■ttfcj, DP ersoverzicht. De geachte lozeressen en lezers, die zich liefst by het gewone, het alledaagsche houden en niet gaarne vergast worden op voor hen „vervelende" lectuur over belastingen, kies recht, militio-wot, enz., enz., kunnen liet eerste gedoelto van dit overzicht gerust, lezen; waar ze moeten ophouden, zullen ze zeiven wel zien. Vooral het allereerste is voor jonge dames (wy hopen dat ze een blik slaan in dit overzicht) van groote beteekenis. "Waarom men niet trouwt! Trekt dit niet roods aan? Leesl Een advocaat uit Den Haag schryft daar over in de Hollandsche Lelie o. a. het vol gende Trouwlust hebben we wel. Maar nu zyn we vrij en zal eene vrouw ons vry laton? Nemen wy met den lichten trouwring niet een zwaren last op ons van verplichtingen? Ik heb een redelijk inkomen, mevrouw on toch heb ik dikwerf moeite myn kleer maker op tyd to betalen. Waarlijk, als ik zie hoe myno zusters en hare vriendinnen er in wedijveren, wie wel de mooiste en kostbaarste toiletten zal hebben, dan schrik ik er voor terug een van die dure modepopjes in mijn huis heerschappij te geven. Een vriend van mjj is er ingeloopennu gaat hy al twee jaar gebukt onder zyn engagementsgeluk, want zyn meisje en hy zyn allebei heel royaal opgevoed, en willen niet minder trouwen dan ze het thuis gewoon waren. Goede hemol, wat tobben dio twee: ze schamen zich gearmd over do straat te loopen en kleuren, als men hun vraagt, wanneer ze gaan trouwen. Allemaal hare schuld! Als de vrouw goone hoogo eischen stelt, is de man ook gauw tevreden, maar die meisjes 1 Ik waag er mo nog niet aan, hoor! Vooruit kan jk niet zoggen: „Wel, als ik je vioeg zou je 't met Brusselsche stoeltjes willen doen en zonder meubelgordynen, en met ééno beste japon?" Ik kan.myne vrouw geen 200 kleedgeld geven, zooals vroeger in uw blad werd genoemd, on besteed zelf niet meer dan 176. Maar waarvoor ook dio overvloed van japonnen? Ik hoorde vóór twee jaar een meisjo hier in Den Haag tot haren vader zeggen, dat zy met niet minder dan zeven japonnen naar de Leidscho studentenfeesten kon gaan. Konduit gezegdik dacht over haar, maar daarop ben ik eene poos de stad uitgevlucht. Ik dacht zoo: „over 20 jaar heb ik misschien wel twoo dochters, die ook naar de studentenfeesten zullen willen, ieder met zeven japonnen." En ik voelde mo reeds overstolpt met tranen en gebeden van die vrouw on die dochters, en vluchtte. Als myno zustors en hare vriendinnen des morgens hebben gemusiceerd, geschilderd en gehaakt, meenen zy zich al extra-nuttig te hebben gemaakt, en bestedon de rest van den dag zonder gewetenswroeging aan wan delen, drinken, eten en uitgaan. Eono dergeiyke vrouw teert dus later geheel op de beurs van haren man Meer geld verdienen, geen quaostie van: alloen maar uitgeven, zooals zy nuhaarspel- dengeld uitgeeft. Terwyi wy, mannen, zitten opgesloten op kantoor on bureau, zien wy onze toekomstige levensgezellinnen den ganschen dag wandelen of voor het glas zitten mot een stramien- werkje. Bereidon zy zich aldus voor tot de ernstige taak, die haar wacht? Zyn zy zoo zeker, dat haar man altyd oven geduldig haar luieren zal vordragen, als hare ouders dat doen? Mevrouw I myn ideaal ie tegenwoordigeen stil, eenvoudig meisje in een eeuwig-bruin japonnetje. Ik heb zoo'n idéé, dat zy weet, dat het leveD nog iota anders eischt dan luieren en genieten. Het Maandblad tegen de vervalschingen van dr. Van Hamel Roos schryft: Wy onderzochten de bekende roode rin gen dio tot sluiting van bier- en limonade- flescbjes dienen, en constateerden zeer belang- ryko- hoeveelheden antimonium. Wy overtuig den ons, dat door organische zuren (o. a. een mengsel van azijnzuur en wynsteenzuur), zy het ook geringe, hooveelheden metaalverbin ding» o uit deze ringen opgelost worden. Uit dien hoofde zou het o. i. wenscheiyk zyn, de aanwending dozer ringen voor