In vereeraging met eenige menschenvrienden heeft dj iieof Isaacson sedert eonigen tyd aan de Boouipjos een tehuis voor zeelieden inge richt, rant de bedoeling om in de eerste plaats zijne landslieden zooveel mogelijk uit die han den te houaen. In het Wostland hoeft hot droge, zonnige vooijaar wonderen gedaan. Het eerste aanbinden van de druiveboomen voor den kouden muur werd reeds vóór 18 April ge daan, terwijl in de raaradruiven vóór 1 Mei reeds „bloei" werd gevonden, iets, dat, volgens getuigenis van ouden van dagen, by hun weten nog nooit was voorgekomen in de "West- landsche druivencultuur. In 1874, ook een zeldzaam druivenjaar, werd de eerste band in de natuurteelt gelegd omstreeks 10 Mei, terwjjl dit in het vorige Jaar geschiedde in de laatste week van bloei maand. In 1887 en 1888 kon men niet voor de eerste week van Juni aanbinden. (Sempervirens.) Het aantal landverhuizers naar Amerika, te Rotterdam aanwezig, is zóó groot, dat Zaterdag meer dan 600 personen moesten achterblijven. Zaterdag werden woderom 60 worklieden der Rotterdamscko Suikerraffina derij ontslagen. Eene beslissing omtrent het al dan niet voortbestaan der fabriek is nog niet genomen. By eene door de grenadiers ge- houden kader-manoeuvre stortte het paard van den generaal-majoor Rompelman tePool- dijk, waarby het zich ernstig aan de voor- beenen bezeerde. De generaal bleef ongedeerd; hy keerde op het paard vaa oen der ordon- nancen naar Den Haag terug. Uit IJmuiden bericht men aan het „Hbld.": Het stoomschip „Dubbeldam", dat gistermiddag uit Amsterdam naar Nieuw- York vertrok, heeft in het Noordzeekanaal bólangryke schade aan de remmlngwerken vap de Volzorvoetbrug veroorzaakt. Het stoom- sRiip werd door het personeel van den Water staat aangehouden, doch kon, na eene borg stelling van f 11,000 gesteld te hebben, tegen middernacht de reis voortzetten. Eene juffrouw, te Utrecht, dio commensalen houdt, eene fatsoeniyko weduwe, wier man vroeger ©ene heel goede betrekking had „zooveel als in do massienes", maar die thans haar uiterste best moot doen om door de wereld te komen, was Zaterdagmorgen zelve tor markt gegaau om to trachten eenige zuinige inkoopen te doen. By den handelaar in paardenrookvleesch had zy reeds een half pond ingeslagen, hoel dun gesneden, omdat haar student geene boterham wou eten, waar niets op was, en „kaas er nog al inhangt". Om dn nzelfden veeloischenden student voor zyn Zondag te trakteeren, ging zy verder de ma-kt over 3tiet het lofwaardig doel om een jong baantje to koopen, maar toon zy op hare v.* tag naar zoo'n dier moost vernemen, dat er og geene jonge haantjes waren, en haar in plaats daarvan eeno kip „in haren derden leg", maar malsch als boter, werd aangeprezen, nam zy zulk een kakelenden vogel uit de handon van een koopman over, om zich door oen oordeelkundig betasten van deszelfs buik te overtuigen, dat bet beest goed in het vleesch zat. Dit scheen zy nu op eene zeer onhandige manier te doen, althans de kip ontsnapte aan hare handen en vloog over de schouders van den koopman heen over de markt. Het geheele plein was weldra in rep on roer. Do kip, door tal van joelende jongens en mannen achtervolgd, sloop door manden on wagens lieon en wierp op de „Oude Markt" een stapel zinken emmers het onderst boven. De oudroest vloekte, al de aan wagens en karren vastgebonden honden begonnen ver- schrikkeiyk te keffen, het gejoel der jongens werd steeds storker en do koopman hiold kalm de fatsoenlyke weduwe by een slip van haren mantel vast, opdat deze niet zou ont komen alvorens hy zyn eigendom terug had. De kip zotte intusschon, al kakelend, hare vlucht voort.. Over do schouders en tusschen de beenen door van hare achtervolgers kwam zy voor het Gebouw van Kunsten en Weten schappen en zocht eindeiyk eeno toevlucht in do botermarkt, waar zy ook de grootste op schudding veroorzaakte. Eon oogenblik hoorde of zag men niets meer van het beest. Eene jonge dame werd door een armen boer verdacht, de