LEIDSCH DAGBLAD. N°. 10191 Zaterdag 13 Mei. A0.1833. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 Mei. FeniHeton. TWEE VOOR ÉÉN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers...0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meor ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hes incassecren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Op eene algemeene vergadering van do vereeniging „Uit Liefde", sedert tal van jaren bier bestaande, is o m. besloten: voor het volgend deelseizoen aan de leden uit te reiken, behalve, zooals gewoonlijk, bons voor gort, r\jst en brood, ook bons voor turf. Dit besluit, op voorstel van een der leden genomen, vindt algomoenon bijval en kan worden uitgevoerd zonder dat de contributie behoeft te worden verhoogd. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, in 1892/93 belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878, zal zitting houden op Woensdag 24 Mei a. s. en volgende dagen te Leiden. Door den majoor commandant van de tweede afdeeling van het 2de regiment veld artillerie, alhier in garnizoen, is de zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst uit gereikt aan den stukryder der 1ste klasse W. Noordermeer, welke uitreiking vergezeld ging van eene toepasselijke toespraak tot de overige manschappen van genoemd corps. Tot zoolang in de vacature, ontstaan door het vertrek van Mej. A. Juta, zal zyn voorzien, is tijdelijk aangesteld tot onder wijzeres aam de openbare school te Katwijk a. d. Rijn Mej. P. Yan Wijk, te Leiden. De vooidracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan do openbare school te Katwijk a. d. Rijn bestaat uit de dames: H. W. Van Egmond, te Zandvoort, J. H. Behrns, te Amsterdam, en A. Swarl, te Durgerdam. In de gehouden vergadering van het departement „Voorschoten" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door den voorzitter, jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, aan den heer C. Nederpelt, sinds 50 jaren werkzaam als timmerman op „Duivenvoorde", wegens 50 jarigen trouwen dienst, do zilveren medaille der Maatschappij uitgereikt. Verder werd als bestuurslid herkozen de heer ds. M. Hoog en tot afgevaardigden voor de a. 8. algemeene vergadering benoemd de heeren C. Van der Graaf en J. C. Paap. Uit de opgemaakte tien-jarige alptaabe- tische tafels van den burgerlijken stand der gemeente Ter-Aar blijkt dat aldaar van 1883 tot en met 1892 zijn aangegeven 921 ge borenen; overleden waren er over dat tijdvak in die gemeente 622, terwijl over de laatste tien jaren 155 huwelijken aldaar zyn vol trokken. Echtscheidingen hebben van 18831892 met betrekking tot die gemeente niet plaats gehad. In het voorlaatst tienjarig tijdvak zijn in de gemeente geboren 878 en overleden 591 personen, terwijl, er worden voltrokken 173 huwelijken. Voor de leden der Eerste Kamer is thans de Faillissementswet nogmaals overgedrukt met de wijzigingen, na de tweede lezing in de Tweede Kamer daarin aangebracht. Aan dit stuk is toegevoegd een overzicht van do beraadslagingen in de andere Kamer, dat niet enkel voor de leden van het Hooger- huis, maar voor allen, die de debatten moeten raadplegen, van groot gemak zal zijn, daar alle gewichtige punten bij de algemeene be schouwingen en alle amendementen op of wijzigingen in de artikelen zijn opgegeven met aanduiding van de bladzijde van de „Handelingen". Met een oogopslag kan men alzoo door dit overzicht zich den loop der beraadslagingen weer voor den geest brengen, en als men de discussion noodig heeft zonder te zoeken de Handelingen opslaan. Het Landbouwcomité, de officiëele ver tegenwoordiger van den Landbouw, zal zijne vergaderingen houden niet, zooals aanvankelijk was bepaald, in de Statenzaal, doch in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten- Genoraal. De eerste vergadering is heden geopend door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, ter installatie van do 50 leden, waaruit dit landbouw lichaam bestaf.t. Ter vervulling van de, door het bodan ken van den heer W. J. Jong, te Leiden, voortdurende vacature van onderwijzer derde klasse aan de eerste opleidingsschool voor joDgens tot het middelbaar en hooger onder wijs, te Haarlem, worden door B. en Ws. aan den Raad voorgedragen de heeren G. Van Dorsten, te Lochem; M. J. Vrolijk, te Oude water; H. Van Leeuwen, te Haarlemmermeer. Van de nieuwe geïllustreerde uitgave van Walter Scotts „Ivanhoe", naar de ver taling van dr. M. P. Lindo, herzien en in geleid door prof. dr. Jan Ten Brink, met 157 illustration (Rotterdam, D. Bolle) zyn de vier eerste afleveringen verschenen. Do directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat de directie van het postkantoor te Amsterdam vacant is. Sollicitatiên naar de gemelde betrekking, waaraan eene jaarwedde van ƒ5000 en vrye woning verbonden is, zullen uiterlijk 20 dezer moeten zijn ingediend. De Staatscommissie, belast met het af nemen van het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, zal hare zittingen houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappon, Zwarteweg No. 7, te's-Gra- venhage, op Maandag 3 Juli a. s. en volgende dagen, des voormiddags te 10 uren. Nadere bijzondorheden bevat de „Sts. Crt." Uit het algemeen verslag der „Kon. Ver eeniging van gepens. officieren van het Neder- landsche leger" blijkt, dat met een gunstig resultaat gevolg is gegeven aan het besluit van de vorige algemeene vergadering, om een opwekkend woord tot alle gepensionneerde en actief dienende officieren van het leger te richten en hen tot toetreding uittenoodigen. Hierdoor toch traden 57 gewone en 95 buiten gewone of te zamen 152 leden toe, waaronder er eenigen zijn, die hunne contributie vrij willig verhoogden. Op den lsten Mei van dit jaar telde de Vereeniging 375 gewone en 346 buitengewone leden, totaal 721 leden. Uit de rekening en verantwoording over het boekjaar, loopende van 1 Mei 1892 tot uit. April 1893, blijkt, dat do ontvangsten be droegen ƒ16,919.211/, en de uitgaven ƒ16,631.60, zoodat het saldo in kas op 1 Mei ƒ287.61'/a bedroeg. De gelegenheid om tegen verminderd tarief telegrammen voor de dagbladpers te verzenden in het verkeer van Indië met Nederland en de Straits Settlements, zal waar schijnlijk ook worden uitgebreid tot het ver keer met Groot-Britannië. Tot de invoering van een nieuw binnen- landsch telegraaftarief voor Ned.-Indië zal weldra worden overgegaan. Bij Koninklijk besluit is jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk benoemd tot burgemeester der gemeente Beek en Donk. De 2de luit. A. W. P. Stoop van Strijen, van het corps genie troepen, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. De 2de luit. J. D. Fast, van het 4de reg. vesting artillerie, gedetacheerd bi) de construc- tie-werkplaatsen, op non-activiteit gesteld. Met 1 Juni aan M. J. Chevallier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Schoonhoven. Met 1 Juni aan J. P. M. Oosterman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Oosthuizen. Benoemd tot rechter in de arrond. rechtbank te Leeuwarden mr. J. Boldingh Gz., thans rechter in de arrond. rechtbank te Winschoten. Benoemd tot kantonrechter te Bolsward, mr. J. A. Hingst, thans griffier bij het kan tongerecht aldaar. De kapitein J. M. Vervat, van het 7de reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1885, en dien kapt., gerekend van den dag, waarop zijn pensioen ingaat, don rang verleend van majoor. J. Bakker Jzn., gozagvoerder van de sleep boot „Hercules", te Nieuwediop, benoemd tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw. De heer J. E. Janzen, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indiö. Benoemd: by het wapen der art., bij het 3de reg. veld-art., tot lsten lult., ,dè 2de hiit. P. H. Tromp, van het corps; by bet 2de reg. vesting-artillerie, tot lsten luit, de 2de luit. F. G. E. Bolomey, van het corpsby het 3de reg. vesting-art., tot kapt., de l6te luit. jhr. J. H. Van Asch van Wyck, van het 1ste reg. veld-artillerie; by het 4de reg. veeting-art.. tot kapt., de 1ste luit. O. P. Wessels, van het 2de reg. veld-art.; tot lsten luit., do2deluit. A. C. Huygens, van het corps. Aan mr. H. F. Hessellnk van Suchtelen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrond. Groenloo. Benoemd bij den plaatselyken staf, tot lsten luit., de 2de luit. R. I. Le Bron de Vexela, plaatselyk-adjudant te Venloo; by het wapen der inf., by den staf van het wapen, tot kapitein, de 1ste luit8. J. De Bruine en A. J. A. Opstelten, beiden van dien staf, leeraar by den hoofd cursus; by het lste reg., tot kapt., de l6te luit. L. W. Taaie, van het 5de rog., gedetacheerd by het koloniaal werfdepot; tot lstonluit.de 2de luit. L. E. W. Van Albada, van het corps by het 2de reg., tot kapt., de lste luit. A. L. Do Blauw, van het 5do reg., by het 4de reg., tot kapt., de lste luit. C. M. I. Van den Heuvel Rynders, van het lste reg.by het 5de reg., tot lston luit., de 2de luit. J. W. G. Peltzer, van het corps; by het 6de reg., tot lsten luit., de 2de luit. J. T. H. Van Bameveld, van het corps; by het 7de rog., tot kapt., de lste lult. H. W. Lansdorp en tot lsten luit. de 2de luit. P. J. H. Van der Palm, beiden van hot corps. 