het boven- vurmeldu doel te verbieden. Organische zuren toch zyn in bieren of limonades steeds aan wezig, on vooral by langdurige aanraking is er kans, dat zich een woinig van de vergiftigo antimomium verbindingen oplost. Waarom, zoo vragen wy, gaat de industrie hier toch zoo dikwyis geheel eigenmachtig te werk, waar het aanwenden van schadelyke metaal verbindingen betreft, zonder vooraf nauwlet tend te onderzoeken, of de oischen der hygiëne wel in acht genomen worden Het is waariyk tyd, dat men het verdorfiyke 1 ai 63 er-al Ier systeem by ons eens laat varen! Als een vervolg op do in ons vorig over zicht medegedeelde advertentién uit de Proo Drentsche en Asser Ct. nemen wy heden onder staande annonce uit genoemd blad over: Assen, 26 April 1893. De wyze, waarop gy ten aanzien van do candidatuur-Hoogerbrugge gehandeld hebt, doet my de pen opnemen om u uit te noodigen het verschuldigde ad f S vóór of op den lsten Mei 1893 te voldoen, by gobreke waarvan ik u onverwyid den deurwaarder zond. (Get.) Not. Van der Wyck. De H. Jacob Lahuis to Smilde. Ondergoteekende brengt, naar aanleiding van bovenstaande door my ontvangen brief, den nobelen en niet wraak-oefenenden notaris jonkheer Van der Wyck, welke zich door bovenstaande als een waar edelman heeft doen kenneu, openiyk mynen dank voor het aan my verleend crediet. Jacob Lahuis. De Christelyk democratische afdee- ling der anti-revolutionnaire party krygt haar eigen orgaan. Het eerste nommer is versche nen van Het RechtChristeiyk democratisch volksblad, 't Verschynt dagelyks en is zeer goodkoop. De redactie zegt over hot doel, door haar beoogd, het volgondo: „Onder den naam van Het Recht willen wy voor de rechten en vryheden van eiken door God verordineerden kring stryden en zyne belangen bepleiten; en met do woorden Chrieteiyk democratisch geven wy te kennon, dat wy met don eminenton leider onzer party, dr. A. Kuyper, vasteiyk golooven, dat nu de storm van onder af komt, niet tot bezwering slechts een gedeelte, maar het geheele volk, in al zyne rangen en standen, moet mede werken. Met den geest des tyds moet rekening worden gehouden. „De breede schare des volks achter do kiezers begeert mede te sproken, deze 6troo- ming is er en moet in hare wettige, dat is: de door God bepaalde bodding, worden geleid en kan buiton deze bedding slechts verwoes ting aanrichten." Medewerkers aan dit blad zyn de heoren: G. J. B. Bontje Jr., ds. W. J. De Haas, J Haspers, H. Jager, K. Kater, J. Spoelstra, J. Th. Stakenburg, W. Voogsgeerd, T. Do Vries en J. C. Wirtz Tz. Do Standaard i6 er zeer mede ingenomen, zooals blykt uit hetgeen zy er over schryft: „Het blad plaatst zich op den grondslag van het program dor anti-rovolutionnairo party, en „wy waarschuwen tegen de genees meesters, die ons gansche velk, zoo God het niet verhoedt, in don afgrond des verdorfs zullon storten." „Het heeft dus beginsel, en zal daarom meer uitwerken dan de Ordelijke Hervorming, een blad zonder geur of kleur. „De vraag zal nu maar zyn, of dit blad gelukkigiyk do klip weot te ontzeilen van de verwarring, die zoo licht het Ohristelyk democratische in het revolutionnair democra tische doet overvloeien. „Indien het hieriu metterdaad slaagt, zonder avery te boloopen, kan het ton zegen zyn.'' In De Boodschapper lezen we: Personen, die een vermogen hebben in roe rend of onroerend goed van 13,000 en meer, leven thans onder eene nieuwe belasting: do vermogensbelasting. Wie 13 duizend gulden of meer, doch minder dan 14,000 bezit, heeft sinds 1 Mei 2 jaarlyks te betalen; bedraagt het vermogen 14,000, doch minder dan 16,000, dan is verschuldigd 4. Van een vermogen van ƒ15,000 of meer, doch niet meer dan ƒ200,000 is verschuldigd ƒ1.26 van elke geheele som van 1000, waarmede zy het bedrag van 10,000 to boven gaat. Is het vermogen grooter dan ƒ200,000, zoo is een vast bedrag van ƒ237.50 verschuldigd, benevens 2 van elke geheele som van 1000, waarmede de waarde van het vermogen hot bedrag van ƒ200,000 te boven gaat. "We krijgen dus: Eön vermogen van 13,000 belasting 2. H,000 4.