kip onder haar „inktlap" (zooals hy hare nieuwerwetsche pelerine noemde) verborgen te hebben en moest zich schaamrood aan een desbetreffend onderzoek onderwerpen, maar eind' dik stak eeno botervrouw op de markt bei. r bekend als Botje Margarine de kip triomfantelijk boven hot hoofd en verklaarde, dat dè „smeorlap" zoo noemde zy do be-' angste kip eene schuilplaats onder haar kreejelien had gezocht. De malsche kip werd door bereidvaardige handon naar den eigenaar teruggebracht, die op het gezicht van zyn beest don mantel der weduwe losliet, van welke omstandigheid deze gebruik maakte om haastiglyk van de markt te verdwynen. Haar student at voor zyn Zondag vermoede lijk geen gebraden kip! (£7. D.) Moi-betoogingen. - In sommige plaatsen waren de Mei betoogingen uitgesteld tot den Zondag na 1 Mei, dus tot gisteren, zoo o. a. te Zwolle, waar de meeting een rustig verloop had. T j zes uren was zy afgeloopon. Als spreker^ 'tradon op de heeren Polak, Cornelissen en Troelstra. De heer Helsdingen, van Rotterdam, was verhinderd zijne spreekbeurt te vervullen Natuurlijk werden ook hier de voordeelen van den achtuurs arboidsdag besproken en de argumenten er tegen weerlegd. Van de ge legenheid tot debat maakte niemand gebruik. Om zeven uren keerden de betoogers terug naar het gebouw dor sociaal-democraten „De Dageraad", in Assendorp. Ook te Wolvega word nog eene meeting gehouden, beleg door de afdeelingonHeeren- veeri, Wolvega, Kuype, Oudeschoot, Westhoek van Weststelling werf, Ntyiwehorno, Scherpen- zeel, Noordwolde en iEngwirden. Vanaf hot volksgebouw „Aurora" te Hee renveen begon de wandel-, tevens propaganda- tocht naar Wolvega. De afdeeling Knype, mot 40 personen, trok, eenigen met vriend- schaps-, roode petten op het hoofd, met open banier door Heerenveen. Nog 3 andere af- deelingen met opgerolde banier trokken mede op naar Wolvoga. Om 9 uren begon de tocht, die ruim 2 uren duurde. Onderweg sloten Oudehorne, Oude schoot en anderen zich daarby aan. Zoo kwamen van den kant van Steenwyk, Noord wolde, enz. de afdeelingcn, meest voeteorende, samen om 11 uren ongeveer te Wolvega. De meeting had plaats op oen stuk land. Het fanfare-corps van Wolvega deed er zich hooren on de zangver. „De blyde Toekomst" zong er eenlgo liederen. Er waren te zamen ruim 1200 bezoekers op gekomen. De heer Tusveld schetste het karakter van den achturigen werkdag en noemde de Mei meeting een verbroederingsfeest. Do maat* schappy, zeide hy, is thans verkeerd on zal eerst, als zy geheel omgekeerd wordt, op de voeten terechtkomen. De heer Pietersen stelde het groot ver schil in 't licht, dat z. i. tusschen een kapi talist en een arbeider bestond in onze heden- daagsche maatschappelyke toestanden.Daarna voerde nog de heer Van der Zwaag het woord. Er waren op het open terrein drie spreekplaatsen opgericht. Door den sterken wind was hot echter voor hen, die niet dichtby stonden, zeer moeiiyk de sprekers te volgen. De verhooren van de gedetineer- den uit Os, beschuldigd van moord of mede plichtigheid daaraan, zyn nog steeds gaande^ Zaterdag-avond duurde een onderzoek zeer lang en tot byna middernacht. Een zeventienjarige banket bakkersknecht. Henri Chevallier, te Parys, was een aartsliefhebber van drama's en treur spelen, waaruit hy met veel zwier gedeolton plag voor te dragen, tot ontzetting van zyne kameraden on zyn baas zwaalendo met messen en wat hem maar voor de hand kwam. Woensdag-ochtend heeft hy in het vuur zyner voordracht zichzelven met een scherpgeslepen driesnodlgen priem zulk een steek toegebracht, dat hy dood neerviel. De Engolsche generaal sir James Dormer, bevelhebber der troepen in het Presidentschap Madras, dio onlangs op eene jachtparty door een tygcr werd aange vallen, is een paar dagen geleden aan de gevolgen der beten overleden. De „NewYork Recorder", aange moedigd door den goeden uitslag van haren wedstryd om den kleinsten damesvoet, heeft thans voor alle vrouwen der wereld de mede dinging opengesteld