JK 10190 Vrydag 13 Vlei A0.1893. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Abonnement per week. Abonné's per week. Leiden, 10 Mei. E Aan de universiteit alhier is met goed .gevolg afgelegd het doctoraal examen in de Nederlandsche letteren door mejuffrouw J. A. Kyland. I Do belangstelling voor het op 15 en 16 dozer te Rotterdam te houden Vakcongres, uitgeschreven door het Centraal-Bestuur van den „Ned. R.-K. Volksbond," en waarvan de •Opening zal worden bügewoond door den bis schop van Haarlem, neemt, naar „De Ty'd" mededeelt, toe. Onder de vereenigingen, die Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. R „Piet, Piet IJzer! Heer in Den HaaglBlyf •er toch niet in! Kom er toch uit metjeluïe korpus. Help me toch zoeken LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Ltidia por 3 nuBdta1.10. Franco por post1.40. ▲fsondorlgko Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTEimÉN: Van 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. m De Uitgever van het Leidsch Dagblad Steeds trachtende dit blad onder ieders bereik te brengen, deelt mede dat thans worden aangenomen 1 Men heeft slechts eiken Maandagavond aan den looper 9 Cents te betalen, waardoor men zich voor eene geheele week van de ont vangst van het Dagblad verzekert, ri Zy, die hiervan gebruik wenschen te maken, 'kunnen zich, hetzy by de loopers, hetzy aan liet Bureel, Doezastraat 1, aanmelden. Het Dagblad wordt tusschen zes uren en v halfacht 's avonds bezorgd. M Buiten de Stad, op plaatsen waar Agenten gevestigd zyn, ad 11 Cents per g week. DE UITGEVER. j Tot conciergo van het nieuwe Archief gebouw dezer gemeente, aan de Boisot-kade, is door B. en Wb. benoemd A. De Bruin. i By de aan het centraal-magazyn van üiiütairen-kleeding en -uitrusting te Amsterdam gehouden aanbesteding van wollen dekens 'i waren de hoeren J. C. Zaalberg Zn., te Aeiden, voor 1 perceel a ƒ4.28, J. Scheltema Jzn., te Leiden, voor 3 perceelen a 4.26, J. Zuurdeeg Zn., te Leiden, voor 1 perceel a 4.14, voor 2 perceelen a 4.24, Gebr. Van Wyk en Co te Leiden, voor 1 perceel a ƒ4.19, J. Regout Co., te Maastricht, voor 1 perceel a ƒ4.14, voor 2 perceelen a 4.24, alles per Stuk, inschryvers. K Minste inschryvers zyn alzoo de hoeren: J. Zuurdeeg Zn., Gebr. Van "Wyk en Co. en J. Regout Co. zich tot deelneming hebbon aangemeld, be- hooren de onlangs opgerichte R.-K. werk liedenvereniging „St.-Josef" te Utrecht, de vereeniging „Kunst en Vriendschap" te Delf', en de sigaren- en tabaksbewerkersvereeniging „St.-Hypoütus" te Delft. Op de algemeene vergadering van den centralen raad, welke a. s. Zondag eveneens te Botterdam zal plaats hebben, zal o. a. de satutenwyzlging worden voorgesteld; waar door ook buiten het bisdom Haarlem bestaande R.-K. vereenigingen zich als afdeelingen by den „Ned. R.-K. Volksbond" zullen kunnen aansluiten. In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur der „Maatschappy Zeebad Scheveningen" is de nieuwbenoemde directeur- generaal, de heer consul B. Goldbeck, geïn stalleerd, waarna hij zyne betrokking aan vaard heeft. Verder besloot het bestuur aan de aanst. algemeene vergadering voor te dragen, de uitkeering over 1892 te bepalen op 70 per aandeel en 17.08 per oprichters-aandeel. De heer Th. E. Buckmann, leeraar in de Duitsche taal- en letterkunde aan de H. B.-School voor jongens met 5 jarigen cursus te 's-Gravenhage, heeft tegen 1 Sept. zyn eervol ontslag aangevraagd. De voordracht voor gemeente-secretaris to Wyk by Duurstede bestaat uit de heeren G. J. M. Couvée, te Leerdam, en G. J. C. Itibbius, te "Willemstad; dis voor gemeente ontvanger uit de heeren W. P. S. Meyers, te Ritthem, en H. B. Van Rhyn, te Katwyk. De minister van justitie, gelet op art. 11 der wet op het notarisambt, zooals die bepaling is vastgesteld bu de wet van 6 Mei 1878, in verband met art. 1 van het Kon. besluit van 4 Juni 1878, heeft bepaald dat het examen, by eerstgonoemd artikel bedoeld, voor hot jaar 1893 zal aanvangen op Maan dag 3 Juli a. s. en dat het zal worden ge houden te 's-Gravenhage, en benoemd tot lid en voorzitter der .Staatscommissie, belast met het afnemen van genoemd examen, mr. J. Kalff, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlandentot ledenmr. H. J. Hamaker, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Ryks Universiteit te Utrecht; mr. A.Telders, advocaat generaal by het gerechtshof te 's Gra- venhage; mr. J. R. H. Van Schaik, benoemd raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch; F. Meyer, notaris to 's-Gravenhage; P. C. L. Eikendal, notaris te 's-Gravenhage; mr. W. Hemsing, bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Dordrecht; totplaats- verv. ledenmr. B. Hulshof! Gzn., president der arr. rechtb. te Breda; mr. L. J. G. Van Ogtrop, kantonrechter te Amsterdam; T. W. P. Hofstede, notaris te Grootegast; H. W. J. Sannes, notaris te HoornH. C. Snethlage, ontvanger der registratie en domeinen te Werkendamtot secretaris G. A. N. T. Jansen van Afferden, hoofdcommies by het dep. van justitie. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, volgens by den consul generaal te Parys ont vangen mededeoling, ten gevolge van do lang durige droogte, in Frankryk groote behoefte bestaat aan belangryke hoeveelheden hooi. Gegadigden kunnen zich, onder prysopgave voor franco lavering in eene Franscho haven of aan een Fransch spoorwegstation, wenden tot den heer Sainte Claire Deville, directeur de l'Offlce Général des Agriculteurs, Rue du Hdvre 12, Parys. Door den directeur-generaal der posteryen en telegraphic is ter kennis van de post ambtenaren gebracht, dat alle brieven over dienstzaken, tot dusvor geadresseerd aan den minister van W., H. en N., voortaan aan zun adres gericht behooren te worden. Gemengd Nieuws. Een droevig ongeval heeft gister- namiddag tegen zeven uren in de Pieter- Bothstraat te 's Gravenhage plaats gehad. Een oppassend workman, gohuwd en vader van een gezin, viel van een 7 M. hoogen steiger en werd als ïyk met gebroken nek opgenomen. Volgens bet bestek van aanneming was de man verzekerd, zoodat althans de bedroefde weduwe eene geldeiyke uitkeering ontvangt. Eon jeugdige schipper is gister nacht te 's-Gravenhage na een hevig lyden gestorven, ten gevolge van eene noodlottige vergissing, welke hij voor een paar weken beging, door geest van zout te drinken, mee- nende dat het water was. Vanwege de „Hollandsche Maat schappy van Landbouw", afdeeling Gouda en Omstreken, zal daar eene ringrydery om fraaie pryzen worden gehouden op Woensdag 24 Mei, 's namiddags te 2 uren, op do Markt. De ringrydory zal worden voorafgegaan door eone schoonrydery, vanwege de Harddravery- vereoniging „Eendracht maakt macht", te Gouda, met tweewielige rytuigen, aangespan nen met één paard, dos morgens te 10 uren, waarvoor als pryzen worden uitgeloofd een prijs van 40 in geld en drie fraaie premién. Te Amsterdam is oen schilder op de Heerengracht uit do derde verdieping van een woonhuis gevallen, met het treurige ge volg, dat hy torstond overleed. Tegen de arbeiders, beschuldigd van openlyke geweldpleging tegen de politie op 2 Januari te Sappemeer, is door het O. M. by de arr. rechtbank te Winschoten get-ischt tegen S. v. d. Laan 1 jaar, B. Bouwman 8 maanden, B. Ten Cats en W. Grasmeyer 6 maanden on J. Ryks en P. De Keizer elk 4 maanden gevangenisstraf. Men meldt uit Enkhuizen aan de „Stand.:" Ter laatste instantie is thans uit spraak gedaan in zake de erflating Snouck van Loosen, die over ettelyke millioenen loopt, ten gunste van de heeren Lakenman en Wendelaar. De aanzienlyke Snouck van Loosen-stichting hier ter stede, deftig en prachtvol ingericht, blyft dus, en zal binnenkort door de recht hebbenden betrokken worden. Een groot deel van 't kapitaal blyft hier; naar men ons ver zekert, zal ook een gedeelte worden besteed voor den aanbouw van 50 werkmanswoningen. Vele familieleden, die zich in doze quaestie arm hebben gepleit, ontvingen niets. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat de bekende schaatsenryder P. Bruinsma, dia vooral als hardryder naam hoeft gemaakt, dezer dagen naar Amerika is verhuisd. Gistermorgen wilde de fabriek- arbeider E. Vis, oud 28 jaar, in de spinnery van de heeren Terkuile en Morsman, te Enschedee, een dryfriem om eene stang werpen, terwyl deze loopende was. Hü werd door den riem gegrepen, medegesleept en totaal ver pletterd. De ongelukkige laat vrouw en kind na. Te Groningen zal voor den eersten keer eene groote protest-meeting gehouden worden tegen de kermis. Doze vergadering zal tydens de kermis op 15 Mei worden ge houden. Als sprekers zullen optreden de heeren Brummelkamp, Monty'n en Vliegenthart, allen predikant aldaar. Uit Sluis meldt men: Gisternacht werd alhier een man op straat gevonden, badende in zyn bloed. By nader onderzoek bleek dat hy zwaar gewond was aan het hoofd. De wondon zyn door messteken toe gebracht. Spoedig werd geneeskundige hulp verleend en de gewonde naar het gasthuis vervoerd. Men is de daders r6eds op het spoor. Te Nijmegen is g i s t e r n a c h t d e echtgenoote van H. Wiskamp van de trap barer woning gevallen en aan do gevolgen daarvan des avonds in het R.