- 20,000 12.50 30,000 „25.- 200,000 237.50 300,000 437.50 400,000 637.50 Voorts is do accyns op het gedistilleerd sinds 1 Mei met 3 cents per liter verhoogd. Daarentegen is de accyns op do zoep afgeschaft, de accyns op het zout. met 6 cents verlaagd dus gebracht van 9 op 3 cents per kilo; en do mutatie-rechten zyn aanzieniyk verminderd. Het is daarom noodig, dat allen, die onroo rend goed koopen of verkoopen, er op letton dat voortaan: de mutatierechten van onroerend goed van 4 pet. (met 38 opcenten) worden vermin derd tot 2 pet. (zonder opcenten) on hei recht van overschryving van 75 tot 15 centen van elke ƒ100. Waar dus tot nog toe 6.27 pet. van de koopsom in de schatkist vloeide, wordt nu slecht 2.15 pet. gevraagd, of ruim 4 pet. minder. By eene koopsom van b. v. 5000 moest tot heden in de schatkist gestort worden 313.50; thans is dat bedrag ƒ107.50. Om die zware rechten te ontgaan, was ontduiking allengs regel geworden. De feitelyke koop sommen werden in den regel tot een aan zienlyk lager bedrag in de koopakte gebracht. Die rechten worden eindeiyk, als dozolfde zaak binnen het jaar opnieuw geveild wordt, verminderd van 1.09'/a tot 0.40 pet. Voorts wordt ook by overdracht van roe- rend goed de heffing van 3 pet. verlaagd tot 2 pet. De heer M. De Ras, lid van de Tweede Kamer, bepleit in den Limburger Koerier de belangen van de huisvaders, dio met een talryk kroost zyn gezegend en die by de a. s. beroeps- en bedryfsbelasting op schrome- ïyke wyze zullen worden gekneveld. 't Is waar, de patentwet gaat weg en ook daarby wordt geene rekening gehouden mei de talrykheid der gezinnen van do belasting plichtigen, maar by de wet., die er voor in de plaats komt, wordt eene geheel nieuwe categorie by de belastingbetalonden aange trokken, nl. de ambtenaren en andere per sonen, die thans voor de uitoefening van hun bedryf geon patent noodig hebben. De heer De Ras wyst op het voorbeeld van Amsterdam, waar men by het herzien der verordening op de inkomstenbelasting wel is waar het beginsel van progressie heeft ter zyde gosteld, maar toch wel degeiyk rekening houdt met den burgerlyken stand der aangeslagenen en naast de degressie voor geringe inkomens ook eene raductie heelt vastgesteld naar gelang van de talrykheid der gezinnen, terwyl zelfs de inwonende onbe middelde ouders en volwassen, maar gebrek kige kinderen worden meegeteld. Opmerking verdient, wat de beor Do Ras schryft over do middelbare inkomens: „Hoe is het mot het billykheidsbeginsel overeen te brongen, dat de ongehuwden of kinderloozo weduwnaars, de gehuwden zonder kinderen evenveel moeten betalen als zy, di9 met een talryk kroost gezegend zyn? Hoe, dat de ambtenaar, industrial of nering doende, die byv. van een beperkt inkomen van 1500ƒ3000 leven moet, eninooven- staand geval verkeert, dezelfde som moet opbrengen in deze belasting als hy, die voor de opvoeding vaneen meer of minder groot aantal kinderen te zorgen heeft? Men telle deze zaak niet te licht. My zyn byv. twee ambtenaren bekend, die ieder van een inkomen van 2600 moeten leven, en respect, vier en zes kinderen van 3 tot 12 jaar te hunnen laste hebben. Derhalve nog niet eens een zeer groot gezin. Toch moet, willen deze menschen met hun salaris ronlkomen en buiten schulden biyven, de tering zeer nauwkeurig naar de nering worden gezet. Hun budget, waarvan ik inzage nam, is minutieus opgemaakt,, nauwgezetter dai. do beste begrooting. Dio voor oorlog en marine zouden er zich aan kunnen spiegelen. Volgens het gewyzigd ontwerp des minis tors zullen de hierbedoelde personen moeten betalen in de bedryfsbelasting. (2600—600) ad 2 pet. of 40. Mot den besten wil