naar oen gouden appel, door den beeldhouwer Alexander Doyle uit to reiken aan degene onder haar, die do meeste aanspraak zal toonen te bezitten op den naam van hedondaagsche Venus. (Men weet dat er ook eene mededinging is uitgeschre ven naar de waardigheid van Californische Venus.) Mededingsters zenden hare photo- graphische portretten in, met opgaaf van hare namen en 22 door het blad aangegeven eigenschappen. Later kunnen do moost in aanmerking komenden tot eeno persooniyke ontmooting met Paris-Doyle worden opgeroe pen. De beeltenis der bekroonde zal in kleuren door de „Recorder" worden openbaar gemaakt. Tenzy de belanghebbenden er bezwaar tegen hebben, worden alvast de gezonden photogra- phieön gereproduceerd. De bekende ontdekkingsreiziger Cotton Os well, die Livingstone een tydlang op zyne reizen vergezelde en o. a. het meer Ngarai ontdekte, is overleden. Te Louisville heeft een hevige brand 12 huizen in de asch gelegd. Zes brand- wo?i mannen werden door de instortende muren gedood. To Williamstown, in Kentucky, ovêi viél eon hoop gewapende burgers de wachten aan de stadsgevangenis, maakte hen onschadolyk on drong hot gebouw binnen, waar zy een gevangene, een beruchten paar dendief, aangrepen en lynchten. ingezonden. De £tad*zaal. Alzoo is door het verzoek van den heer Duyser, om vermindering der pachtsom, de Stadszaal alweer eens ter sprako gebracht. Het doel van myn schryven zal niet wezen de billyk- of onbillykheid van dat verzoek aan te toonen; hyzelf heeft de pachtsom by de 2de inschrijving aanmerkoiyk verhoogd. Maar was die 2de inschryving gewottigd, toen do verlenging van den pachttermyn door den Raad afgewezen was? Had men zich toen niet aan de 1ste inschry ving moeten houden? By hot openbaar maken der 1ste inschry ving was ieders kaart opengelegd, on wilde dus de heer Duyser pachter worden, dan moest hy zyne inschryving wel verhoogen. Waarom werd die 2de inschryving gehouden? Men zegt, dat dit een zet was om de pachtsom op te dry ven en haar zoodoende evenredig te maken aan de kosten van den bouw. Wat schermde men toen niet met cyfers om het drukke gebruik der Zaal aan te toonen! Dat was politiek, maar moest afleopon mot den finan- tiëelon ondergang van den pachter. Als werkeiyk de Zaal voor de burgery Is, behoeft zy geene hooge rente op te brengen zy moet er ton algemeoDen nutte zyn, doch dit Is het geval niet. De Zaal deugt voor de burgery niet en zy wenscht als één man de oude Zaal mot enkele wyzigingen terug, getuige het veelvuldige gebruik van vroeger en het weinige van thans. Neen, toch niet 1 Een deel der burgery geniet van de nieuwe Zaal en dat deel dor burgery wordt door een tweetal voreenigingen of maatschappyen van de 40, dio Leiden telt, vertegenwoordigd. Willen de andere er ook gebruik van maken, dan worden zij finantiöel geneki en de gezelligheid der oude Stadszaal missen zy toch. Verminder de huur en vele der Vereenigingen zullen terugkomen, de opbrengst der zaalhuur zal toenemen en een verzoek als dat van den pachter zal niet tot den Raad komen. Ziehier eenige cyfers l Uitcoering met Bal. Vorige Stadszaal. Zaalhuur (groot© zaal, foyer en re ceptiekamer) ƒ22.50 repetitie. gas20. meterhuur en bediening Samen 42.60 Tegenwoordige Stadszaal. Zaalhuur (grooto zaal, foyer en re ceptiekamer)50.— repetitie„10.— gas40.— meterhuur en bediening 4.— Samen 104.— Dus betaalt men voor hetzelfde/"61.50 meer. Reken hier nu eens by Grooter orkest (gevolg der zaal) ƒ12.— Meer tooneelhuur (ƒ30 f 15) 15.— dan krygt men 88.50 meer. En welke zyn voor dio meerdere ƒ88.50 de lusten? Dat alles op grooter schaal moet worden ingericht en dus meerdere kosten met zich brengt; dat het toezicht tydens de uitvoeringen by de uitgangen veel slechter is; dat men op het tooneel eene zware ver koudheid kan oplooper, wegens den tocht, en dat een groot deel van uw geld in den vorm van gas door de ventilatie kokers in de lucht verdwynt, zonder aan het geld een even redig nut op te leveren. En dan die onbillijkheid van één gasmotor; daar hoort men 'algemeen over klagen. Ik weet niet of het waar is, maar als er slechts één meter in het gebouw zelf is, dan is dit ten minste een voordeeltje voor den pachter. f 4 meterhuur en bediening tydens het gebruik der zaal van 6!