54.) „Ach! Ach! Waarom bloven we niet thuis... Piet, ach Piet IJzer! Kyk Sannetje, je eigenste Sannetje toch weer aan, mot je eigenste oogen." 'tWas of Piet die hartroerende bede niet kon weerstaan, want hy slaat de oogen weer op. En van vreugde vergeet zy en Katriene evenzeer de ontzettende ramp, haar overkomen. Vader komt langzaam by en, om hem niet te ontroeren, durven zy den vreeseiyken diefstal niet bespreken, zelfs voordat de dag al half is voorbygegaan. Aan ontbijten heoit men niet eens nog ge dacht. Met zulke dikxo oogen aan de table ö'hóte te gaan, kunnen zy niet. Honger voelen ze buitendien ook geen zier. Eindeiyk haalt IJzer hot geval zelf op. Hy is, bedaard en van den eersten schok be komen, van ooi deel, dat zy als verstandige 1 ïi moeten overleggen, wat te doen. Sannetjo vertelt het onthaal by den chef; Katriene voegt er aan toe, dat de goedeD als altlid voor de k.-aden zullen moeten lyden en do «hef hunne verzekering in den wind slaat, omdat by eenmaal by den nens i6 ge nomen. Zy heeft nog genoeg geld by zich om thuis te komen, na het betalen der rekening in dit dievenhol. Trouwens, zooveel heeft vader ook nog wel. De bewyzen van de hypotheken waren wol gevlogen, maar Haverkamp had ze toch geboekt. En de nummers der effecten had hy ook gelukkig genoteerd! Hoe zwaar de beproeving wa6, ze had dus nog zwaarder kunnen zyn. Zonder kleer scheuren zou ze wel niet zyn te boven te komen, maar te boven komen.dat zou wel gaan. Als ze maar geduld hadden, troost hy. „En zoo niet, dan in 's Hemelsnaam maar net zoo geleefd als vroeg*r en maar gedaan of we gedroomd hadden de honderdduizend getrokken te hebben." „Wèl beschouwd, Piet, als je 't mo op m'n hart afvraagt, dan ja, jongen, dan hou ik jou toch liever, als ik tusschen jou en 't gold moest kiezen. We zyn zoo aan me kaar gewend, hè!" Piet IJzer js verteederd ovei zoo'n woord van liefde. Hy staat op, om haar oen6 te zoenen. „Dat hebben we mekaar, sedert we rjjk werden, niet gcuaan", lacht hy witjes, „'tls dan ook maar alleen om Ka, dat het ine spijt zoo berooid naar huis te gaan." „We kunnen zooveel van mekaar houen als we willen", merkt Ka op, „en toch zien 't geld torug te krygen.'k Zou me moeilyk weer zoo in 't oude kunnen schikken en daarom zal ik eens gaan zoeken naar de Haverkampen." „Alleen, Ka? Je wilt heel alleen er opuit in dat vreemde land k Zal in geen zeve slote tegelyk loope, wel?" „Neo kind! 'kEen nu al beter. We zullen met je meegaan, hè moeder? En ook, jelui hebt nog niks gegeten. We moeten nu wel doodzuinig zyn, maar hongerlyden hoeft nog niet. Ik zal dien meneer den chef dan eens even de nummers van de effecten onder den neus duwen en zeggen dat ik niet in Amster dam terug zal zyn, of ik zal ruchtbaarheid aan de zaak gegeven hebben." Zoo gezegd, zoo gedaan! De chef begint het nu toch te betwyfelen dat hier eene tweede poets gespeeld wordt, om zonder het betalen der rekening te kur nen vertrekken. En nu wordt hem een lijstje met den in houd van do tasch, mitsgaders de kenmerken der effecten, ter hand gesteld en tevens een biljet van ƒ50 gegeven om de rekening te voldoen, daar de deerlyk bestolenen geen nieuwen nacht onder zyn dak zullen door brengen. Op zyno beurt wordt by nu smeekeling. Indien de Gnëdige Herr, Frau und dasFrëu- lein de zaak geheim willen houden, wil hy de rekening onbetaald quiteeren niet alleen, maar zouden zy hem verplichten door nog een paar dage» zyno byzondere gasten te blyven, opdat ze gezamoniyk in alle stilheid den dief zouden kunnen opsporen. Ruchtbaarheid kon het verlies oiJierstelbaar doen worden. De chef had den naam van den Amster- damschen bankier in waarheid aangetroffen op de vreemdelingenlyst van „Zum Rose." Hy zou terstond trachten hem te e preken. De Gnidige Herr en Frau en das Grtö-. dige Fr&ulein moesten de geheele zaak dus gerust aan hem overlaten en inmiddels zich niet onbotuigd laten van wat er al zoo in de stad en daarbuiten te genieten viel. Maar nog eens, van den diefstal moest aan geen sterveling worden gerept! (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1