenz"zullen de Oostenryksche delegation tegen 25 dezer worden by eengeroepen. De groothertog van Hessen is gisteren te Weenen aangekomen. Heden zal te Weenen de verloving van aartshertog Jozef Augustyn (geboren 9 Aug. 1872), zoon van den aartshertog Jozef, met prinses Augusta Yan Beleren (geboren 28 April 1875), eene dochter van prins Leopold van Beieren, officiéél worden aangekondigd. De sultan van Johore is to Weenen aangekomen en heeft tot groote voldoening van de publieke nieuwsgierigheid kort na zyne aankomst een rytoer door de stad en den Prater gemaakt. De Vorst, die omstreeks zestig jaren is, heeft zich naar do Europeesche mode gekleed, met eene soort van turban op het hoofd. Hy is door verscheidene leden van het Engelsche gezantschap by zyne aankomst begroet. Brazilië. Te Rio-de-Janeiro is het bericht ontvangen, dat den 12den Mei te Ihzenhy, by Quaraby, een slag geleverd i6 tusschen de federalisten, onder aanvoering van Tavares, en de nationalen onder Felles. De verliezen hebben niet veel te beduiden en de slag bleef onbeslist. De nationalen hebben Quarahy heroverd en de federalisten rukken naar het dorp Bage op. Vluchtelingen, tot de nationale party behoo- rende, werden by hunne poging om op het gebied van Uruguay de wyk te nemen, door de troepen van Uruguay teruggedreven. Bulgarfle. Vorst Ferdinand opende gisteren de zitting der groote Sobraüje met eene rede, waarin hy zeide dat het levensquaestiön zyn, waar over de Sobraüje zal te beslissen hebbenen dat door zyn huweiyk de grondslag is gelegd voor eene nationale dynastie, welke de toe komst en do belangen des lands verzekert. Vereeaigd© Staten. De „Standard" verneemt uit Nleuw-York, dat de Engelsche, Fransche, Belgische, Duit sche, Italiaansche en Russische commissarissen opgekomen zyn tegen het stelsel van beoor deeling, waarnaar op de tentoonstelling te Chicago de pryzen zullen worden toegekend. Men zou eene beoordeeling door eene jury verkiezen boven die van een deskundige, wiens uitspraak bekrachtigd moet worden door eene opperste rechtbank, commissie van be oordeeling. De telegraphische berichten uit Chicago be vestigen dat het bezoek der wereldtentoon stelling voorloopig nog klein blyft. De tot dus ver ontvangen entrée gelden bedragen slechts 20,000 dollars per dag, terwyl de onkosten bet drievoud beloopen van de inkomsten. Te Buffalo is in het huis van een anar chist een brief gevonden, waarin een plan werd uiteengezet om de waterwerken van Chicago te doen springen en de gebouwen der tentoonstelling in brand te steken. Aan wijzingen werden gegeven tot uitvoering van dit plan. De ontwerper heet Vrombloski. Twee andere anarchisten, Strauss en Earl, zyn er in betrokken. Gemengd Nieuw». Gisternacht brak te Haarlem in de Zuidpolderstraat brand uit in het turf- pakhuis, tevens bergplaats van petroleum, van Wilhelmus Luyken. Dit perceel is ge-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6