/j u. tot 5 u. zegt toch iet6. 10 voorden repetitie avond, als mon slechts enkele aanwyzingon doet, en ƒ0.75 voor ge presteerde diensten, zooals de quitantie van den ontvanger luidt. En vier dagen vóór eene uitvoering vertoont men reods eene quitantie v.rn de zaalhuur; ik zou er nog maar eene q iitantie bydoen voor het hoogstwaarschynlijk to gebruiken gas. Waar is onze oude zaal, met hare voor velen slechts kleine, voor maar twee, groote gebreken Toen was het er gezellig en drukker bezocht. Maar thans? We zullen in deze maar weer op den Raad vertrouwen. En u, Mynheer de Redacteur, harteiyk dank voor do my verleende plaatsruimte in uw blad. Hoogachtend leiden, 8 Mei 1893. A. dirks. buitenland. Frankrfjk. De eerste vertegenwoordiger te Parys der Vercenigdo Staten met den rang van ambassa deur, de heer Eustis, overhandigde Zaterdag zyne geloofsbrioven aan president Carnot. Het hoofd van het uitvoerend bewind der N.-Ameri- kaanscho republiek, zeide hy, wenscht dat de vriendschappelyke verhoudingen, welke sinds lang tusschen beide regeeringen bestaan, niet alleen gehandhaafd biyven, maar zelfs ver sterkt worden. In zyn antwoord gewaagde president Carnot van de historische banden, waardoor beide landen verbonden zyn, en van de geiykhéid in democratische instellingen. Tevens drukt© de president zyne boste wenschen uit voor het succes der wereldtentoonstelling te Chicago. De hertog van Orleans had Zaterdag pene langdurige conferentie met zyne staatkundig© vrienden te Brussel. Zy bespraken de mogeljjk© ontbinding van ds Fransche Kamers en stelden in groote trekken het verkiezingsprogramma vast. Te Londen zal do hertog opnieuw met zyne vrienden confereeren en den graaf van Parys ontmoeten. Eene voltallige vergadering van allo leiders der Orleaniston zal in of by Londen gehouden worden. Na afloop daarvan zal de graaf van Parys een nieuw manifest richten tot het Fransche volk. De Kamer heeft aangenomen de wet tot wijziging van het artikel in den Code Civil betreffende de verklaring, af te leggen door hen, die als Frausch burger willen genatura liseerd worden. Nadat artikelen 1 en 2 der vreemdelingen wet waren goeigekeurd, is de wet in baar geheel aangenomen. Het Parysche blad „1' Événement" is tot 5000 franken schadevergoeding voroordeeld ten behoeve van do stad .Spa, omdat het tydens het vorige badseizoen brieven had opgenomen van een correspondent, dio allerlei kwaad van de badplaats schreef, o. a. dat de cholera er heerschto en ieder er vandaan liep De millloon franken, welke de heer Michel Ephrussi aan de Parysche armen heeft gegeven,, zyn onder zeven hospitalen verdeeld. I> t»ltsoll IYi cl* De Ryksdag heeft Par. 1 van het ieger- regeeringsontwerp verworpen. Vóór stemden alleen de conservatieven. Daarop werd by afroeping der namen 1 van het voorstel- Huene mot 210 togen 162 stemmen ook ver worpen. Slechts één lid stemde niet. De rykskanselior las toon de keizerlyke bood schap, waarby de Ryksdag ontbonden wordt. Vóór het voorstel-Von Huene stemden de conservatieven, de Ryksparty, de nationaal- liberalen, de Polen, 6 vryzinnigen, 11 anti liberalen. De Elzasser Ruhlaod onthield zich. Na voorlezing van het bevel tot ontbinding scheidden de leden met een drievoudig: „Leve de keizer I" Alle partyen houden nu beraadslagingen tot het opstellen van de verklaringen aan de kiezers. Hoe de crisis in de vryzinnige party zal eindigen, is nog niet te zeggen. Binnenkort worden de zes leden, die voor het voorstel- Huene stemden, uit de partij gesloten. De „Freisinnige Ztg.", het orgaan van Richter, zegt dat Caprivi wel eene meerder heid had kunnen vinden, maar dat hy door

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2