N<>. iui88> Din^daj; 9 IMei. A0.1333. Dit Rommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 8 Mei. feze iCourcnt wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLA PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maas len.ƒ1.10. Franco por poai1.40. A-fzonderJijko Nummers0.05. Eerste Blad. Officieel© Kouuisgcviutfon. DRAWKWKT. P.iirgOQje6"tor en Wethouders van Lelden brengen tor &lK<»mc*euo kennie, dat door WILLEM NIJLAND, wonende Alhier, een verzoekschrift ie ingediend om vergunning voor den kleinhandel in storkon drank in het pereeol Nannatraat 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 6 Mei 1893. E. EIST, Secretaris. Burgemeester on Wethouders van Lelden; G«2ien het adres van J. II. VAN DER KA.AY, hou dende verzoek om vergunning tot opnohting van eene bergplaats van verfwaren en aanver wante artibelon in het perceel Hooglandache Kerkgmcht No. 7 Gelet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 •(8taat9blad No. 05); Goven bg deze kennis aan hot pubhek dat ge noemd verzoek mot do bijlagen op de Seoretaria dozer gomoonto Eor visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag 23 Mei aaDst., 's voormiddags to elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren togen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoorad, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, 8 Mei 1893. E. KI9T, 8ocretaris. Vanwego do Christelijke Wiikvereeniging „Fniêl", te dezor stede, is alhier aaDgekocht een perceel grond, om daarop een wfikgebouw te stichten, gelegen aan de Middelstegracht. Daar met deze koopsom al de ontvangen geldon besteed zijn, houdt het Bestuur zich voor den bouw, die nu aanvangen moet, voor milde giften, als te begrijpen is, vrien- deltjk aanbevolen. De Voorzitter dezer W.yk- vereeniging is, naar men weet, dr. J. H. Gunning JHzn., Heerengracht; de penning- moester de hoor J. P. Fontein, Haven 24. W;j verwijzen gaarne naar eend in dit blad voorkomende advertentie vanwege de Ver- eenlging van den „H. Vincentius a Paulo", alhier, bet plan mededoelende voor eene loterij ten voordeele dier zoo gunstig werkende Vereeniging. Men neme met aandacht kennis van die aankondiging! En wj) richten tot onze stadgenooten mede een verzoek om hulp en medewerking in dezen, met all# vrijmoedig heid, omdat we weten hoe nuttig do Ver eeniging, vooral in het barre jaargetijde, werkt en op hoe uitgobroide schaal. Men helpe daar voor geld bijoenbrengon: schcnke prijzen en koopo loton! Mon doet, aldus handelende, oen goed werk, een werk van liefde en barm hartigheid. De notto-opbrengst van het concert ten behoeve dor inr chting voor fabrieksmeisjes hier ter stede, bedraagt, ongeveer f 525. Hiervan werd f 85 gecollecteerd door de moi6jes, die zich met den verkoop der tekstbeekjes hadden belast. Bij de hoden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 10 en 5 Hectoliters, waren de pryzen: [4 en f2. Het door den Leidschen hoogleeraar dr. P. Van Geer ingesteld wetenschappelijk onder zoek naar den toestand van het weduwen- en weezenfond der officieren van do landmacht in Ned. Indiè heeft aangetoond, dat voorzienin gen van Regeermg6woge noodig zyn, daar het fonds, b(j behoud van den tegenwoordigen toe stand, zijne laston niet zou kunnen blyven dragen. Sedert kort zijn de ter zake gevraagde Indische adviezon volledig ingekomen, zoodat eerlang nopens deze aangelegenheid een voor stel aan de Staten Generaal zal kunnen worden gedaan. In „Eigen Haard" heeft mr. G. Vissering oen eerste opstel aan do Roeisport in Neder land gewijd, de geschiedenis en de Voreenigin- gen betreffendede verschillende Verenigings gebouwen te Amsterdam, Rotterdam en Leiden zgn daarbij afgebeeld. De heer A. Olsthoorn, te Oegstgeest, wenscht bij de a. s. verkiezing voor den ge- meonteraad aldaar niet meer en dat vr<Ü wegens hoogen ouderdom, ia aanmerking to komen. Meer dan veertig jaar was hy lid van den Oegstgeestschen gemeenteraad. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door de beambten en werklieden van den voormaligen Nederlandschen Rijn spoorweg, en allen door de Nederlandsóhe Regeering overgenomen, om door haar in dienst te worden gesteld van de Maatschappij tot exploitatie der Nederiandsche Staatsspoor wegen, waarin zy zich er over beklagen, dat de goede gewoonten en gebruiken, waar- medo weleer de N. R.-S.-Mij. hunne dionsten beloonde, geheel en al hebben opgehouden te bestaan. Onder die gebruiken hadden de vol gende bvjna kracht van wet gekregen: Een werkman werd, welken leeftijd hi) ook be reikte, steeds in den dienst gehouden met genot van het volle bedrag zijns weekgelds; by ziekte werd hom steeds, welke de duur van hot krankbed was, het halve weekloon uitbetaald bü ongelukken door en in den dienst werd eene flinke uitkeering gedaan; z|jne weduwo en kinderen kregen by zijn overlijden een be hoorlijk pensioen, enz., enz. „Thans echter", zegt het adres, „verzekert niets meer onze toekomst op den ouden dag. Op vyf en-zo3tig-jarigen leeftijd kunnen wij rechtens worden ontslagen en aan armoede en gebrek blootgesteld. „De duur der ondersteuning bij onze ziekten hangt, af van de meerdere of mindere goedheid van het nieuwe bestuur, zonder dat wij op iets aanspraak mogen maken. „Dagelijks stellen wy ons in gevaar door den dienst het leven of het gebruik van odzo ledematen te verliezen, zonder dat dit door eene enkele zekerheid van vergoeding bij even tueel© ongelukken op prijs wordt gesteld. „Onzen weduwen en weezen re3t na onzen dood niets dan den bedelstaf ter hand te nemen. „Onze voormalige emolumenten in den vorm van mijlgelden zyn gedeeltelijk ver vallen." En daarom verzoeken adressanten dat de Nederiandsche Regeering do belangen van do werklieden, die zij onder hare bescherming genomen hoeft, zonder uitzondering zal be hartigen. Bij de aankomst van Hare Msjesteiten Koningin Wilhelmina en do Koningin-Regentes to Ludwigsburg, bevond zich aldaar aan het station eone deputatie der Nederlanders,' ge vestigd te Ludwigsburg en to Stuttgart. Dezo deputatie werd aan Hare Majesteit on voorgesteld door den Nederlandschen consul- gonoraal voor Wurtemberg, den heer Vellnagel. Do aanwezige Nederiandsche dames Doden Hare Majesteiten by die gelegenheid bou- quetton aan. Hare Majesteit de Koningin-Regentes begaf zich Tl. Donderdag naar Stuttgart, ten einde aldaar eenigo bezoeken aan verschillende Vorstelijke personen te brengen. Door Hare Majesteit do Koningin werd Vrijdag, gebeel incognito, een bezoek a'an Stuttgart gebracht. H. M. bezocht aldaar het Koninklijk Paleis Wilhelma met zijne prach tige serre en het Alhambra, en reed vervol gens langs Rosenstein, waarna de stad be zichtigd werd. Gedurendo het verblijf van Hare Majesteiten t* Ludwigsburg is aldaar dagelijks familie diner. Zondag werd echter een groot diner ge geven, waarbij 85 gasten aanzaten. Mot de Indische Regeering wordt over* legd omtrent de herziening van het programma van het groot ambtenaars examen. De lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Groningen telt 181 namen. De eerste op die lyst is de hoer II. Wierda, met een bedrag van 1952.58, de laagste de heer E. Torsinga, met een bedrag van 392.39»/r In Overysel is de hoogste mr. R. F. baron Van Heeekercn van Wasseoaer te Ambt Delden met ƒ12,621 en de laagste de heer A. Logtén- burg te Olst met ƒ294. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de 6om, welke jaarlijks tot tegemootkoming in de kosten \(an de cadettenschool voor iederen leerling moet worden bijgedragon, is vastgesteld op ƒ400. De luit. ter zee 1ste kl. H. E. Bunriik, dienende aan boord van Hr. Ms. fregat „Nep- tunus", wordt met den 12den Mei a. s over geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en aan boord van gemeld fregat vervangen door den luit. ter zee 2de kl. C. L. Temminck Groll, die op folio van luit. ter zee lste kl. wordt geplaatst. De adelborst der lstekl. J. G. De Jongh, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 9den Mei a. s. op non-activiteit gesteld. Door de arrondissementsrechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische ljjst van aanbeveling mr. P. J. Byleveld, substituut-griffier by de arrondissementsrechtbank te Arasterdammr. H. R. A. Boonen on mr. J. F. Yan der Lek der Clercq, subst griff, by eerstgcmelde rechtbank. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal de gewone andiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 11 Mei a. s. niet plaats bobben. Gemengd Nieuws. By vonnis van de arrond.-rech t- bank te 's Gravenhago werd heden crijgc- sproken mr. W. Yan der Yleit, directeur van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, die terechtstond v.egons overtreding van art. 173 Wetb. van Strafrecht (verontreiniging eener drinkwatorinrichting.) Het vonnis overwoog o. a. dat niet vol doende gebleken is, dat de beklaagde zich aan zoo groote onachtzaamheid heeft schuldig gemaakt, dat hy daarvoor strafrechtelijk aan- sprakeiyk is, terwyi in 1882, toen het voel besproken tweede (Beek) reservoir der Leidsche Duinwaterleiding gemaakt werd, de weten schap betreffende onderzoek od zuivering van drinkwater op een ander standpunt stond dan beden, terwyl onder meer ook door dr. Do Loos verklaard is, dat het water, afkom stig uit de Leidsche waterleiding, by schei kundig onderzoek gebleken is niet schadelijk voor de gezondheid te zyn. Veroordeeld werden L. K en J. B., arbeiders te Rynsburg, wegens mishandeling en zaak beschadiging ieder tot 4 maanden gevangenis. De eerste werkdag dezer week is begonnen met een zeer treurig ongeval. Hedenmorgen toch had de 17-jarige J. K., arbeidster in de pittenfabriek der firma J. en Go., aan het einde dei* Mare alhier, men zegt door eigen onvoorzichtigheid het ongeluk voor over te vallen in een grooten bak met heete loog, waardoor zy zich, zelfs in den mond, ernstig brandde. De looghouder stond op vry grooten afstand Yan den grond, waardoor het meisje door overreiken naar do andere zyde (hetgeen echter geen vereischte was) het evenwicht-verloor. De ongelukkige, bewoonster der Gasthuislaan, werd naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar dadeiyk alle zorgen aan haar gew(jd werden. Haar toestand was evenwel hoogst ernstig en na hevig lyden is ze dan ook van middag om twee uren overleden. Gistermorgen bleek het den korenmolenaar van den moleD „de Valk", dat hem des nachts zyn haan en elf kippen uit het gesloten hok, staande tegen den molen op zjjn erf, gestolen waren. Het hang slot ontbrak en moet weggeworpen zijn, al thans het is niet ter plaatse te vinden. Of schoon men zoowel te land als te water op ge noerad erf kan koinen, is het niet kunnen blykon op welke wyze het feit is bedreven. Er is PRIJ8 DER ADVERT EN Ti EN Van 16 r*gol9 ƒ1.05. Iodrro regel me.jr Grootoro lott^ra naar plaar.smiüilo. - Voor htfc HieaKseiron buiten do vndi ƒ0.10 brrvk^nd. geen enkel spoor, zelfs