ter wereld, weet ik niet waar do hierbe doelde personen dat geld vandaan moeten halen." Nu is het wel waar, dat ie Regeering voornemens schynt, by eene herziening van I de wet op de personeele belasting met de talrykhêid der gezinnen rekening te houden, maai* als hierby redenen van billykheid gelden, waarom worden die redenen dan bij de Ryks- inkomstenbelasting over het hoofd gezien? De hoer De Ras meent, dat dit ten onrechte geschiedt en dat, als de belasting nu eenmaal het vereischto totaal bedrag moet op brengen, gemakkelyk eene compensatie te vinden is by de hoogere inkomens. De heer De Ras schryft aan het slot van zijn betoog: „De wetgever moge er op bedacht zyn, dat iedere belasting welke een onevenredigen druk op de bevolking legt, niet duurzaam standhouden kan. Do kleine middenstand, de ambtenaarswereld betalen hier het gelag, terwyl indirect eene premie gelegd wordt op het coelibaat, en het malthusianisme in be scherming genomen wordt. Zullen de harten der honderd uitverkorenen, warmer voor de met een talryk kroost ge zegende huisvaders kloppen, dan dat van minister Pi er son? Ik betwijfel het, omdat by de behandeling van het ontwerp in de afdeelingen, dit punt by na geen stof tot bespreking gaf, en de Commissie van Rapporteurs het blykbaar on- noodig achtte, er in het verslag melding van te maken. Komt men over den hond, dan komt men over den staart, was doet zoo'n huisvader ook mot zooveel kinderen?" Wy zyn het in zooverre met den heer De Ras niet eens, dat men zon moeten wan hopen aan de harten onzer honderd uitver korenen. Immers, boven die harten zitten ook nog hoofden; en al kennen zulke uit verkorenen even weinig als Ministers over het algemeen de droevige geheimen van een laag inkomstenbudget eens huisvaders, het is toch nog mogelyk, dat per slot van reke ning alle fiscale theorie, die op halen, knypen, persen en uitzuigen gebaseerd is, de vlag zal stryken voor de economische practyk, die wee roept als men geen rekening houdt met de eischen van don gezeten huisman, als raen den gezonden aanwas der krachtige middenstanden belemmert, zegt het Gentrum. Moeten de belastingen weer verhoogd worden want feitelijk komt iedere belas- tingwyziging dezer Regeering op verhoo gingen neer laat men dan voorzichtiger zyn in de keuze van' zyne slachtoffers. Wat do heer De Ras gezien hoeft op een budget van 2600, ziet er nog heel anders uit b(j lagere inkomsten. O.-I. ftfAILMEXCTEX. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 5 en 19 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 2, 16 en 30 Mei; laatste lichting aan het postk. 's av. 5.40. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 12 on 26 Mei laatste lichting aan het postk. 'sav. 10.10. Via Marseille (Ned. Mail) 9 en 23 Mei; laatste lichting aan het postk. 's av. 5.40. Via Marseille (Fransche Mail) 13 en 27 Mei; laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.30. Via Brindisi (Engelsche Mail) 5 en 19 Mei laatste lichting aan het postk. 'snam. 12.45. Xed. We*i-ïndSsche Mali. Naar Suriname (Ned. Guyana)10 en 24 Mei over Engeland. Laatste lichting aan het postk. 'smorg. 7.30. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 Mei via St.-Nazaire. Laatste lichting aan het postk. 'smorg. 7.30. Naar Suriname (Nod. Guyana): 17 Mei van Amsterdam. Laatste lichting aan het postk. 'snachts 12 u. Naar Curasao elkon Dinsdag en Zaterdag. Laatste buslichting te 5.40 's avonds. De uren van lichting zyn gerekend naar den spoortyd, dus 20 minuten achter by den plaatselyken tyd. LacasTrfevKaKTE. Resultaten der tcaarnmnïngen aam de Gasfabriek. "WEEK van 23 29 April. Cut Afcntil. Geni.Eog. ét&ndfe. 23 April. 7.45 9.15 7 6.2 f*) 24 7.45 15 8 6.8 25 7.45 9.30 7 16.2 96 7.45 9.3 8 16. 27 7.45 9.30 7 16. M 7.45 9.45 8 16.2 2e 7.45 9.45 8 16.4

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2