-K. ziekenhuis overleden. E2) t, In de derde doorzoekt ze, als eene razende, al wat op de stoelen ligt van respectieve mannen- en vrouwen-kleedingstukken, zelfs het vuile goed onder do tafel, want het •echtpaar had zich, met verlof! in schoon katoen gestoken, alvorens zich in Morpheus' armen te werpen. In het vierde oogenblik gilt zy: Piet schrikt op, maar in plaats van er uit te springen, grauwt hy: I „Hou je mond toch met dat gekakel." f „Maar m'n tassie.'t is weg! Heer in Den Haag! Je gelooft het zeker nie?" „Val om en breek een oor!" wenscht de gelukkige echtgenoot.„'k Heb nacht noch dag rust!" Eu hy draait zich nog 'reis om. Nu schiet ze op hem af. „Ha! Nou vat ik je laudieseejigheid. Jo hebt het me afgenome. Nou, die flauwe aar digheid zou me haast den dood hebbe ange- daan. Terug zul je 't gevol Versta je me?" „Hou toch je mondwerk 1... en lame met rust." „Dat ken je zoo op je vyf vingers nagaan. Eerst gezegd waar je 't verstopt hebt. Ik wil er m'n eau de cologne uitkryge en weg is de tasch met al m'n geld!" „Wat?" Piet vliegt niet alleen overeind, maar mot van schrik steilstaande haren de echt koets uit. „Daar! Nu zie je toch hoe je er zeivers van schrikt, en een gevoelig vrouwmenscb zou er dat niet van doen? Maar ik geloof je niet. Je hebt me beet, al zie je er nog zóó verbauwereerd uit! Je speelt kemeedi mè me. Je hebt het weggestopt. Daar!" „Waaraehig niet. Daar 1 Dat zeg Ik er op." „Niet.Je weet er dus nike af Ach allodag", en ze valt bykans in onmacht; „dan is er ook een dief op da kamer geweestdan heb 'k 'em met eigen oogen gezien." Piot zit op den rand van bet bod als een zoutpilaar. Eindelyk stottert by „Iemand op de kamer? Hadt je dan de deur niet afgedraaid?" „Ik, wel nee. Dat doe j|j omrners altyd „Neen! Jyi" „Neen! Jyi" Nu wordt de bewuste deur, die aanstond, opengeduwd en steekt Katharina, die in een bolondend vertrek had geslapen, er het ongê- kapt hoofd door. „Gut nog toe! "Wat is er toch aan de hand. Speult va.papa.zoo op „Nee, nee, o kind, kind, m'n tasch is van nacht gestole. Hy 's wegAlles weg, weg Alles wat er in zat." Katharina staat nog meer verwezen te kyken dan papa zit. Goede raad is duur. San nol je IJzer wil dadeiyk om de bedienden schellen, doch Katharina overtuigt haar, dat ze toch eerst behoorlyk in do kleeren dionen te zyn, maar dat vader inmiddels zyn beklag moet gaan doen by den eigenaar van het hotel. Doch vader IJzer is eensklaps buiten staat om een woord to spreken. Hy is let terlijk versuft. Sannetje moet dus, als hoofd de3 huizes, optredon. 'tls haar niet onaangenaam, want „ieder zyn eigen advocaat" is verreweg het beste, zooals moeder Ervaring ook haar had geleerd. Half snikkend kleedt zy zich aan. Terwyl Katrien de kamer, tot het bed toq, 't onderst boven haalt en de versufte papa eenvoudig op zy zet, waar hy haar in den weg zit of staat, begint zy haren droom voor waarheid te houden, en als zy binnen tien tellen by den eigenaar is toegelaten, ook voor stellige waarheid te verhalen. Zy bezweert hem, dat er een man in de kamer is geslopen en de tasch, die aan den knop van den stoel bing, die voor het bed stond, had gestolen; en dat in die tasch zich bevond: behalve meer, eene waarde van ƒ70,000, gekocht by Haver kamp, Keizersgracht, Amsterdam, voor de gelden, uit de lotery getrokken, op het Bin nenhof in Den Haag, op een lot, dat zy bad geërfd, op den begrafenisdag van eene juffrouw, die z\) te nacht en ten octyde ten dienste was geweest, en die zy eerst om de nietige vermaking van een loterylot nog we! ver- wenscht had, voor welk'; verwensching onze lieve Heer haar nu zek er straft. De eigenaar betoo'.it niet alleen weinig deernis met de ongelukkige, maar is hoogst gebelgd over de 'Beschuldiging, dat in zyn zóó solide te naa'm en te faam bekend staand hotel de gasteD zouden bestolen zyn. De tasch -zou zeker gisteravond veiloien wezen, [Wordt vervol<j$.\

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1