geen kippeveertje te vinden, wat aanleidiDg tot gissing kan geven. Gisteravond ging hot er weder vry rumoerig in het lokaal vyr: het L<«ger des Heils toe, veroorzaakt door enige infan teristen en burgers, die met elkander wed- yverdon om de godsdienstoefening aldaar te storen Op verzoek van do kapiuine-leidster werden enkelo personen door de politie bui ten de zaal geleid, waartegen zich zekere SI. zoodanig verzette, dat de politie-agent ge noodzaakt was zich mot do sabel te verdedi gen, ten gevolge waarvan hy eene wond aan het hoofd bekwam, echter niet dan nadat de verwonde tot tweemalen toe den agent de sabel afhandig had gemaakt. Door meerdere politie-assistontie werd hy naar net politie- bureel gebracht, alwaar proces-verbaal togen hem werd opgemaakt. Aan de Oude Heerengracht ge raakte gisteren een jongen, dio zich vermaakte met klauteren op daar liggende steenen, te water. Zekeren R., dio fluks by hem sprong, heeft hy het behoud van zyn leven te danken. Men meldt ons uit Den Haag dat de 73-jarige weduwnaar, dio een veertien dagen koleden met eene i7-jarige jongedochter nogmaals in het huwelyksbootje stapte, Zater dag reeds is overleden en aan zyne weduwe het vruchtgebruik van ƒ30,000 heeft vermaakt, alsmede dat op verzoek der kinderen van den overledene diens lyk naar het academisch ziekenhuis te Leiden is overgebracht, ten einde het aldaar deskundig te doen schouwen. Van Zondag- op Maandagnacht zyn by T. Van der Kley, te Oegstgeest, weder om negen kippen gestolen. Uit Katwyk aan Zee wordt van 6 Mei gemeld: De woekbesommingen der visschersvloot (62 schuiten) bedroegen van ƒ38 tot ƒ163. Pryzen in de tweede helft der week: Tarbot 3 a ƒ8, kleine id. 1.50 a ƒ3, Griet ƒ1 a 1.70, Tong 40 a 70 ct., Bun schol 15 a 25 ct., Rog 15 a 20 ct., gr. Zee hanen 35 a 75 ct., per stuk; Schol 2.80 a ƒ4.40 gr. Kokant f 2.45 a ƒ3.30, kl. Kokant en Scharren ƒ1.90 a f 2.40, kleine Zeehanen 2.50 a 3 per mand. Voor 50 manden Garnalei) werd ƒ2.80 a 3.70 per mand besteed. Men schryft uit Rotterdam: Er komen in onze haven jaariyks niet minder dan 4000 Noorscho zeelieden. In eene vergadoring, dezer dagen gehouden, deelde do heer Isaacson, eon predikant uit Noorwegen, die hier sodort eenigen tyd gevestigd is en ten behoeve zyner landslieden geregeld gods dienstoefeningen houdt, mede hoe slaapstee ën kroeghouders er op uit zyn om deze vreemde zeelieden onder hun verderflyken invloed te brengen. Wanneer er een Noorsch schip wordt verwacht, dan begeven die personen zich naa Maassluis, om daar reeds de schepelingen aan te klampen en hen over te halen tydens hun verbiyf te Rotterdam in hunne inrichtingen hun anker neer te loggen. Geven de zeelieden daaraan gehoor en do bedoelde personen kennen do middelen om zich aangenaam by hen te maken dan vinden zy in dieinrich- tingen alles, wat hen verleiden kan tot onge bondenheid en verkwisting en wordt bun tot de laatste cent afhandig gemaakt. Zy worden, zeide de heer Isaacson, totaal uitgeschud. Evenzoo gaat het natuurlyk ook met zeelie den van anderen landaard. Al hebben wy hier een zeemanshuis, niet allen maken daarvan gebruik. Vooral jonge matrozen zyn veelal geneigd om in de talryke slaapsteden op den Schiedamschen dyk en elders hun intrek to nemen, waar zy, zoolang zy geld hebben, met de houders op een vertrouwelyken voet ver hoeren en steeds verleideiyk gezelschap vinden, dat getrakteerd wil werden en ook op andere wyze aan Janmaat geld zoekt te verdienen. In een ongelooflyk korten tyd ziet veelal de zeeman, die in deze handen vaJt, zyn ryk gevulden buidel leeg worden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1